Jump to content



Απο ΑΒ9 σε commando


Astri

Recommended Posts

Εδω και 5 μηνες ειμαι κατοχος μιας Abit AB9 (non pro) και ενος Ε6600. Οταν αποφασισα να παιξω λιγο με overclock διαπιστωσα τα εξης:

Με οτι ρευματα και να εδινα (ακομα και με default) το fsb δεν ανεβαινε με τπτ πανω απο 365. Στην αρχη θεωρισα οτι ειναι ο CPU οποτε κατεβασα το multi σε ολες τις τιμες που εχει (8,7,6) αλλα και παλι τιποτα :( Το fsb δεν ηθελε να παει πανω απο 365. Δοκιμασα ακομα και vmod στην Αbit για να κερδισω λιγο ρευμα στο northbridge... τιποτα παλι. 365

Νταξει λεω... δε πα να .... παω να παρω μια asus commando που σε ολα τα reviews πιανει τουλαχιστον 400 fsb?.

Ηρθε λοιπον εχθες... για να μην τα πολυλογω μια απο τα ιδια. 365 fsb ακομα και με 1.75v στο ΝΒ.

Το υπολοιπο συστημα ειναι:

2x1GB OCZ 667 Gold

x1650pro

Enermax 465 (παλιο αλλα τουμπανο)

Stock ψυξη παντου.

Να ειναι οι μνημες? Αφου με 5:4 τις εχω φτασει stable στα 440 Mhz .

Πειτε καμια ιδεα , η που κανω λαθος τελος παντων :bye:

Link to comment
Share on other sites

αποκλειται,επειδη την εχω dοκιμασει, η αβιτ να τερμτιζει τοσο νωρις..δςσε λιγο ρευμα παραπανς στο τσιπσετ.

Νομιζω ομως οτι ειναι οι μνημες σου, για διαιρετη 1/1 θα παιζεις.

κανε αυτα και post again

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Σήμερα, στις 11:51]

αποκλειται,επειδη την εχω dοκιμασει, η αβιτ να τερμτιζει τοσο νωρις..δςσε λιγο ρευμα παραπανς στο τσιπσετ.

Νομιζω ομως οτι ειναι οι μνημες σου, για διαιρετη 1/1 θα παιζεις.

κανε αυτα και post again

Στην Abit me vmch mod ημουν στα 1.55v (1.45 ειναι το max απο bios)

Με την commando ανεβασα εως και 1.75v αλλα παλι τιποτα! Οταν παω για max fsb παιζω 1:1 απλα ειχα δοκιμασει τα ορια των RAM με 5:4.

Ειμαι ψημενος να παρω ενα watercooling kit αλλα πρωτα ρε γμτ να δω αν αξιζει και τι φταιει που δε παει πανω απο 365.

Στα 363 ειναι απολυτα σταθερα ολα! Και 3dmark και ολα.... τι να πω? :wall:

Link to comment
Share on other sites

Απο bios στην abit τα ειχα δοκιμασει ολα. Με το 1.6 επαιζα τελευταια.

Στην commando εκανα εχθες update οποτε και αυτη το τελευταιο εχει.

Κατι αλλο που δεν ανεφερα... ειχα δοκιμασει και εναν Ε6300 με την abit... τα ιδια 365 :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η δικη μου αβ9 επαιζε στεθερα μεχρι 420 fsb βεβαια εχω δωσει λιγο παραπανω ρευμα.

Οποτε μηπως κανετε κατι λαθος εκτος και αν επεσα ΣΤΟ κομματι.Βεβαια το θεωρω λιγο απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει στην μητρική το καλώδιο τροφοδοσίας για PCI-x; (η κάρτα γραφικών σου δεν έχει δικό της molex σωστά;)

Μήπως η κάρτα σου παίζει και με μνήμη του συστήματος (το έχουν αρκετές 1600).

Μετράς καθόλου με πολύμετρο τι τάσεις πραγματικά έχεις και αν το τροφοδοτικό σου πραγματικά μπορεί να αντεπεξέλθει. Η DFI 975 χωρις καθόλου O/C βάζει όριο τα 480Watt οι δικές σου τι ζητάνε;

Εγώ θα δοκίμαζα ένα άλλο τροφοδοτικό με μια κάρτα PCI.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KPap13 [Σήμερα, στις 13:56]

Έχεις βάλει στην μητρική το καλώδιο τροφοδοσίας για PCI-x; (η κάρτα γραφικών σου δεν έχει δικό της molex σωστά;)

Μήπως η κάρτα σου παίζει και με μνήμη του συστήματος (το έχουν αρκετές 1600).

