Jump to content



Σπρέϋ πεπιεσμενου αερα...


ramolimento

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ramolimento

Eννοεις οτι εξατμιζεται... μεχρι να εξατμιστει ομως την εκανε τη ζημια, εσυ θα εριχνες νερο στο σκληρο σου ή στον ανεμιστηρα της καρτας σου, εστω και στιγμιαια?...

Kαι το δικο μου τι φυσαει, χρυσοσκονη?...θα με κουφανεις:woot:

Δεν ρίχνει νερό. καποιο υγροποιημένο αέριο ειναι το οποίο δεν νομίζω να ειναι αγώγιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ειναι καταπληκτικο το πως ενα απλο thread για ενα... σπρευ πεπιεσμενου αερα δημιουργησε τοση ενταση, και ειπωθηκαν πραγματα που δεν ευσταθουν ή ασχετα. Μαλιστα εγκαλουμαι και ο ιδιος...

Όταν ο κόσμος απαντάει σε ένα thread, το κάνει για να βοηθήσει και να προσθέσει τις εμπειρίες του για να βγει στο τέλος μία λύση.

ramolimento, σε παρακαλώ να δείχνεις περισσότερο σεβασμό σε αυτούς που σου απαντάνε. Αν δεν σου αρέσει μία απάντηση, απλά αγνόησέ την.

:TD: σεβασμο φιλε εχω ΠΑΝΤΑ σε οσους μου απαντανε και σε οσους τους απανταω. Οταν ομως σε αγνοουν προκλητικα και κοινως σε δουλευουν, επομενο ειναι να αγανακτησεις. Διαβασε απ την αρχη το thread να δεις τι εννοω αντι να μου την λες αδικα.

έκανα αναζήτηση στο πλαίσιο και ειναι μονο για πληκτρολόγιο και εκτυπωτή!!!

και ειναι πολυ ακριβο για αυτην τη χρηση

οχι βεβαια, δεν ειναι μονο γιαυτα τα 2... γιατι δε ρωτησες εμενα που το εχω αντι να ψαχνεις στα πλαισια?
Μια αναζήτηση για "blower" θα σου έβγαζε αυτά:...
Δεν θελω να κανω αναζητηση για blower. Ρωτησα καποια συγκεκριμενα πραγματα.
κανονικα πρεπει να την επιστρεψεις πισω ειναι ελατοματικια, αν σου κανει ζημια ποιος θα σε αποζημιώσει;;
Mαλιστα, εσυ μου λες οτι ειναι ελατωμματικο, ο αλλος λεει οτι το χρησιμοποιει κανονικα και no problem... τι να πιστεψω?
το κυρίως πήγαινε στο φυσάει...όχι στον αέρα...

Anyway πιστεύω να κατάλαβες τι θέλω να πω

Ναι. στο φυσαει πηγαινε, το καταλαβα. Και λοιπον? εμενα δε φυσαει? τι κανει, σφυριζει?:blink:
Δεν ρίχνει νερό. καποιο υγροποιημένο αέριο ειναι το οποίο δεν νομίζω να ειναι αγώγιμο.
Aλλο το υγροποιημενο αεριο, αλλο το νερο? Υγρα ειναι και τα δυο. Δε μου ειπες, εσυ θα το εριχνες το υγρο αυτο μεσα στο σκληρο σου?Αρκει που δεν ειναι αγωγιμο και καθαρισαμε?
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento [Σήμερα, στις 02:20]

Ειναι καταπληκτικο το πως ενα απλο thread για ενα... σπρευ πεπιεσμενου αερα δημιουργησε τοση ενταση, και ειπωθηκαν πραγματα που δεν ευσταθουν ή ασχετα. Μαλιστα εγκαλουμαι και ο ιδιος...

:TD: σεβασμο φιλε εχω ΠΑΝΤΑ σε οσους μου απαντανε και σε οσους τους απανταω. Οταν ομως σε αγνοουν προκλητικα και κοινως σε δουλευουν, επομενο ειναι να αγανακτησεις.

Δεν θελω να κανω αναζητηση για blower. Ρωτησα καποια συγκεκριμενα πραγματα.

Ναι. στο φυσαει πηγαινε, το καταλαβα. Και λοιπον? εμενα δε φυσαει? τι κανει, σφυριζει?:blink:

πολυ σεβασμο εχεις..........το παλικαρι εχει κανει 2 ποστ για να σου εξηγησει καποια πραγματα και αντι να πεις και ευχαριστω που σου πε τη γνωμη του τον κραζεις και απο πανω επειδη εσυ δεν θες να απαντησεις νορμαλ αλλα με ειρωνεια..........αρχικα για χρυσοσκονη και μετεπειτα οτι σφυριζει......

χωρις πλακα σαν να μου θυμιζεις μια παλιοτερη περιπτωση.....ειδικα με τα τελευταια ποστ τελειως ιδια περιπτωση.

