Jump to content


Ποια σειρα μου ταιριαζει?


kondax

Recommended Posts

  • Replies 318
  • Created
  • Last Reply

kalamafka τα εχω δοκιμασει ολα οσα μου ειπατε ρε συ μονο την τελευταια συμβουλη

του seph1roth δεν εχω υλοποιησει!!!

Αλλα θα το ψαξω μετα γιατι τωρα θα φυγω!!!!

ΘΑ επανελθω με αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσεις αυτόν τον οδηγό που σου έδωσα κάνε πρώτα αυτά που λέει στο τέλος του 1ου ποστ για να είναι όλα καθαρά. Θα χρειαστείς και το cd του kubuntu. Το παραθέτω κι εδώ.

sudo rm -rf /lib/firmware/ueagle-atm

sudo apt-get -- reinstall install linux-image-2.6.20-15-generic

Για το 2ο command θέλεις το cd. Δοκίμασε την version 1 και αν (ελπίζω όχι) δεν δουλέψει κάνε και την 2η. Δεν ξέρω γιατί αλλά αφού αυτός ο οδηγός αναφέρει το Ε4 και firmware δίνει που μιλάει και για τον kernel του feisty, πιστεύω ότι κάτι θα γίνει.

(Παρακάτω στο thread εκείνο ένας λέει ότι του δούλεψε οπότε, προσευχόμεθα):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kondax [Σήμερα, στις 18:07]

Δηλαδη να εκτελεσω

sudo rm -rf /lib/firmware/ueagle-atm

sudo apt-get -- reinstall install linux-image-2.6.20-15-generic

και μετα να κανω ολη τη διαδικασια απο την αρχη ?

Ναι, δώσε αυτά σε κονσόλα, και μετά κάνε την διαδικασία που περιγράφεται στο λινκ που σου έδωσα, το τελευταίο. Αν το δεις, λέει στο 1ο ποστ version 1 και version 2. Κάνε την 1η πρώτα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Seph1roth το λικν που μου εχεις δοσει (το γαλλικο) εισαι σιγουρος οτι δουλευει γιατι δοκιμασα να μπω 4 φορες κΑΙ δεν με εβαζε ??μηπως κατι εγραψες λαθος????:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kondax [Σήμερα, στις 19:54]

Seph1roth το λικν που μου εχεις δοσει (το γαλλικο) εισαι σιγουρος οτι δουλευει γιατι δοκιμασα να μπω 4 φορες κΑΙ δεν με εβαζε ??μηπως κατι εγραψες λαθος????:T:

Μια χαρά μου το ανοίγει εμένα με open new tab στον firefox. Δοκίμασε και με δεξί κλικ, copy link location και μετά paste στην address bar. Ορίστε και το κανονικό λινκ:

http://forum.ubuntu-fr.org/viewtopic.php?pid=873687#p873687

στα γαλλικά. Αν δεν ξέρεις γαλλικά (εγώ τα έχω ψιλοξεχάσει:tomato: ) κάνε translation από το ίντερνετ. Ψάξε στο google.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth [Σήμερα, στις 18:05]

Μια χαρά μου το ανοίγει εμένα με open new tab στον firefox. Δοκίμασε και με δεξί κλικ, copy link location και μετά paste στην address bar. Ορίστε και το κανονικό λινκ:

http://forum.ubuntu-fr.org/viewtopic.php?pid=873687#p873687

στα γαλλικά. Αν δεν ξέρεις γαλλικά (εγώ τα έχω ψιλοξεχάσει:tomato: ) κάνε translation από το ίντερνετ. Ψάξε στο google.

Και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα και την otenet ο Θεος να την κανει εταιρια!!!!

Λοιπον τους ρωτησα αν εχουν ιδεα πως μπορω να κανω το μοντεμ μου να λειτουργησει στα λινουξ ΑΚΟΥΣΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!!!!!

Δεν υπαρχει προβλημα λεει να σε απασχολει αφου αν βαλεις τους drivers των windows θα λειτουργησουν και στα linux!!!!Καλα του λεω και το κλεινω γιατι μαλλον νομιζε οτι τα linux

ειναι τα καινουρια windows!!!!!

Ειχα παρει και προηγουμενως παλι και το σηκωνει μια γυναικα η οποια δεν ηξερε τι ειναι linux!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kondax [Σήμερα, στις 19:34]

Παιδια πηρα και την otenet ο Θεος να την κανει εταιρια!!!!

Λοιπον τους ρωτησα αν εχουν ιδεα πως μπορω να κανω το μοντεμ μου να λειτουργησει στα λινουξ ΑΚΟΥΣΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!!!!!

