Jump to content


psu gia 8800GTX SLI k extreme overclock


salatemporos

Recommended Posts

ΑΝ θες να πας τις κάρτες στους 645MHz / 1038MHz ΚΑΙ τον τετραπύρηνο όπου φτάσει π.χ. ~ 3600MHz - 3800MHz, τότε θες 1000άρη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ....Εδώ το 1000άρη Olympia δε φτάνει θες και πιό μικρό?.... :D

Υ.Γ. .....όχι "extreme overclock" όπως γράφεις........σκέτο "overclock".....με κάτω από 1000άρη τροφοδοτικό..... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Eγώ πάντως με 800-850 be quiet 6800 στα 4.5ghz και 2 8800GTX sli default δεν ολοκληρωνα 3dmark2006..

Nα υποθέσω ότι εξαντλούνται τα rails?H απλά δεν αντέχει? Δοκίμασες κανά άλλο με μονό rail?(το olympia nομίζω έχει που αποτυγχάνει σύμφωνα με ότι λέει ο Hipro) Στο psu calculator, αν μπορεί να κριθεί αυτό αξιόπιστο, με oced cpu + Sli default βγάζει 820watt...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Με το σύστημα που έχει όμως βρε συ και ένα καλό πουσάρισμα στις κάρτες...καμπούμ το 750άρι...

Αρχική απάντηση από FLO

μια χαρα θα παιξει

Αρχική απάντηση από hipro5

ΑΝ θες να πας τις κάρτες στους 645MHz / 1038MHz ΚΑΙ τον τετραπύρηνο όπου φτάσει π.χ. ~ 3600MHz - 3800MHz, τότε θες 1000άρη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ....Εδώ το 1000άρη Olympia δε φτάνει θες και πιό μικρό?.... :D

Υ.Γ. .....όχι "extreme overclock" όπως γράφεις........σκέτο "overclock".....με κάτω από 1000άρη τροφοδοτικό..... :D

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Eγώ πάντως με 800-850 be quiet 6800 στα 4.5ghz και 2 8800GTX sli default δεν ολοκληρωνα 3dmark2006..

:shifty:;)

Link to comment
Share on other sites

μινι ερωτηξη ....που νομιζω απαντιεται μονο απο hipro (αντε και gorillako/esdee)

Καποιες φορες που εβαζε ο kingpin στις περιγραφες 4πυρηνα (η διπυρηνα) @5++ghz(χονδρικα) μαζι με 8800gtx sli (στο περιπου @800core 2100μνημες) με το 850 silverstone zeus (only one!) ....ισχυε ....ή ηταν μουφα-ψαρωτικο-whatever?

(γμτ ....λιγο εψαξα ....τα τελευταια τα εχει κανει με το ολυμπια 1000

...αλλα ειχε μια εποχη μονο zeus..στις περιγραφες)

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, θα παρεις ενα εκατομύριο συστημα και σκεφτεσαι να κανεις οικονομία στο τροφοδοτικό???

Εγω στη θέση σου θα επαιρνα το καλυτερο που θα εβρισκα κανα

1000αρι PC Power and Cooling Turbo-Cool ή ETASIS

:toomuchne

επικαλούμε την αυθεντία σε PSU a.k.a jonnyguru

Link to comment
Share on other sites

Ο hipro5 έχει δίκιο. Στις προηγούμενες δοκιμές που κάναμε έφερα το γνωστό μου (έχω δύο) hiper (βρε αναγραματισμός του hipro.....) 730W και δεν μπορούσε να σηκώσει μία κάρτα....σφύριζε και είναι και quad SLI sertified.

Τα ρεύματα που βλέπεις στα πινακάκια είναι MAX πάντα.

Θα σου έλεγα ότι και οι προηγούμενοι, θες να πάρεις τέτοιο setup και θα κάνεις οικονομία στο τροφοδοτικό???

Link to comment
Share on other sites

αντε με πεισατε πάω για 1000 galaxy δεν πιστευω να βγει προβληματικο?

κατι ειχα ακουσει για τα galaxy/liberty που δεν ξεκιναγαν (δεν θυμαμε καλά).

EDIT: δεν έχει 1000 αρι το ESHOP grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :(

το πιστωτικό ειναι ειδικη περιπτωση μονο για μια εβδομαδα. και εχουν περασει 2 μερες.

τελικά αποφασισα αναμεσα στα 3 παρακατω,το πολύ πολύ αν δεν μου φτανει μολις βαλω την 2η 8800 πανω να το δωσω σε φιλο που θελει να στησει νεο pc και θα του το στησω εγω και πέρνω αλλο :p

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700952

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700852

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700760

πιο πολύ σκεφτομε για το etasis (ιδια με tagan νομιζω ειναι)?

και μια τελευτεα απορια

το enermax exei 5 x24A

to tagan exei 4x18A

αλλά ειναι τα τα 2 850 αρα θεωρητικα μεχρι 17.7Α μπορουν να δωσουν σωστά?

οπώτε πιο οικονομικο απο αποψη ΔΕΗ ειναι το ocz kai oxi to enermax αφου χαλαει ασκοπα ενεργεια.(αποψή μου χωρίς να ξερω πολλά σε αυτό τον τομέα (κατα 99,9% θα ιναι λαθος :( ) )

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή,αν και εγω απο αυτά τα δύο θα έπαιρνα το Etasis το 850W

που εχει 4 ανεξάρτητα 6-pin pci express

Απο οτι ξέρω το Enermax το 850W είναι crossfire certified

εδώ το παιδι θέλει SLI και 4 sata θα τον βολέψει το galaxy?

ENERMAX EGX850EWL 850W GALAXY:

Σύνδεση: 1 x 20/24 pin main power, 1 x 8 pin CPU +12V, 1 x 4+4 pin CPU +12V, 1 x 2+2 pin ATX12V, 5 x 4pin 5.25 και HDD, 1 x FDD connector, 3 x SATA connectors, 2 x 6+2 pin PCI-E, 1 x 6 pin PCI-E.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salatemporos

πιο πολύ σκεφτομε για το etasis (ιδια με tagan νομιζω ειναι)?

τα tagan ειναι κατασκευασμένα απο την topower.

Η etais τα φτιάχνει μόνη της.

Αρχική απάντηση από salatemporos

και μια τελευτεα απορια

το enermax exei 5 x24A

to tagan exei 4x18A

αλλά ειναι τα τα 2 850 αρα θεωρητικα μεχρι 17.7Α μπορουν να δωσουν σωστά?

οπώτε πιο οικονομικο απο αποψη ΔΕΗ ειναι το ocz kai oxi to enermax αφου χαλαει ασκοπα ενεργεια.(αποψή μου χωρίς να ξερω πολλά σε αυτό τον τομέα (κατα 99,9% θα ιναι λαθος :( ) )

Αυτο που λες έχει να κάνει με το efficiency: H ενέργεια που αποδίδει σε σχέση με την ενέργεια που καταναλώνει.Επειδή οι εταιρείες δινουν ονομαστικές τιμές δεν θα βγάλεις άκρη ετσι. Απο ψάξιμο σε reviews στα forums θα βγάλεις πιο αξιόπιστα συμπεράσματα.\

Απο ότι εχω διαβάσει το Enermax Galaxy το 1000αρι εχει πολυ καλό δεικτη.

Ρίξε και μια ματιά εδω γιατι ουσιαστικά αυτο σε νοιάζει:

http://www.jonnyguru.com/forums/showthread.php?t=103

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.