Jump to content


Αναζήτηση Full Tower


pusher

Recommended Posts

:hi:

Διάβασα πολλά και έψαξα αρκετά για να εντοπίσω τα καλύτερα Full Towers αλλά σε κάποια φάση πελάγωσα. Σίγουρα στο thelab υπάρχουν αρκετά θέματα για κουτιά, αλλά ανοίγω αυτό για να πάρω απάντηση από τους ειδικούς :D μιας και διαβάζοντας κι άλλα θέματα περισσότερο θα μπερδευτώ παρά θα διαφωτιστώ.

Ίσως να είναι δύσκολο αυτό που θα ζητήσω, αλλά πιστεύω ότι βρίσκομαι στο καταλληλότερο μέρος για να πάρω σοβαρές και υπεύθυνες απαντήσεις!!!

Αρκετά με την εισαγωγή... Λοιπόν, ψάχνω Full Tower το οποίο να είναι/έχει:

  1. ελαφρύ σε βάρος
  2. κορυφαίο εξαερισμό
  3. πολλές θέσεις για HDDs και λοιπές συσκευές
  4. εύκολη τοποθέτηση συσκευών
  5. χώρο για υδρόψυξη μέσα στο κουτί (η οποία θα επαρκεί όχι μόνο για τη CPU, αλλά και για VGA, μνήμες, Chipset και ότι άλλο..)
  6. φίλτρα στις εισαγωγές και εξαγωγές αέρα (αυτό αν το κρίνεται εσείς απαραίτητο - δε ξέρω αν τα φίλτρα έχουν περισσότερα μειονεκτήματα παρά πλεονεκτήματα)
  7. ποιοτικά υλικά
  8. ηχομόνωση
    [/list=1]
    Αυτά... Α, και κατά προτίμηση να μη συνοδεύεται από ανεμιστήρες στη συσκευασία του, αν και αυτό δε με ενδιαφέρει τόσο.
    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Χθες, στις 23:40]

Silverstone TJ-07 και τα Lian-Li....

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Winters.

Η ονοματολογία στα Silverstone TJ πώς πάει; Όσο μεγαλώνει το νούμερο τόσο καλύτερο και το κουτί ή καμία σχέση; Από τα Lian-Li έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο; Ποιο απ' όλα τα Lian-Li που τηρούν τις προδιαγραφές που έθεσα είναι το καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

για ελαφρυ το stacker το ξεχνας.

για ευκολια σε τοποθετηση και πληθωρα χωρων για πολλες συσκευες ξεχνας και τα lianli.

για κορυφαιο εξαερισμο και χωρο για υδροψυξη εσωτερικα ενα ειναι το κουτι που σου ταιριαζει.

Thermaltake TX

http://www.thermaltake.com/product/Chassis/fulltower/mozart_tx/MozartTX.htm

το μονο που θα μεινει απεξω ειναι το 4πλο τετραγωνο ψυγειο το οποιο μπορει ανετα να ψυχει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 03:56]

το μονο που θα μεινει απεξω ειναι το 4πλο τετραγωνο ψυγειο το οποιο μπορει ανετα να ψυχει τα παντα.

Να ρωτνησω κατι μια που το ανεφερες...

Το 4πλο τετραγωνο ψυγειο δεν εχει ελπιδες να χωρεσει/στερεωθει στον χωρο πισω απο την μητρικη? Αυτον που προοριζεται, και καλα, για 2η mini mobo.

Λογικα και κατι τετραγωνα κουτια θα βολεψουνε το παλουκαρι, οπως http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=220

Link to comment
Share on other sites

το 343 ακα Κυβος της Λιανλι δεν με επεισε απο οσο το ειδα απο κοντα.

αντιθετα στο ΤΧ μπορεις να στερεωσεις το ψυγειο απο την εξω μερια και να βαλεις μεχρι και 8 12αρια push pull......στις 900στροφες και απλα να μην μασαει το θεο του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

για ευκολια σε τοποθετηση και πληθωρα χωρων για πολλες συσκευες ξεχνας και τα lianli.

Που ακριβως ΔΕΝ εχει πληθωρα χωρων το PC-2000A plusII?

Δεν ειναι αρκετες οι 7 θεσεις 5.25'' και οι 12χ3.5'' για δισκους ???

ή μηπως το ΤΧ εχει περισσοτερες.

Για να μην μιλησουμε για το βαρος....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Winters.

Η ονοματολογία στα Silverstone TJ πώς πάει; Όσο μεγαλώνει το νούμερο τόσο καλύτερο και το κουτί ή καμία σχέση;

Από τα μεσαία προς μεγάλα:

TJ-05 -> TJ-06 (inverted ATX) -> TJ-09 -> TJ-07

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 03:56]

για ελαφρυ το stacker το ξεχνας.

