Jump to content



Core 2 Duo 6400


gkatsogr

Recommended Posts

Έχω την εξής απορία!Έχω πάρει τον Core 2 Duo 6400 και έχοντας ανοιχτό το cpu-z (άν δέν κάνω λάθος) μου δείχνει τον επεξεργαστή πότε στα 2,13(νορμάλ) και πότε στα 1,6!

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Μου θυμίζει κάτι απο centrino!

To θέμα είναι πώς δεν το κάνει μόνο σε idle φάση αλλά και όταν δουλεύω σε κάποια εφαρμογή!

π.χ. Είχα ανοιχτό το Studio 10 της Pinnacle χωρίς να κάνει τίποτα και έβαλα να παίξει ένα DVD που μόλις είχα φτιάξει!

Τότε βλέπω τον επεξεργαστή να βαράει 100άρες και να κολλάει η αναπαραγωγή!

Κάποια συμβουλή για το τι μπορεί να συμβαίνει?

Eυχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλες motherboard οταν ο cpu δεν κανει κατι κατεβαζουν το Multi του ωστε να κανουν οικονομια στο ρευμα και στις θερμοκρασιες.Οταν "δουν" κινηση τοτε ξανανεβαζουν το multi αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ξέρει κανένας πόση τάση χρειάζεται ο συγκεκριμένος επεξεργαστής για να πάει στα 3500ΜHz; Μνήμες έχω τις dominator 8500 στα 1100MΗz με τάση 2.25V και μητρική την P5B Deluxe στην οποία έχω δώσει τάση (στο ΝΒ) μέχρι και 1.55V. Πείτε γρήγορα πριν φύγουν τα κρύα...:laughing:

Link to comment
Share on other sites

με τον 6300 είμαι στα 3500 με 1.35 ΑΛΛΑ έχω κάνει vdroop mod ;)

ίδια μητρική.

ρεύματα κοντά στο προτελευταίο για nb sb fsb και αφού σιγουρέψεις τις μνήμες δώσε το 1.48 αν σε παίρνει η ψύξη σου και δοκίμασε.

μόλις είσαι σταθερός αρχίζεις και ρίχνεις ένα ένα τα ρεύματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Στα 450x7 με τάση 1.33

μνήμες στα 1125 με τάση 2.15V

και στο ΝΒ τάση 1.45V

περνάει χωρίς κανένα error 3ωρο (τόσο το άφησα) ORTHOS με priority 7.

Στα 440x8 με τάση μέχρι 1.48

μνήμες στα 1100 με τάση 2.15V

και στο ΝΒ τάση 1.55V

πετάει error στο ORTHOS μέσα στα πρώτα δευτερόλεπτα.

Η CPU ψύχεται από μία 9500LED. Χθές που έγιναν οι δοκιμές, σε idle οι θερμοκρασίες ήταν γύρω στους 43 και σε full load 58.

Μήπως φταέι τίποτα άλλο;:help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κωστάκης [Σήμερα, στις 15:21]

43 se idle είναι πολύ.

Ναί, η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ανεβασμένοι. Μπορείς να μου εσύ στα 3.6 πόσους βάθμους έχεις και με τι ψύχτρα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.