Μετράς καθόλου με πολύμετρο τι τάσεις πραγματικά έχεις και αν το τροφοδοτικό σου πραγματικά μπορεί να αντεπεξέλθει. Η DFI 975 χωρις καθόλου O/C βάζει όριο τα 480Watt οι δικές σου τι ζητάνε;

Εγώ θα δοκίμαζα ένα άλλο τροφοδοτικό με μια κάρτα PCI.

Θα δοκιμασω σημερα με ενα noname 500w και μια PCI καρτα.Θα ποσταρω αποτελεσματα αργοτερα. Thnx

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έκανες λάθος που πήρες τη commando Καθώς δεν είχες εξαντλήσει τα περιθώρια της Abit. Κάτι λάθος κάνεις, είτε μνήμες είτε επεξεργαστής σε κόβουν σίγουρα.Μη δίνεις καθόλου τάσεις στα μόμπο δε χρειάζονται, με στοκ τάσεις πιάνουν άνετα 400άρια.

Δε μου λές, τις μνήμες για 1:1 τις δοκίμασες ή πάντα διαιρέτη?Γιατί νομίζω ότι σε κόβουνε αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 14:53]

Κατά τη γνώμη μου έκανες λάθος που πήρες τη commando Καθώς δεν είχες εξαντλήσει τα περιθώρια της Abit. Κάτι λάθος κάνεις, είτε μνήμες είτε επεξεργαστής σε κόβουν σίγουρα.Μη δίνεις καθόλου τάσεις στα μόμπο δε χρειάζονται, με στοκ τάσεις πιάνουν άνετα 400άρια.

Δε μου λές, τις μνήμες για 1:1 τις δοκίμασες ή πάντα διαιρέτη?Γιατί νομίζω ότι σε κόβουνε αυτές?

Οι μνημες αποκλειετε να ειναι. Ενα print screen που εβγαλα πριν απο αυτη την απαντηση:

cpuz1ls1.pngcpuz2fe6.png

Ετσι δουλευει το πισι απο τοτε που το πηρα. Τις εχω φτασει και 440 σταθερα με 2.3ν

Οποτε λογικα οταν τις εχω 1:1 που δουλεουν στα 365 δε ζοριζοντε.

Αρα τι να πω? Επεξεργαστης? Και γιατι με χ6 μουλτι δεν ανεβαινει το fsb πανω απο 365?

Ειχα την εντυπωση μετα απο τοσες και τοσες δοκιμες με το ΑΒ9 οτι ηταν καθαρα θεμα μητρικης. Γιαυτο και πηρα την asus.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 19:56]

Μια ερώτηση γιατί πουθενά δεν το είδα...στο cpu πόσο ρεύμα δίνεις αν επιτρέπεται;;;

Επιτρεπεται :p

Απο default ως και 1.6... αλλα χρειαζεται ρευμα οταν δουλευει ο Ε6600 απο 2400 στα 7*365=2555? :cry:

Btw... δοκιμασα και με 500w psu + pci καρτα γραφικων... τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό μούλτι φορτώνει περισσότερο το ΝΒ οπότε μην το δουλευεις για να πας ψηλά.

Για τις μνήμες τρέξε ένα μεμτεστ από δισκέττα αν και δεν νομίζω οτι είναι εκεί το πρόβλημα.

Ψάξε το fpo σου στο νετ να δεις τι αναφορές δείνουν άλλοι με το ίδιο.

Και αν μπορείς δοκιμασέ τον στο ΜΒ κάποιου που ξέρεις οτι πάει ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τύπος έχει ως εξής:

9/6=1,5

1,5*400=600

600*4=2400

Υπό την προυπόθεση οτι το μεγιστο του fsb σου στο bios είναι 600 (600*4=2400) με 400 fsb

και multi απο 9 στα 6 τερματισες παραπάνω δεν εχει boot.

Είτε commando εχει είτε rambo αυτό δεν αλλάζει που είναι η χαζομάρα;

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο bump...

Δοκιμασα σημερα τις μνημες ξεχωριστα...

Η μια, σε 1:1 παει 365... οτιδηποτε παραπανω ειναι sudden death :(

Η αλλη ομως... παει 370 με απολυτη σταθεροτητα.

Οποτε το συμπερασμα μου ειναι οτι φταινε οι μνημες.

Τωρα ας μου πει καποιος γιατι σε 5:4 φτανουν 410+ ενω σε 1:1 δεν πανε πανω απο 370 ???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.