Jump to content



8800GTS vs PSU


racer

Recommended Posts

Αν βαλεις CPU+VGA default,ειμαστε σιγουροι οτι το PSU αντεχει,και περιμενουμε ενα 3DMark2005 καπου στα 8-9-10Κ(εσυ ξερεις καλυτερα).Σωστα?

Οποτε με δεδομενο οτι και τα δυο λειτουργουν σωστα μπορεις να αρχισεις να ανεβαζεις συχνοτητες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έστειλα την κάρτα στο service του πλαίσιου και μου έστειλαν καινούρια, όμως το πρόβλημα παραμένει. ~8500 στο 3dm03. Οπότε μάλλον φταίει το τροφοδοτικό, ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer

Έστειλα την κάρτα στο service του πλαίσιου και μου έστειλαν καινούρια, όμως το πρόβλημα παραμένει. ~8500 στο 3dm03. Οπότε μάλλον φταίει το τροφοδοτικό, ε?

λοιπον,βγαλε και ξαναβαλε drivers

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό δεν εχει σχέση με χαμηλά σκορ. Να ελεγες οτι σοθ κλεινει το pc και δεν ειναι σταθερό, κατι παιζει. Αλλα οχι για τα σκορ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις το test and trial ; βγάλε όλες τις κάρτες σου και βάλε μόνο τις απαραίτητες , και κάνε πάλι σκορ ... Standard θα υπάρχει κάποιο bottleneck στο σύστημα ...

Link to comment
Share on other sites

Racer. H μητρικη σου εχει βαλει σε "safe mode" το PCI-E και απο 16Χ το εχει παει στο 1Χ. Το εχω παθει αρκετες φορες με την P5B Deluxe και VGA 8800GTS.

Βγαλε μπαταρια απο την μητρικη, κανε ενα Clear CMOS, ξαναβαλε την μπαταρια και τις ρυθμισεις που ειχες και ολα θα στρωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αυτό με τη μπαταρία, αν και στο cpu-z γράφει ότι λειτουργεί σε χ16. Αυτό με την επανεγκατάσταση drivers δεν πιάνει.

Μην αγοράζω καινούριο psu τσάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα hec psu στα ίδια watt με εσένα. Ο επεξεργαστής μου καταναλώνει 100 ολόκληρα watt (πολύ δηλαδή περισσότερα από έναν core duo έστω και OCed) και η 8800 μου είναι OCed στα 575 από την εταιρία. 3 σκληρούς δίσκους, 2 dvd και 5 ανεμηστήρες. Όλα αυτά τα σηκώνει μια χαρά το τροφοδοτικό μου και το συστημά μου είναι allways-on. Οπόταν δεν πιστεύω να φταίει το τροφοδοτικό σου. Βασικά αμα βλέπεις τα voltages που βγάζει μπορείς να καταλάβεις: άμα όταν φορτώνεις το σύστημα σου, τα voltages αλλάζουν πολύ τότε υπάρχει πρόβλημα. Επείσης δεν πρέπει τα voltages σου να απέχουν πάνω απο 5% από τα ιδανικά (πχ το 12v πρέπει να ειναι μεταξύ 12,6 και 11,4v)

Link to comment
Share on other sites

ααα, και κάτι άσχετο, racer είδα ότι χρησιμοποιείς το thermaltake bigwater 745. Τι εντυπώσεις έχεις σε θέμα ευκολίας εγκατάστασης, ασφάλειας από διαροές, θόρυβο και φυσικα πως τα πάει από ψύξη? Θέλω να το πάρω γιαυτό σε ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

H 745 είναι μια χαρά. Ήταν εύκολη στην εγκατάσταση (μόνο που πρέπει να προσέχεις πώς θα κόψεις τα σωληνάκια). Οι 3 ανεμιστήρες των ψυγίων δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου. Διαρροή δεν είχα καμία μέχρι τώρα και γενικά το όλο σύστημα φαίνεται πολύ ασφαλές.

Τώρα το καλοκαίρι ο 6300 έχει σε idle περίπου 30 βαθμούς, αλλά τα ψυγεία τα χτυπάει ο ήλιος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.