Jump to content



Νέα Σύνθεση PC-Eπιτέλους!!-Γνώμες Βοήθεια!


sstav

Recommended Posts

Αν καταλαβα τι λεει ο sstav,μαλλον παει προς 2900 με προοπτικη CF οποτε θελει 4x6pin ή 2x6pin + 2x8pin (για ΟC στις καρτες).Το πιο μικρο που βρηκα με αυτες τις προυποθεσεις ηταν το 750W της PC P&C αλλα προσωπικα προτιμησα το Galaxy,γιατι πιστευω οτι ενα καλο τροφοδοτικο/case σου μενουν και για την επομενη αναβαθμιση ενω CPU+GPU χανουν πολυ ευκολα την αξια τους.Επισης οι καταναλωσεις διαρκως ανεβαινουν και τα 8pin ειναι το νεο στανταρ στις VGA

Φυσικα μπορεις να παρεις ενα πιο μικρο τροφοδοτικο και ΑΝ δεις οτι χρειαζεσαι και δευτερη καρτα σε λιγο καιρο,το δινεις και παιρνεις κατι μεγαλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους σας για τις συμβουλές σας...Το Σάββατο παρέλαβα από το Πλαίσιο τα ακόλουθα (αναμένεται ο Q6600...) εκτός από την οθόνη που την έχω τρεις μήνες .

PCCASE SILVERSTONE TJ-09B-Window

CPU Core 2 Quad Q6600 (s775/2,4Ghz)

GPU SAPPHIRE 2900XT 512MB - HDMI

HDD#1 WD Raptor X 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA)

HDD#2 "Western Digital 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2)"

2GB RAM G.Skill Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-3-5

MOTHERBOARD P5K Deluxe WiFi-AP (s775, DDR2)

MONITOR DELL Ultrasharp2407WFP

KEYBOARD Wireless LX710 Laser (Gr)

MOUSE -

DVDRW SAMSUNG SH-S183A S-ATA (Bulk) - Black

CPU Cooler THERMALRIGHT Cooler Ultra 120

FAN CONTROLLER NO AIR CONTROL PANEL

FANS Case Fan 12cm S-Flex SSF21F (1600rpm)

ΘΕΡΜΟΑΓΩΓΙΜΗ ΠΑΣΤΑ Θερμοαπαγωγική πάστα Artic Silver 5 (3.5g)

PWR SEASONIC M12-700 700W

ψαχνω να βρω τους τελευταίους drivers για όλα αυτά να τα έχω μέχρι να το στήσω

Θα μπουν Vista Ultimate 32bit

drivers για VISTA από http://www.radarsync.com/vista/ Ετσι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 07:46]

Με γεια

Πολύ δυνατό μηχάνημα και πολύ καλές επιλογές έκανες.

Θα περιμένουμε εντυπώσεις.

Τhanks marios

Περιμένω τον επεξεργαστη για να ξεκινήσω να το στήνω και να περάσω Vista. Ψάχνω να βρω χρόνο και θέλω να οργανώσω σωστά τα partitions και τα απαραίτητα προγράμματα .... Κάπου είχα δει στο forum ένα thread για προτάσεις στην οργάνωση των προγραμμάτων κτλ αλλά δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι με τους δίσκους που έχεις χρειάζεσαι κάποια οργάνωση με partitions.

Θα χρησιμοποιήσεις τον raptor για το λειτουργικό όπως είναι και στο δεύτερο WD δίσκο θα φτιάξεις directories και όχι partitions.

Μόνο πρόσεξε τους οδηγούς που θα χρησιμοποιήσεις για την κάρτα γραφικών.

Ψάξε να βρεις και οδηγούς για το chipset - SATA που έχεις από την Intel, πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση και να τους έχεις πρόχειρους (αποσυμπιεσμένους στο δεύτερο δίσκο ή σε USBkey) να τους εγκαταστήσεις μέσα από την επιλογή που έχει η εγκατάσταση των vista.

Δες τα σχετικά ποστ στο thelab.

Πάντως μην ανησυχήσεις αν έχεις κάποια μικροπροβλήματα σε παιχνίδια με αυτή την κάρτα.

Είναι εντελώς καινούργια και οι οδηγοί είναι ακόμα ανώριμοι, αλλά πιστεύω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή.

Τα Nvidia έχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα, παρά το ότι έχουν ήδη 6 μήνες ζωής στα Vista.

