Jump to content



Μνήμες - Γιατί δεν πέφτουν οι τιμές στην Ελλάδα;


Chosen

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chosen

Είχα πάρει 2Gb Gskill από Αμερική και μου χάλασε το 1 στικάκι. Στην Gskill Europe που είναι στην Γερμανία, δουλεύει ένα ελληνόπουλο (Μιχάλης, αν θυμάμαι καλά) ο οποίος μου έστειλε αριθμό RMA και εντολή να πάω σε μαγαζί της γειτονιάς και έκανα αλλαγή την επόμενη μέρα.

καλά όλα αυτά, αλλά 1) αν δεν υπήρχε ο Έλληνας θα έκανες δουλειά? 2) θα προτιμούσα όπως όλοι μας άλλωστε να είχαμε τις χαμηλές τιμές στη γειτονιά μας (άντε κανένα 15ευρω πάνω) και σε περίπτωση προβλήματος να μήν ασχολούμαστε με αντιπροσωπείες και δέματα.

Αρχική απάντηση από papatsonis

τι εννοεις "νορμαλ" τασεις , ? γιατι και το 2.2 ισως θεωρειται νορμαλ αλλα εχε υποψην σου οτι το absolute maximum Voltage τους απο το datasheet της Micron , τοσο για τα 1gbit chips , οσο και για τα "παλιοτερα" 512mbit ειναι 2.3volt.. (σελιδες 81 και 82 αντιστοιχα) (για συγκρισεις θυμηζω οτι και τα BH-x ειχαν 3.6v absolute max)

ακριβώς αυτό :)

νορμάλ ρεύματα, εννοώ αυτά που δίνει σαν μέγιστα ο κατασκευαστής. εγώ δίνω και 2.4/2.5 αλλά αν είμαι σίγουρος ότι δε θα χάσω εγγύηση και δε θα αρχίσουν τα προβλήματα μετά απο λίγους μήνες.

οποιαδηποτε απο αυτες τις 3 πρεπει να τα εχει τα 1000 με 4αρια (με ποση ταση ειναι ενα αλλο θεμα..)

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?imodule=CT2KIT12864AA80E

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?imodule=BL2KIT12864AA804

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?imodule=BL2KIT12864AA663

το πρωτο κιτ υπαρχει και στο πλαισιο , οπως επισης, υπαρχουν και οι cellshocκ 667 με τα D9GMH στα 118 που ανεφεραν σε αλλο thread (αν και δεν υπαρχουν στον καταλογο πουθενα αυτη τη στιγμη :? )

μπορεις να ρισκαρεις βεβαια και να παρεις απο την crucial τις 667 για 76 με την ευχη να εχουν D9GSV τα οποια πανε αντιστοιχα με τα GMH/GKX , αλλα μπορει να σου ερ8ει και η πατατουλα HNL... ;/

άλλο πάλι τούτο! το πλαίσιο γιατί δε βγάζει στο νετ όλα του τα κομμάτια? επειδή δε τα έχει διαθέσιμα για online αγορά? Έλα όμως που πολλού φίλοι μου, ψάχνουν απο το νέτ και μετά πάνε στα μαγαζιά και αγοράζουν ότι έχουν αποφασίσει. μάλλον σε αυτές απευθείας απο την crucial θα καταλείξω. είναι και απο την εταιρία άρα καλύτερη εξυπηρέτηση (ελπίζω). μακάρι να υπήρχαν αντίστοιχες (σίγουρες) λύσεις απο το πλαίσιο (έστω και με 10-15 ευρώ παραπάνω) 1) για να έχω κοντά μου την εγγύηση και 2) για να τα "σκάσω" (σιγά το ποσό) σε Ελληνικό μαγαζί.

οι δύο ballistiX έχουν τα καλά τσιπάκια σίγουρα έτσι?

@gorillakos άρα απο ότι βλέπω φθηνές γρήγορες μνήμες δεν έχει το πλαίσιο. πρέπει να περάσεις τα 150ευρώ για να βρείς. (πάντως απο όσο ψάχνω μέσω νέτ είναι το μόνο μαγαζί που έχει μεγάλη γκάμα απο μνήμες και φθηνότερα (αλλά όχι αρκετά σε σχέση με το εξωτερικό) απο πολλά άλλα Ελληνικά κομπιουτερο-μάγαζα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Ότι είναι Internet only μπορείς να το παραγγειλεις απο μαγαζι και να το έχεις την επόμενη ημέρα.

