Jump to content



Μνήμες - Γιατί δεν πέφτουν οι τιμές στην Ελλάδα;


Chosen

Recommended Posts

Μου έκανε εντύπωση που βλέπω ακόμα 300άρια και 400άρια για μνήμες στα ελληνικά μαγαζιά, όταν στην Αμερική και στην Ευρώπη, οι τιμές έχουν πάρει τον κατήφορο εδώ και μήνες.

πχ

Cellshock 2Gb 1000MHz 4-4-4-12 D9GKX

MemoryC - 215

Πλαίσιο - 399

OCZ 2Gb 800MHz Special Ops Urban Elite Edition 4-4-3-15

MemoryC - 150

Multirama - 305

CellShock 2Gb 800MHz 4-4-4-12 D9GMH

MemoryC - 151

Πλαίσιο - 239

Gskill 2GB F2-8000-2GBHZ

MemoryC - 220

Πλαίσιο - 299

OCZ 2Gb 900MHz SLI Edition

MemoryC - 209

Multirama - 442

Υπ'όψην, το MemoryC στέλνει στην πόρτα σου με 5, για το Πλαίσιο και το Multirama δεν γνωρίζω να πω.

Τιμές από Αμερική δεν βάζω για σύγκριση, για να μην αρχίσουμε να κόβουμε φλέβες...

Τι λέτε, σε τι οφείλεται η καθυστέρηση; Γιατί οι τιμές έχουνε πέσει παγκοσμίως εδώ και μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από white_devil

Και εδώ πέφτουν οι τιμές αλλά με πιό αργούς ρυθμούς...εγώ πήρα μια μνήμη 1 Gb ddr2 με 60 ευρό και 2 βδομάδες μετά είχε πέσει στα 50...Σιγά σιγά γίνονται όλα!

Διαφορά 209 με 442 δεν είναι "σιγά-σιγά", βρε αδερφέ...

Αρχική απάντηση από ea6gka

μηπως εχουν στοκ και ειχαν αγορασει παλια με τις υψηλες τιμες?

Αυτό μου ακούγεται πιο ρεαλιστικό, αλλά αν δεν ξεστοκάρουν τώρα, πότε θα ξεστοκάρουν;

Όταν βγαίνουν όλες οι μητρικές με DDR3;

Link to comment
Share on other sites

πές τα πές τα!!!!

σπουδάζω Αγγλία και έρχομαι Ελλάδα σε 10 μέρες και έχω ξεμείνει απο φράγκα, αλλιώς θα αγόραζα απο εδώ τα 4 γίγα που θέλω - απο τα οποία τα 2χ1 θέλω να πιάσουν 500 σε νορμάλ τάσεις και με 4άρια κατα προτίμηση.

κοιτάω τις τιμές στην Ελλάδα και τρελαίνομαι. κάτι πάει να κάνει το πλαίσιο με τις team elite αλλά και πάλι συμφέρει περισσότερο αγορά απο εξωτερικό (δε ξέρω όμως τι παίζει με τις εγγυήσεις)

ΘΕΛΩ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ γύρω στα 120 ευρώ το 2χ1 (μιλάω να 500αρίζουν) (είναι και αγγελία ζήτησης αυτό το μήνυμα... :) )

τι θα γίνει πια? γιατί τέτοιο δούλεμα σε αυτή τη χώρα?

ειλικρινά κυνηγάω φθηνές μνήμες 2 βδομάδες τώρα (και κοιτάω και σε review την κάθε φθηνή αν φτάνει τα 500 που χρειάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από white_devil

Και εδώ πέφτουν οι τιμές αλλά με πιό αργούς ρυθμούς...εγώ πήρα μια μνήμη 1 Gb ddr2 με 60 ευρό και 2 βδομάδες μετά είχε πέσει στα 50...Σιγά σιγά γίνονται όλα!

εγώ που πήρα 512 value kingston 667@75 euros και τώρα κάνει 20 τί να πώ? και την αγόρασα το καλοκαίρι γιατι χρειαζόμουν σε ένα νέο σύστημα... (άσχετο με το θέμα όμως)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

δε ξέρω όμως τι παίζει με τις εγγυήσεις

Είχα πάρει 2Gb Gskill από Αμερική και μου χάλασε το 1 στικάκι. Στην Gskill Europe που είναι στην Γερμανία, δουλεύει ένα ελληνόπουλο (Μιχάλης, αν θυμάμαι καλά) ο οποίος μου έστειλε αριθμό RMA και εντολή να πάω σε μαγαζί της γειτονιάς και έκανα αλλαγή την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Είχα πάρει 2Gb Gskill από Αμερική και μου χάλασε το 1 στικάκι. Στην Gskill Europe που είναι στην Γερμανία, δουλεύει ένα ελληνόπουλο (Μιχάλης, αν θυμάμαι καλά) ο οποίος μου έστειλε αριθμό RMA και εντολή να πάω σε μαγαζί της γειτονιάς και έκανα αλλαγή την επόμενη μέρα.

