Jump to content



Προβλημα με υποτιτλους


minus

Recommended Posts

Εχω ενα αρχειο υποτιτλων που μου εχει βγαλει την ψυχη. Και δυστυχως το χρειαζομαι.

Θελω να το μετατρεψω απο .sub σε .srt

Εχω δοκιμασει το πασιγνωστο και πολυ καλο subtitle workshop.

Δοκιμασα και διαφορα αλλα προγραμματακια υποτιτλων.

Δεν τα καταφερα, κανενα δεν μου δουλεψε σωστα. Το subtitle workshop δεν το ανοιγει καν, λεει οτι ειναι bad file.

Ωστοσο οι υποτιλοι παιζουν και φαινονται κανονικα, δεν εχουν προβλημα.

Επειδη εχω χαθει, αν μπορει καποιος πιο εμπειρος να του το στειλω και να το κανει μετατροπη, θα με βοηθουσε πολυ.

Αλλιως πειτε οτι νομιζετε μηπως και βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Είχα πάθει κι εγώ το ίδιο επειδή υπήρχε ένα παραπάνω κενό σε ένα αρχείο υποτίτλων (bad file). Αλλά το subtitle workshop το έφτιαξε μόνο του.

Δοκίμασες το time adjuster? Για τέτοιες μετατροπές ήταν πολύ καλό. Επίσης δοκίμασε να ανοίξεις, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, με ένα απλό text editor, π.χ. notepad το αρχείο και δες αν παίζει τίποτα περίεργο.

Βέβαια αφού παίζει, κάτι άλλο παίζει. Ανέβασε το αρχείο σε κανά rapidshare για να μπορούν το κατεβάσουν και άλλοι, αλλιώς πες μου να σου στείλω το email μου, να ρίξω μιά ματιά.

Αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα.:o

@jpavly

Δεν είναι το ίδιο τα δύο formats. (.sub -> frames ενώ .srt -> χρόνοι) ’ρα δεν νομίζω ότι ένα rename θα βοηθούσε αν χρειάζεται αποκλειστικά srt.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φαει φρικη.

Το εκανα rename. Tο vlc εξακολουθει να το παιζει κανονικα με υποτιτλους που προηλθαν απο rename!

Το subtitle workshop δεν τους ανοιγει παλι.

Και φυσικα δεν μπορω να τους χρησιμοποιησω τους υποτιτλους για τον τελικο σκοπο μου που ειναι η μετατροπη σε dvd-video.

Το convertxtodvd μου βγαζει οτι δεν αναγνωριζει τους υποτιτλους.

Δεν αναγνωριζε τους sub, τωρα δεν αναγνωριζει και τους .srt.

Κατα τα αλλα, οι υποτιτλοι παιζουν κανονικα!!!

Θελω ενα νορμαλ αρχειο .srt ωστε να μετατρεψω το βιντεο σε dvd.

Τι να κανω πια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman [Σήμερα, στις 22:39]

Δουλεύει κανονικά και με το νόμο το rename

ΟΚ, my bad. Ήξερα τη διαφορά των δύο formats και για αυτό το είπα. Έχει διαφορές δηλαδή το αρχείο στα headers ας πούμε κάθε υποτίτλου. Σε πρόγραμμα που δέχεται αποκλειστικά srt (με header hh:mm:ss --> hh:mm:ss , χρόνους) δεν νομίζω ότι κάνουν τα sub (με header {startframes}{endframes}). Αλλά αν το έχεις δοκιμάσει, πάω πάσο.:T:

EDIT

Τώρα είδα το μήνυμα σου minus. ’ρα το rename δεν δουλεύει για το λόγω που ανέφερα παραπάνω. Πιστεύω πως είναι πρόβλημα του sub που δεν έχει framerate, άρα μπορεί να παίζει καλά αλλά είναι bad file για τους editors. Δοκίμασες το time adjuster? Μάλλον θα λύσει το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το time adjuster.

Κρασαρε!

Πηγαινοντας να το ανοιξω, μου λεει οτι βρηκε errors, οτι οι υποτιτλοι ειναι unix-style κλπ

Πατω να διορθωσει τα λαθη, και μολις τελειωσει, πριν συνεχισω, μου βγαζει οτι θα τερματιστει!

