Jump to content


Ποια 965/975 mobo μέχρι 110�


cosmic

Recommended Posts

Καλησπερα , θέλω να στησω ενα συστημα με τον 4300 και θα ηθελα την βοηθεια σας για την επιλογή μητρικής...Με ενδιαφερει να μπορει να φτασει τα 350 fsb και να ειναι σταθερή και αξιόπιστη.

Ειμαι αναμεσα σε msi p965 neo F , GIGABYTE 965P-S3 .Βεβαια και εναλλακτικες προτάσεις ειναι καλοδεχούμενες. Να πω τελος οτι δεν με ενδιαφερει sli.

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

H GIGABYTE 965P-S3 πιάνει χαλαρά 350 στο fsb και θα την έπαιρνα χωρίς 2η σκέψη μιας και δεν παίζει τίποτα καλύτερο σε 965/975 σε αυτα τα χρήματα την συγκεκριμένη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 [Σήμερα, στις 15:39]

Έχω την εντύπωση ότι αυτό το mobo δεν υποστηρίζει c2d...

Xμμ, περίεργο και μενα με λιγο ψάξιμο η Asus με παρεπεμψε εδώ http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx που έιναι είναι τα new cpu sapport απο το τελευταιο bios 0604 που βρήκα εδώ http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=P5WD2-E%20Premium

δεν βλέπω πουθενά c2d.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 965 για τα 350fsb και εγω προτεινω GIGABYTE S3 ή DS3

To 975 δεν κάνει για overclocking...To θέμα δεν είναι μονο αν τα έχει το m/b τα 350 ή τα 400 αλλά και με τι τάσεις θα φτάσεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem -> Πάρε 965 για τα 350fsb και εγω προτεινω GIGABYTE S3 ή DS3

To 975 δεν κάνει για overclocking...

ΔΕΝ είναι όλα τα 975 ΜοΒο τα ίδια. Μην κοιτάς που εσύ έπεσες σε Αβιτ που δεν πάει... Η φτηνιάρικη DFI 975 παίζει χαλαρότατα με stock ρεύματα τον 6600 στα 360 (+0.3 Vcpu) και τις μνήμες (GMH) στα 3-3-3-8 4:5 με 2.2Volts

Με 100-110 ευρώ δεν βρίσκεις 975 ΜοΒο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 11:32]

ΔΕΝ είναι όλα τα 975 ΜοΒο τα ίδια. Μην κοιτάς που εσύ έπεσες σε Αβιτ που δεν πάει... Η φτηνιάρικη DFI 975 παίζει χαλαρότατα με stock ρεύματα τον 6600 στα 360 (+0.3 Vcpu) και τις μνήμες (GMH) στα 3-3-3-8 4:5 με 2.2Volts

Με 100-110 ευρώ δεν βρίσκεις 975 ΜοΒο

Όταν το έγραφα έιχα υπ όψη μου, μόνο την DFI 975X/G, σαν εξέρεση. έχει όμως πάνω απο

110 ευρώ.

Εγω μιλάω γενικά με βάση αυτά που ξέρω.

Πήρα τον επεξεργαστή μου και τον δοκίμασα σε μια S3 και 5 λεπτά, μαζί με τον κάτοχο της πιάσαμε εύκολα 400 στο fsb, και δοκιμάζαμε και παραπάνω με αέρα. Δεν του έχει δημιουργήσει ποτέ προβλημα, την βλέπω να παίρνει πολύ καλές κριτικές, και την έχουν πολλοι στο net με καλές εντυπώσεις.

Δηλαδή δεν είναι εξέρεση η S3 που δοκίμασα.

Στην συγκεκριμενη ,δικια μου abit, μας βγαίνει η πιστη.

Αλλά ΑΣΧΕΤΑ με αυτό πιστεύω ότι το 965 chipset πρέπει να προτείνεται σε σχέση με το 975

όταν μιλάμε για o/cιng => 350 fsb.

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 12:18]

Μα πολλοί στο ΛΑΜΠ έχουν Asus 975 και 400αρίζουν

Ναι και εγω πιάνω 400.

400αρίζουν πιο εύκολα απο αυτούς που έχουν Asus 965 ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 11:32]

Η φτηνιάρικη DFI 975 παίζει χαλαρότατα με stock ρεύματα τον 6600 στα 360 (+0.3 Vcpu) και τις μνήμες (GMH) στα 3-3-3-8 4:5 με 2.2Volts

Eμένα δεν μου γέμιζε το μάτι η DFI και δεν την έβρησκα σε reviews ούτε τίποτα, μέχρι να καταλάβω τι ραρακία έκανα , είχα παραγγείλει την Abit και η φτηνιάρικη DFI ειχε πάει 160 ευρώ. :D .

Προφανώς και έχεις περισσοτερες γνώσεις απο μένα, και το δικό σου μάτι την έκοψε χωρίς να έχεις πολλά στοιχεία για αυτήν, για αυτό και ζητάω την γνώμη σας εδώ μέσα :D

Αν και υπάρχει ένα ενδεχόμενο οι πρώτες Αbit να κλοκάρουν καλύτερα, όπως βλέπω και στο XStream.

...anyway όπως λες και εσύ δεν παιζει ετσι κι αλλιώς 975 σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Asus P5W DH Deluxe @ 445 εδω ;)

χωρις μοντες και βλακειες.μονο 4αρακια φαν πανω απο NB/SB,αυτα των 3ων ευρω της Ακασα

και λογικα πρεπει να εχει και αλλο να δωσει ετσι αμονταριστη απλα δεν εκατσα να το παιδεψω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 12:34]

Αν θες 400-430 fsb μπορεις ανετα να πας σε 975 Asus, Abit, Asus.

Η DFI παιζει ανετα 420+ με ολα default...

Αν θες παραπανω τοτε η λυση ειναι 965.

Αν θες 400-430 fsb 24/7 και πας σε 975 εξακολουθω να πιστεύω ότι κάνεις λάθος.

Edit: Όχι λάθος, δεν πρέπει να το προτείνεις σε κάποιον αν δεν του γνωστοποιήσεις τις προυποθεσεις του να εισαι εκει και θέλεις να λες ότι έχεις την m/b " σταθερή και αξιόπιστη "

Edit 2: @ cosmic όταν κάνεις Ο/cing ακόμα και στα 350 fsb δεν υπάρχει ο όρος " σταθερή και αξιόπιστη "

Link to comment
Share on other sites

@ Dem O : α) Μην κρίνεις εξ' ιδίων τ' αλλότρια.

β) Κάνεις κακές παρέες (gdp77) :p :P :p :P

Βγήκαμε πολύ off-topic. Στο θέμα : για 350 FSB και στα 100-110 ευρώ μόνο 965 μπορεί να βρεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.