Jump to content



Απορια για λαστιχο Tygon


vasi

Recommended Posts

θέλω να αγορασω λαστιχο Tygon για το Waterblock του Eleven, δεν μπορω να καταλαβω

ποιο απο ολα κάνει:

1)Tygon R3603 19,1/12,7mm

2)Tygon R3603 14,3/9,5

3)Tygon R3603 15,9/11,1

4)Tygon R3603 14,3/11,1

και ειναι ακριβα!! αν κανω καπιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ασε ενα pm του Unseen ( ετσι κι αλλιως μαλλον απο αυτον θα αγορασεις- xtremeshop.gr) και ρωτα τον οτι θες...πεσ του βεβαια για ποιο συγκεκριμενο block θελεις σωληνες...

Link to comment
Share on other sites

Για 1/2" ρακορ βαζεις ή το 1) ή 3-4) .

Η μονη διαφορα μεταξυ 3 και 4 ειναι το παχος του υλικου, εννοειται ο πιο χοντρος ειναι καλυτερος γιατι τσακιζει πιο δυσκολα.

Προσωπικα προτιμω τον 15,9/11,1 (aka 5/8 - 7/16 σε ιντσες) γιατι η διαφορα στη ροη σε σχεση με τους 1/2" ειναι αμελητεα αλλα στεκονται πιο καλα πανω στο ρακορ, ακομα και χωρις σφικτηρα οταν εκανα δοκιμες δεν υπηρχε διαρροη.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω μονο ο Σταμπολιδης φερνει tygon αλλα δεν νομιζω να εχει ολους τους τυπους που υπαρχουν και επισης δεν νομιζω πως θα δεις διαφορα στην αντοχη σε χημικα.

Ειναι κοντα στον σαρακακη, ακριβως διπλα στο παραρτημα του τει.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση τη διαφορά έχουν η απλή σωλήνες υδροψυξης απο τους tygon επειδή σκέφτομαι να τους αλλάζω γιατί θόλωσαν αυτή που εχω και δεν ξέρω γιατί....

Link to comment
Share on other sites

Το θολωμα προκαλειται απο μικροοργανισμους που αναπτυσονται μεσα στο κυκλωμα..

ονομαζονται αλγη η αλγες

Υπαρχουν ειδικα χημικα που βαζεις στι κυκλωμα ψυξης για να αποτρεπεται

η αναπτυξη τους.

Παντως τωρα πρεπει να πλυνεις καλα /καθαρισεις το συστημα σου γιατι αυτα τα μαιμουλια δεν καθονται μονο στους σωληνες αλλα παντου...(ψυγεια,blocs,αντλιες)

Μετα βαλε για ψυκτικο υγρο φυσιολογικο ορρο με δυο τρεις σταγονες betadin

και καθαρισες για κανα χρονο!!!!!!!!!

Μιλαμε για το απολυτο απεσταγμενο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το betadine ειναι για να αποτρεπει την αναπτυξη βακτηριων/μυκητων οταν ειναι κανονικα συνδεμενο το κυκλωμα.

Για καθαρισμα κανε μια αναζητηση, υπαρχουν πολλα θεματα σχετικα.

btw ΔΕΝ βαζεις φυσιολογικο ορο γιατι περιεχει αλατα, χρησιμοποιεις απεσταγμενο ή εστω απιονισμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από katevastiras [Σήμερα, στις 18:10]

Φίλε ΝΙΚΟΣΕ για πόση ώρα αφίνεις να δουλέψει με φυσιολογικό ορό και μπεταντιν....

Εσύ έτσι το καθαρίζεις δλδ.....γιατί και τα δικά μου λάστιχα θόλωσαν

δεν καθαριζει με αυτο......το βαζεις αφου τα εχεις καθαρισει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 18:24]

Το betadine ειναι για να αποτρεπει την αναπτυξη βακτηριων/μυκητων οταν ειναι κανονικα συνδεμενο το κυκλωμα.

Για καθαρισμα κανε μια αναζητηση, υπαρχουν πολλα θεματα σχετικα.

btw ΔΕΝ βαζεις φυσιολογικο ορο γιατι περιεχει αλατα, χρησιμοποιεις απεσταγμενο ή εστω απιονισμενο νερο.

Δεν ειμαι και γιατρος αλλα νομιζω ο φυσιολογικος ορρος ειναι 1000% απεσταγμενο.......

Υγρο χρησιμοποιουμε μονο απεσταγμενο(το καλυτερο ειναι φυσιολογικος ορος απο φαρμακειο) με προσθετο για τις αλγες....by UNSEEN

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από katevastiras [Χθες, στις 20:10]

Εσύ έτσι το καθαρίζεις δλδ.....γιατί και τα δικά μου λάστιχα θόλωσαν

http://www.thelab.gr/search.php?s=&action=showresults&searchid=2914087&sortby=lastpost&sortorder=descending
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mefistofelis [Σήμερα, στις 07:19]

Ο φυσιολογικος ορος περιεχει NaCl 0.9% οποτε δεν κανει.

Το καλυτερο για μενα ειναι το δισαπεσταγμενο.Αμα εχεις κανα κονε σε κανενα εργαστηριο βιολογιας παρε απο εκει.

AYTOΣ ο ορρος...(post62)..http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36734&perpage=30&pagenumber=3

Link to comment
Share on other sites

βασικα πιστευω οτι η πολυ θολουρα δημιουργειται απτην ελλειψη καταλληλου preparation πριν την χρηση του wc συστηματος.

Αν καθαριστει καλα με ξυδι το συστημα δεν θα υπαρχουν πολλα παραπακια που θα θολωσουν αργοτερα τους σωληνες, Λιγο βεταντιν λιγο water wetter κ εισαι cool :cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.