Φτηνές γρήγορες μνήμες τι εννοείς?1000αρες με 80 ? :hehe:

Με την crucial οι τιμές είναι οι ίδιες πάνω κάτω...;)

Όσο γιατί δεν τα βγάζει στο Νετ όλα είναι απλό.

Σε ότι έχει διαθεσιμότητα και σε αποθήκη και σε μαγαζιά είναι επάνω.

Ότι υπάρχει μόνο σε μαγαζιά είναι κάτω σε περιπτωση που κάποιος θέλει να το παραγγειλει μέσω νέτ, να μην αναγκαστει να περιμένει.

Για τα 100στάρικα διαφορά με το MEM-C δεν βλέπω όμως να το σχολιάζει κανένας...για τα κλασσικά πόστ "κραξίματος" είμαστε πρώτοι...:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό GoriLLakoS. Μου φαίνεται απλά ότι είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό ότι ΔΕΝ υπάρχει κατάστημα, ηλεκτρονικό ή μη, που να έχει τις χαμηλότερες τιμές σε ΟΛΑ του τα προϊόντα στην πληροφορική...

Απλά δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Φτηνές γρήγορες μνήμες τι εννοείς?1000αρες με 80 ? :hehe:

Με την crucial οι τιμές είναι οι ίδιες πάνω κάτω...;)

Όσο γιατί δεν τα βγάζει στο Νετ όλα είναι απλό.

Σε ότι έχει διαθεσιμότητα και σε αποθήκη και σε μαγαζιά είναι επάνω.

Ότι υπάρχει μόνο σε μαγαζιά είναι κάτω σε περιπτωση που κάποιος θέλει να το παραγγειλει μέσω νέτ, να μην αναγκαστει να περιμένει.

Για τα 100στάρικα διαφορά με το MEM-C δεν βλέπω όμως να το σχολιάζει κανένας...για τα κλασσικά πόστ "κραξίματος" είμαστε πρώτοι...:D

εννοώ μνήμες που να πιάνουν 1000 ΣΙΓΟΥΡΑ με 150 ΤΟ ΠΟΛΥ (και πολύ έγραψα όταν με τα έξοδα αποστολής παίρνεις απο την crucial φθηνότερα).

όντως το mem-c έχει και αυτό παράλογες τιμές. το θέμα όπως ξαναλέω είναι ότι έχει και πολύ φθηνές μνήμες (σε σχέση με Ελληνικά μαγαζιά) που πιάνουν τα 1000 με κάτω απο 150 ευρώ.

http://www.memory-configurator.com/products/description/2Gb_G_Skill_DDR2_PC2_6400_HZ_Series_Dual_Channel_kit/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από junior-21-

Δεν είναι αυτό GoriLLakoS. Μου φαίνεται απλά ότι είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό ότι ΔΕΝ υπάρχει κατάστημα, ηλεκτρονικό ή μη, που να έχει τις χαμηλότερες τιμές σε ΟΛΑ του τα προϊόντα στην πληροφορική...

Απλά δεν γίνεται!

μα ποιός ζήτησε κάτι τέτοιο? πρώτα ζητάω λογικές τιμές σε ΟΛΑ τα προιόντα και δεύτερον ζητάω προσφορές/ανταγωνιστικές τιμές.

Θα μου πείς, το πλαίσιο για παράδειγμα έχει μια χαρά ανταγωνιστικές τιμές στα περισσότερα του προϊόντα (σχεδόν συνέχεια πρώτο βγαίνει στο σκρουτζ!). Το θέμα είναι (συγκεκριμένα για τις μνήμες και στη δική μου περίπτωση) ότι έχει είτε value είτε πολύ high end μνήμες. μεσαίας κατηγορίας με λογικές τιμές δε βλέπω :(

Link to comment
Share on other sites

Οι παράγοντες είναι πάρα πολλόι και δεν μπορώ να τους αναλύσω δημόσια.