[spam off]

και τραβα παρε ενα blower να τελειωνουμε.τα σπρεη οπως ειπαμε και σε αλλα θρεντ δεν ειναι η καλυτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

ποιό νερό ρε παιδια? συμπιεσμένο προωθητικό αέριο βγαίνει αν δε το κρατάς εντελώς κάθετα... δε πρέπει να είναι αγώγιμο κ εξατμίζεται σε κλάσματα. (ψύχει κιόλας... το πρώτο μου "xtreme" οc ήταν σε έναν γυμνό από την "κασέτα/ψύχτρα" του slot1 p3 450 που εν ώρα λειτουργίας το φύσαγα κατευθείαν με το προωθητικό υγρό/αέριο (στο σπτρέυ πάνω αναγράφει και για ως -50 βαθμούς)

έχω κερδίσει κ μερικά mhz σε οριακό σημείο όταν αργότερα έψυχα με τέτοιο σπρέυ το radiator του w/c ή το condenser του phase...

Link to comment
Share on other sites

Eγω ξερω οτι αυτο το υγρο δεν κανει τιποτα στο pc...Εβγαζε και σε μενα λιγο αλλα εξατμιζοταν αμεσως. Απο το πλαισιο αυτο που περνω εχω παρει 5 φορες και τις 5 εβγαζε λιγο υγρο παντα...και εξατμιζοταν πριν καλα καλα πεσει πανο στιν επιφανεια....! Δεν σημαινει αυτο πως ειναι ελαττωματικο.

Link to comment
Share on other sites

Mια στιγμη ρε παιδια, οσο στιγμιαιο κι αν ειναι δε παυει να ειναι υγρο, θα ριψοκινδινευατε να το ριξετε σε ευπαθη σημεια, πχ. πολλαπλο πριζων, επεξεργαστη, καρτα γραφ., σκληρους, πισω μερος lcd τηλεορασης που ειναι ολο οπες κλπ? Εγω οχι, δε ρισκαρω τα ακριβα μου μηχανηματα οποτε θα το ψεκαζω μονο σε ανωδυνα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

E αφου ρε φιλε εχεις αποφασιση τι κανεις τοτε τι ρωτας την γνωμη μας...... Εγω σου ειπα..Εδω και 1 χρονο ψεκαζω με το σπρε'ι' το pc μου και παντα εβγαζε υγρο...Δεν επαθα ποτε τιποτα εξατμιζοταν αμεσως...πολλες φορες πριν πεσι στην επιφανεια...! Αλλα αφου εσυ δεν θες να ρισκαρεις και εχεις αποφασιση να μην ψεκαζεις στα σημεια αυτα τοτε τι το συζηταμε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω λόγο να αμφιβάλω για τα λεγόμενα των παιδιών, μιας και δεν έχω προσωπική εμπειρία, πωλητής μου έχει πει πώς είναι καλό μόνο για το keyboard. ’λλά από την άλλη δεν έχω ακούσει ή δει περίπτωση να έχει κάνει ζημιά σε hardware parts.

@Jimakos21. Ψέκαζες με το PC ανοιχτό (power on)? Αν όχι, τότε σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα. Τώρα με το PC ανοιχτό ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 14:12]

Eγω ξερω οτι αυτο το υγρο δεν κανει τιποτα στο pc...Εβγαζε και σε μενα λιγο αλλα εξατμιζοταν αμεσως. Απο το πλαισιο αυτο που περνω εχω παρει 5 φορες και τις 5 εβγαζε λιγο υγρο παντα...και εξατμιζοταν πριν καλα καλα πεσει πανο στιν επιφανεια....! Δεν σημαινει αυτο πως ειναι ελαττωματικο.

οχι δεν ειναι ελαττωματικο!!! απλος δεν κάνει να το χρησιμοποιείς μέσα στον HY σκέψου αυτο το υγρό, αμφίβολλης ποιότιτας ,μαλον καθαριστικό θα ειναι,και οχι ψυκτικό, να πεσει μέσα στην σκόνη, στην πλακέτα του HY και τι ζημια μπορεί να γίνει , και κομπρεσέρ να αγοράσεις για να σου βγαίνει ποιο οικονομικά θα πρέπει

να εχει δοχείο φίλτρο,για να μαζέυει το νερό απο την υγρασία του αέρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 15:40]

E αφου ρε φιλε εχεις αποφασιση τι κανεις τοτε τι ρωτας την γνωμη μας...... Εγω σου ειπα..Εδω και 1 χρονο ψεκαζω με το σπρε'ι' το pc μου και παντα εβγαζε υγρο...Δεν επαθα ποτε τιποτα εξατμιζοταν αμεσως...πολλες φορες πριν πεσι στην επιφανεια...! Αλλα αφου εσυ δεν θες να ρισκαρεις και εχεις αποφασιση να μην ψεκαζεις στα σημεια αυτα τοτε τι το συζηταμε αλλο?

