Jump to content



Μεγάλο προβλημα με resets/crypto F200


Dem

Recommended Posts

Eδώ και παρα πολυ καιρό αντιμετοπίζω το παρακάτω προβλημα χωρις να βρισκω λυση.

Σε ασχετες στιγμές κατα την διαρκεια παραμονης στο internet σταματαει τελειως προσαθώντας να ανοιξει μια σελιδα(όχι συγκεκριμενη)

Προσπαθω να κανω αποσυνδεση μετα και δεν ανταποκρινεται. Μεσω του task manager τελικά κανω αποσυνδεση και όταν προσπαθω να κάνω συνδεση ξανα δηλ. να ανοιξω το παραθυρο με την συνδδεση για να βαλω κωδικό δεν ανοιγει καν.(ειμαι με modem). Όταν συμβαινει αυτό ο μόνος τροπος για να κάνω συνδεση ειναι reset.

Me restart απο τα windows κολλαέι στην saving settings screen και δεν μπορει να κανει restart.

Έχω κάνει ένα σωρό reset μεχρι τώρα:getlost: μια δυο φορες την μερα το κάνει.

Απο το event viewer δεν μπορω να βγάλω συμπερασματα δεν γραφει τίποτα.

Ξαναέκανα και install drivers του modem, τιποτα.

Καταλαβαινω ότι δεν δινω πολλές πληροφορίες, αλλα μήπως έχει τυχει και σε κανενα απο σας ? Τι να ελέγξω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nik92 [Σήμερα, στις 13:55]

Φορμάτ έκανες ?

Έχεις δικιο και μιλας για format αφου δεν υπάρχει καμια αλλη σοβαρή ενδειξη για να το λυσω. Παρ όλα αυτα έκανα το thread μηπως έχει κανενας αλλος αντιμετωπισει παρόμοιο προβλημα και γλειτωσω το format.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 13:32]

Προσπαθω να κανω αποσυνδεση μετα και δεν ανταποκρινεται. Μεσω του task manager τελικά κανω αποσυνδεση και όταν προσπαθω να κάνω συνδεση ξανα δηλ. να ανοιξω το παραθυρο με την συνδδεση για να βαλω κωδικό δεν ανοιγει καν.(ειμαι με modem). Όταν συμβαινει αυτό ο μόνος τροπος για να κάνω συνδεση ειναι reset.

Me restart απο τα windows κολλαέι στην saving settings screen και δεν μπορει να κανει restart.

Αυτο ειναι κλασσικο κολλημα τετοιων συνδεσεων. Συνηθως αμα κλεινουν αποτομα π.χ μεσω task manager μετα δεν ξαναανοιγει η συνδεση ευκολα. Δοκιμασες να τρεξεις την συνδεση μετα απο τρια - τεσσερα λεπτα να δεις αν θα σου ανοιξει το παραθυρο?

Το προβλημα σου μπορει να ειναι οι drivers του modem, εχεις δοκιμασει αλλους?

Το modem ειναι usb η serial?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory [Σήμερα, στις 14:10]

Αυτο ειναι κλασσικο κολλημα τετοιων συνδεσεων. Συνηθως αμα κλεινουν αποτομα π.χ μεσω task manager μετα δεν ξαναανοιγει η συνδεση ευκολα. Δοκιμασες να τρεξεις την συνδεση μετα απο τρια - τεσσερα λεπτα να δεις αν θα σου ανοιξει το παραθυρο?

Το προβλημα σου μπορει να ειναι οι drivers του modem, εχεις δοκιμασει αλλους?

Το modem ειναι usb η serial?

Usb είναι, πρώτα κολλαει σταματάει η συνδεση δεν μπορω να ανοιξω καμια σελιδα. και μετα όταν προσπαθω να κάνω αποσυνδεση δεν ανταποκρινεται. Και γενικα ότι έχει να κάνει με ιντερνετ δεν ανταποκρινεται, ούτε ο firefox ανοιγει. Γι αυτό προσπαθησα και μεσω task manager μπας και γλειτωσω τα reset που κ.ανω συνεχεια.

Το Modem έιναι το crypto f200 που δινει η forthnet.

Link to comment
Share on other sites

όσο για τους drivers, προσπαθησα να ακολουθησω το manual της forthnet που λεει να κανω εγκατασταση απο το cd E:\driver\Wan.