Εγώ θα σε παρακαλούσα να τους αναλύσεις δημόσια. Δεν καταλαβαίνω το λόγο που αποκρύπτεις κάτι που ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν του ζήτησε κανείς να αποκαλύψει τα "μυστικά" κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας. Ας μας παραθέσει τους παράγοντες στους οποίους αναφέρεται, απλά, γενικά και αόριστα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το θεματακι αλλα ειναι τοσο μεγαλο το ζητημα των τιμων που δεν μπορουν να ειπωθουν και να αναλυθουν ολα σε μια λεξη, φραση, παραγραφο, κειμενο

Παραγοντες που επηρεαζουν τις τιμες ειναι πολλοι παρα πολλοι ενα μηνα μπορουμε να συζηταμε για αυτο και δεν φτανει

Προς gdp77

Αν εισαι μεσα στον χωρο της αγορας λιανικης/ χονδρικης μπορεις να ξερεις και να τα καταλαβεις ολα αυτα αλλιως αστα να πανε

Μην συνχεεις το προσωπικο με το εργασιακο τα εργασιακα και οικονομικα δεν αναφερονται δημοσια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 12:23]

εννοώ μνήμες που να πιάνουν 1000 ΣΙΓΟΥΡΑ με 150 ΤΟ ΠΟΛΥ (και πολύ έγραψα όταν με τα έξοδα αποστολής παίρνεις απο την crucial φθηνότερα).

όντως το mem-c έχει και αυτό παράλογες τιμές. το θέμα όπως ξαναλέω είναι ότι έχει και πολύ φθηνές μνήμες (σε σχέση με Ελληνικά μαγαζιά) που πιάνουν τα 1000 με κάτω απο 150 ευρώ.

http://www.memory-configurator.com/products/description/2Gb_G_Skill_DDR2_PC2_6400_HZ_Series_Dual_Channel_kit/index.html

To Πλαισιο εχει φερει και Value Cellshock D9GMH με 59 το 1GB, οποτε με 118 πιστευω πως θα φτασεις τα 1000, εξαρταται φυσικα και απο την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

p5b dlx έχω και τις πρόμος μου τις έχω φτάσει 1170 με 2.25 (δε τις δοκίμασα για σταθερότητα όμως - και δε νομίζω να ήταν τόσο ψηλά (απο τα 800 cl5)

1) δεν υπάρχουν όμως online - άρα είναι λίγες οι πιθανότητες να τις βρώ στο υποκατάστημα Ηρακλείου

2) θα φτάσουν σίγουρα όμως? (κουβέρτες φοράνε?)

3) δε θα είναι εκτός εγγύησης με τόσο ρεύμα που θα χρειαστεί να δώσω?

σίγουρα θα πάρω ένα τηλέφωνο όταν φτάσω και μάλλον θα τσιμπήσω 2 γίγα να δώ τι κάνουν (χρειάζομαι και 2 γίγα απλά 800άρες) και αν κάτσουν και ανεβαίνουν καλώς. αλλά για κάποιον που δε μπορεί να κάνει δοκιμές είναι ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

To Πλαισιο εχει φερει και Value Cellshock D9GMH με 59 το 1GB, οποτε με 118 πιστευω πως θα φτασεις τα 1000, εξαρταται φυσικα και απο την μητρικη.

Για ποιες Cellshock μιλάς; Γιατί οι φτηνότερες Cellshock (οι V2), ούτε D9GMH είναι, ούτε 59 το γίγα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

@ Teodor

τραβα παρε τις Geil Ultra @ 800 στις 45 λιρες (+μεταφορικα εξτρα) απο overclockers.co.uk τωρα που μπορεις.τα πραματα εχουν οπως ειπε ο Κοπριτης.τον Οκτωβριο οταν εψαχνα για μνημες ειχα καταληξει σε αυτες γιατι ειχε φερει παρτιδα 1000-1200 κιτ (το γραφει και στο φορουμ τους) και τα δειναν τοτε 80 ευρω κατω απο τα υπολοιπα μαγαζια στην αγορα.οταν ακτεληξα τι 8α απρω ανεβηκαν οι τιμες παντου στις ddr2 και το κιτακι της Geil που μου εβγαινε στα 220 με τα μεταφορικα ειχε εκτοξεφτει στα 330....οποτε πηρα τις ΗΖ απο εδω στα ιδια λεφτα...

