Jump to content



Μετρήσεις θερμικής πάστας: κομπογιαννιτισμός ή αλήθεια?


Βίξ

Recommended Posts

Αν και η ερώτηση απευθύνεται σε "θαμώνες" που έχουν χρησιμοποιήσει διάφορες θερμικές πάστες, είπα να απαντήσω και ας μην πληρώ τις προυποθέσεις.

Με ένα search βρίσκουμε κι εδώ αρκετές διαφωτιστικές εμπειρίες, όπως για παράδειγμα το review του .38-.45.

Σε καλογυαλισμένες επιφάνειες με σωστή εφαρμογή (στο κέντρο και ελαφρές δεξιά αριστερά κινήσεις κατά την εφαρμογή του block) και για κοινή χρήση οι διαφορές είναι ελάχιστες ανάμεσα στις εμπορικές πάστες.

Κάπου είδα μια μελέτη της IBM όπου παρουσίασαν ένα νέο υλικό, που φαίνεται ότι κάνει διαφορά.

Οι θερμικές πάστες, όταν συμπιέζονται, φτιάχνουν ένα Χ πάνω στην επιφάνεια του επεξεργαστή όπου δεν υπάρχει καθόλου πάστα, ενώ το υλικό συγκεντρώνεται ανόμοια στην επιφάνεια, με αποτέλεσμα να μην είναι καλή η επαφή.

Η πρόταση των ερευνητών της IBM αποφεύγει αυτή την κατάσταση, αλλά δεν έχει υπολοποιηθεί σε εμπορικό προιόν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω κανει ποτε λεπτομερεις συγκρισεις σε γενικες γραμμες ισχυει αυτο που ειπε ο Μαριος για την επιφανεια του επεξεργαστη και της ψυκτρας, δηλ οσο καλυτερη επαφη εχεις μεταξυ των δυο τοσο λιγοτερη διαφορα βλεπεις αναμεσα στις παστες.

Επισης προφανως μεγαλη σημασια εχει η καταναλωση του επεξεργαστη και η ψυκτρα που χρησιμοποιεις, μπορει σε ενα cpu των 60 W με καλη ψυκτρα να ειναι αμελητεα η διαφορα μεταξυ παστων ενω σε επεξεργαστη μεγαλης καταναλωσης με μαπα ψυκτρα (και "βαρεμενο" καπακι) εχω δει μεχρι 15 βαθμους!

Τελος πιστευω πως η μεγαλη διαφορα αναμεσα σε μια καλη παστα και στις στανταρ που κυκλοφορουν με το κιλο ειναι η αντοχη στο χρονο, πχ ενω η as5 και η ceramique εχουν λιγο-πολυ σταθερη επιδοση για ενα χρονο τουλαχιστον οι φτηνες ξεραινονται πολυ πιο γρηγορα, εχω πετυχει περιπτωση οπου ενα μηνα μετα την αρχικη εφαρμογη ειχε +3 βαθμους απο την αρχικη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάς ότι το πρώτο τέστ έχει πιο πολλές πάστες& πιο καινούργιες....

Επίσης, το review που αναφέρεται του 38-45, είναι πλέον παλιό, δε μιλάμε για τις ίδιες καταναλώσεις, έχουν περάσει 3 χρόνια. Οι απαιτήσεις από μια πάστα είναι πιο πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Χθες, στις 09:02]

Ποιός έχει δίκιο?

μαγεία δεν υπαρχει. αν ειναι γυαλισμενες οι επιφανειες και σωστα απλωμενη η παστα, ολες ειναι πανω κατω στα ιδια. γυαλισμενες επιφανειες, σημαινει μεγαλη επιφανεια επαφης και μικροτερη συμμετοχη της παστας στη διαδικασια. στην τελικη, την παστα τη χρειαζεσαι μονο για να φυγει ο αερας μεταξυ των 2 επιφανειων.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Προσωπικά χρησιμοποιώ την Ceramique (block DTEK υδρόψυξης).

Αλλά και η Arctic Silver 5 καλή είναι.

Δες όμως και για θερμοκρασίες κάτω του μηδενός το συγκριτικό του Hipro5

Μάριε, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις αν έχεις όρεξη κάποια στιγμή τη zalman. Εγώ δε το περίμενα να δώ τόση διαφορά, ήμουν φανατικός ceramique και όμως δε το πίστευα.

Αρχική απάντηση από .38-.45

δεν υπαρχει. αν ειναι γυαλισμενες οι επιφανειες και σωστα απλωμενη η παστα, ολες ειναι πανω κατω στα ιδια. γυαλισμενες επιφανειες, σημαινει μεγαλη επιφανεια επαφης και μικροτερη συμμετοχη της παστας στη διαδικασια. στην τελικη, την παστα τη χρειαζεσαι μονο για να φυγει ο αερας μεταξυ των 2 επιφανειων.

Όπως λες πολύ σωστά, οι επιφάνειες, όχι η επιφάνεια του μπλοκ/ψύκτρας. Οι core2 μόνο καλή επιφάνεια δεν έχουν. lapping δε κάνουν όλοι, στο μπλοκ μένει να κάνουμε ό,τι μπορούμε. ’ρα έχει σημασία η επιλογήτης κατάληλλης πάστας.

Link to comment
Share on other sites

ergotelis η zalman που λες είναι αυτή που συνοδεύει και τις ψύκτρες της? Εχω μια από 7000cu.

Αν είναι να την δοκιμάσω...

Eίναι η Zalman CSL 850.

Εχω άλλη μιά zalman που δεν γράφει παρά μόνο zinc oxide και 1.2w/mK

καθώς και μια thermalright από ψύκτρα XP-120 που δεν γράφει απολύτως τίποτα...

Εκτός της ceramique, όλες οι άλλες είναι επικίνδυνες στο να κάνουν βραχυκύκλωμα; Είναι καλοί αγωγοί του ρεύματος;

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω κι εγώ αυτές τις Zalman CSL 850. Δύο μικρά άσπρα σωληνάρια, που πάνω γράφουν Thermal Greaze.

Σε μετρήσεις δεν είδα να πηγαίνουν τόσο καλά.

Αντίθετα είδα καλές κριτικές για τις Coollaboratory Liquid Pro, τις Shin-Etsu X23-7762, τις Shin-Etsu MicroSi MPU-3.7 και τις Arctic Cooling MX-1.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=135359

Τις Shin-Etsu δεν τις έχω δει.

Την Arctic Cooling MX-1 όμως που τη δοκίμασα με απογοήτευσε, κυρίως ο τρόπος εφαρμογής.

Δεν κόλλαγε καθόλου πάνω στο μέταλλο, με αποτέλεσμα να δυσκολευτώ να τη βάλω.

Ήταν αρκετά σκληρή πάστα σε σκούρο χρώμα.

Για την Coollaboratory Liquid Pro την είδαμε στο link του .38.45.

Μόνο που είδα τη διάβρωση που προκαλεί στο αλουμίνιο μου αρκεί.

Πάντως μακρόχρονη εμπειρία από πάστες άλλες εκτός από την ceramique δεν έχω, αλλά ούτε και ψάχνομαι στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.