για ευκολια σε τοποθετηση και πληθωρα χωρων για πολλες συσκευες ξεχνας και τα lianli.

για κορυφαιο εξαερισμο και χωρο για υδροψυξη εσωτερικα ενα ειναι το κουτι που σου ταιριαζει.

Thermaltake TX

http://www.thermaltake.com/product/Chassis/fulltower/mozart_tx/MozartTX.htm

το μονο που θα μεινει απεξω ειναι το 4πλο τετραγωνο ψυγειο το οποιο μπορει ανετα να ψυχει τα παντα.

To βάρος του Stacker 832 δεν το βρήκα στα Specifications του...

To LIAN LI PC2000B PLUS II νομίζω ότι είναι ευρύχωρο! Τώρα για ευκολία τοποθέτησης χωρίς να το έχω δοκιμάσει δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

20070315033402vg7.jpg

Το Mozart παρά είναι μεγάλο!

Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo [Σήμερα, στις 11:03]

Από τα μεσαία προς μεγάλα:

TJ-05 -> TJ-06 (inverted ATX) -> TJ-09 -> TJ-07

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Και μία απορία: Πηγαίνουμε προς της BTX μητρικές ή καμία σχέση; Ρωτάω γιατί μερικά κουτιά δίνουν και kit τροποποίησης για ΒΤΧ μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο μήνυμα είχα κάνει αυτή την ερώτηση:

Και μία απορία: Πηγαίνουμε προς της BTX μητρικές ή καμία σχέση; Ρωτάω γιατί μερικά κουτιά δίνουν και kit τροποποίησης για ΒΤΧ μητρικές.

Συγγνώμη που την επαναλαμβάνω εδώ, αλλά μάλλον μέσα στο μεγάλο προηγούμενο post δεν έπεσε στην αντίληψη πολλών!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 10:37]

Που ακριβως ΔΕΝ εχει πληθωρα χωρων το PC-2000A plusII?

Δεν ειναι αρκετες οι 7 θεσεις 5.25'' και οι 12χ3.5'' για δισκους ???

ή μηπως το ΤΧ εχει περισσοτερες.

Για να μην μιλησουμε για το βαρος....

Κι εγω ετσι ελεγα αλλα ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ για να στριμωξω το " gaming pc" μεσα του.Να σημειωθει οτι εχω μονο ενα δισκο SATA και 0(μηδεν) optical drives

Φυσικα αν καποιος γνωριζει απο modding εχει πολλες δυνατοτητες :T: (πχ χωραει μεχρι και 4πλο ψυγειο στο διατρητο πατωμα του case,αν φυγουν οι δισκοι και το PSU)

Link to comment
Share on other sites

Το BTX μην το κοιτάς καθόλου θα έλεγα... Όλοι λέγανε συνέχεια για το BTX καιρό πριν, αλλά μου φαίνεται πως τελικά δεν προχωράει η δουλειά. Δεν είχε γίνει καμιά ιδιαίτερα σοβαρή προσπάθεια, πέρα από την ίδια την Intel, για να κυκλοφορήσει στην αγορά. Αλλά και να γίνει κάτι τέτοιο, θα αρχίσουν να πέφτουν ανακοινώσεις πολύ πριν και μετά θα πάρει κάμποσο καιρό να φύγει το ATX από τη μέση. Εδώ συνεχίζουν να βγάζουν, ακόμα και κάποια κορυφαία, AGP μοντέλα στις κάρτες γραφικών.

Έπειτα μη λάβεις υπόψη σου το να δίνει το κουτί φίλτρα, ανεμιστήρες κτλ. Αν δίνει καλώς, αν δεν δίνει μην το αποκλείσεις. Τα φίλτρα ειδικά είναι πάμφθηνα.

Επίσης δεν χρειάζεται να λέει οτι έχει "θέση" για ψυγείο κτλ. Αν έχει χώρο το βολεύεις με πατέντα, όπως κάνουν οι περισσότεροι.

Κάτι άλλο μετά είναι οτι καλή ροή αέρα δεν έχει οπωσδήποτε αυτό που είναι τρύπιο από παντού, έχει 10 ανεμιστήρες κτλ. Η ροή του αέρα είναι ένα μεγάλο θέμα που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Οι πολλοί ανεμιστήρες και οι πολλές τρύπες δεν είναι απλώς οτι "δεν κάνουν τη διαφορά" αλλά πολλές φορές μπορούν να φέρουν και τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Η εύκολη τοποθέτηση συσκευών επίσης είναι κάτι με το οποίο μάλλον μας έχουν ψιλοφουσκώσει το μυαλό τελευταία. Αυτό για τους εξής λόγους:

1. Αν είσαι super duper hard-core overclocker κτλ, τα benchs σου δεν θα τα κάνεις πιστεύω μέσα σε case αλλά με τα parts χύμα σε τραπέζι.

