Jump to content



4300+DFI ICFX3200-T2R/G+D9HNL


cptkoulis

Recommended Posts

Αγορασα μια Scythe Infinity για να παιξω με αερα.Χτες την εστησα σωστα,με 2 12αρηδες σε διαταξη push-pull στην μεγαλη πλευρα της ψυκτρας.Εβαλα και τις τελευταιες 2 σταγονες ceramique και bootαρω προσπαθωντας να ξεπερασω το 9Χ400=3600 που ηταν το μεγιστο που ειχα με τη stock ψυκτρα

Για να αποφυγω την ευαισθητη περιοχη του 400,απο 395 εδωσα απευθειας 420 και ιδου

post-3206-1416073082,6801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Την πηρα και γω και περιμενω να βρω χρονο να την πεταξω στο pc.

Πολυ καλα πηγε ο μικρος...και με χαμηλες θερμοκρασεις απο οτι βλεπω. Load ποσο εχεις?????

Τι λεει κλοκαρει ευκολα ή θελει κανεις 100000 ρυθμισεις για να παιξει?????

Κατεβασε κανα καινουργιο CPU-Z ρε ανθρωπε...

Link to comment
Share on other sites

1.Aκομα περιμενω να με συνδεσουν στο δικτυο

2.Με διπλο stress cpu εφτανε 75-76C

3.Κλοκαρει ευκολα(DFI) ,εβαλα ενα σχεδον ετοιμο setup απο το review στο xbitlabs

4.Στα 9x422=3800 μπουταρει κανονικα,βγαζει π,3DM2005 και ειναι "Company of heroes" stable

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4GB crucial value με D9HNL,και συνηθως τις εχω στα 400(δλδ 800) με 5αρια

Στο 3DMark05 μου δινει περιπου 1000 marks παραπανω απο τον 4400,αλλα θεωρω δεδομενο οτι η 7800 με κοβει παρα πολυ

Σε π 1Μ μπορει να ειναι και 30-40% ταχυτερο το intel setup

Σαν αισθηση μεσα στα XP,ειναι ακομα πιο αμεσος απο τον Χ2(δεν ξερω αν με καταλαβαινετε,αυτο που κανεις double click και εχει ηδη ανοιξει)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :T:

Φτιάξε λίγο τις εικόνες γιατι δεν μπορώ να καταλάβω χριστό :p

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Στο 3DMark05 μου δινει περιπου 1000 marks παραπανω απο τον 4400,αλλα θεωρω δεδομενο οτι η 7800 με κοβει παρα πολυ

Σε π 1Μ μπορει να ειναι και 30-40% ταχυτερο το intel setup

Σαν αισθηση μεσα στα XP,ειναι ακομα πιο αμεσος απο τον Χ2(δεν ξερω αν με καταλαβαινετε,αυτο που κανεις double click και εχει ηδη ανοιξει)

Στην 7800 εχεις 1κ παραπάνω λόγο του cpu και μόνο γιατι η 7800 στον Α64 δεν bottleneck-αρε... οπότε το κέρδος σε 3δ θα είναι μικρό...αλλα σε 8800 θα έβλεπες πολύ μεγαλύτερες διαφορές ;)

Link to comment
Share on other sites

@tarasque

αυτη ειναι και δεν ειναι τοσο εντονα πορτοκαλι τελικα

@ΑΝ7

αυτο κοιταζα τωρα στο hwbot,οτι μονή 7800 πανω απο 11-12Κ δεν παει με τιποτα

@kallileo

Δεν εχω μαζι το "μπλοκακι" μου, αλλα καπου στο 18-19 ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι καποιοι 4300 εχουν παει μεχρι και 9x450 με αερα(αν ειναι αληθινα τα στοιχεια) και δοκιμασα με παραπανω ρευμα,εδωσα 1,6V και διαδοχικα ανεβαζα μεχρι και 1,71 απο bios(1,69 στο Smart guardian) αλλα δυστυχως δεν ακουει καθολου.Το μονο που καταφερα ηταν ενα screenshot στα 9Χ438 πριν παγωσει

Επισης δοκιμασα και με μια μονο μνημη μηπως και αλλα δεν αλλαζει καθολου η συμπεριφορα

Στη συνεχεια αρχισα να κατεβαζω το ρευμα και νομιζω οτι εχω βρει max boot στο 9Χ428=3850 με 1,5V (3dM05 stable)

Αυτο που αλλαζει δραματικα την κατασταση ειναι ο 12αρης στο NB το οποιο αν δεν ψυχεται πιανει 80+ σε δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι η μητρικη ειναι η ICFX3200-T2R/G απο μεγαλη αλυσιδα που την ειχε σε προσφορα,υπηρχε σχετικο thread

2.Κατεβασα χτες νεες εκδοσεις του CPUZ και SPi (γιατι οπως προειπα δεν εχω νετ σπιτι και δε βλεπω να με συνδεουν και συντομα).Τα benchοπρογραμματα ειναι απο την περιοδο που επαιζα με τον AMD της υπογραφης

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπετε το καθε προγραμμα διαβαζει τα δικα του

Μετα απο διαδοχικα SPi 1M αποδειχτηκε οτι ειναι ταχυτερο το μηχανημα στα 3400 απο οτι στα "υποτιθεμενα 3800+" πραγμα που σημαινει οτι το CPUZ 1.39 μετραει σωστα

Καλο θα ηταν για την αξιοπιστια του forum να κλειδωθει/διαγραφει το thread αφου τελικα προκειται για fake pics

post-3206-1416073088,0097_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.