Jump to content



Κάηκε το τροφοδοτικό;


gdp77

Recommended Posts

Η ιστορία έχει ως εξής :

Γυρνάω από δουλειά και κατευθείαν πάω στο γραφεί και ανοίγω το pc. Βλέπω ότι ξεκινάει να boot-άρει κανονικά και πάω στην τουαλέτα. Όταν γύρισα το βρήκα κλειστό. "Ξέχασα να το ανάψω;" αναρωτιέμαι και χωρίς δεύτερη σκέψη ξαναπατάω το power-on. Αυτή τη φορά, άναψε μόνο το λαμπάκι "power" του tower, έμεινε αναμμένο, αλλά στο tower τίποτα δε λειτουργούσε. Οι ανεμιστήρες δεν στροφάριζαν κτλ... To πρώτο εγκεφαλικό ήρθε, γιατί σήμερα έπρεπε να βγει απίστευτη δουλειά... Τέσπα, αποσυνδέω ρεύμα, το αφήνω κανά τέταρτο, ξανασυνδέω, πατάω power-on και αυτή τη φορά δεν ανάβει τίποτα. Όλα νεκρά. Το μόνο που λειτουργεί είναι το λαμπάκι της μητρικής που δείχνει ότι παίρνει τάση.

Το τροφοδοτικό είναι το ηρωικό enermax 465 με άπειρες ώρες λειτουργίας, που το έχω από την εποχή του Athlon 2500+ mobile... Το σύστημα είναι φορτωμένο με σκληρούς, 7900GT, A64 4600+ @ 2600 κτλ., δηλαδή το τροφοδοτικό πρέπει να δούλευε στην τσίτα. Έχει σηκώσει και τα τρελά O/C που έκανα με το 2500+ & W/C κτλ.

1) Η γνώμη μου είναι ότι μάλλον κάηκε το τροφοδοτικό. Επειδή δεν την παλεύω για "τράμπες" και πολύ ψάξιμο, συμφωνείτε και εσείς, ώστε να πάω να αγοράσω άλλο; Ή παίζει να είναι και κάτι άλλο;

2) Αν τελικά είναι τροφοδοτικό, παίζει να έχει πάρει η μπάλα και άλλα εξαρτήματα π.χ. cpu ? Γιατί αν είναι μόνο τροφοδοτικό, έχει καλώς. Αν μου έχει καεί και κάτι άλλο (λόγω του ότι είμαι με 939 socket) σημαίνει ότι πάω για ολική αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

αν μυριζει κι ολας, ειναι σιγουρο.

το ιδιο κολπο "αναβω, σβηνω σε 30 δευτερα και δεν αναβω ποτέ ξανα" εκανε το pcp&c και τις 2 φορες που ανατιναχτηκε.

οσα τροφοδοτικα μου καηκαν, δεν πειραξαν τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Απόψε πρέπει να βγει τρελή δουλειά... Αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω το laptop για τις εκτυπώσεις και για κάποια αντίγραφα DVD θα πάω σε φίλο. Δεν υπάρχει χρόνος για τίποτα... Αύριο λύνω μηχάνημα και βλέπουμε. Απλά ήλπιζα να μου λέγατε ότι "100% είναι τροφοδοτικό" ώστε να αγοράσω άλλο χωρίς πολύ "ψάξιμο".... Αν και από ό,τι βλέπω οι απόψεις εδώ συγκλίνουν ότι μάλλον τροφοδοτικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

το πιο πι8ανο βωαση νεκροψιας ειναι πως φταιει το τροφοδοτικο.

παντως το να εχει καψει και κατι αλλο δεν ειναι απι8ανο,απλα τα καλα τροφοδοτικα (οπως και τα Ενερμαξ) οταν καιγονται ριχνουν ασφαλειες ακριβως για να προστατεψουν τυχον αστοχια σε καποιο αλλο υλικο.

