Jump to content



ίσως μια πίο αποτελεματική λύση υδρόψυξης


Mainframe

Recommended Posts

Παιδία εγώ προτού αλλάξω την μαμήσια ψήκτρα στην 8800 είχα 92 - 97 βαθμούς (full load) και ήταν και χειμώνας (http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36583&highlight=%F0%E1%F4%DD%ED%F4%E5%F2). Μετά, με την ΗR 03 PLUS έπεσα στους 75 βαθμούς την ίδια περίοδο. Περισσότερο από 20 βαθμούς κάτω! Τώρα που καλοκαίριασε + 5 βαθμοί επάνω είναι φυσιολογικοί. Αν για παράδειγμα ανοίξω το κλιματιστικό στο δωμάτιο σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 23-24 βαθμών, το max που βλέπω είναι πάλι 75 βαθμούς στο GPU και σε idle 53 C.

Ελπίζω να είναι κατανοητό πως η 8800 μου δεν έχει κάποιο πρόβλημα αλλά υποστηρίζει συνέχεια το monitor μου με 1920*1200 οπότε και ζεσταίνεται αναλόγως (ιδιαίτερα στα παιχνίδια).

Τώρα γιατί σκέφτομαι να βάλω υδρόψυξη στην GPU αφού τα πράγματα δεν είναι τόσο δραματικά.?Ο λόγος είναι πως θέλω πρωτίστως να αρχίσω να ξηλώνω τα ανεμηστίρια Πάνω στην ΗR 03 PLUS παίζει ένα 9αρι zalman όπου στις 2500 στροφές αρχίζει να γίνεται αντιληπτό αλλά δυστυχώς μόνο σε εκείνες τις στροφές έχει αποτέλεσμα , τουλάχιστον τώρα που καλοκαιριάζει γιατί .τον χειμώνα είναι αποτελεσματικό και στις 2000 στροφές. Αποτέλεσμα όπως και να έχειθόρυβος. :wall:

Επιπλέον η ΗR 03 PLUS αν και αποδοτικότατη καλύπτει πάνω από 3 θύρες και εμποδίζει την διάταξη σε SLI όπου είναι και στόχος στο μέλλον (.όταν τέλος πάντως αρχίσει να πέφτει η τιμή τηςGTX..)

Τώρα αναφορικά με το CPU..Καλή η Zalman 9800 ΝΤ αλλά ρε παιδία κάνει θόρυβο. Όταν ειδικά περάσει τις 1800 στροφές.αεροπλάνο. Και να σκεφτείτε πώς τελικίαζει στις 2500..ε ρε γλέντια. :rofl:

Από την άλλη, στην πλάτη του κουτί μου , έχω ήδη 2 δωδεκάρια ( στις 1300 στροφές) για να πετούν έξω την ζέστη. Οπότε λέω αφού τα έχω και είναι αθόρυβα, δεν τα συνδυάζω με 2 δωδεκάρια ψυγεία βάζοντας υδρόψυξη στην GPU και στο CPU και να ξηλώσω όλα τα άλλα φουρφούρια? Αυτή είναι όλη η σκέψη.

Αν και λοιπόν, όπως έχω πει άλλες φορές με φοβίζει η υδρόψυξη είπα να το δοκιμάσω και να πειραματιστώ. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω λεπτομέρειες όπως το μέγεθος των ρακορ, τους σφικτήρες με τις ιδιαιτερότητες τους κλπ κλπ. Για μένα δυστυχώς αν και είχα καταλήξει σε κάποια κομμάτια από το NTERNET - Πλάισιο, δεν είναι επιτρεπτό να το παραγγείλω αφού δεν ξέρω ακόμα βασικές λεπτομέρειες όπως πόσα ρακόρ τι ρακόρ, αν υπάρχει κάποια αλοιφή στεγανοποίησης κλπ κλπ----’σε που για κάποιο λόγο δεν έχει σωλήνες στο site.. Εδώ το θέμα θέλει ΠΩΛΗΤΗ που γνωρίζει και μπορεί να μου πει δέκα πράγματα από κοντά και το σπουδαιότερο να μου δείξει τα βασικά.Για παράδειγμα εγώ δεν ξέρω πως και πότε πρέπει να βάλω το νερό στο κύκλωμα:o Σίγουρα δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά ότι κάνεις για πρώτη φορά σε κάνει να είσαι περισσότερο διστακτικός και προσεκτικός. :confused::help:

