Jump to content



Πρόβλημα με σκληρό δίσκο!!! ΥΠΕΡΕΠΕΙΓΟΝ


Alucard

Recommended Posts

Λεπον να πως έχει το πράγμα,

Παίρνω το μηχάνημα ενός φίλου του πατέρα ο οποίος είναι Πολιτικός Μηχανικός. Μου δίνει παρέα και έναν 100άρη σκληρό και μου λέει να κάνω αναβάθμιση του πισιού του και να εγκαταστήσω win xp pro που μου είχε φέρει μαζί... Τραβάω εγώ σαν καλό παιδί το Backup... το βάζω σε έναν σκληρώ που τον έχω για προσωπικά backup όταν πρόκειται για φορματ, και του κάνω εγκατάσταση windows XP. Να σημειωθεί ότι πριν είχε Win ME (FAT). Τελειώνει η εγκατάσταση, κοτσάρω τον σκληρό που έιχε το backup.. τπτ... τον βάζω στο δικό μου το μηχάνημα... τίποτα! τον βάζω σε τρίτο μηχάνημα... τιποτα!!!

Έχω φτάσει σε αδιέξοδο διότι ο τυπάς είχε τις δουλειές του εκει μέσα... το μόνο που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή είναι ανάκτηση του παλιού σκληρού.

Δοκίμασα το GDB. Νου τα βγάζει άλλα αντί άλλων. Γνωρίζετε μήπως κάποιο πιο.. "επαγγελματικό" πρόγραμμα το οποίο μπορεί να κάνει ανάκτηση δεδομένων που έχουνε αντικατασταθεί;

PLZ HELP!

Link to comment
Share on other sites

κοτσάρω τον σκληρό που έιχε το backup.. τπτ... τον βάζω στο δικό μου το μηχάνημα... τίποτα! τον βάζω σε τρίτο μηχάνημα... τιποτα!!!

1) Όταν λες "τίποτα", εννοείς ότι δεν boot-άρουν τα μηχανήματα, ότι ο δίσκος δεν αναγνωρίζεται, ή ότι ο δίσκος είναι κενός περιεχομένων?

2) Αν τον συνδέσεις σαν δεύτερο δίσκο, βλέπεις δεδομένα μέσα?

3) Με ποιο πρόγραμμα έκανες backup? Συνήθως τα προγράμματα backup δημιουργούν ένα συμπιεσμένο αρχείο, το οποίο θέλει αποσυμπίεση σε άλλο δίσκο μετά (ή που μπορεί να είναι κάποιο προστατευμένο, δηλαδή κρυφό partition). Πες επίσης και ποιες επιλογές χρησιμοποίησες στο backup.

4) Στον παλιό σκληρό έκανες full format ή quick format?

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός σκληρός που είχε τα Windows ME τώρα πιά έχει Windows XP. Δηλαδή τα αρχεία των windows όπως επίσης και μερικά αρχεία δικά του έχουν καλυφθεί από τα αρχεία των XP.

Όταν λέω τίποτα εννοώ ότι δέν τον βλέπουνε κάν! Backup πήρα με το ultility των Windows, δέν με έχει απογοητεύσει ποτέ έως τώρα. Όσο για το Format ήταν Quick Format.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο ισως που μπορεις να κανεις ειναι να ξαναπερασεις στον δισκο τα ΜΕ. Ετσι θα δουν τον αλλο δισκο με το backup και θα παρεις τα αρχεια. Μετα δεν θα κανεις backup με αυτο των windows αλλα χειροκινητα, επιλεγοντας ενα-ενα (που λεει ο λογος) τα αρχεια που θες να σωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά! Δέν τον βλέπει τον δίσκο με ΤΙΠΟΤΑ!. Με το File Scavenger δεν είχα καμία τύχη τα ίδια με το Get Data Back μου εμφάνισε. Αυτό που ψάχνω είναι ενα πρόγραμμα να μπορεί να ανακτήσει Overwritten Files και όχι για σβησμένα απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alucard

Αυτό που ψάχνω είναι ενα πρόγραμμα να μπορεί να ανακτήσει Overwritten Files και όχι για σβησμένα απλά.

λολ αν το βρεις αυτό πες μου και εμένα....Φίλε δε γίνεται απλά, αν έχεις γράψει από πάνω χάνεται το από κάτω....δυστυχώς....

Πιστεύω πως λύση θα βρεις με τον δίσκο το δικό σου ακόμη και αν δε το τον βρίσκει...

Link to comment
Share on other sites

To να μη βλέπει καθόλου ένα δίσκο, έτσι ξαφνικά, 99% είναι πλακέτα. ’ρα α. επισκευάζεται, β. μπορείς να ψάξεις για μιά ίδια και να δουλέψει ο δίσκος ίσα για να πάρεις τα δεδομένα.

Οι λύσεις τύπου file recovery μπορούν να σε βοηθήσουν. Τα αρχεία που έχουν γίνει overwrite ΔΕ θα τα βρεις, αλλά συνήθως οι δουλειές βρίσκονται στο τέλος του δίσκου για δύο λόγους:

1. Συνήθως βάζεις Win, προγράμματα, και στο τέλος τις δουλειές σου

2. Ακόμα και defrag να κάνεις, τοποθετούν στο τέλος του δίσκου τα αρχεία που δουλεύεις, που συνήθως είναι οι εργασίες σου κι όχι τα προγράμματα.

Τέλος υπάρχει τρόπος να ανακτήσεις δεδομένα ακόμα κι από formated disk, αλλά it will go you the mocking bird, nightingale...!

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις τύπου file recovery μπορούν να σε βοηθήσουν. Τα αρχεία που έχουν γίνει overwrite ΔΕ θα τα βρεις, αλλά συνήθως οι δουλειές βρίσκονται στο τέλος του δίσκου για δύο λόγους:

1. Συνήθως βάζεις Win, προγράμματα, και στο τέλος τις δουλειές σου

2. Ακόμα και defrag να κάνεις, τοποθετούν στο τέλος του δίσκου τα αρχεία που δουλεύεις, που συνήθως είναι οι εργασίες σου κι όχι τα προγράμματα.

Αυτό όμως είναι λίγο δύσκολο διότι η εγκατάσταση των Win ME είναι το πολύ 500mgb ενώ των XP είναι περίπου 1.5GB.....

Δοκίμασα το Ο&Ο αλλά πάλι τίποτα.... μόνο κάτι αρχεία αριθμιμένα τα οποία μου είναι παντελώς άχρηστα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.