αυτό όμως δεν γινεται WAN φακελος μεσα στο cd δεν υπαρχει. Έβαλα το cd και έκανα τα κλασικά.

Όχι άλλους drivers δεν έχω δοκιμάσει. Απο που βλεπω ποιους drivers έχω τώρα?

Εdit: τους κατεβάζω τώρα, τους περναω πάνω απο τους παλιους?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 14:23]

όσο για τους drivers, προσπαθησα να ακολουθησω το manual της forthnet που λεει να κανω εγκατασταση απο το cd E:\driver\Wan.

αυτό όμως δεν γινεται WAN φακελος μεσα στο cd δεν υπαρχει. Έβαλα το cd και έκανα τα κλασικά.

Όχι άλλους drivers δεν έχω δοκιμάσει. Απο που βλεπω ποιους drivers έχω τώρα?

Εdit: τους κατεβάζω τώρα, τους περναω πάνω απο τους παλιους?

Εdit: Μολις περασα καποιους άλλους drivers , για να δουμε. Πραγματικα πάντως αυτα τα κολληματα ειναι πολυ σπαστικά ειδικά απο την στιγμή που πρεπει να κανεις ρεσετ.

Αν κολλησει δεν μπορω με τιποτα να κλεισω το pc μένει στην log out screen.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 14:19]

Το Modem έιναι το crypto f200 που δινει η forthnet.

Ωχ...τα ιδια ακριβως προβληματα ειχα και εγω με αυτο το modem και τους drivers του (δεν θυμαμαι εκδοση ομως). Θυμαμαι πως οταν αλλαξα drivers τα κολληματα του στυλ κολλαει ο firefox κτλ εξαφανιστηκαν αλλα και παλι εχανα την συνδεση λογω υγρασιας στην γραμμη του OTE, όμως βελτιωθηκε κατα πολυ η ανταποκριση του modem και της συνδεσης.

Συγεκριμενα για να ξανανοιξω την συνδεση αν θυμαμαι καλα, αποσυνδεα και ξανασυνδεα το καλωδιο usb του crypto. Να ρωτησω κατι ασχετο, το τηλεφωνο σου δουλευει κανονικα? Οταν χανεις το internet, η γραμμη σου εχει τηλεφωνικο σήμα?

EDIT: Θυμηθηκα ποιοι drivers ειναι οι πιο σταθεροι.Προφανώς εχεις Tellas?

Ψαξε να βρεις του drivers που δινει η Forthnet για το συγκεκριμενο modem..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory [Σήμερα, στις 14:43]

Συγεκριμενα για να ξανανοιξω την συνδεση αν θυμαμαι καλα, αποσυνδεα και ξανασυνδεα το καλωδιο usb του crypto. Να ρωτησω κατι ασχετο, το τηλεφωνο σου δουλευει κανονικα? Οταν χανεις το internet, η γραμμη σου εχει τηλεφωνικο σήμα?

Kαι αυτο δοκιμασα, τιποτα. Αν συμβει αυτο πρεπει οποσδηποτε να κανω reset. Το pc δεν κλεινει δεν κανει ρεσταρτ, δεν ανοιγει ο firefox.

Το τηλεφωνο παιζει κανονικά. Με αυτό τι εννοεις..."λογω υγρασιας στην γραμμη του OTE,

" ?

και δεν νομιζω να λυθει με format, πρεπει να το έκανε και ο παλιος υπολογιστης:getlost:

έβαλα καποιους άλλους divers τώρα. (αυτούς 40.1.15.0)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου προβλημα ηταν προβλημα στην γραμμη του ote (λογω υγρασιας που ειχε μαζεψει το καλωδιο απο το καφαο στο σπιτι μου) και οχι του modem. Οταν εχανε το τηλεφωνικο σημα η γραμμη, ταυτοχρονα επεφτε και το internet με αποτελεσμα να κολλαγε το modem και τα windows. Οταν εβαλα τους drivers που σου ειπα και παλι εχανε το internet αλλα δεν μου κολλαγανε τα windows κτλ.