το 8εμα ειναι οτι καποια καταστηματα κανουν μεγαλες παραγγελειες με αποτελεσμα να εχουν και καλτυερη τιμη αγορας αλλα και να μπορουν να πουλησουν φ8ηνοτερα.οταν ανεβαινουν οι τιμες ανεβαζουν και αυτοι φυσικα (μιας και εχουν μεγαλο στοκ) αλλα παλι μενουν φ8ηνωτεροι των υπολοιπων και βγαζουν υπερκρδοσ και οταν πεσαν οι τιμες (καλη ωρα) τις εχουν στις 45 λιρες απο 156 που ειχαν τον Οκτωβρη γιατι στο μεσοδιαστημα δωσαν ενα σωρο κιτ στις 200+ λιρες

για μενα ομως το ζητουμενο ειναι το εξης.γιατι οταν ανεβαινουν οι τιμες διε8νως,τα μαγαζια εδω με σχεδον ακαριαια αντανακλαστικα ανεβαζουν και αυτα (ασχετως αν εχουν ηδη στοκ στις απο8ηκες με αγορα σε πιο χαμηλη τιμη) ενω οταν οι τιμες πεφτουν κρατανε για αρκετες μερες την ιδια τιμη που ειχαν?το ιδιο ακριβως συμβαινει και με το πετρελαιο...

εμας τους ακταναλωτες δεν μας νοιαζει ποσο αγορασες κ.κ Πλαισο/ε-chop/κτλκτλ.μας νοιαζει οι τιμες να εχουν αντανακλαση στην διε8νη αγορα (δεν μιλαμε για ταυτηση αλλα να ειναι +/- κοντα).

τωρα για το γεγονος οτι καποιες μνημες στο Πλαισιο ειναι φ8ηνοτερα απο το mem-c (που κατα βαση ειναι φ8ηνωτερο στο 80% των προιοντων του καταλογου του σε σχ4εση με τα αντιστοιχα μαγαζια εδω) εγω εχω μια εξηγηση η οποια ομως μπορει και να ειναι 100% λα8ος.

το πλαισιο οταν εφερε Mushkin τις αγορασε την περιοδο που οι τιμες ηταν πεσμενες οπτοε ειχε χαμηλοτερο κοστος αγορας (πριν κανα 5μηνο εκτος απο Supertalent/jetram/transend το Πλαισιο δεν ειχε τπτ αλλο....) οποτε εχει κια φυσιολογικη τιμη τωρα.το mem-c ενδεχομενως να ειχε μεγαλη παραγγελεια σε Mushkin και για αυτο να μην εχει ριξει τις τιμες για να μπει μεσα με τα μπουνια...

φυσικα εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει ο τροπος που κανουν παραγγελειες τα ελληνικα μαγαζακια οπως και τα μαγαζια του εξωτερικου.σαν καταναλωτης-αγοραστης με ενδοιαφερει να ειναι τα αντανακλαστικα τους στις μειωσεις τιμως,εξισου οξυμενα,οπως οταν αυτες ανεβαινουν...δεν με νοιαζει τι ρισκα επιχειρηματικα παιρνουν οταν κανουν τις απραγγελειες τους κοινως...

στην τελικη αμα με ενοιαζε δεν 8α ημουν εγω ο αγοραστης και αυτοι οι πωλητες...8α εκανα και γω χονδρικη εισαγωγη και 8α κονομουσα/...επειδη ομως το να εισαι επιχειρηση και το επιχειρην συνεπαγεται ρισκο,καλα 8α κανουν ολοι να αναλαμβανουν τα ρισκα τους και να αντιμετωπιζουν τον πελατη στο τελος της μερας οπως 8α πρεπει και οχι οπως εχουν μα8ει χρονια τωρα...

My 2c και σορρυ για το μακροσκελλες ποστ :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Για ποιες Cellshock μιλάς; Γιατί οι φτηνότερες Cellshock (οι V2), ούτε D9GMH είναι, ούτε 59 το γίγα έχουν.

