Jump to content



Νέα Σύνθεση PC-Eπιτέλους!!-Γνώμες Βοήθεια!


sstav

Recommended Posts

Φιλoι μου γειά σας. Δεν θα ήθελα να ανοίγω θέματα στο forum για χιλιοειπωμένα πράγματ α και με τους ίδιους τίτλους (νεο PC, νέο PC για gaming ή οτιδήποτε άλλο) όμως κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Ευχαριστώ για την κατανόηση προκαταβολικά. Παρακολουθώ σχεδόν σε καθημερινή βάση πολλά από τα λεγόμενα στο forum και όσο περισσότερα ακούω τόσο ξεδιαλύνουν διάφορα πράγματα ενώ μπερδεύονται άλλα. Στο θέμα μας τώρα.

θα ήθελα την προσωπική σας γνώμη για την σύνθεση ενός υπολογιστή (αν θα παίρνατε PC αυτή την περίοδο τι επιλογές θα κάνατε). Αργησα περισσοτερο από όσο ήθελα περιμένοντας την ΑΤΙ (Την ΧΤΧ ήθελα αλλά φάνηκε ασυνεπής και κατωτέρων των προσδοκιών). Το σύστημα θα αγορασθεί τέλη Μαϊου (οπότε καλό θα ήταν να λαβουμε υπ'οψη τις τεχνολογικές εξελίξεις που θα θα βρουν το δρόμο τους στο ράφι του Πλαισίου-DDR3 και ότι άλλο...).

Εγώ, ψάχνοντας τόσο καιρό και διαβάζοντας διάφορα, κατέληξα στην εξής σύνθεση (θέλω να είναι μια ΗΣΥΧΗ-το τονίζω αυτό- δύναμη):

1) PCCASE SILVERSTONE TJ-09B-Window 249,00

ή LianLi PC-V2000B Plus II Black 245,00 ,

Προσωπική μου επιλογή είναι το Silverstone (περισσότερες θέσεις για ανεμιστήρες, καλύτερη ροή αέρα, καλύτερη εμφάνιση (προσωπική γνώμη)

2) CPU Intel Core 2 Duo 6600 (s775, 2.4Ghz) 208,00

ή Intel Core 2 Duo 6700 (s775, 2,6Ghz) 293,00

Ακουσα ότι η νέα σειρά 6600 δεν κλοκάρει τόσο καλά όσο οι προηγούμενοι. Ισχύει; Αξίζει το χ10 των 6700 για το bearlake

3) GPU ΑΤΙ 2900ΧΤ 400,00- (δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα)

Αναμένεται πτώση τιμών από nVIDIA;

4) HDD#1 WD Raptor X 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA) 212,00

Πώς περιορίζεται ο θόρυβος από τον Ραπτορα; είναι υποφερτός;

5) HDD#2 SEAGATE 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 135,00

Είναι πιο ήσυχος από WD και καλύτερη εγγύηση (5 χρόνια)

6) 4GB RAM Mushkin 2x2GB Kit DDR2 800 5-5-5-12 365,00

Αφού κάποια στιγμή θα μπουν VISTA; Στα συν είναι ότι το κάθε DIMM είναι 2GB οπότε θα μένουν ελεύθερα και 2 DIMM στην μητρική. Εξετάζεται η περίπτωση DDR3 (άκουσα ότι 25/5/2007 έρχονται) οπότε ή θα είναι πολύ πιο ακριβές από DDR2 ή θα πέσουν οι αντίστοιχες τιμές των DDR2.

7) MOTHERBOARD P5K Deluxe WiFi-AP (s775, DDR2) 229,00

Δεν έχω δει κανέναν στο forum να τα έχει τα καινουργια bearlake αλλά λένε ότι θα δίνουν 20-30% παραπάνω επιδόσεις από το 965/975. κάνω λάθος;;;;

Επίσης αν βγουν αξιοπρεπείς μνήμες DDR3 μέχρι τέλη Μαϊου σε αξιοπρεπή τιμή λέω να τιμήσω την αναβαθμισμένη έκδοση P5K3. Το 680 το αφήνουμε στην άκρη (?)

8) MONITOR DELL Ultrasharp2407WFP Είναι ήδη αγορασμένη απλά παρατίθενται για την native ανάλυση 1900χ1200 που καλείται να υποστηρίξει το σύστημα.

