Jump to content



Προβλημα με υποτιτλους


minus

Recommended Posts

Πως ειναι δυνατον, αφου το sub μου-συμφωνα με τη μορφη που την ειδατε κι εσεις-απαιτει idx, να το παιζει το vlc χωρις αυτο?

Μαγικα κανει, και μαντευει?

Αλλα και απο την αλλη, σηκωσαν το torrent, με ελλιπη στοιχεια? Λιγο δυσκολο μου φαινεται να ξεχαστηκε το .idx στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Δοκίμασες να παίξεις το .mkv σε ένα φάκελο χωρίς κανένα άλλο αρχείο και έπαιξε κανονικά?

Αυτό σημαίνει οτι το matroska σου περιέχει ήδη τους υπότιτλους (muxed) και συνεπώς το .sub είναι άχρηστο.

Για να το παίξεις σε media player (που είναι το απαραίτητο βήμα πριν το winavi) χρειάζεσαι:

1) Haali

2) Vobsub

3) ffdshow

με τα τρια αυτά εγκαταστημένα, σέρνεις το αρχείο στον media player και σου βγάζει μερικά εικονάκια στο system tray. Στα εικονάκια αυτά θα βρεις τις επιλογές για υπότιτλους. Τις ρυθμίζεις ωστε να παίζουν υπότιτλους αυτόματα.

Κλείνεις τον media player και ξαναδοκιμάζεις. Τώρα βλέπεις υπότιτλους χωρίς λοιπές ρυθμίσεις? Αν ναι, είσαι έτοιμος για Winavi

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, δεν νομιζω οτι κανω κατι λαθος.

Αλλα σε 2 pc με τα 3 αυτα εγκατεστημενα που λες, και στο ffdshow επιλεγμενοι ελλ. υποτιτλοι, ακομη και με το αρχειο των υποτιτλων (ιδιο ονομα με βιντεο) στον ιδιο φακελο, ΔΕΝ παιζουν οι υποτιτλοι.

Καλα, χωρις καν το αρχειο εννοειτε πως δεν παιζουν.

Για να σιγουρευτω οτι τα εκανα ολα καλα, δοκιμασα μια αλλη ταινια, με windows media player και μου εδειξε κανονικα υποτιτλους.

Αρα το προβλημα εστιαζεται στους συγκεκριμενους υποτιτλους.

Κανεις δεν μπορεσε να τους ξεσκισει ρε γαμωτο? (ειλικρινα, απο τη μια τους θελω αλλα απο την αλλη τους εχω μισησει, περαν του οτι εχω βιτσιωσει με την ολη ιστορια)

Link to comment
Share on other sites

ναι το vlc βγαζει υποτιτλους χωρις να ειναι στον ιδιο φακελο. πρεπει να παω να τους επιλεξω φυσικα. Αυτο σημαινει οτι ειναι ενσωματωμενοι?

Αν ειναι, γιατι ο windows media player δεν τους δειχνει(επιλεγμενοι στο ffdshow)? Για την ακριβεια δειχνει ουτε με ούτε χωρίς το αρχειο των υποτιτλων.

Link to comment
Share on other sites

OK, το ένα μυστήριο λύθηκε :) Δεν θα ασχοληθούμε πλέον με το αρχείο .sub

Τώρα στο θέμα μας:

Το ffdshow δεν υποστηρίζει πλήρως το matroska.

Όταν παίζεις το αρχείο στον media player δεν βγαίνουν τα εικονάκια του haali και του vobsub ? Εκεί είναι που πρέπει να ψάξεις για την εμφάνιση των υποτίτλων και όχι στο ffdshow.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λυθηκε το προβλημα.

Δεν μπορω να μετατρεψω το βιντεο και να μου δειχνει υποτιτλους!

Αυτο ειναι το προβλημα. Δεν εχω υποτιτλους στο παραγωμενο dvd-video.

Δοκιμασα στο εξαιρετικο convertxtodvd και δεν τους δειχνει (αν εχει, τι εχει τελικα?) ουτε ως internal subs.

Μου εχει τυχει ταινια που ειχε ενσωματωμενους υποτιτλους και αν και δεν ειχε ξεχωριστο αρχειο ειχε ενσωματωμενους υποτιτλους. Μια χαρα. Τη δουλεια μου την εκανα.

Αφου εδω δεν εχω εξωτερικους-συμβατους υποτιτλους, και δεν δειχνει το προγραμμα ουτε εσωτερικους, αρα δεν μπορω να εχω dvd-video με υποτιτλους!

Πως προχωρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 22:08]

τα εικονάκια του haali και του vobsub που ακριβως πρεπει να εμφανιζονται στον windows media player?

Στην taskbar πρέπει να εμφανίζονται. (Κάτω δεξιά, Δίπλα στο ρολόι.)

Link to comment
Share on other sites

poly ευχαριστω πολυ!

Αρχική απάντηση από Βίξ

Δεν εχουν πρόβλημα οι υπότιτλοί του. Είναι ενσωματωμένοι στο .mkv του αλλά πρέπει πρώτα να ρυθμίσει το vobsub για να τους εμφανίζει στο media player...

Τσεκαρα το vobsub(δεξι κλικ-taskbar), εχει επιλεγμενους τους υποτιτλους, και επιλεγμενο και το greek.

Επισης, τωρα που μου το ειπατε, ειδα οτι στο taskbar, τρεχει και το ffdshow, και το haali(matroska). Και φυσικα το vobsub.

Θα δοκιμασω τους srt του poly και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

poly, τελικα, εβαλα το convertxtodvd να μετατρεψει το βιντεο με τους εξωτερικους srt υποτιτλους που ανεβασεις, και το αποτελεσμα dvd-video ηταν μια χαρα!

Κανονικο dvd-video με υποτιτλους να παιζουν!

Για να ειμαι ειλικρινεις, χωρις τους υποτιτλους που μετετρεψε ο Poly δεν νομιζω οτι θα υπηρχε αισιο τελος.

2 χρονια τωρα μετατρεπω βιντεο σε dvd, δεν θυμαμαι να με παιδεψε ετσι ταινια-υποτιτλος.

Ομως με τη δικη σας βοηθεια απο ολους, τα καταφερα!

Πολλες ευχαριστιες σε ολους, poly, kallileo, Βίξ, seph1roth, r@besqu.e κλπ για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.