Jump to content



περι Air Condotions & Energy Classes/low budget A/C


CrazyAnt1416003257

Recommended Posts

μιας και οι ζεστες εχουν ερ8ει προωρα φετος και η κατασταση πλεον εχει αρχισει να μην παλευεται εψησα (μαλλον :D ) την μανα μου να βαλλουμε επιτελους A/C στο σπιτι.

η σκεψη ειναι να τοπο8ετη8ουν 2 A/C.ενα στη σαλονοκουζινα εμβαδου ~25-30 τ.μ και ενα στο δωματιο μου,εμβαδου ~12-14 τ.μ.

εχοντας απο ελαχιστες εως μηδαμηνες γνωσεις πανω στο αντικειμενο εκανα την εξης σκεψη.να τοπο8ετη8ει ενα 12αρι (12.000btu) στη σαλονοκουζινα και ενα 9αρι (9.000btu) στο δωματιο μου.

το 8εμα φυσικα σε πρωτη φαση ειναι το οικονομικο.

ριχνοντας μια προχειρη ματια βρηκα 9αρια A/C απο 170 εως 800+++ ευρω και 12αρια απο 200 εως και 1000+++ ευρω.

αρχικα και με βασικο γνωμονα το κοστος σκεφτηκα να επιλεξω τα πιο φ8ηνα,δλδ ενα 9αρι 170 ευρω και ενα 12αρι στα 200 ευρω,μαρκας ΝAKASSI που ειδα στο Κοτσωβολο.

αυτο που παρατηρησα στην συνεχεια φυσικα ηταν πως μια βασικη διαφορα μεταξυ των διαφορων συσκευων ειναι η Energy Class τους.απο τα φ8ηνοτερα προς τα ακριβοτερα η κατηγορεια ειναι απο Energy Class D για τα φ8ηνιαρικα μεχρι Α για τα πιο ακριβα.

το ευλογο ερωτημα ειναι κατα ποσο ενα κλιματιστικο των 170 και 200 ευρω με class D βγαινει επι της ουσιας πιο φ8ηνο απο ενα των 400 ευρω με class B.γιατι αν ειναι να πληρωσουμε 170 ευρω για το κλιμαστικο και αυτο να καταναλωνει 50 ευρω παραπανω το μηνα σε σχεση με ενα των 400,τοτε η επιλογη πιστευω πως ειναι ξεκα8αρη προς τη συσκευη των 400.

κοινως αυτο που 8ελω να μα8ω ειναι ποια περιπου ειναι η διαφορα στην καταναλωση ρευματος μεταξυ των κλιματιστικων διαφορων energy classes,miaw kai to budget ειναι περιορησμενο και δεν 8ελω να χρυσοπληρωσω τη ΔΕΗ αγοραζοντας ενα φ8ηνο A/C που με την καταναλωση του 8α μου βγει οσο ενα μετριο.

οποιος λοιπον εχει γνωσεις πανω στο 8εμα 8α τον παρακαλουσα να δωσει τα φωτα του γιατι τωρα που εψησα τους γονεις ειναι ευκαιρια να δροσιστουμε λιγακι,αλλα να μην παρει ταυτοχρονα φωτια ο κ@λος μας απο τον λογαριασμο της ΔΕΗ.

να πω τελος πως η 8ερμανση και γενικα η αποδοση του κλιματιστικου σε 8ερμανση δεν με απασχολει μιας και εχουμε φυσικο αεριο στο σπιτι που μας υπερκαλυπτει

ευχαριστω πρoκαταβολικα οποιον ενδοιαφερ8ει :flower:

Link to comment
Share on other sites

200 ευρωπουλα διαφορα ε?νομιζω οτι με 19/7 χρηση σε 1 το πολυ σε 2 λογαριασμους ενα κλιματιστικο την σβηνει...το δικο μου 1200w καταναλωση και ο πρωτος λογαριασμος δεη ειχε ερθει μια 200αρα φαντασου...(οταν τοχαμε εγκαταστησει)...νομιζω καλυτερα να πληρωσεις κατιτις παραπανω και να παρεις το πιο energy efficient...με τα ποσα ενεργειας που καταπινουν τετοιες συσκευες δεν ειναι να παιζεις....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καλύτερα το Β (ή και Α αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα) Ακόμη κι αν βραχυπρόθεσμα (πρώτο χρόνο) σου βγει πιο φτηνό το κλιματιστικό κατηγορίας D, μακροπρόθεσμα το κατηγορίας Β θα σου βγει πιο φτηνό :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Συν τοις άλλοις είναι και η διαφορά στην ποιότητα. Εχουμε ενα Firstline 12αρι στο σαλόνι το οποίο τον δευτερο χρόνο τα έφτυσε. Αντιθέτως τα 9αρια Panasonic που έχουμε σε δυο δωμάτια δουλέυουν οπως την πρώτη μέρα... Επωνυμο και πιο αποδοτικό και απο μένα...

