Jump to content


Ποια σειρα μου ταιριαζει?


kondax

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kondax [Σήμερα, στις 22:16]

Eπισης κατι ακομα!

Πως γινετε να επιλεγω εγω το λειτουργικο(win,λινουξ)που θελω να κανω boot!!???????????

με το βελακι πανω-κατω:confused:,και εφυγες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 318
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kondax

Eπισης κατι ακομα!

Πως γινετε να επιλεγω εγω το λειτουργικο(win,λινουξ)που θελω να κανω boot!!???????????

Αν εννοείς το πως αλλάζει το default, η επιλογή είναι στο /boot/grub/menu.lst . Εκεί που λέει default=0 πρέπει να βάλεις 1, 2, 3 κλπ. αναλόγως του τι θες να φορτώσεις (συνήθως υπάρχει 0 το default linux, 1 το failsafe, και από 2 και μετά τα υπόλοιπα λειτουργικά - βλέπε windows).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 22:46]

Αν εννοείς το πως αλλάζει το default, η επιλογή είναι στο /boot/grub/menu.lst . Εκεί που λέει default=0 πρέπει να βάλεις 1, 2, 3 κλπ. αναλόγως του τι θες να φορτώσεις (συνήθως υπάρχει 0 το default linux, 1 το failsafe, και από 2 και μετά τα υπόλοιπα λειτουργικά - βλέπε windows).

default num

# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and

# the entry number 0 is the default if the command is not used.

#

# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry

# is the entry saved with the command 'savedefault'.

# WARNING: If you are using dmraid do not change this entry to 'saved' or your

# array will desync and will not let you boot your system.

default 0

Αν δεν κανω λαθος ειναι αυτο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα να εγκαταστησω τα kubundu και καθως εκανε install στο 72% περιπου σταματησε την εγκατασταση!το εκανα αλλες 2 φορες αλλα τιποτα !!

Λετε να μην εχει κατεβει σωστα το αρχειο ή φταιει τιποτε αλλο!!???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο ή να μην κάηκε σωστά το cd-dvd. Το δεύτερο μπορείς να πεις στο πρόγραμμα που καις cd να στο ελέγξει όταν τελειώσει την εγγραφή.

Το πρώτο μπορείς να το ελέγξεις με το md5 που σου δίνει για το image που πας να κατεβάσεις. Βρίσκεις κάποιο πρόγραμμα στα win που να κάνει md5 hashing και περνάς το image από αυτό το πρόγραμμα. Αν σου βγάλει στο τέλος checksum ίδιο με αυτό που έχουν στο internet τότε σημαίνει ότι το κατέβασες σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγκατεστησα τα Linux 7.04 ubundu!

πως μπορω να βαλω τους drivers για το μοντεμ μου?

Σημειωση:εχω μοντεμ sagem 800 και εχω καεβασει τους drivers του απο το επισημο site

της sagem.

Και γενικα πως θα κανω εγκαταστασεις μου φανηκε περιπλοκο!!!?

Ευχαριστω για τις πολυτημες συμβουλες σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω trendy!

kalamafka υπαρχει περιπτωση μετα αφου γραψω τον κωδικα για να συνδεθω στο ιντερνετ

να γινετε αυτοματα κα8ε φορα που ξεκινα το pc?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 12:49]

System--Administration--Session και στην καρτελα startup programms βαζεις μια νεα καταχωρηση.

Συστημα==>προτιμησεις==>συνεδριες===> εκκινηση προγραματων για ubuntu feisty

Για kubuntu δεν ξερω,απλα ετσι σεταραμε το μοντεμ ενος φιλου.

αρχαριος ......και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kondax [Σήμερα, στις 15:08]

kalamafka πιστευω οτι επιδει εχω κubundu πρεπει να κανω αλλαγες στον κωδικα που εχει το link που μου εδωσες επειδη εχω κ desktopψ και οχι gnome.

Το link του kalamafka, μια χαρά δουλεύει και για kubuntu. Αρκεί να αντικαταστήσεις βέβαια το gedit (text editor του gnome/ubuntu) με kate (του kubuntu). Για την αυτόματη σύνδεση, δεν θυμάμαι πως για το kde αλλά βάζεις να ξεκινάει η εντολή

pon ueagle-atm

(από το link του kalamafka) και θα συνδέεται μόνο του. Δεν νομίζω να χρειάζεται startup script. Από μενού πρέπει να γίνεται. Αυτό που λέει ο trendy ίσως? (Administration -> Server Settings -> Service Management). Θα κοιτάξω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.