Δες και το σχετικό νήμα με τα Vista tips.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε έτσι πιστεύω και γω για την καρτούλα. Είναι πιο καινούργια είναι και η τιμή της καλή...όλα τα λαμβάνουμε υπ'οψη σήμερα. Αρχικά έλεγα να κάνω partition με XP για κυρίως λειτουργικο και VISTA για να χαζεύω-πειραματίζομαι. Τα VISTA και οι δυσλειτουργίες που τυχον παρουσιαστούν τις ψιλοφοβάμαι...Αλλά με τέτοια παιδιά που υπάρχουν στο thelab.gr δεν πρέπει να φοβάμαι...Όλοι έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια στην τοποθέτηση του τροφοδοτικού seasonic M12 700W....Θα πρέπει να τοποθετηθεί στο Κουτί TJ09 (τοποθετείται στο κάτω μέρος του κουτιού) με τον μεγάλο ανεμιστήρα προς τα πάνω (να ρουφάει αέρα από το εσωτερικό του κουτιού) ή προς τα κάτω (όπου το TJ09 έχει άνοιγμα για να παίρνει αέρα απ'εξω )???

http://www.seasonicusa.com/m12.htm

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα παρομοιας διαταξης case που ειχα,ειχα το PSU στο πατωμα και εβαζε αερα απο το περιβαλλον(απο το πατωμα του case).Νομιζω ειναι καλυτερα αφου εχει "ζωνες" το κουτι σου,να κοιταξεις τη ροη σε καθε μια απο αυτες χωριστα.

Δλδ,βαλε το PSU οπως σου ειπα(θα ψυχεται σωστα)και απο εκει και περα τακτοποιησε τη ροη στο βασικο κομματι του case χρησιμοποιωντας τους καταλληλους ανεμιστηρες

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρια... μια βοήθεια...

δεν μπορώ να περάσω τους drivers της ΑΤΙ Χ2900 στα XP ....Πήγα να βάλω τους ATI RADEON_r600_xp_8.37.4.2_47323 και στο reboot μου βγάζει το μήνυμα

CLI.exe - Application Error

The application failed to initialize properly (0xc0000135). Click on OK to terminate the application

και δεν ανοιγει το CCC.....Κατά την εγκατάσταση επιλέγω

Ειδική για προχωρημένους χρήστες κτλ και μετά έχω επιλεγμένα όλα όσα βγάζει...

Οδηγός Οθόνης ΑΤΙ

WDM Integrated Drivers

Προγράμματα οδήγησης HDMI audio (λέτε να φταίει αυτό;)

Microsoft Visual c++

Catalyst Control center

Link to comment
Share on other sites

σε αναμονή των drivers για την Χ2900ΧΤ και στα default 3dmark06 στα 10900 με 11000 με το ASUS Probe δείχνει οτι ο ανεμιστήρας ο κεντρικός που ρουφάει αέρα να λειτουργεί στις 20000rpm!!! Και ακούγεται κάπως παραπάνω από όσο θα ήθελα σε desktop mode. Αν τρέξει και κανα παιχνιδάκι ξεκινάει και αυτός της ΑΤΙ και ο χορός καλά κρατεί ...Δεν θα υπαρχει πρόβλημα να μειώσω τις στροφές στο μισό....έτσι δεν είναι? Πως γίνεται αυτό:μέσω του BIOS ή με το ASUS probe?

Αφετέρου επειδή ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού ρουφάει αέρα από έξω και βλέπει στο πάτωμα (όπου υπάρχει χαλί...) να βάλω φίλτρο που χρησιμοποιείται στους απορροφητήρες για να μην μαζευτεί χνούδι και γίνει ένα ωραιότατο μαλλί της γριας?

Το Core Temp δείχνει πιο υψηλές θερμοκρασίες του Q6600 (~44oC για τους τρεις και 38οC για έναν) σε σχέση με ASUS Probe (~34). Πιο δείχνει πιο αξιόπιστα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω νέο thread μιας κ υπάρχουν χιλιάδες ποστάρω εδώ αφου η σύνθεση του sstav νομίζω οτι είναι πολύ κοντά σε αυτά που ζητώ κ εγω.. ;)

Αν όμως sstav υπάρχει κανένα πρόβλημα (να μην σου χαλάσω το thread γιατι βλέπω κάνεις μερικές ερωτήσεις οσον αφορά το νέο σου pc..) πες μου αμα είναι να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό θέμα :)

Έχουμε κ λέμε λοιπόν:

Έχω το pc της sig. που δεν πιστεύω να το παλέψει με κανένα απο τα καλά games που αναμένονται το καλοκαίρι...

οπότε λέω να πάρω ενα καινούριο...:D

οι ερωτήσεις μου είναι:

Να το πάρω τώρα? Να περιμένω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού κ λιγο παραπάνω που θα είναι μάλλον κ η καλύτερη περίοδος για αγορα? Ή να κάνω μικρή αναβάθμιση στο υπάρχον για να ευχαριστηθώ κ κανα game κ παίρνω το καινούριο μερικούς μήνες μετα...???

Γνώμη μου ειναι οτι δεν αξιζει να περιμένω... τα πράγματα σε θέματα τεχνολογίας εξελίσσονται πολυ γρήγορα και οταν θα φτάσει εκείνη ''η καλή περίοδος'' το νεα parts θα είναι πολύ ακριβά αλλα θα έχουν ανακοινωθεί κ αλλα για το κοντινό μέλλον..