Link to comment
Share on other sites

Yokohama, 4 τεμάχια 9000 BTU απόδοση για 6000 περίπου αυτά που έχω..

Στο δωματιάκι μου όμως, ένα 9000 Fujitsu (Από japan όχι τα General) 5 χρονάκια το ρημάδι, ακόμα στους 30 το βάζω και φτύνει παγάκια, φτου μη το βασκάνω.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα δλδ με βαση τα λεγομενα ολων σας,καλυτερα να διπλοπληρωσω++ ενα Enrgy Class B (γιατι τα Α ειναι απλησιαστα 800 ευρω ενα επονυμο 9αρι :( ) σε σχεση με τα D των ~200 ευρω....

καποια μεση λυση δεν υπαρχει? :p

γιατι αμα σκασουμε 4 κατοσταρικα για ενα,τοτε το δικο μου δωματιο 8α μεινει φουρνακι :D

εκτος φυσικα και εαν γινει επιλογη ενα της πλακας για μενα και ενα της προκοπης για το σαλονι.

καποιο no-name της προκοπης δεν υπαρχει?ξερει κανας τσακαλος τπτ?μπας και βρουμε τη χρυση τομη τιμης-αποδοσης-καταναλωσης

να πω τελος πως το κλιματιστικο δεν 8α δουλευει υπερωριες σε καμια περιπτωση γιατι ειμαστε και λιγο ευαισ8ητοι με το Α/C στη οικογενεια.απλα για να μπορουμε να την παλευουμε τις καυτες μερες του Καλοκαιριου γινεται η φαση...

μηπως ζηταω πολλα? :p

Link to comment
Share on other sites

’ρη μόλις σήμερα παραγγείλαμε ένα Panasonic Ενεργειακής Κλάσης 'Α 18.000 ψύξη/ 24000 Btu Θέρμανση...Πανάκριβο αλλά...

Και εμείς καταλήξαμε οτι μακροπρόθεσμα θα είναι καλύτερη αγορά αυτό που έχει Κλάση Α ή Β

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου σύστηνα τα VG. Ειναι made by Panasonic (καμια σχέση με τα φτηνά κ ανώνυμα του στυλ Yoshimitsu). Energy Class B ειναι τα 9αρια που έχουμε. Αψογα μέχρι στιγμής εδω και 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Νικηφορε,το 8εμα ειναι πως τα Panasonic ξεφευγουν υπερβολικα απο το price range.εξαλλου δεν νομιζω πως ενα τοσο δυνατο κλιματιστικο ειναι απαραιτητο για τις αναγκες του χωρου.ενα 9αρι-12αρι ειναι αρκετο για το σαλονι και μην σου πω πως με λιγη καλη 8εληση μπορει να στειλει και λιγη δροσουλα στο δικο μου δωματιο αν δεν βαλλω και γω.

@LevelOne

απο τιμη που κυμαινονται αυτα τα VG?εχεις υποψην σου καποιον αντιπροσωπο εδω Ελλαδα για να μα8ω σε ποια καταστημα στην 8εσσαλονικη υπαρχουν?

γιατι απο οτι φαινεται μαλλον προσανατολιζομαστε για class B και αμα κατσει σποντα και για μενα ενα (εστω και D)

Link to comment
Share on other sites

λογικα D 8α ναι,αλλα 8α περασω μαι βολτα και απο αυτο το μαγαζακι να δω τι παιζει

το 8εμα ειναι να καταφερω να βαλλω και γω στο δωματιο γιατι αλλιως καηκαμε (κυριολεκτικα ομως :( )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το Firstline το 12αρι εχουμε στο σαλόνι... Μακρυά... Στον δευτερο χρόνο, σερβισαρισμένο, κλοκαρισμένο, αρχίζει και πετάει μπλέ οθόνες... Το βάζεις στους 18 βαθμούς και βγάζει (μετρημένο με θερμόμετρο στην βαπορέτα) 25... Αντε γειά...

@CrazyAnt εχεις πμ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

το απολυτα φθηνότερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα κλιματιστκό τάξης Α ή Β (αναλόγως διαφοράς) στα 14000 και να εγκατασταθεί στο σαλόνι με τέτοιο τρόπο που να βλέπει το διάδομο που οδηγεί στο δωμάτιό σου και στην πόρτα σου ακριβώς να έχεις έναν ανεμιστήρα ώστε να οδηγείς τον ψυχρότερο αέρα προς τα εσένα. Ένας άλλος τρόπος να πέφτει η θερμοκρασία είναι κλειστά παράθυρα (και τζάμια) κατά τη διάρκεια της ημέρας και άνοιγμα το βράδυ. με αυτόν το τρόπο τουλάχιστον το βράδυ δεν θα πολυχρειάζεσαι το A/C αφου η δροσιά έξω είναι συνήθως ικανοποιητική. έχε υπόψιν ότι το ανωτέρω μηχάνημα δεν θα χρειάζεται να το έχεις και στους 20 βαθμούς για να κάνεις δουλειά. 25 με 26 αρκεί. με αυτό τον τρόπο και με την αγορά ενος μηχανήματος λιγότερου το κόστος της μιας ''ακριβής'' μονάδας και σε βάθος χρόνου μετριάζεται αν δεν εξισορροπείται κιόλας. Τέλος η διαφορά στις KWh που έχει ένα κλάσης Α απο ενα D φαίνεται στην ίδια ετικέτα ακριβώς απο κάτω είναι ένας αριθμός που δείχνει την κατανάλωση της συσκευής σε KWh στη δίαρκεια ενός έτους, οπότε με μιά απλή αφαίρεση μπορείς να καταλάβεις και ποσοστιαία τη διαφορά που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