καλα ψεμπερδεματα....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να κάηκε, πάλι enermax θα πάρω. Το συγκεκριμένο είχε πάνω από τρία χρόνια ζωή, έδωσε ρεύμα σε 3 διαφορετικά μηχανήματα που ΛΙΩΣΑΝΕ και πάντα με σταθερές και σωστές τάσεις... Sorry, αλλά πάλι enermax θα πάρω (infinity 650) αν τελικά έχει όντως καεί.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να μην παθεις και "δευτερο εγκεφαλικο", θα ελεγα να το ελεγξεις το μηχανημα σου με καποιο αλλο τροφοδοτικο για να σιγουρευτεις οτι οντως ειναι αυτο. Γιατι αν δεν αναβει ουτε με καποιο αλλο, τοτε... κλαυτα Χαραλαμπε... Περιπλεκονται τα πραγματα οσον αφορα το τι φταιει μετα. Αλλιως κανε το αντιθετο πειραμα. Βαλε το τροφοδοτικο σε καποιο μηχανημα που δουλευει ωστε να διαπιστωσεις οτι οντως καηκε. Με προβληματιζει λιγο αυτο που ειπες οτι αναβει το λαμπακι της μητρικης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 08:07]

Με προβληματιζει λιγο αυτο που ειπες οτι αναβει το λαμπακι της μητρικης...

βασικα απο προσωπικη πειρα στα καμενα τροφοδοτικα κυριως 8α ελεγα πως κατι τετοιο ειναι δυνατον να συμβει...

εμενα μου εχει τυχει να αναβουν ολα και ανεμιστηρες και απλως να μην κανει ποστ(beep) η μ/β

η να αναβει το λαμπακι της μ/β και τιποτα αλλο.

Αυτο απο οσα ξερω γινεται επειδη το τροφοδοτικο στελει διαφορες τασεις στη μ/β για δοκιμη

αν για καποιο λογο (ειτε επειδη καηκε ενα κυκλωματακι,ειτε για αλλο λογο) μια απο αυτες δεν στελνεται απλα δεν δουλευει (ειτε δεν αναβει κα8ολου ειτε αναβει μερικως)

Η απλα κατι μεγαλο μεσα καηκε(πυκνωτης η δεν ξερω τι..)

ελπιζω να βοη8ησα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τον πούλο.... Έλυσα το μηχάνημα σήμερα το πρωί, έβαλα άλλο τροφοδοτικό (παλιό 450άρι), μόνο cpu και μνήμες πάνω στο μητρική. Συνδέω ρεύμα, ανάβει πάλι το λαμπάκι της μητρικής, πατάω το power switch της DFI και.... νέκρα... ’ρα λογικά τα κακάρωσε η μητρική;

Αυτό σημαίνει 500-600 ευρώπουλα σήμερα το πρωί στη Στουρνάρη για αναβάθμιση... Επίσης σημαίνει ότι μετά από δέκα χρόνια με ΑΜD θα ξαναγοράσω Intel :(

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το stock του Πλαισίου στη Μεταμόρφωση δε θα χει 939? Καμιά A8N32-SLI με κανα 50άρι παίζει σίγουρα να χει. Αν θες ρίξε μια ματιά ή πάρτους τηλέφωνο.

Αλλιώς μια χαρά είναι το πακέτο που σκέφτεσαι (ίσως να έπαιρνα Ρ35 μόνο και μόνο για τη μελλοντική αναβάθμιση).

Link to comment
Share on other sites

Δεν με καλύπτει τίποτα εφόσον και οι μνήμες μου είναι OCZ platinum special edition for DFI. Αν πάρω 939 εκτός DFI θα πέσω δραματικά σε επιδόσεις

(οι μνήμες παίζανε στα 600 και το cpu ήταν o/c).

H ολική αναβάθμιση είναι μάλλον μονόδρομος. Το p35 λες ότι έχει καλύτερη αναβαθμισημότητα λόγω υποστήριξης penryn?

Link to comment
Share on other sites

Απο το να παρεις καινουργιο η να κανεις αναβαθμιση , βρες μια μεταχειρισμενη να κανεις τη δουλεια σου.....

Βρες μια προχειρη μητρικη 939 και μετα περιμενεις να πεσουν οι τιμες κιαλλο....

Γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Special Edition για DFI μπορεί να είναι, αλλά δε νομίζω να μην παίζουν και σε άλλες μητρικές. Για το Ρ35 ναι, λόγω Penryn το προτιμώ. Αν είναι κιόλας θα έβαζα έναν 4300 για αρχή μέχρι να βγουν τα Pernyn ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αυτό που έγινε είναι απίστευτο. Μόλις τσέκαρα τιμές στο νετ και αποφάσισα στο πακέτο αναβάθμισης, πάω στο λυμένο μηχάνημα. Κοιτάω τη μητρική που βρίσκεται χύμα πάνω στο τραπέζι. Ξεκουμπώνω και ξανακουμπώνω τις μνήμες. Πατάω για τελευταία φορά το power switch... και.... Πήρε μπρος!!! Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.