Jump to content



Προβλημα με υποτιτλους


minus

Recommended Posts

Τα υπόλοιπα προγράμματα υποστηρίζουν μόνο αρχεία υποτίτλων που είναι ουσιαστικά σε μορφή κειμένου, ενώ εσύ έχεις αρχείο με εικόνες. Αυτό το πρόγραμμα θα βλέπει τις εικόνες και θα σε ρωτήσει ποιό είναι το κάθε γράμμα κι έτσι θα κάνει τη μετατροπή. Δοκίμασε το! Ξέρω είναι πακέτο με τόσα install που έχεις κάνει αλλά αν δουλέψει, τα ξηλώνεις όλα, κάνεις κι ένα clean της registry κι όλα μια χαρά. Πιστεύω θα βρεις τη λύση με αυτόν τον οδηγό που σου έδωσα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από seph1roth [Σήμερα, στις 18:12]

Τα υπόλοιπα προγράμματα υποστηρίζουν μόνο αρχεία υποτίτλων που είναι ουσιαστικά σε μορφή κειμένου, ενώ εσύ έχεις αρχείο με εικόνες. Αυτό το πρόγραμμα θα βλέπει τις εικόνες και θα σε ρωτήσει ποιό είναι το κάθε γράμμα κι έτσι θα κάνει τη μετατροπή. Δοκίμασε το! Ξέρω είναι πακέτο με τόσα install που έχεις κάνει αλλά αν δουλέψει, τα ξηλώνεις όλα, κάνεις κι ένα clean της registry κι όλα μια χαρά. Πιστεύω θα βρεις τη λύση με αυτόν τον οδηγό που σου έδωσα παραπάνω.

Tωρα αν σου/σας πω οτι ουτε με αυτο τους κανει open????

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι να σου πω? Ένας Θεός ξέρει τι είναι τούτο το πράμα που έχεις. Αν έχεις κανείς καμιά ιδέα για το πως γίνεται αυτό, ας πει, γιατί εμένα δε μου έρχεται τίποτα άλλο. Τι σόι sub είναι αυτό???

Αντί να κάνεις τη μετατροπή σε srt κάνε αυτό που λέει ο Kallileo παραπάνω με το Winavi αφού παίζουν οι υπότιτλοι στον υπολογιστή. Έτσι θα πάρεις ένα videάκι με υποτίτλους που έιναι μέρος της εικόνας (hardsubbed avi) και θα το γράψεις με το convertxtodvd χωρίς να χρειάζεσαι εξωτερικό αρχείο υποτίτλων. Είναι το πιο εύκολο και για να μην ψάχνεσαι με formats υποτίτλων που σε ζαλίσανε προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

To winavi αναγνωρίζει τα mkv αν όχι εγγενώς (που νομίζω οτι το κάνει στην τελευταία του έκδοση) τότε σίγουρα αν βάλεις το κατάλληλο directshow splitter. Ένα πολύ καλό splitter για matroska είναι το http://haali.cs.msu.ru/mkv/

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα και το εγκατεστησα...και αυτο.

Παω κανω open με το winavi. Το ανοιγει. Πατω να δω τις επιλογες για dvd και μου βγαζει μηνυμα:

cant decode this file. Maybe the file is broken or the relative encoder is not installed.

Ωστοσο, πατωντα ok, με βαζει στις επιλογες του dvd. Εκει βεβαια δεν μου δινει δυνατοτητα να επιλεξω υποτιτλους.

Στην καρτελα encode, εχει subtitle stream 'none' και τιποτε αλλο. Παρα το οτι εχω το αρχειο υποτιτλων με το ιδιο ονομα στον ιδιο φακελο με το βιντεο.

Τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κουρασει πολυ το θεμα...

Προεπισκοπιση βλεπεις στο Winavi στην καρτελα encode?

Επισης ισως πρεπει να περασεις το vobsub φιλτρο για να ενσωματωθουν οι υποτιτλοι?

Αλλα απο την στιγμη που ειναι idx/sub δεν ξερω αν τους παιρνει...το Winavi.

Τελικα για δεν τους εκανες upload?

Link to comment
Share on other sites

Προεπισκοπιση δειχνει την εικονα του winavi.

