Jump to content



Aγορα απο Compteh.co.uk....??


tomhel

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tomhel [Σήμερα, στις 11:18]

Τι ακριβως ειναι αυτο που δεν σου αρεσε...Μπορεις να δωσεις κανα 2 λινκ..???

Επειδή είχα ασχοληθεί λίγο με information retrieval παλιότερα ...

Τα μισά και παραπάνω links που αφορούν την Compteh αναφέρονται σε sites που έχουν δημιουργηθεί με στόχο το link spamming. Δεν ξέρω αν το nepotistic clique attack σου λέει τίποτα αλλά έλεγξε μερικά hits από το Google π.χ.

hxxp://www.powerfulpcs.com/

hxxp://www.laptopcomparison.com/

hxxp://www.selllaptops.com/

Σχεδόν ίδια (siblings) sites ("hubs" καλύτερα) που πιθανώς ανήκουν στον ίδιο spammer/scammer για να ανεβεί το web ranking κάποιων σελίδων.

Τα υπόλοιπα links στα οποία έχει βρεθεί η compteh είναι άσχετα sites που πουλάνε v!agra και x@n@x ή domains που έχουν λήξει ή είναι για πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Domain name:

compteh.co.uk

Registrant:

David Kerekes

Registrant type:

Not supplied

Registrant's address:

34 Edgewood Ave.

Natick

MA

01760

United States

Registrant's agent:

Global Registration Services Ltd [Tag = GRS]

URL: http://www.globalregistrationservices.com

Relevant dates:

Registered on: 08-Feb-2007

Renewal date: 08-Feb-2009

Last updated: 09-Feb-2007

Registration status:

Registered until renewal date.

Name servers:

ns1.palestine-dns.org

ns2.palestine-dns.org

WHOIS lookup made at 22:45:39 15-May-2007

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι φενετε τελικα η υποθεση ειναι 'λουμπα'.....

Εως τωρα δεν εχω λαβει καμια απαντηση στο μαιλ μου και κανενας δεν φενετε να γνωριζει το σιτε αυτο...

Εκτως αυτου , υπαρχουν και 2 ακομα στοιχεια που καταδειχνουν προς αυτην την κατευθηνση...

1) Η φωτο ( στην κυρια σελιδα της compteh ) με τις πιστοποιησεις , ειναι απλα φωτο και οχι καποιο λινκ που να σε παει στις πιστοποιησεις - αξιολογισεις στις οποιες αναφερετε

2) Δεν υπαρχει καποιο 'φθηνο΄προιον για αγορα ( ολα παιζουν απο 200 και ανω ) ωστε να γινει μια φθηνη παραγγελια για εξακριβωση της εταιρειας....

Συνεπως δεν υπαρχει περιπτωση να στειλω λεφτα σε αυτους με τιποτα , αλλα θα κανω μια τελευταια προσπαθεια με εναν γνωστο μου στην Αγγλια , που θα τον βαλω να παρει τηλ. και εαν δεχτουν ( λιγο δυσκολο ) να παει στην εταιρεια του και να παρει το λαπτοπ χερι με χερι ( θα του στειλω αυτου τα χρηματα ) και να μου το στηλει μετα εμενα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomhel [Σήμερα, στις 10:43]

Aπο οτι φενετε τελικα η υποθεση ειναι 'λουμπα'.....

Εως τωρα δεν εχω λαβει καμια απαντηση στο μαιλ μου και κανενας δεν φενετε να γνωριζει το σιτε αυτο...

Εκτως αυτου , υπαρχουν και 2 ακομα στοιχεια που καταδειχνουν προς αυτην την κατευθηνση...

1) Η φωτο ( στην κυρια σελιδα της compteh ) με τις πιστοποιησεις , ειναι απλα φωτο και οχι καποιο λινκ που να σε παει στις πιστοποιησεις - αξιολογισεις στις οποιες αναφερετε

2) Δεν υπαρχει καποιο 'φθηνο΄προιον για αγορα ( ολα παιζουν απο 200 και ανω ) ωστε να γινει μια φθηνη παραγγελια για εξακριβωση της εταιρειας....

