Jump to content



Ballistix 4x1GB + P5B Dlx = Memtest errors


Wizard!

Recommended Posts

1. Που θα τηνΕ βρώ? Βάσει μοντέλου ή βάσει chip? Γιατί δεν κάθομαι να ξηλώσω ψύκτρες για να δω τι φοράνε

2. Δεν το κατάλαβα...

3. Spread enabled, vander, dis, c1e dis, κλπ dis. Το memory remap πρέπει να είναι enabled

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω εχω μαλλον μαζι με τον gznp ειμαι. Με τα 2 παει 500 και μετα 4 πεφτει αρκετα. Λιγο που το εψαξα ειμαι 400+ στα 2V (5-5-5-15) και ανεβαινω. Αλλα θελει λιγο ταλαιπωρια. Δεν ειναι... "plug and play"

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 15:44]

ποσο ρευμα δινετε? 2V ειναι ταση εκκινησης στις δικες μου

Κοιτα επειδη δεν ειμαι και πολυ του bench και δεν με πολυνοιαζουν τα νουμερα τις δουλευω αρχικα με χαλαρα και οσο περναει ο καιρος θα σφιGGGGGω (εκει στα καραβια θα σκεφτομαι ποιο subtiming θα πρεπει να σφιξει) Παντως στα 1.9V πιανει 450 με 4-4-4-12 με 2 dimms οπου και τις δουλευω 24/7. Με 4 αλλαζει το πραγμα πολυ. Μεχρι και 2.2-2.3 V που εδωσα με τα ΙΔΙΑ timings στα 450-470 πετουσε αρκετα λαθη. Ειναι καθαρα θεμα subtimings.

A ρε που ειναι τα BH... 2-2-5-2-7-12-2-2-1-1 κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

οι δικες μου ειναι 16FD3

To ίδιο :)

SLN από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι στα subtimings... Kι όχι τίποτα άλλο, είναι πολλά και ποιός κάθεται να το ψάξει...

Εγώ πάντως τις έβαλα σαν 800άρες, 1:1 με το fsb και παίζουν χωρίς πρόβλημα, μάλιστα στα 1.9ν. Λογικά αν τους βάλω και 4άρια (4,4,4,10) θα παίζουν χωρίς πρόβλημα, αλλά ΣΚ το υπόλοιπο ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάται ότι σκαλώνει π σκαλώνει το n/b με τα 4gb του βάζετε και divider και κλαφτα χαράλαμπε...

Είναι καθαρά θέμα n/b

Δοκιμάστε να δώσετε παραπάνω ρεύμα στο n/b

Wizzy

To tRFC βάλτο 42 για σιγουριά ;)

Καλύτερα να κατεβάσεις multi 8..και να τις παίζεις 1/1 με 4άρια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 23:48]

Μην ξεχνάται ότι σκαλώνει π σκαλώνει το n/b με τα 4gb του βάζετε και divider και κλαφτα χαράλαμπε...

Εγκω ντεν κρισιμοποιει ντιβαηντερ καρντια μου. 1:1 ειμαι και παλι σκαλωνει το n/b

Οταν ξαναπαρει αντεια απο ντω τα ντοκιμασει και παραπανω βολτ στο n/b

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [17-05-2007 15:41]

τις πηρα κ εγω προχτες αυτες τις μνημες, δεν εχω κανει δοκιμες ακομα, αλλα τα 1066 δεν τα βλεπω on first boot. Κ ομως λεγεται οτι αυτες οι μνημες ειναι highly binned και πολυ ευκολες στα ρευματα.\

Μηπως καποιο subtiming τις σκαλωνει??

dfughdghth3.th.jpg ballistixtracers600mhz2fz3.th.jpg

μαλλον το mobo φταιει.;)

2x1GB σε P5K dlx.στα 1066,5-5-5-15 δουλευουν μια χαρα με 2v.

Link to comment
Share on other sites

προφανως μιλουσα για τον fotme.οπως ειπα,απαντουσα σε ενα συγκεκριμενο post(δεν ειπα topic;) ),το οποιο εκανα και quote.

δεν μπορω να μιλησω για 4GB γιατι απλα εχω μονο 2x1.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ αρχισεις το ατελειωτο ψαξιμο με subtimings..

Βρες το "καλυτερο" σλοτ στη μητρικη ανα κιτ και μεταξυ των κιτ και εξηγουμαι. ξεκινα με το 1 κιτ στα timings που θες και με χαμηλη ταση σε καποια συχνοτητα ωστε ΝΑ βγαζει στο 5ο μεμτεστ 10-15 λαθη. μετα αλλαξε θεση στα ντιμακια το 1ο στη θεση του 2ου και τουμπαλιν ,με μεγαλη βεβαιοτητα(1) ειτε δε θα βγαζει , ειτε θα βγαζει αρκετα παραπανω. κανε το ιδιο και για το 2ο κιτ μονο του και τελος αφου εχεις βρει ποια θεση "προτιμανε" σε σχεση με τον επεξεργαστη κανε το ιδιο με τα 2 κιτ πανω και αλλαζοντας θεσεις σε ολοκληρα τα κιτ.

