Jump to content



Netstubler


ramolimento

Recommended Posts

Tρεχω το Νetstubler και παρατηρω οτι υπαρχουν αλλα 2-3 δικτυα-access points στη περιοχη μου. Μπορουν αυτα τα ατομα να μου κλεψουν bandwidth? Μπορουν να μπουν στο pc μου? Αν γινει κατι τετοιο εγω θα το καταλαβω? Πως?

Τι αλλο μπορει να κανει το netstubler εκτος απ το να μου δειχνει τα υπαρχοντα δικτυα στη περιοχη μου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν ανετα να σου"κλεβουν" ιντερνετ αλλα δεν ξερω αν μπορουν να μπουν στον υπολογιστη σου. Θα το καταλαβεις μονο αν αντιληφθεις χαμηλοτερη ταχυτητα απ' την συνηθισμενη. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις κωδικους οπου γινεται ωστε να μην εχουν προσβαση οι αλλοι σε σενα. Και για δικη σου προστασια βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει καποιος στον υπολογιστη μου θα εχω λες χαμηλοτερη ταχυτητα?!

Πως θα το καταλαβω αν μπει καποιος, δεν καταγραφεται καπου? Το firewall δε θα με προστατεψει?

Εσυ το εχεις το netstubler?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

Tρεχω το Νetstubler και παρατηρω οτι υπαρχουν αλλα 2-3 δικτυα-access points στη περιοχη μου. Μπορουν αυτα τα ατομα να μου κλεψουν bandwidth?

Με το access point όχι, με με άλλο pc ναι.

Αρχική απάντηση από ramolimento

Μπορουν να μπουν στο pc μου?

Αν σε βάλουν στο μάτι δεν είναι κάτι δύσκολο.

Αρχική απάντηση από ramolimento

Αν γινει κατι τετοιο εγω θα το καταλαβω? Πως?

Αν είναι ευγενικοί θα σου αφήσουν ένα post-it note στο desktop σου. Αλλιώς θα αρχίσεις να βλέπεις μηνύματα λάθους από dlls που λείπουν.

Αρχική απάντηση από ramolimento

Τι αλλο μπορει να κανει το netstubler εκτος απ το να μου δειχνει τα υπαρχοντα δικτυα στη περιοχη μου?

Να αποθηκεύει το αρχείο στο δίσκο.

Αρχική απάντηση από ramolimento

Αν μπει καποιος στον υπολογιστη μου θα εχω λες χαμηλοτερη ταχυτητα?!

Δεν το νομίζω, εκτός αν μπει και αρχίσει να κατεβάζει ταινίες.

Αρχική απάντηση από ramolimento

Πως θα το καταλαβω αν μπει καποιος, δεν καταγραφεται καπου?

Να καταγράφεται ως τι; Ότι μπήκε κάποιος στον http server σου; Ότι μπήκε στον ftp server σου; Ότι μπήκε με remote desktop; Ότι μπήκε στα shared files σου; Υποτίθεται ότι κάθε server κρατάει κάπου logs του τι συμβαίνει. Όρεξη να έχεις να τα διαβάζεις.

Αρχική απάντηση από ramolimentoΤο firewall δε θα με προστατεψει?

Αν δεν είναι ρυθμισμένο σωστά βεβαίως και όχι.

Αρχική απάντηση από ramolimentoΕσυ το εχεις το netstubler?

Ναι είμαι ένας πανευτυχής κάτοχος netstumbler.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω το προγραμμα αλλα ξερω οτι αν δεν κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις στο firewall δεν θα εισαι ο μονος που θα εχει ιντερνετ. Επισης θα καταλαβεις οτι αργει μονο οταν κατεβαζει ο αλλος "πραμα" οποτε θα σου ριξει το bandwidth. Και ενας απλουστατος τροπος να δεις τί κινειται, ενω εσυ δεν κανεις τιποτα, στο δικτυο σου ειναι απο το task manager. Αν δεις να παιζει ο μετρητης τοτε κατι να παιζει. Οποτε καταλαβαινεις οτι καποιος σου παιρνει ιντερνετ. Κανε τις απαραιτητες ρυθμισεις στο firewall και βαλε κωδικους οπως εγραψα παραπανω. Δεν μπορει, καποια προστασια θα στην παρεχει.

Link to comment
Share on other sites

Yποθετω οτι ολα οσα εγραψε ο trenty, υπαλληλος του Κοκκαλη κατα δηλωση του, ηταν χιουμοριστικα και ασοβαρα, οποτε τα προσπερναω.

Νikoszax, εχω το ΖοneAlarm... ποιες ειναι λοιπον οι "απαραιτητες ρυθμισεις" που πρεπει να κανω?

