Jump to content



e4300 θερμοκρασίες?!


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kbilly13

Reaper, λες να μην το βγάλω το καπάκι με την blue orb που έχω? δεν θα πατάει καλά δηλαδή? ή υπάρχει φόβος να κάνω ζημιά?

Αν είσαι προσεκτικός δε θα κάνεις ζημιά. Εννοεί δεν αξίζει το ρίσκο και τον όλο χαβαλέ.

Επειδή έχει τύχει και σε εμάς τους 2 με τους 6600, πιστεύουμε σχεδόν σίγουρα πως φταίει το καπάκι. Σε εμάς όμως δε γίνεται εύκολα αφαίρεση, σε σένα κάτι μπορείς να κάνεις αν ψάχνεσαι! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Γενικά δεν μου αρέσει η ιδέα γυμνού πυρήνα με ψύκτρα που κουμπώνει ανεξέλεγκτα...

Με το μπλοκ έχεις καλύτερη αίσθηση όταν το σφίγγεις...

Επίσης μην ξεχνάμε ότι βγάζοντας το καπάκι ο πυρήνας είναι πιο χαμηλά,οπότε αν η ψύκτρα είναι κουμπωτή ίσως να μην πατάει.

Και φυσικά πρέπει να αφαιρεθεί το ''καπάκι'' που ασφαλίζει τον επεξεργαστή στο socket...

(βέβαια παίζει και το άλλο...Αν έχεις ίσιο καπάκι εξωτερικά,λαπάρει το εσωτερικό βάζεις και πάστα και το ξανακολλάς...;))

(@ergotelis άσε με τρώει άσχημα τώρα που είδαι άλλον ένα που το έβγαλε από 6300...:p)

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω πως κουμπωνει η ψυκτρα του μπιλλ αλλα ξερω για να παταει καλα η ψυκτρα οταν ξεκαπακωσεις τον επεξεργαστη βγαζεις το μεταλικο ελασμα που παταει πανω στον επεξεργαστη(εκεινο που ανοιγει και κλεινει)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX

Γενικά δεν μου αρέσει η ιδέα γυμνού πυρήνα με ψύκτρα που κουμπώνει ανεξέλεγκτα...

Με το μπλοκ έχεις καλύτερη αίσθηση όταν το σφίγγεις...

Επίσης μην ξεχνάμε ότι βγάζοντας το καπάκι ο πυρήνας είναι πιο χαμηλά,οπότε αν η ψύκτρα είναι κουμπωτή ίσως να μην πατάει.

Και φυσικά πρέπει να αφαιρεθεί το ''καπάκι'' που ασφαλίζει τον επεξεργαστή στο socket...

(βέβαια παίζει και το άλλο...Αν έχεις ίσιο καπάκι εξωτερικά,λαπάρει το εσωτερικό βάζεις και πάστα και το ξανακολλάς...;))

(@ergotelis άσε με τρώει άσχημα τώρα που είδαι άλλον ένα που το έβγαλε από 6300...:p)

Σωστά αυτά που λες,να συμπληρώσω απλά ότι για αυτό πολλοί βάζουνε εξτρά προστασία με μαξιλαράκια γύρω από τον πηρύνα για να μη κάτσει καμιά ώρα άσχημα το μπλοκ/ψύκτρα πάνω και τον χτυπήσει. Ωστόσο η λύση για αερόψυκτρες , της επανατοποθέτησης του καπακιού είναι ιδανική, κατόπιν της "επισκευής".

Χρειάζεται πάντως εμπειρία για τέτοιου είδους αφαιρέσεις, μου άρεσε πάντως εκείνο το θέμα με τον 6300, ωραίος ο τρόπος αφαίρεσης.

Εγώ πάντως άρχισα ήδη τις διερευνητικές επαφές:D

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες,74 βα8μοι με priority 1?