(1) με αυτο τον κουλο τροπο σε μενα, ειδα οτι απο εκει που το 1ο κιτ μου crucial value 800 ηθελε 1.9 για 800 με 4-4-4 , τελικα με 1.85 ηταν οκ.επισης με τα 2 κιτ πανω ενω στην αρχη δεν ποσταρε καν (γιατι ειχα ριξει και ολα τα drivers σε weakest mode) τελικα δουλευουν εκει που τις χρειαζομαι (433 5-5-5 1.8) με ενα κλικ ανεβασμενο το Address/Command Drive μονο.με οποιαδηποτε αλλη τοποθετηση ειτε δε θα μπουταρουν ειτε θα πετανε λαθη(απο λιγα εως πολλαααα).

Επιπλεον -αν η intel πλατφορμα εχει- ανεβασε λιγο το Address/Command Drive Strength

υ.γ.> παραφραζοντας..:p "μονο με παραγεμισμενο ποτηρι , μπορεις να δεις και την παραμικρη σταγονα"

υ.γ2.> μετα τα ποιο πανω μου φαινεται οτι δεν εχουν την παραμικρη διαφορα τα 4gb με τα 2 σε ο/c-ability , και αν εχουν, με το καταλληλο drive αντισταθμιζεται. τα 4gb με 5-5-5 και 1.8(αυστηρα και δια ροπαλου το 1.8 :p) τερματιζουν καπου στα 490 (Crucial Value 800 με GKX), αν επεζα και με τους υπολοιπους drivers ,θα περναγαν τα 500 στο χαλαρο αλλα καθε κλικ πανω σε drive strength , ειναι και ενα μεγαλυτερo κλικ πανω σε θερμοτητα απο τα στικς ;(

υ.γ.3> παιζει ολα αυτα που ισχυουν για μενα (AM2) , να μην ισχυουν στο ελαχιστο για το 775 , αλλα δε χανεις τπτ να δοκιμασεις :T:

17/11 edit : , μετα απο ενδελεχεις δοκιμες τοσο σε ΑΜ2 , οσο και σε 975x με 4 στικακια, η πιο πανω "απλοποιηση" για συντομια χρονου (ανα 2 στικς, και μετα ανα "κιτ") ισως να μη ειναι η βελτιστη λυση..Εφαγα αρκετο χρονο το προηγουμενο ΣΚ δοκιμαζοντας και τις 24 δυνατες διαταξεις και τελικα η τοποθετηση που ειχα καταληξει(για το ΑΜ2) δεν ηταν η καλυτερη (5η ή 6η καλυτερη απο τις 24 , με 120 περιπου λαθη , αντι για 20 περιπου ,της βελτιστης τοποθετησης),οποτε η "brute force attack" μεθοδος δινει το 100% "potential" της τοποθετησης :/

Eπισης μια παρατηρηση οτι τοσο στο ΑΜ2 , οσο και στο 975x , η βελτιστη τοποθετηση ηταν καποιος συνδιασμος οπου καθε κιτ πηγε και σε ενα καναλι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απειρο respect στον Σπαϊρους για την φαινομενικα ηλιθια ιδεα του (παραδεχομαι οτι αυτο σκεφτηκα μολις το διαβασα) για αλλαγη των dimms μεχρι να βρεις τι ταιριαζει σε ποιο slot...

Απο το 25000+ λαθη στο πρωτο μισο του #5 memtest (1 περασμα ανα 2Γιγα για να τσεκαρει και τα 4) και φυσικα ουτε για αστειο να μπει σε λειτουργικο.....

Αλλαξα καμμια 7-8 φορες θεση, εδωσα παραπανω στο ΝΒ (ΔΕΝ βοηθησε απο το 1.45 --> 1.55 οποτε και το γυρισα στο 1.45), εφτασα στα 500 λαθη στο πρωτο μισο του #5, χαλαρωσα καποια subtimings, και με ενα τσικ πανω στα βολτ (1.95 απο 1.90 που ειχα για τα 2χ1) εφτασα εδω που ειναι μια χαρουλα για 24/7....

Επομενο βημα να δω τι μπορει να σφιξει απο τα 5αρια... με αυτα τα βολτ και φυσικα τεστακια στα vista 64 για να δουμε τι παιζει κανονικα. Δεν προλαβα να κανω αλλες δοκιμες για σημερα.

Ωραιος ρε Σπυρο...:T:

post-1498-1416073111,3278_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χτες δοκιμασα να βαλω ενα ζευγαρι 2x1GB Team Dark με ενα ζευγαρι 2x1GB D9GMH. Ακομα και στα 800 παιρνω περιπου 450 λαθη.

Λετε να βοηθησει η αλλαγη των dimms ή μνημες με διαφορετικα τσιπακια αποκλειεται να παιξουν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.