Δεν υπαρχει προβλημα λεει να σε απασχολει αφου αν βαλεις τους drivers των windows θα λειτουργησουν και στα linux!!!!Καλα του λεω και το κλεινω γιατι μαλλον νομιζε οτι τα linux

ειναι τα καινουρια windows!!!!!

Ειχα παρει και προηγουμενως παλι και το σηκωνει μια γυναικα η οποια δεν ηξερε τι ειναι linux!!!

Δεν δούλεψε το τελευταίο λινκ? Αυτό που είπε ο πρώτος, ίσως είναι σωστό, αλλά δεν ξέρω τίποτα σχετικό. Μέσω ndiswrapper. Ψάξτο αν θες αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτό που λέω ή ότι κάνει αυτήν την δουλειά.

EDIT

Μ@λ@κία είπα, το ndiswrapper είναι για wireless και ethernet cards

Link to comment
Share on other sites

Eλα ρε seph1roth καλα εισαι??

πηγα να κανω το version 1 και οταν εγραψα την εντολη

sudo apt-get -- reinstall install linux-image-2.6.20-15-generic

κατι δεν πηγε καλα!

Εξαλλου ρε συ δεν ειναι αναγκη αφου επαναεγκαθηστα το κερνελ κανω λαθος??!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kondax [Σήμερα, στις 20:17]

Eλα ρε seph1roth καλα εισαι??

πηγα να κανω το version 1 και οταν εγραψα την εντολη

sudo apt-get -- reinstall install linux-image-2.6.20-15-generic

κατι δεν πηγε καλα!

Εξαλλου ρε συ δεν ειναι αναγκη αφου επαναεγκαθηστα το κερνελ κανω λαθος??!!

Μια χαρά ρε συ.:D Πρέπει να έχεις το cd μέσα αλλά τέλως πάντων, ούτε εγώ κατάλαβα γιατί θέλει επανεγκατάσταση του kernel (ίσως για τα modules):unsure: . Για δοκίμασε και χωρίς αυτήν την εντολή.:wassat:

EDIT

Πάντως σάυτό το forum πολλοί λένε ότι τους πέτυχε οπότε το καλύτερο θα ήταν να κάνεις reinstall τον kernel. Αλλά δεν χάνεις να δοκιμάσεις τίποτα κι έτσι. Το θέμα είναι να μην φορτωθεί το παλιοό ueagle. Δώσε lsmod κι αν δεις το uagle-atm (που δεν νομίζω), δώσε sudo modprobe -r ueagle-atm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kondax [Σήμερα, στις 20:25]

Nαι ρε συ και το cd μεσα ηταν αλλα θα το κανω αλλη μια μπας και γινει τιποτα!

Μακαρι να δουλεψει ο οδηγος σου που μου φανηκε πολυ καλος!!

Για δοκίμασε την εντολή έτσι

sudo apt-get --reinstall install linux-image-2.6.20-15-generic

(χωρίς κενό ανάμεσα σε -- και reinstall) ή έτσι

sudo apt-get reinstall linux-image-2.6.20-15-generic

(κάντα με copy paste);)

Μακάρι να δουλέψει!!!!! Περιμένω ποστ μέσα από λινoυξ!!!!!:banging:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.

Εγω παντως ειμαι της γνωμης να μπεις στα windows ,εαν δεν εχεις καποιες ρυθμισεις,και να κανεις ενα reset στο μοντεμ και να πιασεις τον "γαλλικο" οδηγο, τωρα που κατι εμαθες, απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kondax

Nαι ρε παιδες!!!

Τι έγινε τελικά; Το δοκίμασες; Δούλεψε;

Αρχική απάντηση από trendy

Well done!

Μπράβο και στους kalamafka-seph1roth για το troubleshooting μέχρι τελικής πτώσης.

Keep up the good work!

Thanks, αν και ο kondax την έκανε όλη την δουλειά. Όπως κι εσύ trendy βοήθησες εμένα σε μία ερώτηση μου (και άλλους από ότι διάβαζα στο forum).

(Και σύντομα μάλλον θα χρειαστώ κάποια pointers γιατί σκέφτομαι έντονα για gentoo, αλλά πρέπει να βρω χρόνο για διάβασμα του στησίματος του (sabayon σκέφτομαι επίσης)) (Αλλά ας μην χαλάσω το thread, ΠΑΜΕ ΡΕ SAGEM!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Tι εγινε ρε παιδια?Δουλευει ?

Τις ευχαριστιες στον kondax,εγω θα το ειχα πεταξει στην θαλασσα!!!!

Τωρα και εγω προσπαθω να σεταρω κtorrent........sagem,αλλα ωρες-ωρες χανει τις ρυθμισεις.........χμ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.