Αρα αν συμφωνείτε με την δικιά μου γνώμη παω κατ'εθειαν για νεο πισι :D

Πρέπει λοιπόν να με βοηθήσετε κ σε αυτον τον τομεα

Θα προσπαθήσω να γίνω οσο πιο αναλυτικός γίνετε για το τι θελω για να μην υπάρξουν ερωτήσεις πάνω σε αυτο το θεμα....

1. Budget 1600e +- 100

2. Τον υπολογιστή τον θελω για games. (και για internet κτλ)

3. Οθόνη λογικά θα παρω την Samsung SM-226BW (Αρα ανάλυση 1680 x 1050)

4. Δεν θέλω σκληρούς δίσκους - mouse\keyb - ηχεία

5. Δεν είμαι κανένας τρελός overclocker αλλα σίγουρα θα κάνω λιγο...

οπότε μην βάλετε σαν κύριο γνώμονα το o\c δηλ. αμα είναι να χάσω μερικά mhz στο o\c και να κερδίσω μερικα δεκάδες ευρώ θα το προτιμούσα....

Η δικιά μου πρόταση είναι αυτή:

-Core 2 Quad Q6600 (s775/2,4Ghz)

(αξίζει τα λεφτά ή να πάω σε core 2 duo? o chosen νομίζω είχε πει οτι αναμένετε μείωση τιμών μεσα στον Ιούλιο. Ισχύει? Επισης μπορεί να βρω κ έναν μεταχειρισμένο e6600 σε καλή τιμή τι λετε για αυτή την περίπτωση? Δεν πιστεύω να είναι bottleneck για την κάρτα? )

-P5K Deluxe WiFi-AP (s775, DDR2)

-Lian Li PC-G70A Silver

-Mushkin Ram 2GB Kit DDR2 1066 5-5-4-12

(Τυχαία τις έβαλα δεν ξερώ τπτ απο μνήμες..)

-Sapphire 2900XT 512MB HDMI

(εδώ ειναι τα δύσκολα... ati δεν εχω πάρει ποτε.. και για την συγκεκριμένη έχουν ακουστεί πολλές απόψεις.. το μονο που με ανησυχεί είναι το θέμα drivers.. και το the way its meant to be played:devil: σε πολλούς τίτλους Εναλλακτική λύση : Asus 8800 GTS 640 MB HTDP?? )

Και κατι τελευταίο να βαλω vista 64bit ή 32???

Ακούω απόψεις :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper [Χθες, στις 20:31]

Για να μην ανοίξω νέο thread μιας κ υπάρχουν χιλιάδες ποστάρω εδώ αφου η σύνθεση του sstav νομίζω οτι είναι πολύ κοντά σε αυτά που ζητώ κ εγω.. ;)

Αν όμως sstav υπάρχει κανένα πρόβλημα (να μην σου χαλάσω το thread γιατι βλέπω κάνεις μερικές ερωτήσεις οσον αφορά το νέο σου pc..) πες μου αμα είναι να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό θέμα :)

Η δικιά μου πρόταση είναι αυτή:

-Core 2 Quad Q6600 (s775/2,4Ghz)

(αξίζει τα λεφτά ή να πάω σε core 2 duo? o chosen νομίζω είχε πει οτι αναμένετε μείωση τιμών μεσα στον Ιούλιο. Ισχύει? Επισης μπορεί να βρω κ έναν μεταχειρισμένο e6600 σε καλή τιμή τι λετε για αυτή την περίπτωση? Δεν πιστεύω να είναι bottleneck για την κάρτα? )

-P5K Deluxe WiFi-AP (s775, DDR2)

-Lian Li PC-G70A Silver

-Mushkin Ram 2GB Kit DDR2 1066 5-5-4-12

(Τυχαία τις έβαλα δεν ξερώ τπτ απο μνήμες..)

-Sapphire 2900XT 512MB HDMI

(εδώ ειναι τα δύσκολα... ati δεν εχω πάρει ποτε.. και για την συγκεκριμένη έχουν ακουστεί πολλές απόψεις.. το μονο που με ανησυχεί είναι το θέμα drivers.. και το the way its meant to be played:devil: σε πολλούς τίτλους Εναλλακτική λύση : Asus 8800 GTS 640 MB HTDP?? )

Και κατι τελευταίο να βαλω vista 64bit ή 32???

Ακούω απόψεις :cool:

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...Με τις ερωτήσεις μου ψαχνομαι ακόμα αλλά είμαι σίγουρος ότι πολλά έχουν απαντηθεί σε αλλα thread και θα ψάξω περισσότερο όταν βρώ χρόνο. Εγω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα default settings χωρίς να πειράξω τίποτα ακόμα...Απλά μόνο επειδή οι τιμές θα πέσουν στον τετραπύρηνο γύρω στο 50% και με DDR3 motherboard & μνήμες τον Ιούλιο ίσως αξίζει να περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.