Jump to content



Πρόβλημα στην αναπαραγωγή HD Video 1080p


dubber

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από dubber

Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά λόγια βρε! Κερνάω τυρόπιτα :)

’σε την τυρόπιτα και το άνοιγμα φύλλου και πάνε χτύπα έναν 4300 και μια φθηνή μητρική, γύρνα τον σε 6600 και είσαι τζετ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Χμ... το έκανα και σήμερα αλλά θέλει και μνήμη και αναγκαστικά και VGA. Ανεβαίνει το ποσό και προέρχομαι από πρόσφατες αγορές 2 monitor, 1 dslr camera κτλ και έχω τιγκάρει.

Are you guys familiar with the PureVideo Decoder available at

(Forum won't let me post URL, but search for PureVideo Decoder).

I was having problems to play full 1080P video's back on my 1.8MHz Pentium M / Nvidia Go 6600 Laptop when using Media Player and Media Player Classic. It turns out that the PureVideo acceleration was not being used because the media players have no interface for PureVideo. After installing the 'PureVideo Decoder', the hardware acceleration was automatically enabled for Media Player and Media Center 2005. I can now play all of my 1080P and 1080I titles with no skipped frames and low to moderate CPU utilization. I was VERY surprised to see this 2 year old laptop playing back 1080P (20mb/s video) content flawlessly on my 1080P HDTV. Before the video stuttered very badly duing action scenes.

For those using NVidia 6 series or higher cards, I highly recommend you try this decoder. It has a 30 day free trial. BTW, if you use Media Player Classic, you have to do some manual configuration after installing the decoder. In Media Player Classic, go to Options-> External Filters-> Add--> select 'Nvidia Video Decoder' and 'Nvidia Audio Decoder'.

Nathan

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να συμπληρώσω κάποια πραγματάκια επιπλέον:

To VP2 πλέον, αντί να μεταβιβάζει τα threads στη CPU για επεξεργασία(όπως έκανε το VP1 στις σειρές 6xxx & 7xxx), τα μεταβιβάζει στη GPU, η οποία, όπως έχει εκτεταμμένα αναφερθεί σε πολλά posts στο forum, διαθέτει πολύ μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με τη CPU.

Αυτό, έχει σαν αποτέλεσμα την αποσυμφόρηση του επεξεργαστή από τη ροή δεδομένων και την επιβάρυνση της κάρτας γραφικών αντ'αυτού. Πρόκειται για πολύ καλή σκέψη, μιας και η κάρτα γραφικών μέχρι τώρα "καθότανε" κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής video streams. Ουσιαστικά, ό,τι CPU utilization βλέπεις εκείνη την ώρα, είναι αυτό που τραβάει το software(Win DVD, PowerDVD, MPC etc) για να τρέξει.

Σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε, ότι η κάρτα γραφικών δεν κάνει δουλειά, εγώ προσωπικά διαφωνώ. Αυτό θα είναι ακόμη πιο έντονο στο μέλλον, που το bitrate θα φθάσει πια στα 50mbit/s. Ήδη κάποιες ταινίες σε blu-ray(νομίζω το ΜΙ:ΙΙΙ είναι μία) έχουνε τέτοιο bitrate.

Τέλος, να τονίσω ότι αν είναι να αγοράσεις nvidia κάρτα γραφικών να προσέξεις να αγοράσεις HDCP έκδοση!!! Το λέω αυτό γιατί οι πρώτες παρτίδες από πολλούς κατασκευαστές ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ υποστήριξη HDCP!!!

Όσον αφορά το AGP δυστυχώς δεν έχω να σου πω κάτι μιας και ούτε η ίδια η nvidia έχει ανακοινώσει κάτι... :( :(

Link to comment
Share on other sites

sempron 3000+ am2

7300gs

512ram 667mhz

και έπαιζε τέλεια ότι και να του έβαλε το κορίτσι μου :)

δε ξέρω τί έχω βάλει στον υπολογιστή της αλλά δε κώλωσε πουθενά. (HD 1080 απο την quicktime)

με τον Ε6300 με 55 διεργασίες δε μπορούσα να ανοίξω τα ίδια βίντεο....!!!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω μια παράμετρο που ίσως να μας ξεφεύγει μέχρι τώρα.

Το monitor δουλεύει στα 1920 Χ 1200. Αν κατεβάσω την ανάλυση στα 1600 Χ 1200 π.χ. το playback για το ίδιο video είναι πολύ καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε για clips σε Mpeg4/p10 (H264)

Το πρόβλημα είναι ότι το συγκεκριμένο decoding είναι φοβερά cpu intensive :

1) βελτιώνουμε τον software-decoder (multi-threading, optimization)

2) μεταφέρουμε κάποια κομμάτια της διαδικασίας αλλού (εδώ στην GPU*)

3) συνδυασμός και των δύο.