2. Αν δεν "πολυπειράζεις" το pc σου δεν είναι δα και τόσο μεγάλος μπελάς μια φορά στις τόσες να βιδώσεις μερικές βίδες

3. Αν είσαι κάποιος που σου αρέσει να περιποιήσε το case σου, τότε πιθανότατα θα ξοδεύεις πολλές ώρες για αυτό και δε νομίζω πως θα έβαζες ποτέ κάτι στο έτσι, θα πέρναγες στο φλου δυο καλώδια και τέλειωσες. Τουλάχιστον προσωπικά όσο ασχολούμουν με το "σπορ", κάθε φορά που άλλαζα ή πρόσθετα κάτι έκανα ολοκληρο μεροκάματο, όχι επειδή δεν μπορούσα να το βάλω πιο εύκολα, απλώς επειδή μου άρεσε να είναι όλα τέλεια.

4. Αν είσαι κάποιος που θέλει ένα ακριβό full tower για να τα ρίξει όλα χύμα μέσα και να αλλάζει ό,τι θέλει με μια κίνηση επειδή βαριέται να ξεβιδώσει μία βίδα (ή 4, ή 8 ανάλογα) μάλλον δεν υπάρχει λόγος να θες κάτι τέτοιο. Όλα αυτά υποτίθεται οτι είναι "στολίδια" ή οτι προσφέρουν καλύτερη ψύξη και συνεπώς καλύτερη λειτουργία στο μηχάνημά μας. Κάνοντας όμως τα παραπάνω, έτσι κι αλλιώς είναι χαμένο το παιχνίδι. :)

Επίσης προσωπικά βρίσκω πως δεν πρέπει να φαίνονται πολλά πολλά πλαστικά μέσα σε ένα (ειδικά αλουμινένιο) case. Και στο τέλος τέλος, όλα τα cases αυτής της κατηγορίας μια χαρα εργονομικά είναι είτε έχουν πλαστικά είτε έχουν απλές βίδες. Ξέχνα τα αρχαία midi towers που έπρεπε να κάνεις πατέντα για να βισώσεις μια βίδα στη δεξιά μεριά.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό, νομίζω πως δεν μας είπες κάποιο επιθυμητό όριο τιμής (εκτός αν δεν διάβασα καλά). Αν πάντως δεν υπάρχουν όρια, τότε οι καλύτερες επιλογές σου είναι τα Lian Li V2000 και Silverstone TJ-07 (προσωπικά θα προτιμούσα το τελευταίο για πολλούς λόγους τους οποίους θα αναλύσω μόνο άμα μου το ζητήσεις γιατί έκανα κάτι δουλειές πριν και κουράστηκα τώρα να γράφω :p)

Link to comment
Share on other sites

@ Makis Hourdakis

Όχι τιμή δεν έθεσα. Είπα να ξεκινήσω την έρευνά μου ανάποδα! Πάντως αν αγοράσω ένα ακριβό κουτί σαν αυτά σκοπεύω να το κρατήσω πολύ καιρό. Ανεμιστήρες δε με ενδιαφέρει να έχει δικούς του. Προτιμώ να βάλω εγώ της επιλογής μου. Αυτό που μ' ενδιαφέρει για την υδρόψυξη είναι να μπορεί να πάρει υδρόψυξη (η οποία μπορεί να καλύψει όλο το σύστημα όχι μόνο τη CPU) στο εσωτερικό του χωρίς να χρειάζεται κοψίματα. Μόνο τροποποιήσεις που έχουν προβλεφθεί από τον κατασκευαστή. Τις υπόλοιπες προδιαγραφές τις έχω αναφέρει στο πρώτο μου post. Τα φίλτρα τώρα είναι απαραίτητα; Μήπως αυξάνουν το θόρυβο και μειώνουν τη ροή αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα χρειάζονται μόνο αν δεν θες κάθε τόσο να καθαρίζεις (αν θες να καθαρίζεις γενικά...). Δεν κόβουν και τρελά πράγματα γενικά, ούτε από σκόνη ούτε από ροή. ’λλοι βάζουν, άλλοι όχι. Ό,τι θες κάνεις, έτσι κι αλλιώς σχεδόν τσάμπα είναι...