δλδ αν βαλλει κανα 5αρι (νορμαλ) και πανω τι 8α γινει?8α του αρχισει τα shut down?και ολα αυτα με 1.46v (απο bios προφανως ετσι?οχι μετριμενο με πολυμετρο)

μια ανιση συγκρηση

εγω με το συστημα της υπογραφης @3400 με vcore 1.4375 (δεν 8υμαμαι 100% αλλα υπαρχει μια πολυ μικρη πι8ανοτητα να ηταν και 1.45) μετα απο 30 λεπτα orthos priority 5 επιανα 55 βα8μους μτ την TT

νταξ,η blue orb δεν ειναι Tuniq αλλα δεν μπορει να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα.

αλλα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος προτιμαει εναν 4300 εναντι ενος 6400?το μεγαλυτερο μουλτι απο μονο του δεν λεει και τπτ.ολοι οι 6400 τα 400 τα πιανουν για χαβαλε με πολυ μικρη αυξηση του vcore και πολυ χαμηλες 8ερμοκρασιες (διορ8ωστε με αν κανω λα8ος αλλα αυτην την εικονα εχω αποκομησει).

Link to comment
Share on other sites

Οι 4300:

1) Πάνε γενικά μέχρι τα 3.2 για πλάκα

2) Ταβάνι με αέρα βρίσκουν στα ~3.6

3) Δε θέλουν super μητρική να πιάνει 400+ FSB

4) Δε θέλουν super μνήμες (προαιρετικό μεν αλλά σε όλους αρέσει το 1:1 :p)

Οι 6300:

1) Δεν υπάρχουν πλέον αφού θα βγει ο 6320 :p

Οι 6320:

1) Έχουν μεγαλύτερη cache

2) 3.2 για πλάκα

3) ~3.8 ταβάνι

4) Θέλουν καλή μητρική και καλές μνήμες

Εν τέλει που καταλήγουμε?

Ο 4300 είναι πιο φτηνός :p:D

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι η καινούρια rev3.3 (έγινε μια αλλαγή.. αλλά έφαγα το vdroop στη μάπα - που δεν το είχα με τη rev1.0) και δεν παίζει και πολύ καιρό, ούτε έχει ζοριστεί

έστω ότι δείχνει λάθος θερμοκρασίες... και πάλι όμως η διαφορά 40 βαθμών σε full load η ίδια θα είναι

Kαι πόσο παραπάνω να δείχνει τη στιγμή που έχω με 1.41v 34 βαθμούς idle στο coretemp και 20 στο speedfan? πολύ λογικό μου φαίνεται

θα κοιτάξω να πείσω τον αδερφό μου να μου δώσει τον δικό του 4300 που μου φάνηκε ότι είναι πολύ πιο κρύος.. :D

ρε τι έχουμε πάθει... σε λίγο δεν θα μας νοιάζουν batch και τέτοια πράγματα... θα ρωτάμε τι καπάκι έχει?

"άσε φίλε σου λέω βρήκα ένα κομμάτι με super καπάκι, και έχω 15 βαθμούς κάτω.. κάνει και ένα overclocking μούρλια..."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

ρε τι έχουμε πάθει... σε λίγο δεν θα μας νοιάζουν batch και τέτοια πράγματα... θα ρωτάμε τι καπάκι έχει?

"άσε φίλε σου λέω βρήκα ένα κομμάτι με super καπάκι, και έχω 15 βαθμούς κάτω.. κάνει και ένα overclocking μούρλια..."

Κι όμως, φαίνεται πως παρόλο που ίδιας εβδομάδας επεξεργαστές κλοκάρουν στη πλειοψηφία τους το ίδιο καλά, τα καπάκια είναι ό,τι κάτσει. Δλδ θέμα τύχης πιο πολύ ! :(

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο επεξεργαστής του Johnx2 που έχει φορτίο με Priority 9 και 1,45V 40κάτι βαθμούς, με την υδρόψυξη και τα μπλοκ της ΤΤ! Αυτό και αν είναι πάτημα του καπακιού καλό! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 16:05]

ρε παιδες,74 βα8μοι με priority 1?