ειχες μεσον :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 00:03]

απο τα οποία τα 2χ1 θέλω να πιάσουν 500 σε νορμάλ τάσεις και με 4άρια κατα προτίμηση.

τι εννοεις "νορμαλ" τασεις , ? γιατι και το 2.2 ισως θεωρειται νορμαλ αλλα εχε υποψην σου οτι το absolute maximum Voltage τους απο το datasheet της Micron , τοσο για τα 1gbit chips , οσο και για τα "παλιοτερα" 512mbit ειναι 2.3volt.. (σελιδες 81 και 82 αντιστοιχα) (για συγκρισεις θυμηζω οτι και τα BH-x ειχαν 3.6v absolute max)

ΘΕΛΩ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ γύρω στα 120 ευρώ το 2χ1 (μιλάω να 500αρίζουν) (είναι και αγγελία ζήτησης αυτό το μήνυμα... :) )

οποιαδηποτε απο αυτες τις 3 πρεπει να τα εχει τα 1000 με 4αρια (με ποση ταση ειναι ενα αλλο θεμα..)

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?imodule=CT2KIT12864AA80E

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?imodule=BL2KIT12864AA804

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?imodule=BL2KIT12864AA663

το πρωτο κιτ υπαρχει και στο πλαισιο , οπως επισης, υπαρχουν και οι cellshocκ 667 με τα D9GMH στα 118 που ανεφεραν σε αλλο thread (αν και δεν υπαρχουν στον καταλογο πουθενα αυτη τη στιγμη :? )

μπορεις να ρισκαρεις βεβαια και να παρεις απο την crucial τις 667 για 76 με την ευχη να εχουν D9GSV τα οποια πανε αντιστοιχα με τα GMH/GKX , αλλα μπορει να σου ερ8ει και η πατατουλα HNL... ;/

Link to comment
Share on other sites

το να συγκρινεις τιμες

απο ενα απο τα μεγαλυτερα Ευρωπαικα online καταστηματα ειδικευμενα σε μνημες

με φυσικα καταστηματα αλυσιδων καταστηματων της μικρης Ελληνικης αγορας

ειναι ατοπο κατα την γνωμη μου

καταλαβαινω οτι σαν καταναλωτη

δεν σε νοιαζει εαν οι μνημες ερχονται απο μια αποθηκη

ή απο ενα καταστημα 1000τμ με 20 υπαλληλους

ή δεν σε νοιαζει το εαν ο ενας παιρνει τιμες για 1000αδες κιτακια ενω ο αλλος για 10ή100αδες

ή το εαν το site της Α εταιρειας εχει να ανανεωθει οσο αφορα καποιες τιμες απο τον καιρο του Νωε...

ουτε φυσικα θα επρεπε να σε ενδιαφερουν και οι λοιπες ειδικες συμφωνιες μεταξυ εταιρειων και καταστηματων

(ουτε κι εμενα εξαλλου,

γιαυτο κι εγω απο MemoryConfigurator ψωνιζω μνημες

παρολο που δουλευω σε καταστημα ειδων πληροφορικης)

αλλα οπως και να'χει

το φαινομενο ειναι απολυτα φυσιολογικο imho

εξαλλου μπορεις εαν θες να συγκρινεις τιμες ελληνικων καταστηματων με αντιστοιχα οπως Misco & Scan και με μια πιο γενικη δειγματοληψια να δεις μια αλλη εικονα...

σου ξαναλεω

αλλιως εξεταζεται το φαινομενο με την ματια του καταναλωτη που κοιταει την τσεπη του και μονο (και καλα κανει φυσικα...)

και αλλιως εαν θες να κατανοησεις το γιατι...