Δηλαδη οπως ειναι απο μονο του δε σε προστατευει? Μιλαμε για μη προστασια γενικα ή συγκεκριμενα για τα τοπικα δικτυα?

Θεωρω δεδομενο οτι εσυ εχεις wireless local network. Στη σελιδα του router δεν καταγραφονται οσα pc συνδεονται με αυτο(γνωστα ή αγνωστα) ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

Yποθετω οτι ολα οσα εγραψε ο trenty, υπαλληλος του Κοκκαλη κατα δηλωση του, ηταν χιουμοριστικα και ασοβαρα, οποτε τα προσπερναω.

Mπα. Ακριβώς όπως τα λέει είναι.

Το αν θα τα προσπεράσεις ή όχι είναι καθαρά δική σου επιλογή - αλλά επειδή δε φαίνεται να γνωρίζεις και πολλά για το αντικείμενο, σε αντίθεση με τον trendy, θα σου πρότεινα να τον ακούσεις.

Link to comment
Share on other sites

Tι να ακουσω? Και μονο το κωμικο υφος σε κανει να μην τον παρεις στα σοβαρα. Εξαλλου δεν φαινεται να εχει καταλαβει τι ρωταω. Επισης δε φαινεται να γνωριζει τι ειναι το access point.

αλλά επειδή δε φαίνεται να γνωρίζεις και πολλά για το αντικείμενο, σε αντίθεση...

Εσυ δηλ. γνωριζεις πολλα για το αντικειμενο? Εχει wireless local network? Δεν εχεις τοτε παρα να μου απαντησεις επι του συγκεκριμενου αντι να μου διαφημιζεις τον πλακατζη υπαλληλο του Κοκαλη.

(Tωρα μου θυμισες και καποιο αλλο παιδι που προσπαθησε να μου απαντησει σε καποιες απλες ερωτησεις σχετικα με τη φορολ. δηλωση, αλλα τελικα με εβγαλε απειρο με το θεμα χωρις φυσικα να μου απαντησει... Προτεινω αντι να βγαζετε ασχετο τον καθε ενα που κανει ερωτησεις, καλυτερα να ασχοληστε με την ουσια)

Link to comment
Share on other sites

Παλι εσυ? Γιατι σπαμμαρεις τα threads μου? δε βλεπεις οτι μιλαμε για σοβαρα θεματα?

Πηγαινε να σπαμμαρεις στον υπαλληλο του κοκαλη...:laughing:

Μια ακόμα περιμένω. Μία.

Τι σημαινει παλι αυτο? Και μετα τη μια τι θα γινει δηλαδη??

:woot:

Link to comment
Share on other sites

Spammer θεωρείσαι εσύ με την συμπεριφορά και την αντιμετώπιση σου προς όλους τους άλλους χρήστες. Πάρε δύο μέρες άδεια και τα λέμε από Κυριακή πάλι, ελπίζω χωρίς ειρωνίες και εξυπνάδες.

Link to comment
Share on other sites

Αστρολάβε άσε τον asker να ρωτήσει για τα wireless local networks(sic!) και το netstumbler. Αν δε ρωτήσει πώς θα μάθει;

Anyway asker κάνε ένα διάλειμμα από τα ασύρματα και δες λίγο final four. Η ασφάλεια του wireless local network σου είναι στα καλά χέρια του zone alarm©.

Φεύγω τώρα, έχω συνάντηση με τον Κόκκαλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 16:24]

Αστρολάβε άσε τον asker να ρωτήσει για τα wireless local networks(sic!) και το netstumbler. Αν δε ρωτήσει πώς θα μάθει;

Anyway asker κάνε ένα διάλειμμα από τα ασύρματα και δες λίγο final four. Η ασφάλεια του wireless local network σου είναι στα καλά χέρια του zone alarm©.

Φεύγω τώρα, έχω συνάντηση με τον Κόκκαλη.

ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ εδω και 1 βδομαδα να θυμηθω το νικνεημ του παλικαριου που εγραφε ακριβως με το ιδιο στυλ......

ASKERRRRRRR:hehe:

gotchaaaaaaaaaaaaa:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αστρολάβε άσε τον asker να ρωτήσει για τα wireless local networks(sic!) και το netstumbler. Αν δε ρωτήσει πώς θα μάθει;

Anyway asker κάνε ένα διάλειμμα από τα ασύρματα και δες λίγο final four. Η ασφάλεια του wireless local network σου είναι στα καλά χέρια του zone alarm©.

Φεύγω τώρα, έχω συνάντηση με τον Κόκκαλη.

’ντε ρε που ξέρεις και απο wireless.

Κρίμα που έπεσε ban, πάνω που θα σου εξηγούσε τι είναι το AP να ξεστραβωθείς καημένεεεεεεεεεεεεε!! :hehe:

Tι σου είναι το internet... :alien:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.