Όλο το πακέτο: hardware(cpu-gpu) και software (player + decoder + drivers) παίζει ρόλο και κυρίως η cpu

Λύσεις Software

-> Windows Media Player 10+ (WMV , Purevideo support)

-> PowerDVD7 (δικός τους build-in decoder + PureVideo support*)

-> VLC (build-in H264 decoder της VideoLan)

-> NeroShowtime (build-in decoder του "Nero Digital Format" == το δικό τους implementation του Η264)

-> Apple Quicktime (build-in decoder του "Quicktime Pro" == το δικό τους implementation του Η264)

-> όλοι οι DDshow players (zoomplayer/MPc κτλ) χρειάζονται external decoders (ffdshow, CoreAVC κτλ)

Αποτελέσματα

-> Όσοι έχουν δικό τους implementation, υποστηρίζουν καλύτερα τα clips που έχουν γίνει με τους δικούς τους αλγόριθμους (στα υπόλοιπα έχουμε ας πούμε out-of-sync ήχο) και γι'αυτό κανένας Player δεν παίζει 100% τα πάντα.

-> Από τα external το καλύτερο είναι με διαφορά το CoreAVC

-> Ανάλογα τo implementation του encoder του clip, δουλεύει καλύτερα ΚΑΠΟΙΟ (όχι πάντα το ίδιο) player+decoder

Αλλού θα παίξει καλύτερα το mpc+CoreAvc αλλού το Nero Showtime

* Για το PureVideo

purevideods1.jpg

To PureVideo (ο decoder της Nvidia) έχει στόχο να μεταφέρει το 3ο, 4ο "στάδιο" του DECODE στην GPU, ώστε να μειώσει την δουλειά της CPU.

Bottom Line

Έχουμε μια διαδικασία decoding. To hardware μας έχει κάποια συγκεκριμένη απόδοση. Ανάλογα τον player/decoder έχουμε και κάποια βελτίωση.

Αν όμως η διαδικασία χρειάζεται 30 χρόνια cpu , οι διάφοροι decoders δεν βελτιώνουν το θέμα ας πούμε 10% (τόσο έχω δει πρακτικά) και όσο περισσότερο οριακό είναι το hardware, τόσο δεν έχει καμία σημασία το software (σε C2D θα παίζει και με την 7300Gs εάν έχουμε το σωστό software)

Σημείωση

Το σύστημα του dubber είναι 7600 GS AGP και 24" monitor, ακόμα και ή 8600GT (AGP) να υπάρξει πόσο θα βελτιώσει τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφερόμαστε σε Nero media player, αναφερόμαστε σε αυτό?

nerobd6.jpg

Επίσης, για το pure video, αν υποθέσουμε ότι το εγκατέστησα, πώς θα ξέρω ότι κάνει utilize?

Link to comment
Share on other sites

Το πάνω απο το αποπάνω Post έχει τις απαντήσεις.

1) Nero showtime == "το player του Nero"

2) Πρέπει να έχεις κάρτα Nvidia με Purevideo support, Forceware drivers* με Purevideo support (> 84.xx) για την κάρτα σου και player γραμμένο ώστε να χρησιμοποιεί το Purevideo.

Ο PowerDVD υποστηρίζει το Purevideo με το (H.264 + AAC Pack) και η τελευταία του έκδοση το τελευταίο Purevideo HD , το οποίο είναι το Purevideo με το πρότυπο VP2 που υποστηρίζουν οι νέες 8500/8600 + CPu me SSE2 instructions

το PowerDVD το λέει DirectX VA == DXVA, πρέπει να στο δείχνει enabled (hardware acceleration το λέει αν θυμάμαι καλά..)

Υπάρχει και τρόπος να δεις τι ακριβώς φίλτρα παίζει ο player σου, περίπλοκος όμως δεν είναι της ώρας, ο απλός τρόπος είναι να δεις task manager - cpu load

PS1 Επίσης κάτι που δεν ανέφερα so far οι νεότεροι drivers δεν σημαίνει ότι παίζουν κιόλας διότι πολύ απλά σε κάποια στιγμή έγραψαν τo AGP interface

PS2 To Purevideo Decoder installed ή όχι δεν έχει καμία σχέση :jump: :jump: ή παίζει καλά o Forceware+Player+Κάρτα ή όχι

PS3 Βάζω στοίχημα τυρόπιτα ότι αν δεν παίξει με mpc + coreAVC ΔΕΝ θα παίξει με τίποτα άλλο. Στο σύστημά σου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Πώς κατάλαβες ότι δεν έκανε utilize το hardware accel. της GT?

Σου αρκεί να σου πω ότι έπαιζε το ίδιο καλά με την προηγούμενη κάρτα γραφικών που είχα?? (5900 ΧΤ)

Link to comment
Share on other sites

Εχμ όχι, αλλά δεν θα επιμείνω, δεν έχει νόημα.

@WOM / @ ps3: Με mpc + coreAVC Pro έφτασε μέχρι τα 720p. Μέχρι τα 1080p έχουμε δρόμο άρα πουλόπουλος...

Θα δούμε το απογευματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πίσω και πάλι για ενημέρωση.

-Εγκαταστάθηκε "πληρωμένο" το pure video codec.

