Jump to content



8800 GTX άνθρακες ο θησαυρός


spartacos

Recommended Posts

απο την πρωτη φορα που εβαλα την 7 ημερων καρτα σε περιβαλλον 3d ακουγεται ενα δυνατο 'ηλεκτρονικο' σφυριγμα απο την καρτα,σαν και αυτο

http://flintz.no-ip.org/netzteil.mp3

συμβαινει σε καθε ειδος 3δ προγραμματος σε ενα παλιο/καινουριο game και φυσικα και σε bench οπως στο 3δ-mark,με το v-sync στο ΟΝ ο ηχος εξαφανιζεται

στα windows δεν ακουγεται τιποτα

οι επιδοσεις ειναι οι αναμενομενες (10200 στο 06),ο/c bios κτλ δεν εχει γινει καθολου και ο ανεμιστηρας ειναι στο 70%(ο ηχος δεν εχει καμια σχεση με το θορυβο που βγαζει ενα φανακι με ψηλα rpm,και που ολοι ξερουμε)

το τροφοδοτικο ειναι ενα καινουριο corsair 620W

το συστημα

core 2 duo e6600

abit aw9d-max (τελευταιο επισημο βιος)

g.skill pc2-6400 4-4-3-5

xfx 8800 gtx

wd raptor 150

corsair 620W

και 4 12αρια φανς και ενα 20αρι

βλεπω πως με αρκετες 8800 gtx συμβαινει αυτο το προβλημα

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1140549

αν δεν κανω λαθος αρκετοι εχουμε παρει μια 8800 γι αυτο... :help:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η 8800, το έχω παρατηρήσει και εγώ και με την Χ1800ΧΤ 512 και με την Χ1900ΧΤΧ 512 και τώρα με την GTS, ειδικά όταν τρέχω τα 3DMark και πιάνει κάτι χιλιάδες FPS.

Είναι κάποιος πυκνωτής από τη μητρική ή το τροφοδοτικό, η κάρτα σου και ΟΛΩΝ των υπολοίπων είναι μια χαρά μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos

απο την πρωτη φορα που εβαλα την 7 ημερων καρτα σε περιβαλλον 3d ακουγεται ενα δυνατο 'ηλεκτρονικο' σφυριγμα απο την καρτα,σαν και αυτο

http://flintz.no-ip.org/netzteil.mp3

συμβαινει σε καθε ειδος 3δ προγραμματος σε ενα παλιο/καινουριο game και φυσικα και σε bench οπως στο 3δ-mark,με το v-sync στο ΟΝ ο ηχος εξαφανιζεται

στα windows δεν ακουγεται τιποτα

οι επιδοσεις ειναι οι αναμενομενες (10200 στο 06),ο/c bios κτλ δεν εχει γινει καθολου και ο ανεμιστηρας ειναι στο 70%(ο ηχος δεν εχει καμια σχεση με το θορυβο που βγαζει ενα φανακι με ψηλα rpm,και που ολοι ξερουμε)

το τροφοδοτικο ειναι ενα καινουριο corsair 620W

το συστημα

core 2 duo e6600

abit aw9d-max (τελευταιο επισημο βιος)

g.skill pc2-6400 4-4-3-5

xfx 8800 gtx

wd raptor 150

corsair 620W

και 4 12αρια φανς και ενα 20αρι

βλεπω πως με αρκετες 8800 gtx συμβαινει αυτο το προβλημα

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1140549

αν δεν κανω λαθος αρκετοι εχουμε παρει μια 8800 γι αυτο... :help:

Αρχική απάντηση από gznp

Δεν είναι η 8800, το έχω παρατηρήσει και εγώ και με την Χ1800ΧΤ 512 και με την Χ1900ΧΤΧ 512 και τώρα με την GTS, ειδικά όταν τρέχω τα 3DMark και πιάνει κάτι χιλιάδες FPS.

Είναι κάποιος πυκνωτής από τη μητρική ή το τροφοδοτικό, η κάρτα σου και ΟΛΩΝ των υπολοίπων είναι μια χαρά μάλλον.

Συμφωνω....Κατι πρεπει να παιζει μεταξυ 680ι-8800-Psu.....

Τα ιδια ειχα και εγω με το Ζeus 750w ωσπου που το αλλαξα με το Strider...

