Jump to content



Πρόβλημα στην αναπαραγωγή HD Video 1080p


dubber

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jogi

Στο laptop της υπογραφής μου παίζω χωρίς κανενα προβλημα και 720p και 1080p. Με VLC και quicktime. Το cpu utilization πανω απο 50-60% δεν ειναι.

E, αυτο ελειπε να μην επαιζε σε c2d 2.16 με x1600...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Σήμερα, στις 00:48]

Στο laptop της υπογραφής μου παίζω χωρίς κανενα προβλημα και 720p και 1080p. Με VLC και quicktime. Το cpu utilization πανω απο 50-60% δεν ειναι.

Μήπως το Laptop σου σηκώνει και την ανάλυσή μου?

Link to comment
Share on other sites

@ dubber Το λαπτοπ ειναι dual link dvi δηλαδη σηκώνει και 2560 x 1600.

@ Vadergr, αναφερω το λαπτοπ μου για να πω οτι λογικά δεν θα εχει κανενα προβλημα με αδύναμο σχετικά μηχανημα απο πλευράς καρτας γραφικών και νορμαλ απο πλευρας επεξεργαστη (για desktop).

Link to comment
Share on other sites

Jogi και μενα το macbook μια χαρά τα παίζει όλα και έχει 950 intel πάνω...Ξεχνας όμως οτι είναι mac εκτός και αν τρέχεις windows...

Εγώ λέω να μην κάνεις τίποτα...Αν δεν βρεθεί software τρόπος μην κάνεις αναβάθμιση γιατί θα είναι πεταμένα λεφτά ... Περίμενε να πας κατευθείαν σε 4πύρηνο:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif

Jogi και μενα το macbook μια χαρά τα παίζει όλα και έχει 950 intel πάνω...Ξεχνας όμως οτι είναι mac εκτός και αν τρέχεις windows...

Εγώ λέω να μην κάνεις τίποτα...Αν δεν βρεθεί software τρόπος μην κάνεις αναβάθμιση γιατί θα είναι πεταμένα λεφτά ... Περίμενε να πας κατευθείαν σε 4πύρηνο:T:

Ναι όμως εχει διπυρηνο... Και την δουλεια την κανει ο επεξεργαστής.

http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/musicandvideo/hdvideo/contentshowcase.aspx

για sample clips και απαιτησεις hardware.

Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο Nero παίζει χωρίς πολλά πολλά.

Αλλά και τα ανάλογα προγράμματα από άλλες εταιρίες πρέπει να έχουν ίδιες δυνατότητες.

Μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το hardware acceleration στις επιλογές του showtime.

Δεν χρειάζεται δυνατός επεξεργαστής.

Έπαιζαν τα πάντα με τον AMD 3500+ σε 6600 χωρίς σπασίματα και χαμένα καρέ.

Σχετικά είναι τo post No176, το post No 139 και στο TheLab για DXVA υποστήριξη με Nvidia σε XP.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απαραίτητο να ενημερώσω με τα τελευταία νέα και την λύση του προβλήματος.

Τελικά έγινε αναβάθμιση με ό,τι είπα πιο πάνω με την προσθήκη όμως ενός 2G Ram kit της Team στα 80 από το ΠΛΑΙΣΙΟ.

Το PC κάνει αυτό ακριβώς που θέλω και με το παραπάνω. Μετά την αναβάθμιση και το clean install των Windows, έγινε και η εγκατάσταση του pure video και όλα πλέον δουλεύουν ρολόι. Η αναπαραγωγή 720p και 1080p είναι πλέον παιχνιδάκι. Επαληθεύτηκαν λοιπόν όσοι έλεγαν ότι η CPU είναι αυτή που με φρενάρει και όχι κάποιο software που έλειπε ή η κάρτα γραφικών.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν πολύ σωστό που λες αν με είχες ρωτήσει να σου πω αν δοκίμασα clean install πριν το upgrade. Κι επειδή, ξέρω, μπορεί να ενδιαφέρει μερικούς, ΝΑΙ δοκίμασα και αυτό πριν προχωρήσω ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Να αναφέρω κι εγώ ένα πρόβλημα που έχω στον τομέα αυτό.

Έχω μια 8800GT και έχω εγκαταστήσει τον CoreAVC codec για αναπαραγωγή HD υλικού. Να σημειώσω πως ο CoreAVC μέχρι και την έκδοση 1.6.5.0 δεν υποστηρίζει hardware acceleration. Η CPU είναι ένας 630 Intel. Οπότε τα 1080p δεν παίζουν σωστά. Θέλω να δοκιμάσω και με τον PureVideo αλλά το πρόβλημα που έχω είναι πως δεν μπορώ να κάνω κανέναν media player να τον "προτιμήσει" για την αναπαραγωγή των ταινιών. Ακόμα και στο Smart Play του Zoom Player όταν επιλέγω τον decoder αυτόν, δεν έχω εικόνα και ακούγεται μόνο ο ήχος.

Οι ταινίες είναι κωδικοποιημένες με H.264 αλλά σε mkv container που νομίζω παίζει ένα ρόλο στο "βάρος" τους. Αντίστοιχο 1080p κλιπ σε avi container έπαιζε μια χαρά.

Εγώ αυτό που θέλω είναι να ενεργοποιήσω τον purevideo decoder σε κάποιο media player.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.