Αυτες εδω Chosen εχει φερει και το Πλαισιο.

http://www.memory-configurator.com/products/description/1GB_CellShock_DDR2_667MHz_PC2_5300-5_5_5-Micron_D9_based_module/index.html

Eχω παρει 2GB, αλλα δεν τις εχουν βαλει στο site ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

@ Teodor

τραβα παρε τις Geil Ultra @ 800 στις 45 λιρες (+μεταφορικα εξτρα) απο overclockers.co.uk τωρα που μπορεις.τα πραματα εχουν οπως ειπε ο Κοπριτης.τον Οκτωβριο οταν εψαχνα για μνημες ειχα καταληξει σε αυτες γιατι ειχε φερει παρτιδα 1000-1200 κιτ (το γραφει και στο φορουμ τους) και τα δειναν τοτε 80 ευρω κατω απο τα υπολοιπα μαγαζια στην αγορα.οταν ακτεληξα τι 8α απρω ανεβηκαν οι τιμες παντου στις ddr2 και το κιτακι της Geil που μου εβγαινε στα 220 με τα μεταφορικα ειχε εκτοξεφτει στα 330....οποτε πηρα τις ΗΖ απο εδω στα ιδια λεφτα...

1) δεν έχω άλλες λίρες καρντιά μου :p

2) αυτές θα φτάνανε τα 1000 που θέλω για 1:1 με τον Ε6300 ?

3) ασε γιατί έμεινα 100% σε ένα μάθημα και με βλέπω το καλοκαίρι να διαβάζω αντιβιοτικά στην παραλία :(

αν δεν αλλάξει κάτι στην αγορά σε 1 βδομάδα θα αγοράσω απευθείας απο τη crucial 1 κιτ 2χ1γίγα ballistix 800άρες και άλλο ένα μάλλον value (δεν έχω αποφασίσει ταχύτητα)

Link to comment
Share on other sites

για μενα ομως το ζητουμενο ειναι το εξης.γιατι οταν ανεβαινουν οι τιμες διε8νως,τα μαγαζια εδω με σχεδον ακαριαια αντανακλαστικα ανεβαζουν και αυτα (ασχετως αν εχουν ηδη στοκ στις απο8ηκες με αγορα σε πιο χαμηλη τιμη) ενω οταν οι τιμες πεφτουν κρατανε για αρκετες μερες την ιδια τιμη που ειχαν?το ιδιο ακριβως συμβαινει και με το πετρελαιο...

Προφανώς δεν διαβάζουμε το ίδιο φόρουμ.

Το να απαντάς σε thread και να λές ότι θές δεν είναι σωστό.

Οι τιμές σε μερικές περιπτώσεις πέφτουν μαζί παγκόσμια με διαφορά το πολύ μιας ημέρας(δεν βάζω μέσα μαγαζιά που το κάνουν 3 μέρες πριν επειδή είναι κάτω απο 2).

Παράδειγμα :

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=38000&highlight=%F0%F4%FE%F3%E7

και η πτώση τιμών που λέγαμε σε μνήμες(δεν ξέρω αν έχεις print screen απο άλλα μαγαζιά στον υπόλοιπο κόσμο εκείνη την περίοδο)

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=37907&highlight=%CC%E5%E9%F9%F3%E7

.

τωρα για το γεγονος οτι καποιες μνημες στο Πλαισιο ειναι φ8ηνοτερα απο το mem-c (που κατα βαση ειναι φ8ηνωτερο στο 80% των προιοντων του καταλογου του σε σχ4εση με τα αντιστοιχα μαγαζια εδω) εγω εχω μια εξηγηση η οποια ομως μπορει και να ειναι 100% λα8ος

Εν μέρη είσαι σωστός..

Για τους ίδιους λόγους που έχει το MEM-C διαφορά με το Πλαίσιο, για τους ίδιους λόγους ισχύει και το αντίστροφο.

Δεν μπορείς να έχεις με όλες τις εταιρίες την ίδια σχέση, ούτε και να πουλάς τις ίδιες ποσότητες απο όλες τις μάρκες.....

φυσικα εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει ο τροπος που κανουν παραγγελειες τα ελληνικα μαγαζακια οπως και τα μαγαζια του εξωτερικου.σαν καταναλωτης-αγοραστης με ενδοιαφερει να ειναι τα αντανακλαστικα τους στις μειωσεις τιμως,εξισου οξυμενα,οπως οταν αυτες ανεβαινουν...δεν με νοιαζει τι ρισκα επιχειρηματικα παιρνουν οταν κανουν τις απραγγελειες τους κοινως...

