Jump to content



Ποιο τριπλό ψυγείο;


Chosen

Recommended Posts

http://www.specialtech.co.uk/spshop/customer/home.php?cat=541

Είμαι σε αναζήτηση 3πλού ψυγείου και έχω καταλήξει στα παρακάτω:

*** Black Ice GT Stealth III

*** Black Ice Xtreme III

*** Swiftech MCR320QP

*** ThermoChill PA120.3

Διάβασα ότι το ΡΑ120.3 είναι το καλύτερο, και ότι το αμέσως επόμενο είναι το MCR320QP (πηγή)

Παρ'όλα αυτά, το ΡΑ120.3 είναι out of stock από αυτό το μαγαζί που ψωνίζω, εδώ και καιρό, και δεν το κόβω να το φέρνουν σύντομα...

Έχει πάρει το μάτι σας κανένα συγκριτικό που να περιλαμβάνει τα Black Ice Stealth κλπ; Τώρα έχω το διπλό το Stealth και δεν τραβάει (69C full load με το Crusader και τον QX6700 στα 3200MHz...)

Το σύστημα θα μπει σε ένα Lian Li V2000 και θα γίνουν δοκιμές με το Crusader και το Apogee GT. Αντλία μια Swiftech 1500 Lt/h (ουσιαστικά μια Laing D5 με 5 επιλογές για στροφές) και σωλήνες Tygon 12mm εσωτερική διάμετρο.

Για ρίξτε κανα φως βρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Thermochill αν καταφέρεις να βρεις,αλλιώς Swiftech που είναι αναμενόμενο και στο Πλαίσιο..

The top ;)

Όσο αφορά μεταξύ Stealth και Χtreme ψηφίζω το Xtreme,αλλά για να αποδώσει τα μέγιστα θέλει δυνατά fan με μεγάλη πίεση...

Link to comment
Share on other sites

Με την προυποθεση οτι δεν θα υπαρξει χωροταξικο προβλημα στο νεο κουτι θα προτεινα το ThermoChill PA120.3 μια που ειναι και το μεγαλυτερο απο ολα (Dim: [LxWxD (mm)] 430x128x61) Θα εχεις ενα μικρο προβληματακι με τα ρακορ του

μια που αυτο εχει (Fitting Thread: 3/8" BSP ) και ουχι 1/4G που φοραει το ψυγειο που εχεις τωρα αλλα με αγορα των καταληλων ρακορ δεν δεν θα σε απασχολησει

Εχει επισης και την μικροτερη πτωση πιεσης στην αντλια .Οταν θα χρησιμοποιησεις το Apogee GT αυτο πρεπει να το λαβεις σοβαρα υποψιν μια που το μπλοκ χρειαζεται οτι περισοτερο μπορει να παρει απο αυτη

Kαι last but not least ειναι "Technical Specification by Cathar ":rolleyes:

Το Swiftech MCR320QP 3 x 120mm Radiator εχει και αυτο 3/8" NPT threaded hubs αλλα ισχυει οτι εγραψα πιο πανω για το ThermoChill PA120.3

Υποθετω οτι θα το τοποθετησεις οριζοντια οποτε δεν σε απασχολει η πατεντουλα που εχει στους θαλαμους για να μην παγιδευεται αερας αλλα και η Beautiful and durable gloss acrylic paint finish.

Με διαστασεις (410 x 128 x 34mm) ειναι σχεδον μισο απο το ThermoChill PA120.3

αλλα και αναμεσα απο τα δυο black ice με τα οποια πιστευω θα εχει παρομοια αποδοση

Τα 2 black ice εχουν σπειρωμα 1/4G οποτε δεν ψαχνεις για ρακορ

Εχουν επισης και πολυ πυκνα fins πραγμα που θεωρητικα σημαινει μεγαλυτερη επιφανεια αποβολης στον ιδιο χωρο αλλα δεν ξερω ποσο αυτο συμβαλει στην δημιουργια αεροδυναμικων θορυβων αλλα και επηρεαζει την λειτουργεια των ανεμιστηρων Αν πας σε καποιο απο αυτα θα προτεινα την λειτουργεια των ανεμιστηρων σε pull διαταξη

Και εδω πρεπει να λαβεις υποψιν την υψηλη πτωση πιεσης που παρουσιαζουν τα δυο stealth για το λογο που ανεφερα πιο πανω

P.s Οταν εισαι στις προετοιμασιες για την δοκιμη ενημερωσε αν θελεις για να πουμε κατι λεπτομερειες .......και ισως και κατι περισοτερο

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, σκοπεύω να κάνω πολλές δοκιμούλες, γι'αυτό και δεν καίγομαι να πουλήσω το διπλό BI Stealth ή την μικρούλα την Laing (300κάτι λίτρα). Θα τα τεστάρω όλα μαζί :)

Ενδέχεται να πάρω και το ΗΕ120.3 που το βρήκα σε στοκ :D

Δεν είναι και σαν το ΡΑ, αλλά πρέπει να λέει παραπάνω από τα ΒΙ. Τι λες;

Αρχική απάντηση από greekfragma

εαν δεν βιαζεσαι για το V2000 σκεψου λιγο το G70.....ετοιμαζω κατι που και για 3πλο ψυγειο ειναι τζιτζι στο συγκεκριμεννο κουτι.