9) KEYBOARD Wireless LX710 Laser (Gr) 89,00 Προτάσεις

10) MOUSE - -

11)DVDRW SAMSUNG SH-S183A S-ATA (Bulk) - Black 41,90

Είναι καλά αλλά όχι ήσυχα όσο τα ΑSUS. ισχύει;;

12) DVD reader LITE-ON SOHD-16P1 (Bulk) - Black 18,90

13)FAN CONTROLLER Panel 5.25'' Kama Meter SCKM-1000 47,00

14)FANS Case Fan 12cm S-Flex SSF21F (1600rpm) 4χ12,5=50,00

Για να το κοιμίσουμε όπως μπορούμε το θηρίο!!!! Μην ροχαλίζει και μας ξυπνάει...!!

15) PWR SEASONIC M12-700 700W 178,50

Θα καλύπτει Crossfire ; Θα είναι ήσυχο;;;

Το κόστος είναι μεγάλο και οι όποιες προτάσεις σας θα πρέπει συνολικά να περιοριστουμε στα 2200. Πολλά είναι αλλά δεν θέλω να χρειστώ αναβάθμιση τον Δεκέμβριο.... Να περάσει μια διετία. Οτιδήποτε "extreme" συζητειται αν προσφέρει σημαντικό valueadd.

Σε ευχαριστώ εκτων προτέρων για τις απαντήσεις σας τον πολύτιμο χρόνο σας.

Φιλικά Σπύρος (sstavr@hol.gr)

Link to comment
Share on other sites

τα κουτιά είναι τζάμπα λεφτά αν νομίζεις ότι θα σε κόψουν έστω και 2 db σε σχέση με ένα πιο ευρύχωρο τον 100-130 ευρώ. ο 6600 όποιος και να είναι μέχρι τα 3200 τον λειτουργείς χαλαρά.όσο για τροφοδοτικό με overclocking και crossfire θα χρειαστείς πιο δυνατό.ας πούμε τα ocz 850watt ή enermax 850watt. επίσης μην πιστεύεις ότι ακούς. δεν υπάρχει περίπτωση η μητρική να σου δώσει 20% πάνω. πάρε μια πιο φθηνή και αργότερα πάρε μία με υποστήριξει για ddr3 όπως και στις μνήμες πάρε 2gb προς το παρών και μετά το καλοκαίρι πέρνεις ή άλλα 2gb ή ddr3. αν δεν βάλεις υδρόψυξη αυτόπου θα ακούγεται δεν θα είναι ούτε οι σκληροί ούτε οι ανεμιστήρες θα είναι η ψύκτρα της tuniq,ultra 120 , infinity, ninja rev.b .άρα πρόβλημα με τον ήχο δεν θα έχεις .επίσης έχω τον raptor χ 150gb και κάνει πιο πολύ θόρυβο από τους άλλους 2 σκληρούς wd που έχω και έναν seagate. επίσης είναι πιο γρήγορος από τους 2 * 160 gb σε raid.

dvdrw μόνο nec εγγύηση και dvd rom δεν χρειάζεσαι γιατί απλά το καλύτερο dvd rom είναι χειρότερο(και σε αντοχή )από το φθηνότερο dvdrw της αγοράς.γι' αυτό καλύτερα πάρε 2 dvdrw. τελευταία θα ήθελα να σου επισημάνω ότι θόρυβο θα έχεις ότι και να κάνεις ακόμα και υδρόψυξη να βάλεις θόρυβο θα έχεις, ακόμα και 4 *12 s-flex μόνοι τους να δουλεύουν θόρυβο θα έχεις. η ψύκτρα του επεξεργαστή εκμηδενίζει όλα τα άλλα υποσυστήματα ακόμα και σε low στροφές.

Link to comment
Share on other sites

τα κουτιά είναι τζάμπα λεφτά αν νομίζεις ότι θα σε κόψουν έστω και 2 db σε σχέση με ένα πιο ευρύχωρο τον 100-130 ευρώ. ο 6600 όποιος και να είναι μέχρι τα 3200 τον λειτουργείς χαλαρά.όσο για τροφοδοτικό με overclocking και crossfire θα χρειαστείς πιο δυνατό.ας πούμε τα ocz 850watt ή enermax 850watt. επίσης μην πιστεύεις ότι ακούς. δεν υπάρχει περίπτωση η μητρική να σου δώσει 20% πάνω. πάρε μια πιο φθηνή και αργότερα πάρε μία με υποστήριξει για ddr3 όπως και στις μνήμες πάρε 2gb προς το παρών και μετά το καλοκαίρι πέρνεις ή άλλα 2gb ή ddr3. αν δεν βάλεις υδρόψυξη αυτόπου θα ακούγεται δεν θα είναι ούτε οι σκληροί ούτε οι ανεμιστήρες θα είναι η ψύκτρα της tuniq,ultra 120 , infinity, ninja rev.b .άρα πρόβλημα με τον ήχο δεν θα έχεις .επίσης έχω τον raptor χ 150gb και κάνει πιο πολύ θόρυβο από τους άλλους 2 σκληρούς wd που έχω και έναν seagate. επίσης είναι πιο γρήγορος από τους 2 * 160 gb σε raid.