Φιλε, ασχετως του τι εχω εγω αποφασισει, δεν ειναι κακο να ρωταω τη γνωμη σας, γιατι τραβας τοσο ζορι? Χαλαρωσε.

Τη καρτα γραφικων μου τη πηρα με 320... δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να τη πιτσιλισω...

Ωστε εσυ ριχνεις το υγρο παντου? και στο router που εχει τοσα ports, και στα usb και σε ολες τις τρυπες που μπαινουν βυσματα? Μηπως ριχνεις και στη τηλεοραση μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Παντα ψεκαζω με power off....ολα κλειστα...και μαλιστα ψεκαζω αφου το pc κρυωσει..το λεει και στις οδηγιες.... Πρεπει να κρυωσει το pc πρωτα...

ramolimento@ δικαιωμα σου τι θα κανεις στο pc σου και το ποσο φοβασε ή οχι αν θα παθη κατι..Εγω σου ειπα κατι..Την γνωμη μου και το τι κανω εγω και μου ειπες πως θα ψεκαζεις μονο σε ανοδυνα σημεια...Ξερεις μην μεινεις ομως μια ζωη με αυτον το φοβο...Η σκονη μπορει να σου τα καταστρεωει εξισου ευκολα με τον καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ή σπρευ ή τιποτα? Εννοειται οτι καθαριζω τακτικα τη σκονη.

Δε μου ειπες ομως... ριχνεις χωρις δισταγμο το ευκολως υγροποιουμενο αεριο παντου? στα πολλαπλα των φις, στους σκληρους, στον επεξστη, στα usb, σε ολες τις τρυπες που μπαινουν βυσματα, στη τηλεοραση απο πισω(που ειναι γεματη οπες για εξαερισμο, υποδοχες καλωδιων)?

Link to comment
Share on other sites

πω πω κόλλημαααααααα... Ναι, παντού ρίχνουμε... Και στη μητρική, και στη μητρική, και στην κάρτα γραφικών, και στις γρίλλιες του κουτιού. Και άκου κι αυτό: Αν μάθεις να κρατάς σωστά το σπρέυ, δε θα βγάζει υγρό. Αλήθεια

Εδιτ: Και στην τελευταία σου ερώτηση, έχουν απαντήσει πολλάκις τα παιδιά: Πάρε ένα blower:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

, αν παει νερο στους σκληρους μεσα, δεν ειναι επικινδυνο?

Ρώτα τον Maxtor μου που έπεσε σε λεκάνη σφουγγαρίσματος την ώρα που μετέφερα το pc και τον είχα μέσα χύμα...και μέχρι να καταλάβω ότι αυτό που έπεσε δεν ήταν κανένα ανεμηστήρι είχε περάσει κανένα λεπτό και ο κακομοίρης επέπλεε μέσα στο azax :hehe:

’...δουλεέι ακόμα κανονικά και με τον νόμο(βέβαια αμέσως έβγαλα και καθάρισα την πλακέτα με βενζίνη...την άοσμη λευκή...όχι καμια Σουπερ η αμόλυβδη..

Για να περάσει νερό στους δίσκους είναι αρκετά δύσκολο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 05:21]

Ρώτα τον Maxtor μου που έπεσε σε λεκάνη σφουγγαρίσματος την ώρα που μετέφερα το pc και τον είχα μέσα χύμα...και μέχρι να καταλάβω ότι αυτό που έπεσε δεν ήταν κανένα ανεμηστήρι είχε περάσει κανένα λεπτό και ο κακομοίρης επέπλεε μέσα στο azax :hehe:

’...δουλεέι ακόμα κανονικά και με τον νόμο(βέβαια αμέσως έβγαλα και καθάρισα την πλακέτα με βενζίνη...την άοσμη λευκή...όχι καμια Σουπερ η αμόλυβδη..

Για να περάσει νερό στους δίσκους είναι αρκετά δύσκολο... ;)

και μενα μου εχει τυχει να πεσει αυτο το υγρο πανω στην μητρικη και δεν εγινε τπτ. εδω ετρεχε νερο πανω στην καρτα γραφικων και στην μητρικη απο τον σωληνα του μπλοκ οταν πρωτοειχα στησει την υδροψυξη και οταν δουλευουν μια χαρα(αθανατη dfI!!)

@ΑΝ7 γιατι δεν εριξες σουπερ? μπορει ο maxtor να γινοταν raptor.:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho αφού είναι αεροστεγώς κλεισμένος, πώς να περάσει κάποιο υγρό? :blink:
ΔΕΝ είναι αεροστεγώς κλειστοί οι δίσκοι. "Αναπνέουν" από μικρές τρυπούλες "κλεισμένες" με φίλτρα για την σκόνη.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.