Αν το εκανε και ο παλιος υπολογιστης σου τοτε δεν θα λυθει με format. Οι drivers του crypto εγκαθιστουν και ενα δικο τους control panel με ενα εικονιδιακι στην μπαρα των windows για να ρυθμιζεις την dsl συνδεση σου. Το εχεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω εγω κατι σαν προιν κατοχος του εν λογω μοντεμ και μιας και τα εχω περασει και εγω αυτα.

τι winXP εχεις?εαν δεν εχουν περασμενο το SP2 τοτε περασε το ή βαλε καποια εκδοση winxp με ενσωματωμενο το SP2 και κατα 99% το προβλημα σου 8α λυ8ει.

σε 2 PC που εχω περασει το εν λογω μοντεμ τα οποια και τα δυο δεν ειχαν πανω XP&SP2 αντιμετωπησα το ιδιο προβλημα.το ενα ειχε XP&SP1 και με downlaod του SP2 (ηταν γνησια γιατι ηταν απο την HP) λυ8ηκε και στο 2ο που ειχε Win98 με το που εβαλλα WinXP&SP2 παλι λυ8ηκε το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια thanks για τις πολυ γρηγορες απαντησεις :flower: . Έβαλα άλλους drivers και περιμένω...

@ CrazyAnt win XP/sp2 έχω.

@ InMyMemory έχω ADSL Control και AccessRunner DSL.

Στο πρώτο έχω VPI=8 , VCI=35

Protocol = PPP over ATM VCMUX (RFC2364) και στο Annex Selection το έχω στο Annex A (ADSL over POTS) αφου έχω PSTN. Αυτα νομιζω σωστά ειναι.

@ kallileo Τωρα αυτους έβαλα

post-4508-1416073058,7485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 15:47]

Το ιδιο προβλημα ειχα και γω. Οφειλεται στους drivers του F200. Δοκιμασε αλλη εκδοση.

καλα ρε παιδια για βαλω άλλους drivers πρεπει να ερθω σε επικοιονωνια με την forthnet??:blink: να μου τους στειλουν δε email?

Δεν μπορω να τους βρω πουθενα στο internet? T ελικα τι ειναι αυτο το modem ? φαντασμα?

Tώρα έχω κατι drivers (δεν ξερω αν κανουν και την δουλεια μου) που τους βρηκα τυχαια απο ενα άλλο forum. και ψαχνω για άλλους αλλα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μπορείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις αυτό το πατσάκι από τη μαμά Microsfot?

klik.

Εάν το λειτουργικό σου είναι αγγλικό τότε klik

Σε παρακαλώ κατέβασε το και εγκατέστησέ το και πες μου αν σου λύνει το πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 23:35]

Αρχικά μπορείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις αυτό το πατσάκι από τη μαμά Microsfot?

klik.

Εάν το λειτουργικό σου είναι αγγλικό τότε klik

Σε παρακαλώ κατέβασε το και εγκατέστησέ το και πες μου αν σου λύνει το πρόβλημα.

Ευχαριστώ

WindowsXP-KB921883-x86-ENU το συγκεκριμενο δεν το έχω εγκαταστησει ακόμα μέσω Win update αλλα δεν μου το βρισκει σαν update που πρεπει να κατεβασω.

Με τους παραπάνω drivers poυ έβαλα δεν έχω προβλημα ακόμα. Αν μου ξανατύχει θα κάνω αυτό που μου λες. Για να έχουμε και ασφαλή συμπεράσματα για το update. Aν το βαλω τώρα δεν θα ξερω ποιο έλυσε το προβλημα το (security update ή drivers).

Kαι μαλλον έχουν κι άλλοι το f200 θα έχουμε και σωστότερη εικόνα. Thanks dubber αν χρειαστει να το εγκαταστησω θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Thanks, μακαρι να μην το ξακανει, τζαμπα resets όλη την ώρα.

Συνηθως συμβαινει όταν ανοιγω πολλες καρτελες μαζι στο firefox. Αν μια ξεπεράσει το χρονικό όριο και δεν ανοιξει πάει την πάτησα, reset.

Εχω βαλει και το EvID4226Patch βεβαια και έχω αυξησει τις συνδεσεις απο 10 σε 100 αλλα αυτό δεν το επηρεάζει αφου χθες τις ειχα κατεβασει στις 10 και παλι το έκανε. Βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.