Jump to content



Συνεχόμενες διακοπές adsl


gdp77

Recommended Posts

Σήμερα το δίκτυο adsl έπεφτε κάθε 5 λεπτά (ιδιαίτερα το μεσημέρι) και προς το βράδυ έπεφτε κάθε 1 ώρα περίπου. Το διάστημα που έχανα το δίκτυο ήταν περίπου του μισού λεπτού. Προφανώς το γεγονός έχει σχέση με τις υψηλές θερμοκρασίες ή και με τις διακοπές ρεύματος σε διάφορες περιοχές (έχω vivodi και μένω Κυψέλη). Εδώ και 2+ χρόνια συνδρομητής, δε θυμάμαι να έχασα δίκτυο ούτε μια φορά.

Το ερώτημά μου είναι αν είχαν και άλλοι παρόμοια προβλήματα ή αν θα πρέπει να κινήσω διαδικασίες τεχνικού ελέγχου των καλωδιώσεων που καταλήγουν στην πολυκατοικία μου (γιατί μπορεί να αρχίζουν να λιώνουν - λέμε τώρα)...

Link to comment
Share on other sites

Να λιώνουν τα καλώδια του τηλεφώνου ΤΡΥΣΚΟΛΟ.

Πιο πιθανό είναι να κόβεται το ρεύμα σε κάποιο σημείο μεταξύ του σπιτιού σου και του παρόχου ή να υπερθερμαίνεται το modem σου,

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα είχα και εγώ σημερα στην περιοχή Μοσχάτου με Forthnet 2play... μου πέρασε και εμένα από το μυαλό ο καύσωνας αλλα ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν ήταν εργασίες, ο καύσωνας ή η γραμμή μου ή τυχαίο γεγονός ...

Περισσότερα για την δική μου περίπτωση (που μάλλον βγήκαν σε καλό τα προβλήματα) εδώ

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό είναι να κόβεται το ρεύμα σε κάποιο σημείο μεταξύ του σπιτιού σου και του παρόχου ή να υπερθερμαίνεται το modem σου,

Να κοβόταν το ρεύμα κάθε πέντε λεπτά, δύσκολο. Υπερθέρμανση του modem παίζει, αν και έχω κλιματισμό στο σπίτι. Τα έχει και τα χρονάκια του...

H να χάνει το συγχρονισμό το dslam με το atm

Πολύ πιθανό. Γιατί όμως μετά από 2+ χρόνια σύνδεσης να συμβαίνει σήμερα? Μπορεί να έχει σχέση με τη ζέστη κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι στο laptop (στο κρεβάτι) με το wi-fi του γείτονα :devil: και δεν την παλεύω να πάω στο pc μου... Θα το κοιτάξω και θα σου πω αύριο

Όταν λες "κακή ποιότητα γραμμής", τι εννοείς? Ξαφνικά σήμερα χάλασε η ποιότητα δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Trendy MAN ....

σε παρακαλώ μην υποκύψεις

είσαι ο τέλειος για την υποστήριξη ενναλακτικού φορέα αλλα ρε μην πιάσεις δουλειαά γιαυτούς :)

θα μας μαμάς στην ασάφεια

"Ναι κύριε Χ φταίνε όλα ή τίποτα,όπω ακριβώς τα λέτε"

εγώ λέω οτι στο ματιάσανε το δίκτυο.....

το δικόμου wireless έγινε disable γιατί ώρες ώρες μπούκωνε η γραμμή περίεργα.....

Link to comment
Share on other sites

:rofl: Νομίζω ότι μπορώ να βρω καλύτερη δουλειά από help desk

Πάντως όσον αφορά δικαιολογίες μπορώ να σκεφτώ πολλές, που σαν καλός bofh θα πετάω στον κάθε άσχετο για να μη με πρήζει.:D

Link to comment
Share on other sites

Πολλα περιεργα με αυτην την ζεστη!!

Εγω απο εχθες εχω συνεχεια επανεκινησεις του ρουτερ μου Tornado 2441.