Ψάξε λίγο στο google για Fortune 500 ή OPI.net να δείς ποιός είναι μαγαζάκι και ποιός μαγαζί.

Γιατί για να μιλάμε καυστικά όλοι καλοί είμαστε...για να ξέρουμε τι λέμε όμως...

στην τελικη αμα με ενοιαζε δεν 8α ημουν εγω ο αγοραστης και αυτοι οι πωλητες...8α εκανα και γω χονδρικη εισαγωγη και 8α κονομουσα/...επειδη ομως το να εισαι επιχειρηση και το επιχειρην συνεπαγεται ρισκο,καλα 8α κανουν ολοι να αναλαμβανουν τα ρισκα τους και να αντιμετωπιζουν τον πελατη στο τελος της μερας οπως 8α πρεπει και οχι οπως εχουν μα8ει χρονια τωρα...

Ελέυθερη αγορά είμαστε...ακόμα και απο την Αμερική μπορείς να αγοράσεις ότι θές άμα δεν σε αντιμετωπίζουν τα Ελληνικά μαγαζιά καλά..;)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα ελληνικά μαγαζιά υστερούν στα έτοιμα συστήματα.

Πότε θα δούμε ένα έτοιμο σύστημα που δε θα διαφημίζεται σαν "C2D OMFG PWN N00BS ROFL" και δε θα έχει μέσα ΣΑΒΟΥΡΑ ;

οφ τοπικ του κερατά οπότε πάλι στο θέμα μας, πριν μερικούς μήνες -όχι αρκετούς- έβλεπες ελάχιστες μνήμες από ελάχιστες εταιρίες. Τώρα γίνεται χαμός και μακάρι να συνεχιστεί αυτό με ακόμα πιο πολλά μοντέλα και με καλές τιμές.

Υ.Γ. κανα μαγαζί της προκοπής θα ανοίξει ποτέ στα γιάννενα ή θα πρέπει να σπαμαρουμε μια ζωη αντιπροσωπείες :S

Link to comment
Share on other sites

@Gorillakos

λες ρε Γοριλλα να ειχα τα φραγκα για να κανω μπισνα και να μην το εκανα?η απαντηση σου ειναι απλα για να υπαρχει...ειναι προφανες πιστευω το νοημα της προτασης που εχεις κανει quote τελευταια...

για τα περι μειωσης τιμων..

το οτι υπαρχουν καποια προιοντα στα οποια το Πλαισιο (και κα8ε Πλαισιο) αντεδρασε σωστα δεν σημαινει οτι παντα γινεται το ιδιο.επισης το Πλαισιο δεν αποτελει το μοναδικο ελληνικο μαγαζι ειδων πληροφορικης πιστευω...οταν μιλαω για μαγαζακια εννοω ολα τα τα ελληνικα μαγαζακια...το οτι εσυ βγαζεις ψωμακι δεν σημαινει οτι μπορεις να απομονονεις τα λεγομενα μου και να τα προσαρμοζεις στο Πλαισιο μοναχα...

οσον αφορα τα περι στοκ και πaραγγελειων.δεν νομιζω οτι ειπα κατι διαφορετικο απο αυτο που απαντησες στο quote...εμενα με ενδοιαφερει στο φιναλε ποια ειναι η τιμη που μου προσφερει το εκαστοτε καταστημα...το ιδιο ισχυει για τον κα8ενα εδω μεσα πιστευω...