Κατά τη γνώμη μου, μην κοιτάς να έχει "ειδική θέση" κτλ το κουτί από τη μάνα του. Περιορίζεις πάρα πολύ τις επιλογές σου και θα χάσεις πολλά περισσότερα από όσα θα κερδίσεις πιστεύω. Πάντως ένα διπλό ή το πολύ τριπλό ψυγείο θα μπορούσε να χωρέσει στον πάτο ενός ευρύχωρου κουτιού, ωστόσο σίγουρα θα πρέπει να κάνεις τρύπες για τους ανεμιστήρες αλλιώς δεν θα αποδίδει τα μέγιστα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 21:04]

Τα φίλτρα χρειάζονται μόνο αν δεν θες κάθε τόσο να καθαρίζεις (αν θες να καθαρίζεις γενικά...). Δεν κόβουν και τρελά πράγματα γενικά, ούτε από σκόνη ούτε από ροή. ’λλοι βάζουν, άλλοι όχι. Ό,τι θες κάνεις, έτσι κι αλλιώς σχεδόν τσάμπα είναι...

Κατά τη γνώμη μου, μην κοιτάς να έχει "ειδική θέση" κτλ το κουτί από τη μάνα του. Περιορίζεις πάρα πολύ τις επιλογές σου και θα χάσεις πολλά περισσότερα από όσα θα κερδίσεις πιστεύω. Πάντως ένα διπλό ή το πολύ τριπλό ψυγείο θα μπορούσε να χωρέσει στον πάτο ενός ευρύχωρου κουτιού, ωστόσο σίγουρα θα πρέπει να κάνεις τρύπες για τους ανεμιστήρες αλλιώς δεν θα αποδίδει τα μέγιστα...

Στο TJ07B βγαίνουν εύκολα οι ανεμιστήρες της οροφής για να μπει στη θέση τους το ψυγείο; Θα χρειαστούν κοψίματα ή απλά βιδώματα - ξεβιδώματα; Γιατί προτιμάς το TJ07B από το PC-V2000B PLUS II; Αν δε σου κάνει κόπο μπορείς να μου πεις;

Τέλος όσον αφορά της BTX: Επειδή αν αγοράσω ένα κουτί στην τιμή των παραπάνω σκοπεύω να το κρατήσω καιρό και αν είναι δυνατόν να το κρατήσω κι όταν ξαναχρειαστεί να αλλάξω μητρική θα ήθελα να είμαι περισσότερο σίγουρος για το τι πρόκειται να κυκλοφορήσει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher

Στο TJ07B βγαίνουν εύκολα οι ανεμιστήρες της οροφής για να μπει στη θέση τους το ψυγείο; Θα χρειαστούν κοψίματα ή απλά βιδώματα - ξεβιδώματα; Γιατί προτιμάς το TJ07B από το PC-V2000B PLUS II; Αν δε σου κάνει κόπο μπορείς να μου πεις;

Τέλος όσον αφορά της BTX: Επειδή αν αγοράσω ένα κουτί στην τιμή των παραπάνω σκοπεύω να το κρατήσω καιρό και αν είναι δυνατόν να το κρατήσω κι όταν ξαναχρειαστεί να αλλάξω μητρική θα ήθελα να είμαι περισσότερο σίγουρος για το τι πρόκειται να κυκλοφορήσει!

Εχε υποψη σου οτι με κουτια btx μπορεις να βαλεις και τωρινες μητρικες "αναποδα" δλδ ο επεξεργαστης να ειναι κοντα στο πατο του κουτιου. Ψαξε εδω για να δεις ....http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=2737

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison [Σήμερα, στις 10:53]

Εχε υποψη σου οτι με κουτια btx μπορεις να βαλεις και τωρινες μητρικες "αναποδα" δλδ ο επεξεργαστης να ειναι κοντα στο πατο του κουτιου.

Ετσι ειναι το lian li V-2000 με αποτελεσμα αν εχεις μεγαλη ψυκτρα να βρισκει στο "ραφακι" που χωριζει το πανω απο το κατω μερος του case

Νομιζω οτι τα cases ενος ογκου ειναι πιο βολικα

Link to comment
Share on other sites

@pusher: Γνώμη μου είναι να μην ανησυχείς καθόλου για το BTX. Μα καθόλου...

Όσο για το lian li, γενικά καλό, χρυσό από ποιότητα κτλ αλλά κάπως "ανάποδο" (στην κυριολεξία). Προσωπικά προτιμώ κάτι πιο "ορθόδοξο". Έπειτα το Silverstone θεωρώ πως είναι πολύ πιο έξυπνο στην εσωτερική κατανομή, κάνοντας πράξη το "μεγάλο μέσα, μικρό έξω". Φυσικά και δεν παύει να είναι κορυφαίο και το V-2000. Απλά προσωπικά το βρίσκω "κάπως"...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.