dvdrw μόνο nec εγγύηση και dvd rom δεν χρειάζεσαι γιατί απλά το καλύτερο dvd rom είναι χειρότερο(και σε αντοχή )από το φθηνότερο dvdrw της αγοράς.γι' αυτό καλύτερα πάρε 2 dvdrw. τελευταία θα ήθελα να σου επισημάνω ότι θόρυβο θα έχεις ότι και να κάνεις ακόμα και υδρόψυξη να βάλεις θόρυβο θα έχεις, ακόμα και 4 *12 s-flex μόνοι τους να δουλεύουν θόρυβο θα έχεις. η ψύκτρα του επεξεργαστή εκμηδενίζει όλα τα άλλα υποσυστήματα ακόμα και σε low στροφές.

Link to comment
Share on other sites

AGRIMI σε ευχαριστώ για τις αποψεις σου. Δεν έχω καθόλου εμπειρία με υδρόψυξη και στην σκέψη ότι θα παρουσιαστεί πρόβλημα ...τρέμω. Δεν λέω να μην υπάρχει θόρυβος αλλά να τον περιορίσω όσο μπορώ...

Περιμένω και από άλλους τις απόψεις τους ...αν και διαβάζοντας για την ΑΤΙ Χ2900ΧΤ απογοητεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

Oντως φοβερο μηχανιμα! @Πτωσι τιμης απο την nvidia μην περιμενεις να γινει 2 μερες μετα τον ερχομο τις ΑΤΙ. Τουλαχιστον 1-2 μηνες μετα..Να δουμε και τα πρωτα επισημα benchmark και τις αντιδρασεις του κοσμου. @@ Οντως ο 6700 κλοκαρει καλυτερα απο τον 6600 και αν ενδιαφερεσε πολυ και o/c καλυτερα να παρεις 6700. @@Τωρα τροφοδοτικο παρε ενα tagan 850W να εισαι και ηρεμος. @@@ ψυκτρες αυτες που σου ειπε και ο αγριμι..

@@@@ddr3 αργουν ακομα....βεβαια μπορεις να παρεις 2Gb και να εισαι αρχικα καλυμενος αλλα αν δεν εχεις προβλημα(οικονομικο παντα) 4gb πολυ καλυτερες για vista..

ΥΓ1: Μακαρι να 'χα λεφτα για τετοιο συστημα(τυχερακια)

Απλα κορυφαιο....! Και πανακριβο!

ΥΓ2: Τετοιο συστημα κρυμα χωρις υδροψυξη....... :nerd::upside:

Link to comment
Share on other sites

μην απογοητεύεσαι sstav γιατί αν είδες καλά η 2900χτ είναι καλύτερη από την 8800 gts και θα πωλείτε γύρω στα 400 δολλάρια σε ευρώ πάλι 400 :) . εγώ στη θέση σου θα έπερνα μια 8800 gts 320 overclocked ή 640 και μετά το καλοκαίρι που θα βγουν τα direct x 10 παιχνίδια θα έπαιρνα την καλύτερη κάρτα της εποχής εκείνης. κι αυτό στο λέω γιατί έχεις 24'' οθόνη αλλιώς θα έπαιρνα 8600 gts και μετά the best vga. όσο για το sli δεν αξίζει γιατί κάθε δυο κάρτες top vga που βγαίνουν η τελευταία είναι από μόνη της καλύτερη από την προπροτελευταία σε sli. άρα τζάμπα ρεύμα και τζάμπα λεφτά. μην μου πεις ότι θα παίζεις παιχνίδι 1900*1200(όπως το obvilion) σε sli και δεν θα κολλάει! δεν παίζει να γίνετε. με τα λεφτά που δίνεις (γιατί κι εγώ πριν 1,5 χρόνο έδωσα 3000 για υπολογιστή) την σύνθεση που έχεις κάνει θα σε απογοητεύσω αλλά είναι για μπάζα (με την καλή την έννοια) γιατί το περιτύλιγμα είναι μόνο για να το βλέπεις ενώ το σώμα και την ψυχή θα την βλέπεις μπροστά στα μάτια σου. εγώ θα γλίτωνα 300 ευρώ με τις ίδιες επιδόσεις και θα έπερνα τα logitech z5500 κι όποτε θα μου την έλεγε η μάνα στο zenith τα ηχεία και παίξε το τραγούδι 15000 και 1..... (άρε πανούσηηηηη) γιατί στη φυλακή θα πας με 505 watt καιτ τα ηχεία αγκαλιά.΄..//,λ

