Jump to content



Aγορα απο Compteh.co.uk....??


tomhel

Recommended Posts

Γεια σας..

Μολις εχω παραγγηλει ενα laptop απο εδω http://www.compteh.co.uk

Οπως θα δειτε , εχει τρελες τιμες και στελνει σχεδον παντου..

Η πληρωμη γινετε μεσω Western Union , ( συνεργαζεται με ΕΛΤΑ ) και αποστελνουν σχεδον αμεσως...

Απλα θα ηθελε να σας ρωτησω εαν ξερετε εαν ειναι ασφαλης η εν λογο εταιρεια..??

Αν και δεν εχω στηλει ακομα τα χρηματα ( πρωτα πληρωνεις - στελνεις με μαιλ τον αριθμο καταθεσης και μετα ξεκιναει η διαδικασια αποστολης ) , και θα ηθελα την γνωμη σας , μηπως εχει κανα λακο η φαβα..???

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... κάτι δε μου πάει καλά με το συγκεκριμένο site... Το έχεις τσεκάρει; Έχει πάρει κάποιος άλλος απο εκεί; Και γιατί μόνο western union για διεθνείς αγορές; Θα σου σύστηνα να το ψάξεις λίγο παραπάνω πριν κάνεις την οποιαδήποτε μεταφορά... Μου βρωμάει και μάλιστα πολύ. 228 η samsung 215tw π.χ.; και χωρίς κόστος μεταφορικών;

edit: παιδιά αποφεύγετε τη western union σε αγορές, όπως ο διάολος το λιβάνι... Είναι ένας κατεξοχήν τρόπος για απατεώνες να τσεπώσουν τα φράγκα και μετα... μην τον είδατε τον Παναή. Ψάξτε το λίγο...

Link to comment
Share on other sites

H Western Union απο μονη της ειναι μια χαρα και τεραστια εταιρια. Εχω στειλει λεφτα αρκετες φορες απλα κρατανε ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο σε καθε μεταφορα.

Τωρα τι ρολο βαραει αυτο το site ποιος ξερει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τίποτα με τη Western Union σαν εταιρεία, τη δουλειά της κάνει, ούτε τη βγάζω αναξιόπιστη. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είσαι καλυμένος αν γίνει η στραβή, αυτό εκμεταλλεύονται κάποιοι επιτήδειοι για να βγάλουν χρήμα από ανυποψίαστους αγοραστές. Μόλις πάρει τα χρήματα ο έξυπνος άντε βρες τον μετά... Συνυπολόγισε τώρα και τις εξωπραγματικές τιμές που έχει το εν λόγω site, με δωρεάν αποστολή και ΧΩΡΙΣ να σου δίνει επιλογή για άλλο τρόπο πληρωμής (δηλ. πιστωτική κάρτα που είναι και το πιο κλασικό) και πες μου, γίνεσαι καχύποπτος ή όχι;

Για να το πω και χωρίς περιστροφές, δε θα αγόραζα από τέτοιο site ούτε οδοντογλυφίδες...

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρησεις λενε οτι Western union δεχονται μονο για international buyers ενω για "ντοπιους" δεχονται και πιστωτικες...περιεργο λιγο.

Παντως οι τιμες ειναι τρελες....μπορεις να κοιταξεις στο site της western union για το αν εχει καποια πολιτικη σε περιπτωση εξαπατησης.

Αν τελικα κανεις το βημα και παραγγειλεις εννοειται οτι θελουμε εντυπωσεις!

Το free delivery που το ειδατε ρε παιδια ?

edit : ειναι προσφορα που παιζει μεχρι 15 μαιου

Link to comment
Share on other sites

Όπως διάβασα στο site μπορεί τα γραφεία να είναι στο Λονδίνο αλλά η αποστολή γίνεται κατευθείαν από ασιατικές χώρες, εξ' ου και οι χαμηλές τιμές.

