Jump to content



Μετάβαση σε ιδιόκτητο adsl δίκτυο (χρόνοι αναμονής)


greekfragma

Recommended Posts

Να 'σαι καλά για τα info man...:D

Σχετικά με την αίτηση δεν κατάλαβα...

Τελικά γίνεται αποστολή με email??

Και για ποιο λόγο πρέπει να πας σε συνεργαζόμενο κατάστημα αφού την έστειλες με mail?:confused:

Btw αυτή είναι η σελίδα που λέει την κατάσταση της αίτησης αλλά απ' ότι έχω ακούσει αργεί να ενημερωθεί αρκετές φορές...

http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

μην μπερδευεσαι.....ηλεκτρονικα στελνουν τις αιτησεις τα συνεργαζομενα καταστηματα.......δηλαδη συμπληρωσα την αιτηση...την σκαναραμε και την εστειλε μεσω δικου τους συστηματος στη forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

μου ειπε οτι η γρηγοροτερη συνδεση εγινε σε 2 εβδομαδες ενω η χειροτερη περιπτωση ετυχε σε πελατη που εκλεισε αναβαθμιση 2μηνες πριν και συνδεθηκε πριν λιγες μερες.

Δηλαδή αποτελώ εξαίρεση???!!! 3 μήνες και 1 ημέρα κι ακόμα τίποτα... Θα πάει τουλάχιστον 3 μήνες και 3 ημέρες φυσικά αφού δε θα με συνδέσουν το ΣΚ.

Εν τω μεταξύ μόλις ξαναμίλησα μαζί τους, μετά από 3 τηλεφωνήματα γιατί έπεφτε η γραμμή από το κέντρο του και 45' αναμονή στο σύνολο (!!!), για να ξανακούσω για άλλη μιά φορά τα ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!! Ότι πριν 2 εβδομάδες που μου είπαν ότι λύθηκε το πρόβλημα, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΥΘΕΙ κι απλά πέρασαν κάποιες αιτήσεις δοκιμαστικά, αλλά συνέχισαν να έχουν πρόβλημα και λύθηκε τώρα κι από Δευτέρα θα αρχίσει η μαζική ενεργοποίηση των αιτήσεων...

Αφού ρώτησα την κοπέλα που μου τα έλεγε αν τα έχουν γραμμένα, γιατί άκουσα τα ίδια ακριβώς πράγματα πριν 15 μέρες και πάλι πριν 15 μέρες είπαν ότι λύθηκε το πρόβλημα με τον πΟΤΕ κι ότι μπορεί πλέον να λαμβάνει μαζικά τις αιτήσεις και να κάνει τις αναβαθμίσεις! Ειλικρινά δεν ξέρω κι εγώ τι θα κάνω αν περάσουν άλλες 15 ημέρες και δε γίνει τίποτα... Να βάλω φωτιά στα γραφεία του πΟΤΕ, της Forthnet, και στους δύο...?

Link to comment
Share on other sites

έχεις μιλήσει μέ κάνα σωματείο/σύλλογο του στυλ "προστασίας καταναλωτή" κλπ?

ένας απο τους 2 πρέπει να την πληρώση και σίγουρα θα βρεις και άλλους για ομαδική καταγγελία.

στην αίτηση που υπέγραψες δεν αναφέρει πουθενά χρόνους?

κάποιος θα δεσμεύεται δε μπορεί....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

... Να βάλω φωτιά στα γραφεία του πΟΤΕ, της Forthnet, και στους δύο...?

Παρακαλώ να εκλείψουν τέτοιες δηλώσεις. Δεν προσφέρουν τίποτα....

Δες τον πληροφοριοδότη...έχει πιο "γρήγορες λύσεις" απο "φωτιές"...που να μπλέκεις με βενζίνες και στουπιά τώρα.....

:rant:

Link to comment
Share on other sites

Εχθές και σήμερα είχα άλλες δύο επικοινωνίες...

Πρώτη:

Τι θα γίνει επιτέλους, θα μας συνδέσετε?

Η κυρία που με πήρε ως υπεύθυνη, με διαβεβαίωσε ότι έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα συνεργασίας με τον πΟΤΕ και έφυγΑΝ όλες οι αιτήσεις και έχουν αρχίσει να εξυπηρετούνται όπου σαν αποτέλεσμα θα έχει να ενεργοποιηθούν όλες "τέλος του μήνα ή το πολύ αρχές του επόμενου" (σε εισαγωγικά γιατί αυτό ακριβώς μου είπε)

Αν πάρω την χείριστη περίπτωση, γιατί μάλλον εκεί θα πάμε, θα έχω 4 μήνες αναμονή!