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση

Δύο δίσκους 7κ1000 1tera ο καθένας σε raid-0. 700 σύνολο.

http://www.greek-shops.de/eshop.php?action=article_detail&s_supplier_aid=1344374

Είναι εντελώς αθόρυβοι ταχύτατοι, κάθετης εγγραφής και θα έχεις δύο δίσκους μόνο, που πιάνουν λίγο χώρο και εκλύουν μικρά ποσά θερμότητας στο κουτί σου.

Το θέμα backup λύσε το με τους παλιούς σου ATA δίσκους, που θα τους βάλεις εξωτερικούς σε κουτί με USB.

Για τη μητρική σου ειδικά η Crucial συστείνει τις '>παρακάτω μνήμες.

Διάλεξε με κριτήριο την τιμή (να είναι φθηνές). Θα έλεγα τις '>800άρες, αφού σύντομα θα τις αλλάξεις σε DDR3, μαζί με τον επεξεργαστή.

Επίσης επεξεργαστή θα έλεγα να πάρεις προς το παρόν έναν φθηνό Ε6420 (και αυτός θα αλλάξει σύντομα).

Με τόσο καλή μητρική και με υδρόψυξη, θα μπορέσεις άνετα να τον υπερχρονίσεις μέχρι τα 3333MHz.

Αργότερα πας για τετραπύρηνο της Intel, που θα είναι ειδικά φτιαγμένος για το ολοκαίνουργιο chipset που έχει η μητρική σου.

Τροφοδοτικό προτείνω το galaxy enermax 850W.

Τέλος για μένα η υδρόψυξη είναι απαραίτητη.

Βρες κάποιον από εδώ μέσα να σε βοηθήσει με το mod του κουτιού ώστε να χωρέσει η υδρόψυξη (κυρίως το ψυγείο είναι το πρόβλημα).

Βάλε ή block 11 ή dtek. Σωλήνες 1/2". Διπλό ή τριπλό 120άρι ψυγείο και αντλία την Laing D5-Pump 12V D5-Vario 1/2" tubing.

Βασικό στοιχείο στην αγορά του κουτιού θα πρέπει να είναι ο τρόπος που θα χωρέσει το ψυγείο.

Αν δεν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, υπάρχουν έτοιμα κουτιά με υδρόψυξη.

Ένα πολύ καλό κουτί με έτοιμη υδρόψυξη έχει ο JOHNX2.

Είναι το Kandalf και θα δεις το ψυγείο του και φωτο που έχει βάλει εδώ

Αν θέλεις όμως ειλικρινά τη γνώμη μου, κάνε τα μπάνια σου το καλοκαίρι και μην ασχολείσαι με αγορά υπολογιστή.

Ο Οκτώβριος θα είναι πολύ καλύτερη εποχή για αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 19:53]

Αν θέλεις όμως ειλικρινά τη γνώμη μου, κάνε τα μπάνια σου το καλοκαίρι και μην ασχολείσαι με αγορά υπολογιστή.

Ο Οκτώβριος θα είναι πολύ καλύτερη εποχή για αγορά.

Σωστος :D ! Απο τη νεα season αρχιζει το καλο!! Αλλα αν βιαζετε τοσο ας συγκεντρωσει πληροφοριες μαζι με αυτες που ηδη του εχουν δωθει και ας αγορασει το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