πιστευω παντως οτι υπαρχουν πιο αρμοδιοι επι του θεματος απο μενα

για να μας δωσουν εαν θελουν πιο ζουμερες πληροφοριες επι του θεματος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

το φαινομενο ειναι απολυτα φυσιολογικο imho

εξαλλου μπορεις εαν θες να συγκρινεις τιμες ελληνικων καταστηματων με αντιστοιχα οπως Misco & Scan και με μια πιο γενικη δειγματοληψια να δεις μια αλλη εικονα...

ok, να και ένα μαγαζάκι αγγλικό, που στέλνει κατά κύριο λόγο Αγγλία και Ιρλανδία:

OCZ 4GB (2 x 2GB) PC2-5400C5 Dual Channel Gold Series - 189

Crucial Ballistix 2GB (2x1GB) DDR2 PC2-8500C5 1066MHz Dual Channel Kit D9GMH - 172

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 02:05]

ok, να και ένα μαγαζάκι αγγλικό, που στέλνει κατά κύριο λόγο Αγγλία και Ιρλανδία:

OCZ 4GB (2 x 2GB) PC2-5400C5 Dual Channel Gold Series - 189

Crucial Ballistix 2GB (2x1GB) DDR2 PC2-8500C5 1066MHz Dual Channel Kit D9GMH - 172

οχι και "μαγαζακι" το OCUK....ρε Πετραν...

μην τρελλαθουμε

και ειδικα για το συγκεκριμενο εχω να σου πω και περιστατικο καλο...

περσι αγορασα 2χ1gb Geil 6400 απο κει προς ~170

ειχε αναφερει ο ιδιος οτι ειχε στοκαρει περι τα 1200 κιτακια!!!

και εξ'ου και η τρελλη τοτε τιμη...

κατα την διαρκεια της ανοδου των τιμων της ram παγκοσμιως τα εν λογω κιτακια εφτασαν να πωλουνται απο το ιδιο καταστημα μεχρι και 340

ε, προχθες πηρα 6 τετοια ακομα προς 90 ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ

(συμπεριλαμβανομενου κ του courier)

προφανως υπαρχουν πολλα απο δαυτα ακομα απουλητα και παιζει με τιμη κοστους

κατι που επιτρεπεται εαν εχεις νορμαλ τιμη αγορας για τετοια ποσοτητα

και εχεις ξαποστειλει και μπολικα απο αυτα σε 3πλασια τιμη για καποια περιοδο

αλλα εαν ειχες στοκαρει πχ τον Νοεμβριο με κοστος 200 το κιτ

ποσο νομιζεις οτι θα μπορουσες να τα διωξεις?

για μετετρεψε τωρα αυτα τα δεδομενα στα μετρα της μικρης ομολογουμενως αγορας enthusiast ram της Ελλαδας και θα δεις γιατι μπορει σε καποια ειδη να προκυπτουν διαφορες ,οπως επισης κ σε καποια αλλα παλι οχι )

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε γιατι στοκαρουν (τοσο πολυ στοκ) αφου ξερουν οτι οι μνημες ειναι rollercoaster?

επισης κατι αλλο , αν πουμε οτι εδω πουλανε ακριβα γιατι αγορασανε ακριβα και τα στοκ ακομα κρατουν, εχω την εξης απορια :

τωρα που αγοραζουν φτηνα και στο επομενο διαστημα θα πουλανε φτηνα και με δεδομενο οτι στο οχι τοσο μακρινο μελλον θα πουλανε εξω τις μνημες ακριβα, επειδη ειπαμε θα ακριβηνουν , εδω θα τις πουλανε στη μιση τιμη? (εφοσον το στοκ αγοραστηκε σε τιμη ξεφτιλα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 23:49]

μηπως εχουν στοκ και ειχαν αγορασει παλια με τις υψηλες τιμες?

τοτε στα παλια τα χρονια που δουλευα στην λιανικη, επι καθημερινης βασης ερχοταν με κουριερ τιμολογια με διορθωμενες τιμες, για προιοντα που ειχαν αγοραστει λιγο καιρο πριν, με ακριβοτερες τιμες.
Link to comment
Share on other sites

2GB Mushkin 5300 3-3-3-10 289.80 Mem-C

2GB Mushkin 5300 3-3-3-10 Πλαίσιο 199

2GB Mushkin 8500 XP 292.82 Μem-C

2GB Mushkin 8500 XP Πλαίσιο 199

2GB Mushkin EM-6400 277 Mem-C

2GB Mushkin EM2-6400 Πλαίσιο 159

Τeamgroup 6400 3-3-3-8 2GB 277 Mem-C

TeamGroup 6400 3-3-3-8 2GB 219 Πλαίσιο

ΤeamGroup 6400 4-4-4-10 189 Πλαίσιο

Τeamgroup 6400 4-4-4-10 205.70 Mem-C

Όπως βλέπεις ισχύει και το αντίθετο για άλλες μάρκες ή για συγκεκριμένα μοντέλα.

Συνεπώς δεν το έχεις κοιτάξει καλά ή εβαλες λίνκ μόνο απο τις πρώτες μνήμες που κοίταξες.

Οι παράγοντες είναι πάρα πολλόι και δεν μπορώ να τους αναλύσω δημόσια.

’μα θές πμ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.