Δεύτερη:

Εχθές ήρθε ο λογαριασμός του πΟΤΕ, περιόδου 16/2 - 15/4, ακριβώς τέσσερις ημέρες μετά την ενεργοποίησή μου στο 2play. Θεωρητικά περίμενα sms που θα με ειδοποιούσε ότι ενεργοποιήθηκε η τηλεφωνία και θα έπαιρνα με 1789 για μερικές ημέρες, και μετά χωρίς αυτό αφού θα ήταν προεπιλογή μέχρι να μπω ολοκληρωτικά στο ιδιόκτητο.

Προς μεγάλη μου έκπληξη λοιπόν, είχα +20 αστικές κλήσεις! Αν ήταν μέσω 2play θα έπρεπε να έχω 0. Πήρα λοιπόν ξανά να ρωτήσω τι συμβαίνει, αφού ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ 39 το μήνα για 2play έχοντας ουσιαστικά μόνο την 1mbit που είχα και πριν, την οποία πλήρωνα με 19.90.

Δεν ήξεραν γιατί δεν έχει ενεργοποιηθεί, γιατί πληρώνω, αν έχω προεπιλογή, αν πρέπει να παίρνω το 1789, κλπ. Μετά φυσικά από ένα ιδιαίτερα ήρεμο κατσάδιασμα, μου είπε να στείλω ένα email και να εξηγήσω τη φάση, ώστε να μου πιστωθεί το υπόλοιπο... Ποιό υπόλοιπο τώρα δεν κατάλαβα... Θα πουν στον πΟΤΕ να μου τα χαρίσει?

3 μήνες και 4 ημέρες and counting...

Link to comment
Share on other sites

σε τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα μου εξήγησαν πως διαφορά στο χρόνο αναμονής μεταξύ αναβάθμισης και νέας σύνδεσης για 2play δεν παίζει....

ο κάθε τηλεφωνητής λέει το μακρύ του και το κοντό του!

Έλεος πια

γραπτά μπορούμε να πάρουμε πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Προχτές πήγα την αίτηση στο Πλαίσιο και την έστειλαν με fax...

Χτες πήρα τηλ forthnet μπου είπαν ότι έχουν πάρει το fax και ότι max θα πάρει 12-13 εργάσιμες η διαδικασία ενώ πρόβλημα η γραμμή ίσως έχει την τελευταία μέρα μόνο.

Σήμερα στη φόρμα της forthnet όντως καταχωρήθηκε η αίτηση...

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ προχθές στο Πλαίσιο και έδωσα την αίτηση. Εμένα δε μου είπαν τίποτα για fax. Την έβαλε σε ένα φάκελο και μου είπαν ότι τη στέλνουν με courrier. Επίσης η διαδικασία μου είπαν οτι παίρνει 30-40 εργάσιμες :blink: Στο site της forthnet δεν έχει καταχωρηθεί τίποτα ακόμη.

Και στη forthnet και στο πλαίσιο ο καθένας λέει τα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο 2,5 μηνες αναμονής μου είπαν οτι τελικα δε γίνετε και εκανα διακοπή του αιτηματος μου. Η forthnet είναι ενα μεγάλο μπακάλικο. 2,5 μηνες κυριολεκτικα με κοροιδευαν. Ο λόγος που δε γινοταν ήταν πως ο ΟΤΕ δεν είχε ελευθερη πόρτα στην περιοχή μου. Με ενα τηλ στον ΟΤΕ με διαβεβαίωσαν πως έχουν χιλιάδες πορτες

Link to comment
Share on other sites

30/05/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:30/05/2007

08/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

08/05/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Σημείωση : Την αίτηση για 4νετ 2play την πήγα με τα χεράκια μου στην Forthnet στην Καλλιθέα στις 4/5 αν και στο site λέει ότι παρελήφθησε στις 8/5....

Για να δούμε.... 12 μέρες έμειναν...λετε να γίνει το θαύμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

αμα εχεις τετοια εμψυχωση απο φιλους οι διαδικασιες του πΟΤΕ ειναι χαλαρωτικες ασκησεις απο το feng-sui:p

δες στο adslgr μεσους χρονους , δεν εχω δει κατω απο διμηνο ακομα. εγω σε προετοιμαζω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 23:51]

δες στο adslgr μεσους χρονους , δεν εχω δει κατω απο διμηνο ακομα. εγω σε προετοιμαζω

....συμφωνώ και επαυξάνω μαν....

@fragma σόρρυ ρε αλλά δυστηχώς έτσι ειναι τα πράγματα...μακάρι βέβαια να βγούμε όλοι ψεύτες :cool:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σας βγαλω ψευτες.

μιλησα σημερα με forthnet.

ΠΕΡΑΣΑ και το σταδιο επιλογης βρογχου.........και αυριο ξεκιναει η αλλαγη φορητοτητας απο τον ΟΤΕ στην forthnet......απο οτι μου παν αυτο το σταδιο κανει περιπου 4εργασιμες....αρα σε μια βδομαδουλα θα ξαναπαρω να δω τι γινεται....:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.