Συνεπως δεν υπαρχει περιπτωση να στειλω λεφτα σε αυτους με τιποτα , αλλα θα κανω μια τελευταια προσπαθεια με εναν γνωστο μου στην Αγγλια , που θα τον βαλω να παρει τηλ. και εαν δεχτουν ( λιγο δυσκολο ) να παει στην εταιρεια του και να παρει το λαπτοπ χερι με χερι ( θα του στειλω αυτου τα χρηματα ) και να μου το στηλει μετα εμενα....

Δε νομίζω να βρει ο φίλος σου την εταιρεία-φάντασμα... Και βέβαια μην περιμένει κανείς να ξαναδεί αυτό το site, χθες έληγε η υποτιθέμενη προσφορά για δωρεάν αποστολή... Όποιος την πάτησε, την πάτησε.

Αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει και σαν καλό μάθημα (ευτυχώς όχι και πάθημα στην περίπτωση σου) για το τι πρέπει να προσέχουμε όλοι στις αγορές μέσω internet... Οι τύποι αυτοί δεν έκαναν τίποτα αλλο από το να ακολουθήσουν τη "συνταγή": Τρελές τιμές για να τραβήξουν την προσοχή, προσφορά που λήγει σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, για να βιαστεί το υποψήφιο θύμα και βέβαια αυτό που με έκανε από την αρχή να στραβώσω...Western union. Ήταν πάντως αρκετά εκλεπτυσμένη η προσπάθεια τους, κάποιος άπειρος σε αυτά θα μπορούσε πολύ εύκολα να την πατήσει...

Link to comment
Share on other sites

ενα τεστακι

Shopping Cart

Item Quantity Price

HP (Hewlett-Packard) Compaq nx7400 1 472.00

Shipping:

0.00

Order Total:

472.00

Payment information

Order #746153

Thank you for your order. Please print this page for your records.

An email containing this information has also been sent to xdgd@tffgn .com

Should you need assistance with your order please email customer service.

Instructions for Western Union payment:

The payment must be sent on the name of our sales manager Mr. Andris Saldavs.

FIRST NAME: Andris

LAST NAME: Saldavs

ADDRESS: 157 Commercial St

CITY: London

COUNTRY: United Kingdom

TOTAL: 472.00

How to make the payment?

1. Locate the nearest Western Union office or pay on-line via westernunion.com

2. Make the payment using cash (or your credit card in case you decide to pay on-line)

to the above agent details.

Visit http://westernunion.com to find the location nearest you.

(!) Once the payment is completed, please provide us the Western Union

Money Transfer Control Number by email: sales@compteh.co.uk

Advantages of the Western Union service:

- years of experience in the Money Transfer business

- locations worldwide in more than 186 countries

- funds available within minutes worldwide

- always local currency (usually cash)

- easy - no bank accounts or lengthy procedures

- reliable - proven track record

- convenient - open 7 days a week, 24 hours a day

- high level of security - authorized users only

Once we check up your payment with Western Union, we will ship your order. This may not happen until the business day after you pay Western Union. If we do not receive funds within 5 business days the order will be canceled.

Have a nice day.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 01:05]

http://www.boards.ie/vbulletin/showpost.php?p=53207729&postcount=28

.....Ποποοο το παλικάρι το έψαξε αρκετά...

Μεγάλη απάτη το σιτε αύτο και μάλιστα συνεχίζει να υφίστατε....:dots::TD: :TD: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έγραφε το Φεβρουάριο αν πρόσεξες και το site ζει και βασιλεύει.

Μου κάνει εντύπωση που παρά τις τόσες αναφορές κανείς δεν τους αγγίζει.

Πρασπάθησα κι εγώ εικονικά να αγοράσω αλλά ενώ δήθεν έχει visa και άλλους τρόπους πληρωμής, τελικά είναι ψεύτικοι.

Τo δήλωσα ως ανασφαλές phishing.

Κάντε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας τηλέφωνο στην compteh απλά ο αριθμός δεν υπάρχει. Παίρνοντας τηλέφωνο στην Calemet βγαίνει αλλη εταιρια και λεει... Μπλα μπλα μπλα , αν θέλετε την calement λυπάμε δεν μπορώ να σας βοηθήσω...

SCAAAAM

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είπαμε: το site είναι scam. Κάνει μπαμ. Ούτε οι πρώτοι είναι ούτε οι τελευταίοι :( Το Internet είναι γεμάτοι από δαύτους. Προσωπικά, εφόσον μπορώ να το διαπιστώσω σε 1-2 λεπτά μου αρκεί, δεν κινδυνεύω και δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.