Ενοείται οτι πέφτει τελωνείο για τέτοιες παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω ότι είναι απάτη, να μην το έχω και βάρος στη συνείδησή μου... Απο κει και πέρα όπως κρίνει ο καθένας. Δείτε και τι έχουν να πουν εδώ:

http://scams.flipshark.com/westernunion.html

Απόσπασμα για όσους βαριούνται:

WHEN BUYING ONLINE

NEVER PAY WITH WESTERN UNION!

THAT MEANS NEVER

NOT UNDER ANY CIRCUMSTANCES!

Link to comment
Share on other sites

Western Union σαν εταιρια ειναι πολυ καλη και σοβαρη ....

Μεσα σε 10 λεπτα ο αλλος εχει παρει τα λεφτα αλλα οπως ειπε και ο kallileo το κοστος ειναι λιγο υψηλο :(

Τωρα αν ειναι απατη η οχι δεν ξερω ......

ΕΔΙΤ το σιτε πλεον ειναι down :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από format c: [Σήμερα, στις 21:20]

Όπως διάβασα στο site μπορεί τα γραφεία να είναι στο Λονδίνο αλλά η αποστολή γίνεται κατευθείαν από ασιατικές χώρες, εξ' ου και οι χαμηλές τιμές.

Ενοείται οτι πέφτει τελωνείο για τέτοιες παραγγελίες.

Από το συγκεκριμένο site δεν έχω αγοράσει, η λογική όμως αυτή του έχω να ένα co.uk site και οι παραγγελίες να γίνονται shipping από άλλη χώρα δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα... μου είναι πολύ γνώριμη.... Για παράδειγμα, εχω κάνει μέχρι στιγμής 4 μεγάλες παραγγελίες και πάω για 5η φακών επαφής + υγρών στο site www.lenscatalogue.co.uk και εν τέλη το δεματάκι γίνεται shipped από Virginia, USA και μετά μέσω Sweden (UK πουθενά όπως καταλάβατε) έρχεται σπίτι μου. Η πληρωμή γίνεται μέσω πιστωτικής κάθε φορά. Όσον αφορά την WestenUnion και εγώ πότε δεν αντιμετώπισα θεματάκι στο παρελθόν αλλά μερικές ερωτήσεις καλό είναι να γίνουν γιατί οι τιμές φαίνονται τρελές....

Link to comment
Share on other sites

Polone είπα και πιο πάνω και το γράφει και στο λινκ που έδωσα, καλή και άγια η western union αλλά δεν κάνει για online αγορές. Πως να το κάνουμε δηλαδή. Το λένε και οι ίδιοι: Δεν παρέχουμε προστασία. Μη στέλνετε χρήματα σε ανθρώπους που δεν ξέρετε.

Στο συγκεκριμένο site τώρα, θα μπορούσα να το θεωρήσω σαν κάτι πιθανώς αξιόπιστο εφόσον σου έδινε και άλλες επιλογές για πληρωμή και εσύ επέλεγες ότι σε βολεύει η WU (που και πάλι δεν θα έπρεπε δηλαδή αλλά έστω). Μια αναζήτηση στο google βγάζει 220κάτι αποτελέσματα για compteh.co.uk. Τι άλλο να δείτε δηλαδή για να πεισθείτε; Φωνάζει από χιλιόμετρα

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου φιλοσοφία στις online αγορές είναι, αν υπάρχει 1% πιθανότητα να με κοροιδέψουν, τότε αυτό είναι 1% παραπάνω από αυτό που μπορώ να δεχτώ. Έχω το κεφάλι μου ήσυχο κι ας δώσω και κάτι παραπάνω.

Το site αυτό είναι down κάθε 10 λεπτά, και οι κάθε λογής τρόποι πληρωμής ισχύουν μόνο για κατοίκους Μ.Βρετανίας... είναι και έξυπνοι. Φαντάζομαι ότι ο φίλος που ενδιαφέρεται μπορεί με ένα τηλεφώνημα να διαπιστώσει τι καπνό φουμάρουν. Ας διαλέξει το πιο εξεζητημένο προιόν και να κάνει τεχνικές ερωτήσεις γύρω από αυτό π.χ. Κάτι μου λέει πως δε θα έχουν ιδέα τι τους ρωτάει...

