Jump to content



6420 + DS4 OC


ΛΑΜΠΡΟΣ

Recommended Posts

για σας λαμπιτες.εχω παρει τον 6420 πανω στο ds4 rev.2 (το cpuz λεει οτι ειναι c1)και με μνημες G.skill ddr2 2x1gb 800 5-5-5-15

εχω βαλει το f9d beta bios για να δει και τον 6420.ψυκτρα εχω βαλει την scythe infinity και ειναι αψογη.

αυτη τη στιγμη ειμαι με 360χ8=2880 ghz με 1.5v εχω 30 idle και load(orthos priority 9) 48.

το προβλημα ειναι οτι πανω απο 380fsb δεν bootαρει με τπτ.ακομα και 1.550v και δεν χαμπαριαζει.με τον προηγουμενο 6300 ειχα bootαρει στα 450 και ηταν σταθερο.

οι μνημες ειναι 1:1

με easy tune η και με το fsb αν τον ανεβασω 10-15 fsb το δεχεται.αν κανω αλλη μια προσπαθεια παγωνει.μηπως το ds4 αρχισε τις μαμακιες η το cpu δεν ανεβαζει αλλο?

και κατι αλλο ασχετο.εχω την 7900gs και μολις πατησω το my compyter ο ανεμιστηρας στροφαρει τερμα.αν ανοιξω το pc και δεν μπω στο my computer γυρναει χαμηλα και με 40 ιdle η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα, πήγαινε στο Rivatuner και πείραξε τη ρύθμιση στροφών του ανεμιστήρα και βάλτη κάπου σταθερή να ησυχάσεις.

Για τον 6420, 1.5 είναι ΠΟΛΥ ρεύμα για τα 2.9!!! Δοκίμασε με χαμηλότερα, μου φαίνεται υπερβολικό να θες 1.5 για τόσο λίγο oc.

Link to comment
Share on other sites

το 8εμα ειναι οτι και 1.5 να βαλω με 400 δεν bootαρει.πες οτι δλδ ηθελε ρευμα.θελει ψαξιμο ρε γμτ.

οσο για το ανεμιστηρα θα το κοιταξω αλλα πριν δεν μου το εκανε αυτο.δλδ εριχνε τις στροφες μονο της η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ποιο ειναι ; Οτι εχει βαλει 1,5 απο bios ωστε να ανεβαζει συχνοτητα απο το προγραμματακι "setfsb" απο windows..Ε,στα 380+ ,κολλαει και BSOD και shutdown..

Eνταξει απο bios...Μπορει να μη δεχεται το 400αρι fsb ,αλλα απο windows δε πιστευω να ειχε προβλημα...

Επισης μια αλλη απορια..Αν κοτσαρει αλλο bios (εκτος του F9D) τι θα γινει ; Πως θα τον δει τον επεξεργαστη ;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.