Jump to content



8800GTS vs PSU


racer

Recommended Posts

Έχω το σύστημα της υπογραφής & σε λίγες μέρες θα πάρω μια Albatron 8800GTS 320mb. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το τροφοδοτικό θα αντέξει την GTS. Τα site που λένε για το αν αντέχει το τροφοδοτικό το υπόλοιπο hardware δε τα πολυεμπιστεύομαι, γι' αυτό ρωτάω εσάς.

Στη φωτο είναι οι τάσεις του psu

http://img405.imageshack.us/img405/3442/1002532aj0.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημερα εφτασε η δικη μου albatron 8800GTS και εγω έχω ενα TAGAN 480 με 28Α στην 12αρα. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα και με overclock στη cpu ολα δουλευουνε μια χαρα. Δεν ξερω μονο αν κλοκαρω και την 8800 αμα θα αντεξει!:D

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα την κάρτα, την σύνδεσα και όλα ΟΚ. Έτρεξα και κάποια benches (χωρίς oc)

3d mark 2003: 24380

3d mark 2005: 14592

3d mark 2006: 8513 (sm2.0:3676, hdr/sm3.0:3650, cpu 2385)

Επίσης έτρεξα το test drive unlimited με 4x aa. hdr 1280x1024 τέλεια. 'Ομως όταν έγιναν αυτά δεν είχα ήχο (δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει κάποιος άλλος πρόβλημα με την X-Fi που καμιά φορά δεν έχει ήχο και πρέπει να γίνει επανεκίνηση)

Κάνω λοιπόν επανεκίνηση και το βλέπω. Στα παιχνίδια η κάρτα σερνόταν και στο 3d mark 2005 έβγαζε περίπου 15fps σε ένα σημείο, τη στιγμή που πριν την επανεκίνηση είχε 70+fps.

Φαντάζομαι ότι φταίει το τροφοδοτικό που δεν αντέχει την 8800, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

+ κάτι άλλο. Στη μητρική η κάρτα στο πίσω μέρος (προς τις dvi) δεν πατάει καλά όσο και να τη σπρώξω, και έτσι δε μπορώ να τι βιδώσω..

Link to comment
Share on other sites

Στράβωσε λίγο το λαμάκι της κάρτας με το χέρι σου, ελάχιστα προς τα έξω. Θα είσαι οκ θα μπεί μια χαρά. Τώρα για το Perfomance που χάνεις δεν νομίζω οτί φταίει το psu, ίσως πώ βλακεία αλλά δεν έχω ψάξει τις gigabyete για να ξέρω κάλα τι γίνεται, πάντως για έλενξε το pci-x αν είναι χ16, στις asus p5b πολλές φόρες πάει χ1 και ενώ το σύστημα δουλεύει κανονικά τα 3D σέρνονται.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα στο bios αλλά δε βρήκα κάποια ρύθμιση για το bus. Πάντως, σύμφωνα με το pc wizard 06 είναι 16χ.

Έβαλα και νορμάλ τον 6300 για να τρώει λιγότερο ρεύμα αλλά η κάρτα και πάλι σέρνεται.:( :( :( :cry: :cry: :cry: Να την πάω πίσω και να ζητήσω μια άλλη? Την πήρα από πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

φίλε μήπως φταιει η καρτα ήχου? αφου λες στην αρχη σου εβγαλε κανονικα τα νουμερα δεν πιστευω να φταιει η καρτα γραφικών...για βγάλε την καρτα ηχου και κανε τεστ. Και εμενα τελικα με το 480 μου εκανε κατι κουλα...μεχρι τώρα εχω φαει ενα reset(πρώτη φορα δεν το εχει ξανακανει)και μια φορα πηγα να διαγραψω ενα φακελο και εβγαλε κουφο μηνυμα οτι δεν υπαρχει κτλ σαν να χαλασε το raid. Μάλλον το tagan δεν αντέχει με overclock τη cpu που να κλοκαρω και την 8800.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 21:16]

και μια φορα πηγα να διαγραψω ενα φακελο και εβγαλε κουφο μηνυμα οτι δεν υπαρχει κτλ σαν να χαλασε το raid.

για κοιταξε το λιγο αυτο. εμενα μου το εκανε μια φορα και μετα απο δυο-τρεις μερες ο δισκος πεθανε.

κατα τα αλλα, οντως ,πρεπει να δεις να δεις τι παιζει αν βγαλεις την καρτα ηχου.αμα επιστρεψουν τα αρχικα αποτελεσματα σημαινει οτι μια χαρα ειναι η καρτα.παντως αν σου περισευουν φραγκα παρε κανενα καινουργιο psu αν και πιστευω οτι και το taga :o σου πρεπει να αντεχει

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το psu calculator είμαι στο όριο....450watt αφού έχω βγάλει απο τα 4 τα δυο ανεμιστηρακια απο το armor και έχω αφήσει μονο τα 12αρια.....

και σε διαφορα site σήμερα είδα ότι μια 8800 μπορεί να φτάσει και 300watt κατανάλωση!!! άρα μάλλον δεν αντέχει το tagan. όσο για το σκληρό μη μου λες τέτοια!!! ά και κάτι άλλο κουφό που μου έκανε ρυθμίζοντας το Swap file στα 1024 μετα απο επανεκκίνηση το πήγαινε μόνο του στα 256ΜΒ και έλεγε ότι δεν επαρκεί!! το έβαλα αυτόματο και έφτιαξε, όλα αυτα με το που έβαλα την 8800 πάνω άρα πιστεύω οτι ειναι θέμα τροφοδοσίας.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία , εαν έχω ένα psu με 2 12άρες στα 18 amp , μπορώ να βάλω κάπως και τις 2 ώστε να έχω προσθετική 18+18=36 ή λίγο πιο κάτω στην καλύτερη περίπτωση; ή να πάω κατευθείαν για ένα enermax 720 ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβγαλα την X-Fi και το πρόβλημα παραμένει.. Η ΚΑΡΤΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ!!!

Τώρα μαζεύω φράγκα για ένα Hiper TypeR 580, αν όντως το πρόβλημα είναι το psu. Φίλε αρχάγγελε, άλλο το Levicom και άλλο το Tagan.. Τουλάχιστον εσύ μπορείς να παίξεις

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δοκιμασε με default το cpu για να μην καταναλωνει πολυ ρευμα να δεις αμα ειναι τροφοδοτικο σιγουρα.....και κανε και κανενα driver ξανα install πριν πας για φορματ μπας και....

τα ρολογια τις καρτας τα κοιταξες??? ειναι κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει πιο πάνω ^^^^^^ ότι έχω βάλει default τον 6300 για να μην καίει.

Σύμφωνα με το control panel της nVIDIA η κάρτα είναι:

1584 η μνήμη

513 ο πυρήνας με 55C σε idle.

Θα δοκιμάσω και re-install του driver

Link to comment
Share on other sites

Το φορμάτ το έχω κάνει εδώ και αρκετές μέρες και έπαιζα τα παιχνιδάκια μου μια χαρά. Όμως είχα λίγο <<μειωμένες επιδόσεις>> (περίπου 11k στο 3dMark05 χωρίς o/c σε cpu/ram.

Σήμερα το πρωί έπαιζα κανονικά και έκλεισα τον Η/Υ για να πάω σε ένα τραπέζι που μας είχαν καλέσει. Όταν γύρισα, η κάρτα άρχισε και πάλι τις π@π@ρ1ες της και σερνόταν.

Τι στο δ1@0λο γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.