Jump to content



Mushkin 2x1 GB 800 Mhz


Recommended Posts

Καλημέρα,

αγόρασα αυτές τις μνήμες από το Πλαίσιο.

Mushkin 2GB (2x1GB) Kit DDR2 800 MHz 5-5-5-12 (P/N:996527)

Ανοίγοντας το CPU-Z στην καρτέλα SPD διαπίστωσα πως τα timmings δεν είναι αυτά που δηλώνει η κατασκεύαστρια εταιρεία. Για του λόγου το αληθές:

sshot2ta6.jpgsshot3eg2.jpg

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Δεν έχω πειράξει timmings στο BIOS.

Κανονικά στα 400 MHz δεν έπρεπε να έχει timmings 5-5-5-12?

Υ.Γ: Αν λέω μπαρούφες συγχωρέστε με είμαι νέος στο άθλημα ακόμα. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις XP που η εταιρία λέει ότι είναι 4,4,3,10 αλλά το BIOS και το CPU-z τις βλέπει 5,5,5,15.

Tις βάζεις στο bios manually και τρέχεις ένα memtest για καλό και για κακό. :)

EDIT: Πόσο τις πήρες? Πουλούσα τις ΧΡ στα 150 :whistling

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα. Και οι δικες μου κανονικα ειναι 4-4-4-12 και το bios τις εβλεπε (αν ειναι δυνατον ποτε!) 7-6-7-20??? Δεν θυμαμαι. Με το που το βλεπω αυτο, παω κατευθειαν bios και αλλαξα χειροκινητα τα timings. Και φυσικα δεν θα παθουν τιποτα γιατι για αυτες τις ταχυτητες ειναι ελεγμενες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα. Και άν άλλαζα τους χρονισμούς σε 5-5-5-12, το memtest έβγαζε λάθη.

Τις έστειλα πίσω στο Πλαίσιο και φυσικά τις δέχτηκαν και μου έκοψαν πιστωτικό. Με τα χρήματα, αγόρασα πολύ φτηνότερες Crucial από το e-shop που δουλεύουν χωρίς λάθη στα 4-4-3-6 πάντα στα 800 Mhz.

Στείλε τις πίσω. Το Πλαίσιο πουλάει πλέον και αυτό Crucial φτηνότερες στα 800 με καλύτερους χρονισμούς οπότε δεν χρειάζεσαι ούτε μπλέξιμο με πιστωτικά.

Link to comment
Share on other sites

’λλαξα τα timmings σε 5-5-5-12 και μετά από 1,5 γύρο memtest δεν έχουν βγάλει ακόμα errors.

Και ότι είχα ψηθεί να τις αλλάξω με αυτές :p

Αρχική απάντηση από Wizard!

EDIT: Πόσο τις πήρες? Πουλούσα τις ΧΡ στα 150 :whistling

159 έχουν στο site, 165 μου ήρθε η απόδειξη....Ότι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω κι εγώ ένα παρόμοιο "πρόβλημα" με 2x512 της Corsair. Ο κατασκευαστής γράφει 5-5-5-12 και εμένα το CPU-Z μου λέει 5-5-5-18...

Για να είναι στα 5-5-5-12 θα πρέπει να δόσω και επιπλέον ρεύμα ή αρκεί απλώς να τις βάλω manually??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa156

'Εχω κι εγώ ένα παρόμοιο "πρόβλημα" με 2x512 της Corsair. Ο κατασκευαστής γράφει 5-5-5-12 και εμένα το CPU-Z μου λέει 5-5-5-18...

Για να είναι στα 5-5-5-12 θα πρέπει να δόσω και επιπλέον ρεύμα ή αρκεί απλώς να τις βάλω manually??

τις ίδιες μνήμες πρέπει να έχουμε :)

χειροκίνητα αρκεί

τις έχεις ανεβάσει καθόλου? αν ναί, πόσταρε τα δικά σου αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Guys δεν ειναι προβλημα...

’μα αφήσετε στα default την μητρική σας τα βάζει auto τα timmings και παιζει ότι να ΄ναι.

’μα τα βάλετε manual και τα φτιάξετε παίζουν μια χαρά όπος κάποιος είπε σε προγούμενο ποστ.

Το να μην παίζουν στα timmings που γράφουν είναι σπάνιο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Χθες, στις 22:42]

τις έχεις ανεβάσει καθόλου? αν ναί, πόσταρε τα δικά σου αποτελέσματα

Όχι δεν τις έχω πειράξει καθόλου γιατί μόλις πήγα να πειράξω τη CPU είχα κάποια προβληματάκια...Πάντως σε κανα μήνα θα έρθει ο ξάδερφος που ασχολείται με αυτά τα παλιοπράμματα :p και θα το ανεβάσει αυτός...όπως και να το κάνουμε φοβάμαι να το πειράξω μόνος μου... ::o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.