MARIOSALICE & AGRIMI σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

Δεν έχω PC από Νοέμβριο (με ένα παλιό laptop της δουλειάς είμαι). Δεν ξέρω πολλούς που να έχουν μεράκι πεστο βίτσιο πέστο με τους υπολογιστές και να έχουν ξεμείνει για τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Το ξέρω ότι είναι κακή εποχή...ήθελα να έχω PC τον Φεβρουάριο (πάνω κάτω τα ίδια θα έπαιρνα αν εξαιρέσεις την μητρική απλά σε μεγαλύτερο κόστος ένεκα της πτώσης τιμών των intel cpu & ram) αλλά ας όψεται η αναθεματισμένη η ΑΤΙ. Και όλα γιατί γιατί για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια με το παλιό μου PC θέλησα να το ψάξω λιγάκι παραπάνω και όχι να αγοράσω ότι μου σερβίρουν οι πωλητές. Ετσι άρχισα να διαβάζω το forum και διαβάζοντας όλο το hype για την ΑΤΙΧ2900ΧΤΧ και το hardware που την συνοδεύει θεώρησα καλό να την περιμένω.Από Φεβρουάριο σε Μάρτιο από Μάρτιο σε Μάιο και ....απογοήτευση (μόνο η τιμή της είναι καλή στα 339 Cecube). Όλα αυτά τα λέω γιατί μήπως αναμένουμε πράγματα τον Οκτώβριο που θα έρθουν τον Γενάρη και πάει λέγοντας. Μέσα στο site λένε ...αγοράζεις αυτό που θέλεις και ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου την δεδομένη χρονική στιγμή....Μάριε εκτιμώ αυτά που λες στο thread για ATI benches ,όπου δεν την βγάζεις του πεταματού όπως άλλοι εκεί μεσα και λέω να την χτυπήσω στα λεφτά της 339...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς.

Αν δεις παλιότερα ποστ ακόμα και από το Νοέμβριο του 2006, έγραφα ότι η καλύτερη εποχή για αναβάθμιση θα είναι τον Οκτώβριο του 2007.

Αν θέλεις σου τα βρίσκω αυτά τα ποστ.

Έλεγα ότι τον Ιούνιο θα δούμε τη νέα γενιά και από AMD και από Intel και ότι η καλύτερη εποχή για αγορά θα είναι λίγους μήνες μετά, όταν θα έχουν πέσει οι τιμές και θα έχουν σιδερωθεί οι ζάρες.

Προσωπικά προτίμησα να αναβαθμίσω τον δικό μου AMD 4400+ τότε, με τη λογική ότι για ένα χρόνο θα μείνω μεν με 7900 (αφού δεν θα είχα κέρδος από μια DX10 κάρτα) αλλά θα είχα Core2Duo.

Αν πάρεις τώρα υπολογιστή, θα πάρεις παλαιάς γενιάς υπολογιστή που έχει ήδη ζωή ενός έτους.

Τουλάχιστον πάρε την ATI που είναι επόμενης γενιάς κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

1) PCCASE SILVERSTONE TJ-09B-Window 249,00

ή LianLi PC-V2000B Plus II Black 245,00

Προτείνω Lian Li γιατί πήρα το V2000 πριν από 2 μέρες και ακόμα το χαζεύω. Απίστευτη ποιότητα. Για να είμαι ειλικρινής όμως, το Silverstone δεν το έχω δει από κοντά, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

2) CPU Intel Core 2 Duo 6600 (s775, 2.4Ghz) 208,00

ή Intel Core 2 Duo 6700 (s775, 2,6Ghz) 293,00

Θα το αναλύσω παρακάτω.

3) GPU ΑΤΙ 2900ΧΤ 400,00- (δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα)

Μακριά. Διάβασε τα σχετικά στην κατηγορία ειδήσεις. Μιλάμε για μια από αυτές τις κάρτες, πάνω σε μητρική με 975Χ να αποδίδει καλύτερα από 2 κάρτες σε Crossfire πάνω σε P35 (Bearlake).

4) HDD#1 WD Raptor X 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA) 212,00

Ίσως η καλύτερα αγορά απ'όλη την σύνθεση.

5) HDD#2 SEAGATE 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 135,00

Όλοι καλοί είναι, απλά οι 7200.10 είναι η καλύτερη σειρά ;)

6) 4GB RAM Mushkin 2x2GB Kit DDR2 800 5-5-5-12 365,00

Μπορείς να βρεις και φτηνότερες.

7) MOTHERBOARD P5K Deluxe WiFi-AP (s775, DDR2) 229,00

Μια χαρά.

8) MONITOR DELL Ultrasharp2407WFP

Εύγε νέε μου! :D

9) KEYBOARD Wireless LX710 Laser (Gr) 89,00 Προτάσεις

No comment.

10) MOUSE - -

No comment.