-Εγκαταστάθηκε "πληρωμένο" το τελευταίο Nero vision.

Ξεκίνησα να γράφω αναλυτικά τί έγινε αλλά νομίζω πιο πολύ θα σας μπερδέψω. Θα κάνω καλύτερα μια ανακεφαλαίωση:

Το πρόβλημα λύνεται εντελώς ή βελτιώνεται κάπως για κάποια αρχεία, για κάποια άλλα δεν υπάρχει γιατρειά (π.χ.WMV).

Παράδειγμα ενώ δείχνει σε κάποιο 720p με H.264 να είναι όλα τέλεια, σε μια ταινία που έχω πάλι με H.264 (Smoking.Aces.2007.720p.HDDVD.x264-ESiR) χάνονται frames όποτε του καπνίσει.

Όλα αυτά δοκιμασμένα και με Nero player και με PDVD και mpc και με εγκατεστημένο pure video κλπ.

Long story short:

Γενικότερα και από τα λεγόμενά σας, χρειάζομαι CPU. Μετά από λίγο ψάξιμο και βοήθεια με τον φίλο NTG, αποφασίζω να φτιάξω ένα "μεταβατικό" pc για το οποίο δεν θα δώσω πάνω από 160-170 και το οποίο θέλω να κάνει αυτό που δεν κάνει το τωρινό μου.

Λέμε λοιπόν να πάρω μία Asrock 4coredual - VSTA η οποία λίγο πολύ τα κάνει όλα, [Αυτό σημαίνει ότι παίρνει και DDR μνήμες (άρα δεν θα δώσω χρήματα για μνήμες) και παίρνει και AGP (άρα γλιτώνω και το έξοδο μιας νέας PCIe)] και έναν Ε4300

Το θέμα όμως είναι: Είμαι σίγουρος ότι αυτό το PC θα κάνει αυτό που θέλω? Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος?

Αυτό που με προβληματίζει π.χ. είναι ότι στο Smoking.Aces.2007.720p.HDDVD.x264-ESiR που χάνω frames, το CPU πλέον δεν ανεβαίνει πάνω από 30-40%. Αυτό σε εμένα τον άσχετο λέει ότι δεν το πνίγει το CPU. Κάνω λάθος.

Παιδάκια please help.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Redir.aspx?ciid=494&cachename=advertising&PageGroupId=49&url=http://www.plaisio.gr/product.aspx%3Fcatalog=1%26category=1033%26product=955574

Καλυτερα αυτη και vga παιρνεις οποτε μπορεσεις.Βαλε και εναν 4300 και εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπούμε στην λογική που έχει καθιερωθεί όπου κάθε πιτσιρικάς ανοίγει και από ένα θέμα που ρωτάει τί mo/bo να πάρει και αν το psu θα σηκώσει τις 30 λάμπες που έβαλε μέσα.

AN τελικά πάω σε upgrade θα είναι ΑΥΤΟ και ο λόγος είναι για να μην δώσω παραπάνω από τα χρήματα που προανέφερα. Στο ΣΥΝΟΛΟ!

Sorry αν δεν έγινε κατανοητό από μένα.

Το ερώτημά μου είναι αν θα παίξει αυτό το πράγμα "Frankestein"

Link to comment
Share on other sites

Vadergr thanx για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του NTG παίζει. Δεν κατέχω το άθλημα οπότε δεν μπορώ να σου πω.

BTW, κάτσε να κάνω ένα γρήγορο Google...

Link to comment
Share on other sites

η ολη ιδεα δημιουργηθηκε ωστε με τα λιγοτερα δυνατα χρηματα να κανει την δουλεια που θελει ..(aka να δει κανενα videaki της προκοπης..)

Ετσι πουλαει μητρικη +cpu που εχει τωρα...και παιρνει με 60€ την μητρικη που εδωσε πιο πανω..

Βαζει αλλα 100€ και παιρνει εναν Ε4300 και ή τον αφηνει default ή κανει αυτο το mod και τον εχει by default πλεον στα 2400Μηζ.

Βαζει μνημες και vga που εχει και ειναι κυριος..(κατα την αποψη μου)

Δεν ειναι υπολογιστης επιδοσεων ...δεν προκειται να μπει κατι αλλο πανω σε αυτο το ....πραμα...απλα καποια στιγμη 8α καταντησει ΗΤPC η κατεβαστηρι αναλογα με τις αναγκες.

PC oυτως η αλλως 8α αγορασει κατα οκτωβρη νοεμβρη....απλα μεχρι τοτε να μην δει κανενα videaki??:p

Aπλα εχει ενα ενδοιασμο ...αν ο Ε4300 default ..8α τον καλυψει...

(πιστευω οτι 8α τον καλυψει ..το θεμα ειναι να πειστει και ο ιδιος ..απο καποιον αλλον :D)

Οποτε αν καποιος εχει τον Ε4300 και δεν βαριεται ...ας τον ριξει μια στα φυσιολογικα Μηζ να δοκιμασει κανενα ΗD 1080p...(cptkoulis?)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.