δεν χρειαζεται να ψαξω στο νετ για κατι το οποιο μπορει να διαπιστωσει ο κα8ης εδω μεσα που εχει μια στοιχειωδη επαφη με PC h/w...οταν η πλειοψηφια των πωλητων δεν ξερουν που πανε τα 4,οταν το τηλεφωνικο κεντρο του Πλαισιου με παραπεμπει σε 7 διαφορετικα προσωπα για να τους εξηγησω για ποιον λογο ο 3600+ Χ2 που μου εχουν στειλει ειναι Winsdor και οχι Brisbane,τα εξηγω 7 φορες,με διαβεβαιωνουν οτι στο καταστημα της Παλαιων Πατρων εχουν Brisbane 100% και παω εκει και βλεπω 4 Winsdor,μιλανε με απο8ηκη και μου λενε δεν εχουν,μιλανε με τον προμη8ευτη (Oktabit) και μου λενε πως τους απαντησε οτι δεν εχει 65nm (την ιδια στιγμη παραγγελνω απο Camber και μου φερνει απο Oktabit Brisbane aka αυτο που 8ελω) και η απαντηση του πωλητη για το ολο μπερδεμα (τους εξηγησα και οτι ειναι λα8ος η περιγραφη του επεξεργαστη στο σαιτ και ενω καναν διορ8ωση παλι μιση δουλεια κανανε γιατι παλι λα8ος ειναι...)ειναι πως εβλεπε στη συσκευασια του επεξεργαστη τα 65W και μπερδευτηκε τι να πω...αα και η κοπελα με ανεση (ηταν ευγενικοτατη) μου απαντησε με χαρα οτι δεν τα ξερει αυτα τα νανομετρα Oo

μια τετοια κατασταση ισχυει στο 99.99% των μαγαζακιων εδω...και δεν υπαρχει κανενας που να μπορει να το διαψευσει...

σαφως και εχουμε αναγνωρισει ολοι οτι το Πλαισιο συγκεκριμενα εχει κανει προοδο στον τομεα του after salles & support & RMA policy (για συγκεκριμενους λογους και μπορω να στο αναλυσω αμα 8ελεις αλλα κανει μπαμ...) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν απεχει ακομα ετη φωτος απο αλλα καταστηματα στο εξωτερικο...(NewEgg/Overclockers.co.uk 2 χτυπητα παραδειγματα....).

τωρα για το αν διαβαζουμε το ιδιο φορουμ η οχι,8ελω να πιστευουμε πως ναι διαβαζουμε το ιδιο...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η συνολικη εικονα ειναι διαφορετικη απο αυτην που περιγραφω.καταλαβαινω την 8εση σου και την σταση αμυνας (αλλα και το ολο προμο στην αντιποδα) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαστε και απο αλλον πλανητη...

για την ολη φαση που περιεγραψα συντομα πιο πανω εχασα 5 μερες....και το συστημα ηταν για επαγγελματικη χρηση...και φυσικα πριν κανω την παραγγελεια online ειχα παρει τηλ και ανελυσα την κατασταση με την λα8ος περιγραφη σε αλλα 4 ατομα και με διαβεβαιωσαν οτι το στοκ τους ειναι ολοι 65 nm aka Brisbane,πηγα και απο το υποκαταστημα της Παλαιων Πατρων (Δευτερα αυτα και Τριτη παραγγελεια) και με διαβεβαιωσαν οτι εχουν Brisbane ενω μου εδειξε οτι ειχαν στο ραφι και ειδα οτι ειναι ολοι Winsdor παροτι ο βαριεστημενος πωλητης μου απαντησε απο εκει που αραζε οτι ειναι ολοι 65nm (εβλεπε τα WAtt o στοκος...)...αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ταλαιπωρη8ω 4 μερες για την δικη τους απευ8ηνοτητα (συνολικη της Πλαισιο Α.Ε) και να αναγκαστω να παρω απο αλλου αυτο που η8ελα την Παρακευη...

δεν νομιζω επομενως οτι εχω αδικο για αυτα που ανεφερα πιο πανω ;)

δεν εχω τπτ προσωπικο μαζι σου και μην το παρεις σαν προσωπικη επι8εση ή κατι τετοιο.αλλα οπως λες και συ για τα περι καυστικων σχολιων ετσι σου απανταω και γω οτι η σωστερη πολιτικη του καταστηματος Πλαισιο τον τελευταιο καιρο δεν α8οωνει το παρελ8ον και σε καμια περιπτωση δεν ειναι ενδεικτηκη της καταστασης στα υπολοιπα ελληνικα μαγαζακια...

:flower:

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και μια παριμεια οτι ανεβενει δεν κατεβενει στην ελλαδα για να πεσουν η τιμες θα πρεπει να πεσει φουρνος στην ελλαδα ειμαστε ποιο αργοι και απο την ouγκαντα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.