Ημαρτον, δεν μπορει, κατι πρεπει να γινεται. :(

Link to comment
Share on other sites

Και το θεμα ειναι οτι ο υποτιτλος ειναι μοναδικος, απο ενα βιντεο του national geographic. Δεν υπαρχει περιπτωση να τους βρω αλλου, αυτο ειναι σιγουρο. Το σπασιμο ειναι οτι παιζουν κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το εξής, αλλά κράτα πρώτα απ' όλα ένα backup των υποτίτλων. ’νοιξε το αρχείο sub με το notepad. Αφού το ανοίξει, πάτα save as και βάλε encoding unicode. ’νοιξε μετά το αρχείο με το time adjuster και δες τι παίζει.

Υ.Γ. Δοκίμασε και με τα άλλα encodings, να δεις τι γίνεται. Ανέβασε και το αρχείο στο rapidshare να του ρίξω μιά ματιά κι εγώ μπας και καταφέρω τίποτα, αν δεν δουλέψει αυτό που σου είπα. Α, και αν μπορούσες να αναφέρεις ακριβώς τα errors ίσως να γινόταν κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι θες να το κανεις dvd.

Αν περασεις vob sub, το winavi και εχεις την ταινια στο ιδιο φακελο και με το ιδιο ονομα με τους υποτιτλους λογικα οταν κανεις την μετατροπη οι υποτιτλοι θα ειναι hardcoded το dvd.

Επισης μπορεις να δοκιμασεις και επιδιορθωση με το SubRip.

Link to comment
Share on other sites

το φορματ sub είναι graphical δηλαδή το κείμενο είναι αποθηκευμένο ως εικόνα, το srt είναι κανονικό κείμενο. Για να κάνεις convert πρέπει να χρησιμοποιήσεις optical recognition, έχει ξαναγίνει εκτενής συζήτηση κάνε μια αναζήτηση....

Link to comment
Share on other sites

seph1roth δοκιμασα να ανοιξω το αρχειο με το notepad και δεν ανοιγε. Βασικα...κολησε το notepad!

inertiacreep το Subtitle Processor δεν το ανοιξε επισης.

kallileo εξηγησε μου, με το winavi τι μπορω να κανω.

Σκεφτηκα και κατι αλλο.

Αφου το vlc τους δειχνει κανονικα, να τους εκανα export/transcode αλλα τελικα δεν ειδα να εχει επιλογη για ενσωματωση των υποτιτλων(πολλα θελω ε?).

Μηπως ομως καποιος αλλος player που δειχνει και υποτιτλους μπορει να το κανει αυτο? (export σε ενα αρχειο video με ενσωματωση υποτιτλων).

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις ενσωματωση των υποτιτλων στο αρχειο video πρεπει να γινει re-encoding και δεν μπορει να γινει με player αλλα με προγραμμα τα οπως το VirtualDub.

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι αν θες να το κανεις dvd δοκιμασε να εγκαταστησεις το Winavi και να βαλεις τους υποτιτλους στον ιδιο φακελο με το video σου και με το ιδιο ονομα. Οταν τελειωσει η μετατροπη πιθανον να τους βαλει κανονικα.

Δοκιμασε και με SubRip. Φορτωσε το και κανε Repair μπας και το καταφερει.

Link to comment
Share on other sites

Winavi μου λεει οτι δεν υποστηριζει τη μορφη του βιντεο mkv.

Να μην εκφραστω καλυτερα...

Δεν εχω ξανανεβασει κατι, μου χουν σπασει τοσο τα νευρα που δεν εχω ορεξη να μαθω να κανω uploading.

Προσπαθειτε κι εσεις να με βοηθησετε αλλα ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού το sub αυτό δεν είναι text αρχείο, είναι graphical όπως είπε ο Ar@besqu.e.

Δοκίμασε να κατεβάσεις το vobsub και να μετατρέψεις το sub σε srt μέσω του subresync.

Αλλιώς κάνε ένα ανέβασμα εδώ όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω κι όλο και κάτι θα γίνει.

**EDIT**

Ορίστε ένα tutorial. Πιστεύω θα λύσει το πρόβλημα σου!!!! Δοκίμασε το.

http://www.videohelp.com/forum/archive/t219201.html

Link to comment
Share on other sites

Τοση ωρα προσπαθουσα να ανεβασω εδω υποτιτλους.

Εκανε upload 15 λεπτα για να που πει το συστημα του thelab οτι δεν μπορει να επισυναψει αρχειο αυτης της μορφης.

Το εκανα ζιπ αλλα το μεγεθος ειναι 1,2mb οποτε παλι δεν το κανει upload.

edit

seph1roth δεν καταλαβα τι παραπανω εχει αυτο το προγραμμα απο τα υπολοιπα που δοκιμασα.

εχει γεμισει ο δισκος μου με προγραμματα υποτιτλων, χωρις αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.