11)DVDRW SAMSUNG SH-S183A S-ATA (Bulk) - Black 41,90

Το έχω και είμαι ικανοποιημένος. Όχι πιο θορυβώδες από τα NEC που είχα στο παρελθόν.

12) DVD reader LITE-ON SOHD-16P1 (Bulk) - Black 18,90

No comment.

13)FAN CONTROLLER Panel 5.25'' Kama Meter SCKM-1000 47,00

No comment.

14)FANS Case Fan 12cm S-Flex SSF21F (1600rpm) 4χ12,5=50,00

Αθόρυβη ομορφιά.

15) PWR SEASONIC M12-700 700W 178,50

Έχω το 600άρι το S12 και είναι αφρός. Είτε είναι ανοικτό είτε όχι, τον ίδιο "θόρυβο" κάνει (καθόλου). Και από ισχύ, ας πούμε ότι δεν μάσησε ούτε σε SLI με 8800GTS, ούτε με τον QX6700 να παίζει γύρω στα 3600-3900.

Όσο για τον επεξεργαστή, από την στιγμή που θες να κρατήσεις το pc για κανα-δυό χρόνια, θα σου πρότεινα να πάρεις είτε έναν καλό κατευθείαν, είτε τον φτηνότερο τώρα και να πάρεις έναν Quad όταν πέσουν οι τιμές σε μερικές βδομάδες.

Στις 22 Ιουλίου κατεβάζει πάλι τις τιμές η Intel και ενώ σήμερα παίρνεις Ε6700 με 300, σε 2 μήνες θα παίρνεις Q6600 με λιγότερα ;)

Στην τελική, πάρε τώρα έναν μεταχειρισμένο Ρ4 με κανα 30-40άρι (ίσα ίσα να παίζει το μηχάνημα) και σε 2 μήνες το κάνεις τούμπανο, και με λιγότερα .

Link to comment
Share on other sites

Για υδροψυξη καλυτερα TJ07 απο 09, σχεδον τα παντα μπορεις να του χωσεις με ελαχιστες μοντες, αν παιζεις fps παρε ενα απλο ενσυρματο σετ πληκτρολογιο - mouse και κανε την δουλεια σου τσεκαρε το αντιστοιχο thread 2η σελιδα, μην ξεχασεις να προσθεσεις και την x-fi xtreme gamer/music στην συνθεση ειδικα αν παιζεις battlefield2/2142

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ασχοληθεί με την υδρόψυξη και δεν ξερω αν θα το επιχειρήσω. Πιστευω ότι το Τj09 θα καλύψει έστω και με moda μελλοντικά την υδρόψυξη. Είναι και τα +60 ευρώ παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Chosen thanks a lot!!!!

To TJ09 Μ'αρεσει περισσότερο σε εμφάνιση. Είναι στην ίδια κατηγορία με το Lian Li

Για τροφοδοτικό λέω να πάρω το Galaxy 850 (μεγαλύτερη αξιοπιστία και δύναμη) απλά δεν ξέρω αν είναι τόσο ήσυχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 14:16]

Chosen thanks a lot!!!!

To TJ09 Μ'αρεσει περισσότερο σε εμφάνιση. Είναι στην ίδια κατηγορία με το Lian Li

Για τροφοδοτικό λέω να πάρω το Galaxy 850 (μεγαλύτερη αξιοπιστία και δύναμη) απλά δεν ξέρω αν είναι τόσο ήσυχο!!!

Case:στην κατηγορια που κοιταζεις ειναι εξαιρετικα και τα Silverstone και τα Lian Li,θα προτεινα να παρεις οτι σ'αρεσει πιο πολυ σε εμφανιση αφου απο χωρους θα σε καλυψουν

PSU:Χτες πηρα ενα Galaxy DXX 850 για να συνδεσω την 2900 και κανει λιγο θορυβο,οχι ενοχλητικο αλλα ακουγεται.Περιλαμβανει 2 Χ 6+2=8pin για τις νεες καρτες γραφικων.Προσοχη μονο γιατι ειναι πολυ μεγαλο σε διαστασεις

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικά τροφοδοτικά. Καλύτερα να δώσεις Χ για ένα ποιοτικό 600-700άρι, παρά να δώσεις 2*Χ για κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ πλήρως. 850άρια βάζουν άτομα με τους Quad στα 4 γίγα και 2Χ 8800GTX σε SLI.

Να αποφασίζεις πρώτα με βάση του τι χρειάζεσαι και μετά για το τι θα είχε πλάκα να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.