Πολυ φοβαμαι οτι φταει η ΔΕΗ γιατι οταν ακουω απο το ups κατι ηχους κλικ-κλικ (σαν να αλλαζει καποιο κυκλωμα) το ρουτερ κανει επανεκινηση.Σημειωση οτι το ρουτερ βρισκεται σε αλλο δωματιο και δεν ειναι επανω στο ups.

Να εχουν κανει μια λαλακια οι της ΔΕΗ. Να εχουν αλλαξει καμια συχνοτητα παλι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το router πάνω στο ups, άρα τα προβλήματα δεν προέρχονται από εκεί. Σήμερα δεν έχω καμία αποσύνδεση μέχρι στιγμής. Μακάρι να συνεχιστεί έτσι η κατάσταση...

Αυτή τη στιγμή έχω :

Output Power (dBm) up/down = 12.0 / 18.5

Attenuation (dB) up/down = 18.0 / 26.0

Noise Margin (dB) up/down = 25.0 / 28.0

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη το ρουτερ η/και το πισι ειναι πανω στο ups εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα να εχεις προβληματα με τις ζεστες.

Οταν αναβουν ολοι ac κτλ εχει ξαφνικες πτωσεις τασης το δικτυο της δεη (λογικο αλλωστε) και ετσι συνεχεια ανοιγοκλεινει το avr στο ups (το κλικ-κλικ που αναφερει ο panosvlass) με αποτελεσμα να εχεις αποτομες αλλαγες στην τροφοδοσια.

Δεν ξερω γιατι αλλα φαινεται πως οι καρτες δικτυου και το ρουτερ ειναι ευαισθητα σε τετοιες αλλαγες, ισως το αντιλαμβανονται σαν παλμο διακοπης συνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Στα φτηνα παντως γινεται σιγουρα, το εχω δει και στο δικο μου mustek και σε 2 αλλα διαφορετικης μαρκας.

Υπερφορτωμενο δεν ηταν κανενα απο αυτα.

Λογικα φταιει η διαφορα στην ταση εξοδου πριν και αφου ανοιξει το avr.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 18:33]

Ακριβως επειδη το ρουτερ η/και το πισι ειναι πανω στο ups εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα να εχεις προβληματα με τις ζεστες.

Οταν αναβουν ολοι ac κτλ εχει ξαφνικες πτωσεις τασης το δικτυο της δεη (λογικο αλλωστε) και ετσι συνεχεια ανοιγοκλεινει το avr στο ups (το κλικ-κλικ που αναφερει ο panosvlass) με αποτελεσμα να εχεις αποτομες αλλαγες στην τροφοδοσια.

Δεν ξερω γιατι αλλα φαινεται πως οι καρτες δικτυου και το ρουτερ ειναι ευαισθητα σε τετοιες αλλαγες, ισως το αντιλαμβανονται σαν παλμο διακοπης συνδεσης.

Δε νομίζω να ισχύει αυτό στην περίπτωσή μου, επειδή

1) Δεν υπήρχαν μεταπτώσεις (το κλικ κλικ που λες δεν ακουγόταν, οπότε δεν αμνοιγόκλεινε το AVR)

2) Όταν έπεφτε το ρεύμα αυτές τις μέρες δεν αποσυνδεόμουν.

3) Στο παρελθόν όποτε άνοιγε το AVR (και άκουγα το χαρακτηριστικό κλικ) δεν είχα χάσει ποτέ τη σύνδεση. Δεν μπορεί ξαφνικά τη χθεσινή μέρα να έγινε ευαίσθητο το router στις μεταπτώσεις.

Μάλλον ό,τι έγινε αφορούσε τη χθεσινή μέρα και μόνο αφού σήμερα δεν είχα ούτε μία αποσύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 14:03]

Αυτή τη στιγμή έχω :

Output Power (dBm) up/down = 12.0 / 18.5

Attenuation (dB) up/down = 18.0 / 26.0

Noise Margin (dB) up/down = 25.0 / 28.0

Μια χαρά τα νούμερα σου βλέπω... btw εισαι σε σπίτι νέας/πρόσφατης κατασκευής???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.