Τι να βιάζομαι; Αύριο θα είναι στην πόρτα :D

Το είδα και το G70, είμουν ανάμεσα σ'αυτό, το V2000 και το V2100 που έχει τους ίδιους χώρους με το V2000, αλλά αντί για την τρύπια λαμαρίνα, έχει κανονική+ηχομόνωση.

Το G70 δε μου άρεσε λόγο ενιαίου χώρου και το V2100 λόγω πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 23:10]

Το είδα και το G70, είμουν ανάμεσα σ'αυτό, το V2000 και το V2100 που έχει τους ίδιους χώρους με το V2000, αλλά αντί για την τρύπια λαμαρίνα, έχει κανονική+ηχομόνωση.

Το G70 δε μου άρεσε λόγο ενιαίου χώρου και το V2100 λόγω πόρτας.

τον ενιαιο χωρο θα αλλαξω.............ρε περιμενε 2-3 μερουλες σου λεω......:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

ΗΕ120.3 που το βρήκα σε στοκ :D

Δεν είναι και σαν το ΡΑ, αλλά πρέπει να λέει παραπάνω από τα ΒΙ. Τι λες;

Σωστα αλλωστε με διαστασεις (419x126x50mm )πρεπει να ειναι ενα ΡΑ αλλα λιγο πιο μαζεμενο

Οποτε ισχυουν σχεδον τα ιδια που σου ειπα για το ΡΑ

Με την αντλια των 300 λ/ω και το stealth εισαι τωρα?

Ενδιαφεροντα τα βλεπω τα πραγματα ......καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη επειδη ενδιαφερομαι και εγω για μεταβαση σε υδροψυξη παλι,καθως μπηκε νωρις το καλοκαιραικι και χτυπησαν ζεστες,θα ηθελα να μου πεις αν προτεινεις το universal block σου για high η low flow rates(Thermal resistance vs Flow rate αποδοση).

Προς το παρων λεω να παραμεινω στην L30 Hydor και για ψυγειο σκεφτομαι το thermochill pa 120.3 αν και δε το χω βρει πουθενα στο ελλαντα.

Αλλιως δυστυχως μονοδρομος το Βlack ICE GT Stealth 3 ή xtreme 3.Eναλλακτικα σκεφτομαι για το Apogee GTX αν και επειδη μελλοντικα σκεφτομαι να βαλω και Wblock στην GTX και στο 975x φοβαμαι οτι δε θα αρκει η L30.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Σωστα αλλωστε με διαστασεις (419x126x50mm )πρεπει να ειναι ενα ΡΑ αλλα λιγο πιο μαζεμενο

Οποτε ισχυουν σχεδον τα ιδια που σου ειπα για το ΡΑ

Με την αντλια των 300 λ/ω και το stealth εισαι τωρα?

Ενδιαφεροντα τα βλεπω τα πραγματα ......καλη συνεχεια

Να, τώρα τα'λεγα στον Ζάχο: με το Stealth, 2 ανεμιστήρια της πλάκας (Aerocool) και παίζω μεταξύ Crusader, Apogee GT, Laing 320lt/h & Swiftech 1500lt/h (Laing D5).

Μετά από άπειρες αλλαγές, οι θερμοκρασίες είναι καρφωμένες στα ίδια νούμερα!

Μιλάμε οι 4 πυρήνες είναι 54-55-69-69 στα 3200, και έχω δοκιμάσει και τα 2 μπλοκ, και τις 2 αντλίες, και 2 διαφορετικές διατάξεις για τους ανεμιστήρες. Σαν να μην άλλαξα τίποτα...

Και βλέπω τους άλλους στην CES και δοκιμάζανε τον QX6700 στα 3466, με τον ίδιο εξοπλισμό, πλην του ψυγείου, και είχανε 64 σε πλήρη φόρτο στα 266MHz παραπάνω από μένα. Εκτός κουτιού βέβαια, αλλά και πάλι η διαφορά είναι απίστευτη...

