Jump to content



Αγορά οθόνης 19" ή 20" wide.


KOSTAS4_XT

Recommended Posts

Καταρχήν, όποιος έχει wide 19" θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις απο fps στα games συγκριτικά με ανάλυση 1280x1024.

Συγκεκριμένα έβλεπα αυτήν...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=892&product=877417

Αλλά βλέπω πως έχουν γεμίσει τα forum με προβλήματα των wide LG.

Μήπως Samsung?..

Και γιατί ρε παιδιά όλοι έχουν φαγωθεί με 20"+ σε wide!

Στο κάτω κάτω, η ανάλυση γίνεται και μεγαλύτερη = λιγότερα fps...

ΕΣΕΙΣ?? ΤΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη LG την έχει αγοράσει φίλος και μου άρεσε πάρα πολύ. Τι εννοείς προβλήματα ?? Και η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να είναι 20 ίντσες και παραπάνω οι wide. Τι κάρτα γραφικών έχεις και θεωρείς ότι θα έχεις πρόβλημα ? Επίσης σκέψου ότι την κάρτα την αλλάζεις αρκετά πιο συχνά σε σχέση με την οθόνη. Ο μόνος ενδοιασμός για 20+ είναι τα προβληματικά pixel. Μάλιστα έχω και πρόσφατη εμπειρία με του φίλου που η οθονούλα του έχει ένα καμένο... Αλλά είναι 19 και την άλλαξε. Πάντως όπως προείπα (για τα χρήματα που θέλει) μου άρεσε πολύ και σε χρώμα και σε ταχύτητα και σε αντίθεση και γενικά μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.Τη θεωρώ value for money. Τέλος να πω ότι εγώ έχω την Eizo S1910 οπότε αν και έκανα σύγκριση έστω και υποσυνείδητα η οθόνη ήταν ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια.......αξιζει απο 17" CRT να πας σε 20" wide ? Η δεν θα δεις διαφορα στις inches?

Απο οσο το ψαξα στο υψος δε διαφερει κ πολυ , σωστα ;

Ειμαι λιγο off topic βεβαια αλλα μην ανοιγω θεμα..

Οσο για την 19αρα WIDE θα σου προτεινα να μη πας , την ειδα σε εναν φιλο μου αλλα συνηθισμενος απο 17αρα εγω , προτειμω την 17αρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Ρε παιδια.......αξιζει απο 17" CRT να πας σε 20" wide ? Η δεν θα δεις διαφορα στις inches?

Απο οσο το ψαξα στο υψος δε διαφερει κ πολυ , σωστα ;

Ειμαι λιγο off topic βεβαια αλλα μην ανοιγω θεμα..

Οσο για την 19αρα WIDE θα σου προτεινα να μη πας , την ειδα σε εναν φιλο μου αλλα συνηθισμενος απο 17αρα εγω , προτειμω την 17αρα...

Η 17 CRT εμενα μου φαινεται μικροτερη απο την 17αρα TFT.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου η καλύτερη αγορά είναι 19'' Wide στα 1400x900 για τους εξής λόγους:

1) Το μέγεθός της είναι σχεδόν το ιδανικό για να την βλέπεις από απόσταση χεριού η οποία είναι και η ενδεικνυόμενη για χρήση με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Αντίθετα, το μέγεθος από 20 ίντσες και πάνω απαιτεί ακόμα μεγαλύτερη απόσταση (οπότε δυσκολεύεσαι στην πληκτρολόγηση) ή κινήσεις κεφαλιού που κουράζουν.

2) Η ανάλυση 1400x900 είναι αρκετά υψηλή για να να είναι λεπτομερής και αρκετά χαμηλή για να επιτρέπει υψηλά frame rates στα μοντέρνα παιχνίδια με μια νορμάλ κάρτα γραφικών. Αντιθέτως, πολλοί χρήστες υψηλότερων αναλύσεων αναγκάζονται να τρέξουν τα παιχνίδια τους σε χαμηλότερες αναλύσεις πράγμα που στις LCD σημαίνει οτι παίρνεις χειρότερη ποιότητα.

3) Το μέγεθος του πίξελ είναι ακρετά μικρό για να μην φαίνεται τετραγωνισμένο και αρκετά μεγάλο για να είναι ευδιάκριτο σε μη διανυσματικά γραφικά. Για να εξηγήσω τι εννοώ: εφαρμογές όπως dreamweaver, photoshop κλπ δεν χρησιμοποιούν διανυσματικά γραφικά στο interface τους με αποτέλεσμα οι χρήστες οθονών με μικρά πίξελς να έχουν δυσκολία στο να διακρίνουν τα κουμπάκια και τα βοηθητικά κείμενα.

Από τα παραπάνω, για μένα, ακόμα και ίδια να ήταν η τιμή και πάλι δεκαεννιάρα θα αγόραζα. Πόσο μάλλον που είναι και πολύ φτηνότερες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 04:53]

Ρε παιδια.......αξιζει απο 17" CRT να πας σε 20" wide ? Η δεν θα δεις διαφορα στις inches?

Απο οσο το ψαξα στο υψος δε διαφερει κ πολυ , σωστα ;

Ειμαι λιγο off topic βεβαια αλλα μην ανοιγω θεμα..

Οσο για την 19αρα WIDE θα σου προτεινα να μη πας , την ειδα σε εναν φιλο μου αλλα συνηθισμενος απο 17αρα εγω , προτειμω την 17αρα...

φυσικα και αξίζει και να ξέρεις οτι στις CRT συνήθως είναι μια ιντζα λιγότερη απο την ονομαστικη τους. Δηλαδή εμενα που λεει 21'' πραγματικες είναι 19.5''. Στις TFT-LCD δεν υπαρχει τέτοιο ζητημα όσο λένε είναι πραγματικα.

Αρα απο την 17'' crt όχι απλα θα δεις διαφορα αμα πας σε 20'' TFT αλλα θα πάθεις πλάκα για να μην πω @ουνοπλακα .:D

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένων των 4ms και της ρύθμισης ύψους που δεν έχει η LG (την οποία και έχω) και λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχει και η Samsung 0 pixel εγγύηση (δεν το ξέρω) , πάρε την Samsung

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την LG και ακριβώς τα ίδια σχόλια θα έκανα με τον dubber. Επίσης θα ήθελα λίγο καλύτερη αντίθεση από την LG η οποία αναφέρει τον πλασματικό λόγο 2000:1. Αφήνω που τα κουμπιά της είναι δύσχρηστα -- βρίσκονται στο πίσω μέρος της οθόνης!

Μάλλον την Samsung θα έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κουμπιά είναι ωραία που είναι πίσω, πολύ smooth look μπροστά, άλλωστε μια φορά τη ρυθμίζεις στα μέτρα σου και μετά τα ξεχνάς.

Δεν έχει άσχημη αντίθεση αλλά λίγο καλύτερη δεν θα με χάλαγε κι εμένα. Σε αρχιτεκτονικό σχέδιο που δουλεύω και photoshop δεν έχω πρόβλημα. Ούτε στις ταινίες βέβαια, αλλά λίγο παραπάνω ποτέ κανέναν δεν έβλαψε.

Πάρε την Samsung να μας πεις εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.