Jump to content



Vista install για Dual Boot???


mefistofelis

Recommended Posts

Εχω 2 σκληρους και στον πρωτο εχω εγκατεστημενα τα χπ.

Θελω να δοκιμασω τα βιστα στον δευτερο και να εχω dual boot συστημα αλλα χωρις να επηρρεαστει τπτ απο τον πρωτο σκληρο ουτε καν το boot loader.

Ο καλυτερος τροπος για να το κανω ειναι κατα την εγκατασταση των βιστα να εχω εκτος ρευματος τον 1ο δισκο ωστε να μην ασχοληθει καθολου μαζι του και μετα την εγκατασταση να τον ενεργοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά.Χρόνια πολλά

Ναι έτσι ακριβώς.Μετά την εγκατάσταση όμως μην βάλεις και τον άλλον.Έτσι την πάτησα εγώ πήγα να δω τα αρχεια των xp απο vista και μου κατέστρεψε τα xp.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έβαλα τα Βίστα σε ένα ξέχωρο 80ρι, αλλά όταν μπουτάρω θα πρέπει να έχω επιλέξει ΠΡΩΤΑ από το ΒΙΟΣ από ποιόν σκληρό θα μπουτάρει, ειδάλλως δεν μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω λειτουργικό....

Φυσικά μπορώ να δώ ΟΛΑ τα αρχεία των ΧΡ από τα Βίστα, αλλά και τούμπαλιν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από μια εγκατάσταση που έκανα σε pc με XP, σε άλλο δίσκο φυσικά τα Vista, κανονικά στο ρεύμα όλοι οι δίσκοι. Μια χαρά επιλογή μου βγάζει πιο λειτουργικό να φορτώσει και παίζουν και τα 2 μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε φοβήσω απλά το ανέφερα επειδή το έπαθα εγώ.Πολύ κουφό βέβαια αλλά ίσως συνέβει διότι το ntfs των vista είναι διαφορετικό απο των xp συν του ότι τα vista που έβαλα ήταν 64άρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο pc μου έχω ενα δίσκο 250 gb, με δύο partition. Στο C είχα το XP, και στο D δεδομένα. Έκανα format το D, και το χώρισα σε ακόμα δύο partition. Έτσι στο C άφησα τα XP ώς είχαν, στο D έβαλα τα VISTA, και το E το φόρμαρα όχι σαν πρωτεύων διαμέρισμα όπως τα C & D, αλλά σαν εκτεταμένο. Το αποτέλεσμα ήταν οκ, μπήκαν τα vista χωρίς να επηρεάσουν τα ΧΡ, όμως όταν μπουτάρω απο ΧΡ, ειναι σωστά τα drive letters, δηλαδή τα ΧΡ έχουν C και τα VISTA D. Το παράξενο αλλά χωρίς να προκαλεί πρόβλημα ειναι οτι όταν μπουτάρω με τα vista, το partition αυτό που ειναι κανονικά D, εμφανίζεται σαν C, και τα XP σαν D ενώ ισχύει το αντίθετο. Τελός, όταν ανοίγω το pc, μου εμφανίζει τις επιλογές να μπουτάρω ή απο τα ΧΡ ή απο τα VISTA, με προεπιλεγμένα τα δεύτερα, και μετράει αντίστροφα 20 δευτερόλεπτα και αμα δεν πατήσω τίποτα μπαίνει στα vista. Πώς μπορώ να το κάνω να έχει σαν default λειτουργικό κατα το μπουτάρισμα τα ΧΡ?

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο αλλά χωρίς να προκαλεί πρόβλημα ειναι οτι όταν μπουτάρω με τα vista, το partition αυτό που ειναι κανονικά D, εμφανίζεται σαν C, και τα XP σαν D ενώ ισχύει το αντίθετο.

Δεν ειναι παραξενο ειναι φυσιολογικο να οριζει σαν c το δισκο που ειναι εγκατεστημενο το λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα παίδες. Ηθελα να κάνω καθαρή εγκατάσταση σε νέο δίσκο τα vista και δεν μου δούλευε το autorun. Για αυτό έκανα ξανα εγκατάσταση xp σε νεό δίσκο και μετά αναβάθμιση σε vista. Η ερώτηση μου είναι γιατί δεν μου δείχνει με ποιο λειτουργικό να ξεκινήσει, και αναγκαστικά παίζω με το F11

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν τα vista τα εγκατέστησα σε άλλον δίσκο (F) ενώ στον C υπήρχαν τα XP.

Δεν μου βγάζει πουθενά επιλογή λειτουργικό. Πρέπει να αλλάξω τίποτα manual? Ο C ήταν κανονικά ενεργοποιημένος κατά την εγκατάσταση των vista.

Link to comment
Share on other sites

SOOOOOOOSSS ΛΕΜΕ

Μόλις άλλαξα το boot menu από το bios να μπουτάρει με τον δίσκο των XP και ΠΑΠΑΛΑ...ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.... Μόνο ότι δεν μπορει να φορτώσει να VISTA

και μου δίνει επιλογή να διαλέξω ένα tool λέει (diagnostic κάτι των VISTA)..\Την κάναμε την μαμακια γμ τα VISTA μου γμ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Λοιπόν τα vista τα εγκατέστησα σε άλλον δίσκο (F) ενώ στον C υπήρχαν τα XP.

Δεν μου βγάζει πουθενά επιλογή λειτουργικό. Πρέπει να αλλάξω τίποτα manual? Ο C ήταν κανονικά ενεργοποιημένος κατά την εγκατάσταση των vista.

Αρχική απάντηση από STELIOSVIPER

Και εγώ επιλέγω σκληρό από το BIOS και όλα οκ.

http://www.vistabootpro.org ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δεύτερο PC, χώρισα με Partition Magic σε δυο μέρη των σκληρό... Στο ένα είχα εγκατεστημένα τα XP και στο άλλο έβαλα τα Vista... Τρέχουν μια χαρά και τα δυο και όταν ξεκινά το PC, βγαίνει οθόνη να επιλέξω σε ποιο θα μπει...

Χωρίς να έχω κάνει ούτε μια ρύθμιση.... :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες....σοσ βοηθεια......λοιπον ακουστε ιστορια..

εχω ενα λαπτοπ το οποιο εχει ενα σκληρο...με δυο διαμερισματα

στο ενα ειχα μεντια σεντερ και εβαλα vista ultimate και το αλλο διαμερισμα το ειχα για δεδομενα...μετα σκεφτικα να βαλω τα xp .τρεχω το σι ντι των xp κανω κανονικα το setup αλλα στην επανεκκινηση δεν μου βγαζει παραθυρω γιανα διαλεξω windows . εχω δοκιμασει τα παντα απο boot.ini μεχρι το bcdedit των vista .ακομα δοκιμασα και δυο προγραμματα .το boottrap για χp και το vistabootpro για vista αλλα τπτ ....καμια βοηθεια κανεις!!!!!!???plz :clap:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το δικό μου ανάλογο πρόβλημα λύθηκε με EditBCD όπου έκανα ADD NEW ENTRY το λειτουργικό των XP στον δίσκο που είναι εγκατεστημένα (το γράμμα του δίσκου βέβαια όπως φαίνεται στα VISTA). Δεν ξέρω γιατί εσένα το Edit BCD δεν σε βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.