Oταν βρω το χρονο θα αντικαταστησω και την E-Vga με το καινουριο revision...

Η μονη που δεν φταιει ειναι η καρτα γραφικων ;)

Κλασσικες παιδικες ασθενειες:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αληθευει και ειναι κυριως αισθητο οταν ειναι overclocked η καρτα. Απ'οτι εχω παρατηρησει οσο μεγαλυτερο το framerate τοσο πιο δυνατο το σφυριγμα σαν να "γκαζωνει" η καρτα. Προσωπικα δεν με ενοχλει εφοσον η καρτα "σκοτωνει" και βλεπω τα frames να "τρελαινονται". Παντως το φαινομενο του σφυριγματος το εχω παρατηρησει οχι μονο με την 8800GTX αλλα και με 7800GT, 1800ΧΤ και 1900ΧΤΧ και διαφορα mobos κυριως σε overclocked state. Αμφιβαλλω εαν η πλειονοτητα ενοχλειται απο αυτο και ποσο μαλλον αυτοι με αεροψυκτα συστηματα που κανουν αρκετο θορυβο εκ'προϊμιου. Για να ειμαι ειλικρινης παντως, θεωρω τον τιτλο του thread σου καπως υπερβολικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HighT3ch

Αυτο αληθευει και ειναι ιδιαιτερως αισθητο οταν ειναι overclocked η καρτα. Απ'οτι εχω παρατηρησει οσο μεγαλυτερο το framerate τοσο πιο δυνατο το σφυριγμα σαν να "γκαζωνει" η καρτα. Προσωπικα δεν με ενοχλει εφοσον η καρτα "σκοτωνει" και βλεπω τα frames να "τρελαινονται". Παντως το φαινομενο του σφυριγματος το εχω παρατηρησει οχι μονο με την 8800GTX αλλα και με 7800GT, 1800ΧΤ και 1900ΧΤΧ και διαφορα mobos κυριως σε overclocked state. Αμφιβαλλω εαν η πλειονοτητα ενοχλειται απο αυτο και ποσο μαλλον αυτοι με αεροψυκτα συστηματα που κανουν αρκετο θορυβο εκ'προϊμιου. Για να ειμαι ειλικρινης παντως, θεωρω τον τιτλο του thread σου καπως υπερβολικο.

Ε, ενταξη δεν ειμαστε ολοι αναγκασμενοι να γινομαστε beta testers των εταιρειων

ουτε εχουν ολοι τις γνωσεις να ξερουν τι συμβαινει...

Λογικο ειναι να ανησυχει το παλικαρι :flower:

Link to comment
Share on other sites

για παιδικες ασθενειες του 975Χ κρινετε το εσεις

για το τροφοδοτικο δεν το αποκλειω, αν και δε μου φαινεται πιθανο

Αυτο αληθευει και ειναι ιδιαιτερως αισθητο οταν ειναι overclocked η καρτα. Απ'οτι εχω παρατηρησει οσο μεγαλυτερο το framerate τοσο πιο δυνατο το σφυριγμα σαν να "γκαζωνει" η καρτα. Προσωπικα δεν με ενοχλει εφοσον η καρτα "σκοτωνει" και βλεπω τα frames να "τρελαινονται". Παντως το φαινομενο του σφυριγματος το εχω παρατηρησει οχι μονο με την 8800GTX αλλα και με 7800GT, 1800ΧΤ και 1900ΧΤΧ και διαφορα mobos κυριως σε overclocked state. Αμφιβαλλω εαν η πλειονοτητα ενοχλειται απο αυτο και ποσο μαλλον αυτοι με αεροψυκτα συστηματα που κανουν αρκετο θορυβο εκ'προϊμιου. Για να ειμαι ειλικρινης παντως, θεωρω τον τιτλο του thread σου καπως υπερβολικο.

με ο/c δεν ασχοληθικα

το υπερβολικο σε αυτη την υποθεση ειναι ειναι μια καρτα που εχει προβλημα οταν βγαζει τα τριψηφια fps που εχω πληρωσει

και εγω δε θεωρω φυσιολογικη μια καρτα γραφικων που σφυριζει οταν χρησιμοποιειται,ποσο μαλλον οταν κοστισε σχεδον 500 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε...trust me... κατά 80%(μην σου πώ 99%) είναι το τροφοδοτικό σου...

