Jump to content


Ερωτήσεις για intel o/c


gdp77

Recommended Posts

Ok. Αγόρασα :

Gigabyte P35 DS3

2GB Cellshock DDR2 800 4-4-4-12

C2D 6600

Όση ώρα το στήνω, μπορείτε να μου απαντήσετε

1) Αν κάποιος έχει παρόμοιο setup, τι έχει καταφέρει όσον αφορά το o/c

2) Οι μνήμες πρέπει να είναι 1:1 (όπως στο AMD σύστημα που είχα); Δηλαδή αν θέλω 3GHz είναι καλύτερο να δώσω 333x9 και οι μνήμες να παίζουν 1:1 (άρα οι μνήμες να παίζουν σαν DDR667);

Αυτά προς το παρόν, για ό,τι άλλο προκύψει θα ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

ο gdp77 με ιντελ......:p

Απανταω εδω στην αλλη απορια που ειχες στο αλλο θεμα...

Ειχα ακουσει και εγω οτι ανεβαζαν 550+ σε c2d και ~500 για quad..

Το θεμα ειναι οτι ειχε πολυ πιο χαλαρα timings σε τετοια fsb..

Ειναι ιδια μητρικη με αυτη που παρουσιασε ο fragma στο forum? Για δες...Ειχε παρουσιασει την DS3R ( και εσυ αυτη εχεις; )

Για τσεκαρε εδω...

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=39108&perpage=20&pagenumber=1

Επισης οσο αφορα τον διαιρετη , στο 965 ειναι καλυτερα να παιζεις με διαιρετη και οχι 1:1..

Αυτης της αποψης ειμαι, αν μπορεις να τρεξεις πιο ψηλα της μνημες σου , καλως....;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω την DS3 σκέτο, που δεν έχει DDR3. Κατά τα άλλα, ίδιες μου φαίνονται.

Επίσης, τι τάσεις θέλει στο περίπου ο 6600 για 3GHz? Μη μου πείτε "ανάλογα με το κομμάτι"... Στο περίπου λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. τελικά είμαι στα 333x9 = 3 GHz και οι μνήμες στα 800. Δεν ασχολήθηκα καθόλου, απλά FSB άλλαξα και είχα τα 3 GHz για πλάκα. Παραπάνω δε δοκιμάζω μιας και τα παιχνίδια με το o/c τα έκανα όταν είχα χρόνο. Δυστυχώς χρόνος δεν υπάρχει σήμερα...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παίδες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω λιγο κατι...κ γω μεχρι τα 3.0ghz θελω να τον φτασω οχι παραπανω για αρχη..τωρα την επιλογη FSB-Memory Clock mode την εχω στο linked ωστε η μνημη να μενει περιπου default..κ πειραζω μονο το fsb ε?

Ευχαριστω κ να στε καλα..;)

Υ.Γ: Φιλε gdp77 τις μνημες δεν τις πειραξες καθολου δλδ ε?(ρωταω επειδη εχουμε τις ιδιες..για να ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Απλά αλλάζοντας το FSB ανέβαιναν και οι μνήμες (λόγω ratio προφανώς), πείραξα μόνο το ratio (2,40) ώστε να τρέχουν οι μνήμες στα default τους (DDR2 800).

Αν βρω χρόνο ίσως κάνω κανά τεστάκι για να σου πω μέχρι που φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 00:47]

Αν βρω χρόνο ίσως κάνω κανά τεστάκι για να σου πω μέχρι που φτάνουν.

Πληροφοριακά ίσως και μην έχετε ακριβώς τις ίδιες. Ο Billys έχει τις V2.

Εdit : Billys όσο ανεβάσεις το fsb ανεβαίνει παράλληλα και ο χρονισμος των μνημων.

αν έχεις 1/1 διεραιτη βάζεις π.χ. 266fsb παίρνεις 266mhz(x2) στην ram.

αν έχεις 2/3 διεραιτη βάζεις π.χ 266fsb παιρνεις 3/2 * 266 = 400 στην ram (x2) δλδ 800mhz. (fsb/ram = 2/3 => ram= 3/2 *fsb).

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό δε μας είπες: ψύκτρα; Με την μανίσια πρέπει να είσαι άνετα στα 3-3.3, ενώ με οποιαδήποτε half-decent ψύκτρα πρέπει να μπορείς να παίξεις και στα 3.5-3.7, ανάλογα και με το κομμάτι σου φυσικά. ’λλοι Ε6600 θέλουν 1.42 για τα 3.6 κι άλλοι δεν τα πιάνουν ούτε με 1.65.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.