Ευχαριστώ όλους σας για τις προτάσεις μέχρι τώρα.Σε λίγες μέρες ελπίζω να σας έχω καλά νέα και φυσικά φωτογραφίες. Εντωμεταξύ οποιαδήποτε σχόλιο ακόμα και για την P35 ευπρόσδεκτο :)

Link to comment
Share on other sites

Και γω κολλάω να βάλω νερό μόνος μου πρωτη φορά, αλλά εμένα με απασχολει και κατι αλλο.

Αν θέλω να αλλαξω και κάτι στο pc, το ξαπλωνω οριζοντια,(αλλάζω καρτες, δοκιμαζω fans κτλ,κτλ ) για να ειμαι άνετος.

Με νερο θα μπορω να το κάνω αυτό, η θα γινει waterland? (ασχετος).

Αν τα πάρω όλα απο το extremeshop υπάρχει δυνατοτητα να τα βάλλουν αυτοί?

(καλά αυτό θα το μάθω και μόνος μου αν περάσω καμια βολτα απο κει, που όλο λεω αλλα...)

όσο για το λινκ με το p35 η εγκυρότητα του site ελενχεται...θα έχουμε την δυνατότητα να μαθουμε περισσοτερα μετά...

αν είναι έτσι για την VGA που λες πάσο...στο κατω κατω βάζεις και 1 fan στο chipset και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Αν τα πάρω όλα απο το extremeshop υπάρχει δυνατοτητα να τα βάλλουν αυτοί?

(καλά αυτό θα το μάθω και μόνος μου αν περάσω καμια βολτα απο κει, που όλο λεω αλλα...)

Nα ερθεις να το βαλουμε μαζι :)

Οσο για ρακορ,λαστιχα, υγρο,σφυκτηρες μην σε απασχολουν. Σε ολους τα κανω δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από την μακρινή Αθήνα??? Μπουκάλα?:laughing:

Και μετά σου λένε ότι βρίσκεις ότι θέλεις στην Πρωτεύουσα.... Μου θυμίζει το τραγούδι που λέει ..Είναι μύθος - είναι μύθος το δασύτριχό σου στήθος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 16:47]

Nα ερθεις να το βαλουμε μαζι :)

To έχω στο προγραμμα...thanks unseen.

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 16:51]

Και εγώ από την μακρινή Αθήνα??? Μπουκάλα?:laughing:

:p

Aν βάλω τελικά πριν απο σένα θα γράψω για τυχόν δυσκολιες και παρατητηρησεις που μπορει να έχει κάποιος που βλεπει 1η φορά νερό στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε νερό... Και εγώ έβαλα για πρώτη φορά... Το μόνο που μου πήγε στραβά είναι ότι η Hydor L30 ακούγεται σαν φορτηγό.... :( Κυριολεκτικά... Και το λαστιχάκι και αυτά αν έχει χαλάσει δεν ξέρω να το αλλάξω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 19:27]

Βάλε νερό... Και εγώ έβαλα για πρώτη φορά... Το μόνο που μου πήγε στραβά είναι ότι η Hydor L30 ακούγεται σαν φορτηγό.... :( Κυριολεκτικά... Και το λαστιχάκι και αυτά αν έχει χαλάσει δεν ξέρω να το αλλάξω...

Ριξε μια ματια εδω για τον θορυβο της L30

Πιστευω θα σε βοηθησει να αντιμετωπισεις το προβλημα

@Mainframe

Παντου υπαρχει ενας μυθος...........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.