δλδ αν βαλλει κανα 5αρι (νορμαλ) και πανω τι 8α γινει?8α του αρχισει τα shut down?και ολα αυτα με 1.46v (απο bios προφανως ετσι?οχι μετριμενο με πολυμετρο)

μια ανιση συγκρηση

εγω με το συστημα της υπογραφης @3400 με vcore 1.4375 (δεν 8υμαμαι 100% αλλα υπαρχει μια πολυ μικρη πι8ανοτητα να ηταν και 1.45) μετα απο 30 λεπτα orthos priority 5 επιανα 55 βα8μους μτ την TT

νταξ,η blue orb δεν ειναι Tuniq αλλα δεν μπορει να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα.

Aκριβώς... ενώ ο επεξεργαστής δείχνει σημάδια ότι "πάει καλά" με χαντακώνουν οι θερμοκρασίες

Η μητρική πολύ χαλαρά από ρεύματα, χαμηλό fsb (Για 965), μνήμες άνετα, τροφοδοτικό Enermax 535w fma2, και όταν έβαλα παραπάνω ρεύμα για να έχω 1.43v σε full load, και πήγε 3350 βγάζοντας όλα τα benchmarks, με orthos (priority 1) να πω θερμοκρασία ή θα φύγετε?

70 βαθμοί speedfan, 85 coretemp - τόσο πρόλαβε να δείξει δηλαδή (idle 25 και 40 αντίστοιχα), δεν μου έβγαλε καν error - πάγωνε το pc ή μπορεί να έκανε restart μετά από λίγο

κάνει και κακό στην υγεία, ξανάρχισα το κάπνισμα με όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Για ρήχτε μια ματιά εδώ... http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=139881

Νομίζω πώς στους C2D είναι όλοι με απλη παστα

O συγκεκριμένος αν διαβάσεις το thread έχει κάτι ES που τους πήρε με στραβά τοποθετημένο καπάκι και ημιλαπαρισμένους...Kαι η σιλικόνη αν δεις το βίντεο κόπηκε με δύο κινήσεις...Σα να τους είχε κάνει επέμβαση άλλος...:p

Γενικά 4300 πάστα όλοι οι άλλοι εποξική...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

LOL

To θέμα είναι το "μετά"...

πως θα σταθεροποιηθεί στο socket?

Και η ψύκτρα θα πατάει καλά στον πυρήνα? (χαμηλότερο ύψος?)

H Ψύκτρα επειδή είχα δοκιμάσει την ίδια για κάμποσο καιρό, παλεύεται , ο τρόπος βιδώματος είναι εύκολος και δε πειράζει το ύψος. Αυτό που θα χρειαστεί είναι να βγάλεις το μεταλλικο κούμπωμα του επεξεργαστή. Η καλύτερη λύση θα ήταν να τα φτιάξεις αυτά σε επίπεδο χώρο και να τα βιδώσεις μετά πάνω στο κουτί/ή γενικά να τουμπάρεις το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

το μετα σου ειπα βγαζεις το ελασμα απο το σοκετ που κραταει τον επεξεργαστη στη θεση του και βιδωνεις τη ψυκτρα σου πανω του.

ειχε ποσταρει με φωτο ο freecableguy στο XS αλλα δε μπορω να το βρω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX

O συγκεκριμένος αν διαβάσεις το thread έχει κάτι ES που τους πήρε με στραβά τοποθετημένο καπάκι και ημιλαπαρισμένους...Kαι η σιλικόνη αν δεις το βίντεο κόπηκε με δύο κινήσεις...Σα να τους είχε κάνει επέμβαση άλλος...:p

Γενικά 4300 πάστα όλοι οι άλλοι εποξική...

Το διάβασα αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι και οι υπόλοιποι c2d είναι έτσι(ή οι καινουριοι με 1333fsb)

μετά το βγάλσιμό απλά το ισιώνεις και βάζεις μία AS5 ή AC αν θα παίξεις σε phase και απλά ξανα βάζεις το καπάκι...

(άχ..αύριο έρχονται οι μνημες...να δούμε λεφτά για mobo π θα βρούμε...άτιμο πάσχα:hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

To ήξερε αυτό το πλαίσιο για αυτό φρόντισε να ρίξει την rd600 :D

που να πάω με τον 6300:(

θέλω απο 510fsb και πάνω για καθε μέρα...δύσκολο μεν...όχι άπιαστο δε..(με την ρδ600 είναι ομως :( )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.