Link to comment
Share on other sites

Mια παροιμια λεει "οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι".

Αρχική απάντηση από mariosalice

Η εταιρία όμως έχει όνομα, έδρα τηλέφωνα και δέχεται κάθε λογής τρόπους πληρωμής.

Μου φαίνεται απίθανο να πρόκειται για απάτη.

http://www.compteh.co.uk/info.php.

Kαι σε περιπτωση που γινει στραβη τι κανεις? Πως θα βρεις το δικιο σου? Εδρα στην Αγγλια - εκπληρωση παροχης Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη βαλει εναν φιλο απο Αγγλια να παρει τηλεφωνο αυριο , για να διαπιστοσουμε εαν η εταιρεια αυτη οντως υπαρχει..( θα ζητησει να αγορασει ο ιδιος ενα λαπτοπ απο την εδρα της στο Λονδινο και οχι μεσω internet...εαν δεχτουν παει καλα..)..

Εκτος αυτου , εχω ηδη στειλει μαιλ με ερωτησεις σχετικα με τον τροπο αποστολης και πιθανον εξοδα για τελωνειο...περιμενω απαντηση...

Ακομα , εχω βαλει φιλο να ρωτησει σε Αγγλικο φορουμ , που ασχολειτε με αξιολογισεις καταστηματων , εαν καποιος ξερει αυτην την εταιρεια...

Θα περιμενω να δω τι θα γινει , και εαν κατι δεν παει καλα εξηπακουεται οτι δεν θα στειλω χρηματα..

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι κινήσεις σου, κράτα μας ενημερωμένους ;) Από περιέργεια... που το ανακάλυψες αυτό το site?

Update... (τι κάθομαι και κάνω βραδιάτικα...) . Αν προσπαθήσεις να κάνεις μια παραγγελία δηλώνοντας χώρα διαμονής UK, στo επόμενo βήμα σε κάνει redirect εδώ:

https://www.2checkout.com/2co/buyer/purchase?TCOID=2666c6c0fa12ee49303307fd3613a34b&+sid=125&product_id=5&quantity=1

δοκιμάστε το έχει πλάκα... όταν το site δεν είναι down δηλαδή...οι τύποι είναι φοβεροί. Φίλε μου όσο το ψάχνω τα στοιχεία γίνονται υπερβολικά ύποπτα. Μάλλον θα επιβεβαιώσεις κι εσύ αύριο αυτό που υποψιάστηκα εξαρχής. Ελπίζω να μην την πάτησε κανείς μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Και γω δε θα εμπιστευόμουνα κάτι που έχει να κάνει με Western Union. Δεν έχω σχετική πείρα, αλλά δεν πάω γυρεύοντας ειδικά όταν δεν έχω χρόνο να ξεψυρίσω τα πράγματα και να βεβαιωθώ. Όσα πάντως έχω διαβάσει ανά καιρούς με κάνουν σκεπτικό τόσο για την ίδια την WU, όσο και για τις εταιρείες που τη χρησιμοποιούν ως αποκλειστικό τρόπο συναλλαγής. Μια κοπέλα που ήξερα είχε προβλήματα με Western Union αν και στο τέλος δεν πρέπει να έχασε τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gorg

Και δε θέλω να σε στεναχωρήσω και μακάρι να κάνω λάθος αλλά τα αποτελέσματα από το Google* για "compteh.co.uk" δεν μου αρέσουν :(

* Google is your friend.

Τι ακριβως ειναι αυτο που δεν σου αρεσε...Μπορεις να δωσεις κανα 2 λινκ..???

Αρχική απάντηση από FocusX

Σωστές οι κινήσεις σου, κράτα μας ενημερωμένους ;) Από περιέργεια... που το ανακάλυψες αυτό το site?

Το site το ανακαλυψα στο google τυχαια...ψαχνοντας για ενα φθηνο λαπτοπ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.