παρε μια καλη επώνυμη μαρκα inverter και λιγο παραπανω (BTU) απο αυτα που θα σε προτεινουνε για τα τετραγωνικα του σπιτιου. Αποτελεσμα οικονομια στο ρευμα και αποσβεση γρήγορα.....το σπιτι θα κρυώνει αμεσως και δεν θα ζορίζονται τα air conditions και θα μπαίνουνε σε "safe mode" γρηγορα. Μηλώντας μe ανθρωπο που φτιαχνει σπίτια σε κρίσους στην αγγλία μου είπε οτι το λαθος που κανουμε εδω στην ελλαδα ειναι οτι πάιρνουμε λιγότερα BTU απ'οτι χρειαζεται πραγματικα το σπιτι με αποτελεσμα να δουλευουνε συνεχεια τα air conditions με τα γνωστα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003 [Σήμερα, στις 11:42]

Καλημερα

το απολυτα φθηνότερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα κλιματιστκό τάξης Α ή Β (αναλόγως διαφοράς) στα 14000 και να εγκατασταθεί στο σαλόνι με τέτοιο τρόπο που να βλέπει το διάδομο που οδηγεί στο δωμάτιό σου και στην πόρτα σου ακριβώς να έχεις έναν ανεμιστήρα ώστε να οδηγείς τον ψυχρότερο αέρα προς τα εσένα. Ένας άλλος τρόπος να πέφτει η θερμοκρασία είναι κλειστά παράθυρα (και τζάμια) κατά τη διάρκεια της ημέρας και άνοιγμα το βράδυ. με αυτόν το τρόπο τουλάχιστον το βράδυ δεν θα πολυχρειάζεσαι το A/C αφου η δροσιά έξω είναι συνήθως ικανοποιητική. έχε υπόψιν ότι το ανωτέρω μηχάνημα δεν θα χρειάζεται να το έχεις και στους 20 βαθμούς για να κάνεις δουλειά. 25 με 26 αρκεί. με αυτό τον τρόπο και με την αγορά ενος μηχανήματος λιγότερου το κόστος της μιας ''ακριβής'' μονάδας και σε βάθος χρόνου μετριάζεται αν δεν εξισορροπείται κιόλας. Τέλος η διαφορά στις KWh που έχει ένα κλάσης Α απο ενα D φαίνεται στην ίδια ετικέτα ακριβώς απο κάτω είναι ένας αριθμός που δείχνει την κατανάλωση της συσκευής σε KWh στη δίαρκεια ενός έτους, οπότε με μιά απλή αφαίρεση μπορείς να καταλάβεις και ποσοστιαία τη διαφορά που έχουν.

το προβληαμ ειναι πως η διαταξη του σπιτιου δεν ειναι και οτι καλυτερο για να χρησημοποιη8ει ενα μονο.

βεβαια τωρα η μανα μου μου τα γυρναει και μου λεει να βαλλουμε 1 μονο στο σαλονι για να δροσιζει ολο το σπιτι.

με ενα 12αρι επωνυμο κλασης Α,μπορει να γινει δουλεια για ολοκλητο σπιτι που ειναι ~80τ.μ?

να δουμε αν 8α βγαλουμε ακρη....ξαφνικα απο κει που δεν ξεραν την τυφλα τους οι γονεις,εγιναν και οιδημονες επειδη ρωτησαν 2-3 γνωστους...αρε Ελλαδαρα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω πριν 5 μηνες εβαλα 2 Toshiba inverter σε 45 τετραγωνικα, ενα 13.000 και ενα 9.000 BTU 1600. To αποτελεσμα σπιτι παγωμενο μεσα σε 5 λεπτα. Να δω τωρα που θα μετακομίσω τι θα τα κανω γιατι η καιρνουρια σπιτονοικοκυρα δεν θελει τρυπες στο σπιτι γιατι ειναι καινουριο!!!:boxed: που παω και μπλεκω ο φουστης!:hehe: αν δεν εχεις αγορασει μεχρι τοτε μπορει να στα πουλήσω!:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.