Αν παιζει να μην βλεπει sub υποτιτλους το winavi τσαμπα παιδευομαστε.

Upload με το yousendit που ανοιξα κωδικους πως κανω? Μονο επιλογες για να στειλω mail βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

http://www.sendspace.com/

Select file* (up to 300MB):---> Browse (επιλεγεις το αρειο)

προσπερνας τις αλλες βλακειες και φτανεις στο

I have read and agree to the terms of service.

το τικαρεις και πατας Upload file.

τωρα σου βγαζει μια μπαρα που γεμιζει και απο πανω εχει καποια στατιστικα...

οταν γεμισει η μπαρα σου εμφανιζει τις πληροφοριες του αρχειου που ανεβασες.

καπου εκει λεει και Download Link:

ε αυτο δωσε μας εδω!

ουφ! 50 χρονια για ενα upload!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, είναι αρχείο vobsub -- δηλαδή κάτι σαν "φωτογραφίες" των υπότιτλων. Για να παίξει χρειάζεσαι και το .idx του (δηλαδη national.idx) και

1) Να φροντίσεις το βίντεό σου να έχει το ίδιο όνομα (δηλαδή national.mkv)

2) Να έχεις εγκαταστήσει το haali που σου είπα παραπάνω και το vobsub.

3) Εαν τα βλέπεις από windows media player με υπότιτλους, τότε μπορείς να τα μετατρέψεις και με το winavi -- απλώς μην ασχοληθείς με τις λειτουργίες για υπότιτλους που προσφέρει το winavi. Οι υπότιτλοι θα περαστούν σαν μέρος του εικόνας της ταινίας.

Το βήμα 3 δεν είναι εγγυημένο. Οι κατασκευαστές του winavi στο θέμα των υπότιτλων έχουν κάνει μεγάλα λάθη στις πρόσφατες εκδόσεις και αντί να βασιστούν σε δοκιμασμένες λύσεις όπως vobsub ή ffdshow προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους...

Πάντως λύσεις τύπου notepad και subtitle workshop ξέχνα τις, αυτές είναι για αρχεία κειμένου και αυτό που διαθέτεις δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τo haali παροτι το εγκατεστησα, βγαζει ενα μηνυμα οπως εγραψα στο ποστ μου 31. Δεν ξερω αν πρεπει να το λαβω υποψη ή να το αγνοησω.

Δεν δοκιμσα να δω την ταινια με windows media player αλλα με vlc. Εκει, την δειχνει κανονικα με υποτιτλους.

Idx να συνοδευει τους υποτιτλους δεν υπηρχε στο πακετακι που κατεβασα. Αυτο ομως δεν εμποδισε το vlc να τους δειξει κανονικα.

Οποτε, χωρις idx, με το error που ανεφερα στο winavi, και με το vlc να τα δειχνει κανονικα, ποιο ειναι το επομενο βημα?

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί αυτό που γράφεις είναι παράξενο.

Δοκίμασε να παίξεις το .mkv με τον videolan χωρίς την παρουσία του .sub (σε ένα φάκελο που περιέχει μόνο το .mkv)

Παίζει με υπότιτλους ?

Link to comment
Share on other sites

Βιξ δοκιμασα αυτο που ειπες.

Καλα, ε, τρελες καταστασεις. Windows media player μιλαμε.

Δοκιμασα σε 3 pc. Και στα 3 εβαλα τον codec matroska που ειπωθηκε πιο πανω.

Στο 1 pc επαιξε, χωρις υποτιτλους.

Στα αλλα 2, δεν επαιξε καθολου. Δεν εβρισκε λεει τον codec.

Γι αυτο χρησιμοποιω μονο vlc, τα παιζει ολα και συμφερει.

Anyway, στο μοναδικο Pc με windows media player που εδεησε να το παιξει το βιντεο, δεν ειδα υποτιτλους.

Το ειδατε το αρχειο που ανεβασα? Δεν μπορεσε κανεις να το μετατρεψει σε ελληνικο .srt?

Εγω, οταν δεν μου χτυπουσαν τα αρχεια (σαν αυτο εδω), μετετρεπα πανευκολα .sub σε .srt με το subtitle workshop. Ή μηπως .sub απο .sub διαφερει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.