Link to comment
Share on other sites

αυτο εδω δεν το αναφερεις καθολου....

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976863&product=927163

μετα απο δοκιμες που εκανα σε σχεση με το bi III Xtreme ειχα 4 βαθμους διαφορα...

η περιοστερι σαρπαντινα που εχει πανο του κανει πολυ καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

αυτο εδω δεν το αναφερεις καθολου....

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976863&product=927163

μετα απο δοκιμες που εκανα σε σχεση με το bi III Xtreme ειχα 4 βαθμους διαφορα...

η περιοστερι σαρπαντινα που εχει πανο του κανει πολυ καλη δουλεια

Δεν ειναι αρκετα τα 120 που ζηταει σε σχεση με τα 85+μεταφορικα που ζηταει το thermochill PA120.3?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Δεν ειναι αρκετα τα 120 που ζηταει σε σχεση με τα 85+μεταφορικα που ζηταει το thermochill PA120.3?

για 4 βαθμους διαφορα δεν το νομιζω......

επεισεις εχει αυξιμενο κοστοσ κατασκευης λογο τις 2πλις σερπαντινας....

το thrermochill απ οτι θυμαμε ειναι 1-2 βαθμους καλητερο απο ενα black ice και αυτο γιατι ειναι λιγο πιο παχη

αρα λογικα το νεο bi gtx θα ειναι αρκετα καλητερο.... ισως και κατα πολυ λογο οτι δεν χριαζετε και τοσο δυνατα ανεμηστιρακια για να αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

για 4 βαθμους διαφορα δεν το νομιζω......

επεισεις εχει αυξιμενο κοστοσ κατασκευης λογο τις 2πλις σερπαντινας....

το thrermochill απ οτι θυμαμε ειναι 1-2 βαθμους καλητερο απο ενα black ice και αυτο γιατι ειναι λιγο πιο παχη

αρα λογικα το νεο bi gtx θα ειναι αρκετα καλητερο.... ισως και κατα πολυ λογο οτι δεν χριαζετε και τοσο δυνατα ανεμηστιρακια για να αποδοση

Δεν είναι σωστός ο τρόπος που τα κρίνεις. ΤΟ PA120.3 έχει μικρότερη αντίσταση από όλα στο νερό, και αποδίδει καλύτερα με πιο αδύναμους ανεμιστήρες για αυτό είναι καλύτερο από το BIX. Κάποιο επίσημο συγκριτικό ανάμεσα στα PA120.3&GTX δεν έχω βρει, πιστεύω πως δε πρέπει να έχουνε διαφορά στην απόδοση, αλλά λόγω της χαμηλότερης αντίστασης του PA120.3 και το χαμηλότερο κόστος του, θα διάλεγα σίγουρα το PA120.3.

Αρχική απάντηση από Chosen

Να, τώρα τα'λεγα στον Ζάχο: με το Stealth, 2 ανεμιστήρια της πλάκας (Aerocool) και παίζω μεταξύ Crusader, Apogee GT, Laing 320lt/h & Swiftech 1500lt/h (Laing D5).

Μετά από άπειρες αλλαγές, οι θερμοκρασίες είναι καρφωμένες στα ίδια νούμερα!

Μιλάμε οι 4 πυρήνες είναι 54-55-69-69 στα 3200, και έχω δοκιμάσει και τα 2 μπλοκ, και τις 2 αντλίες, και 2 διαφορετικές διατάξεις για τους ανεμιστήρες. Σαν να μην άλλαξα τίποτα...

Λοιπόν, να τα πάρουμε από την αρχή γιατί έχεις τέτοια νούμερα με μερικές ερωτήσεις.

-Έχεις βάλει bowed base στο Apogee gt?

-Έχεις δοκιμάσει να βάλεις τα μπλοκ οριζόντια/κάθετα?

-Βackplatte έχεις δοκιμάσει?

-Tι πάστα χρησιμοποιείς?

-Tι διάταξη χρησιμοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

-Έχεις βάλει bowed base στο Apogee gt?

Μια βάση είχε μέσα, την κοιτούσα κανα 5λεπτο για να δω αν είναι bowed, αλλά δεν έβγαλα άκρη...

-Έχεις δοκιμάσει να βάλεις τα μπλοκ οριζόντια/κάθετα?

Όχι, και το Apogee GT και το Crusader τα έβαλα όπως μου υπέδειξε το ένστικτό μου :)

-Βackplatte έχεις δοκιμάσει?

Όχι, αλλά προχτές καβάντζωσα ένα από ένα Thermaltake Tower και τώρα που θα γίνει η μετακόμιση στο Lian Li, θα μπει και το Βackplate και θα κάνουμε ακόμα μια απόπειρα για το Vdroop mod.