Προσπάθησε να εντοπήσεις τον ήχο με το αυτί σου..

Δες που ακούγεται πιο έντονα..απο την κάρτα η απ τα πηνία του τροφοδοτικού?..

Σου μιλάω σαν παθόν ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω το εχω :(

Ο ηχος ερχεται σιγουρα απο την καρτα γραφικων (BFG) .....

Μονο που εμενα μου ακουγεται ακομα και με scrolling ιστοσελιδας :blink:

Στα παιχνιδια και 3Δ εφαρμογες ακουγεται πιο δυνατα ......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 15:30]

Φίλε...trust me... κατά 80%(μην σου πώ 99%) είναι το τροφοδοτικό σου...

Προσπάθησε να εντοπήσεις τον ήχο με το αυτί σου..

Δες που ακούγεται πιο έντονα..απο την κάρτα η απ τα πηνία του τροφοδοτικού?..

Σου μιλάω σαν παθόν ;)

αυτο που με κανει να αποκλειω το τροφοδοτικο ειναι οτι

ο ηχος ερχεται απο την καρτα γραφικων γι'αυτο και κοιταω κυριως σ αυτη-μακαρι να κανω λαθος, κυριως και σε αυτα που γραφω παρακατω

απο το ποστ του polonos και απο τα ξενα φορουμ που βλεπω (και απευχομαι) φαινεται να ειναι ενα κοινο(?)

προβλημα για τις gtx,για gts τουλαχιστο δε βλεπω παραπονα.

κοινως τα flagship της nv**** ασχετα με το ποσους κομβους (fps) πιανουν βγηκαν στην αγορα με αβαριες και τα αμπαρια κανουν νερα...

Link to comment
Share on other sites

Και όλες οι ΑΤι που έχουν το παρόμοιο πρόβλημα τι είναι δηλαδή?

Μην κοιτάτε μάρκες, το πρόβλημα το έχουν μάλλον κάποιος/κάποιοι πυκνωτές, είτε από την κάρτα είτε από τη μητρική είτε από το PSU.

Κανείς όμως δεν ανέφερε ότι κάρτα χάλασε εξαιτίας αυτού του λόγου. Απλά δε με νοιάζει, καθώς ακούγεται εξαιρετικά σπάνια (από τα 500+FPS).

Το πρόβλημα του πολωνού είναι πιο σημαντικό όμως, στο desktop είναι όντως παράξενο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν δουλεύω Cinema4D σε painting mode (BP3D), Zbrush και το mudbox είναι λες και "οργώνει" κάποιος μέσα στο κουτί!

Επίσης πολλές φορές το παρατηρώ και στο photoshop όταν "γράφω" με κάποιο έντονο brush σε επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 16:45]

Και όλες οι ΑΤι που έχουν το παρόμοιο πρόβλημα τι είναι δηλαδή?

Μην κοιτάτε μάρκες, το πρόβλημα το έχουν μάλλον κάποιος/κάποιοι πυκνωτές, είτε από την κάρτα είτε από τη μητρική είτε από το PSU.

Κανείς όμως δεν ανέφερε ότι κάρτα χάλασε εξαιτίας αυτού του λόγου. Απλά δε με νοιάζει, καθώς ακούγεται εξαιρετικά σπάνια (από τα 500+FPS).

Το πρόβλημα του πολωνού είναι πιο σημαντικό όμως, στο desktop είναι όντως παράξενο...

σε εμενα παντως ακουγεται σε oποιαδηποτε εφαρμογη 3δ απο παλιο-νεο game σε 3δ-μαρκ μεχρι και στο τεστακι dx9 που εχει το pc wizard

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά και εγώ ακούω έναν τέτοιο θόρυβο.... Όταν είναι κλειστό το κουτί του υπολογιστή, ο θόρυβος αυτός δεν διακρίνεται, διότι υπερκαλύπτεται από τον θόρυβο των ανεμιστήρων....

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι προέρχεται από το τροφοδοτικό.... Προς αυτή την μεριά ακούγεται πιο καθαρά....

Το τροφοδοτικό είναι ένα Heroichi 550Watt των 100 euro... Από χαλασμένο πυκνωτή είναι

ο θόρυβος? Να κάνω RMA? Το τροφοδοτικό και το PC γενικά δουλεύουν μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.