-Tι πάστα χρησιμοποιείς?

AS5

-Tι διάταξη χρησιμοποίησες?

Πάντα έχω το μπλοκ αμέσως μετά το ψυγείο. Τα υπόλοιπα νομίζω είναι:

Ψυγείο -> μπλοκ -> τανκ -> αντλία -> ψυγείο

Το ψυγείο είναι στο μονταρισμένο ταβάνι του Ρ160, το τανκ στις 5.25" θέσεις, η αντλία κατάχαμα (lol) στο κουτί και το μπλοκ συνήθως πάνω στον επεξεργαστή.

Οι ανεμιστήρες πριν την δοκιμή ήταν push στο ψυγείο και μετά τους έβαλα pull.

Προηγούμενη διάταξη (από πάνω προς τα κάτω):

γρίλιες (απ'έξω) - ταβάνι κουτιού - ψυγείο - ανεμιστήρες, και ο αέρας να πηγαίνει πάνω, έξω από το κουτί.

Τωρινή διάταξη (από πάνω προς τα κάτω):

γρίλιες (απ'έξω) - ταβάνι κουτιού - ανεμιστήρες - ψυγείο, η ροή του αέρα είναι επίσης προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Μιχαλη επειδη ενδιαφερομαι και εγω για μεταβαση σε υδροψυξη παλι,καθως μπηκε νωρις το καλοκαιραικι και χτυπησαν ζεστες,θα ηθελα να μου πεις αν προτεινεις το universal block σου για high η low flow rates(Thermal resistance vs Flow rate αποδοση).

Προς το παρων λεω να παραμεινω στην L30 Hydor και για ψυγειο σκεφτομαι το

thermochill pa 120.3 αν και δε το χω βρει πουθενα στο ελλαντα.

Αλλιως δυστυχως μονοδρομος το Βlack ICE GT Stealth 3 ή xtreme 3.Eναλλακτικα σκεφτομαι για το Apogee GTX αν και επειδη μελλοντικα σκεφτομαι να βαλω και Wblock στην GTX και στο 975x φοβαμαι οτι δε θα αρκει η L30.

Τον ιδιο αριθμο μπλοκ με τριπλο ψυγειο χρησιμοποιουσα για περιπου 2 χρονια με μια L30 (την αλλαξα με μια 1250 γιατι μου ειχε σπασει τα νευρα ο θορυβος της φτερωτης) οποτε ξερω οτι σιγουρα δουλευει και εχει και ικανοποιητικη ροη .Βεβαια το ψυγειο μου δεν ειχε την πτωση πιεσης που εχουν τα ΒΙ αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα

ΑΝ πας σε Apogee GTX θα προτεινα αλλαγη σε αντλια μεγαλυτερης πιεσης

Στην σειρα ΒΙ αυτο που ανεβαζει τις επιδωσεις ειναι η πυκνη διαμορφωση των φινς

Αν πας σε καποιο αλλο τριπλο αλλα διπλασιου παχους θα εχεις μικροτερη πτωση πιεσης

και παραπλησιες επιδοσεις

Το ψυγειο στο λινκ του Αλεξ θεωρητικα πρεπει να ειναι πολυ καλο ισως καλυτερο και απο το thermochill .Σιγουρα παντως μονο με δοκιμη (αν και αποτι βλεπω η τιμη ειναι πολυ τσιμπημενη)

Πετρο αυτο που με προβληματιζει (περα απο την ιδια αποδοση των μπλοκ)ειναι η διαφορα θερμοκρασιας ανα 2 στους πηρυνες

Οταν κανεις αλλαγες στα μπλοκ οι ιδιοι πηρυνες εχουν παλι την υψηλη θερμοκρασια

Με την αεροψυκτρα ειχες παλι τετοιες διαφορες? Αν ναι τοτε μαλον κατι δεν παει καλα στο καπακι του επεξεργαστη οποτε εξηγειται και η διαφορα Αν οχι κατι δεν παει καλα στο πατημα των μπλοκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

-Έχεις βάλει bowed base στο Apogee gt?

Μια βάση είχε μέσα, την κοιτούσα κανα 5λεπτο για να δω αν είναι bowed, αλλά δεν έβγαλα άκρη...

’ρα δεν είναι bowed...

Για να το κάνεις bowed,ξεβιδώνει το μπλοκ και βάζεις ένα λάστιχο που έχει μέσα στη συσκευασία,το οποίο είναι πιο χοντρό και όπως σφίγγεις κάνει καμπύλη ο πάτος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.