Jump to content



DSL χωρις ΟΤΕ??


giorgos_cupra

Recommended Posts

Ρε παιδια ειναι απλο,γινεται να εχω στο σπιτι μου dsl χωρις να εχω καμια σχεση με τον ΟΤΕ?Χωρις να εχω γραμμη οτε?Δεν ξερω πως να το θεσω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 01:46]

Μάλλον, εννοεί χωρίς σταθερή τηλεφωνία! Νομίζω πως όχι...

Χωρίς να έχει σταθερή τηλεφωνία (ενσύρματη τηλεφωνία) φυσικά και δε γίνεται. Δεν ξέρω πώς κατάλαβες ότι αυτό εννοεί. Η ερώτησή του ήταν σαφέστατη.

Μπορείς πάντως να έχεις adsl χωρίς να έχεις καμία άμεση σχέση με το OTE.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

Στον οτέ πάντως άμα δε πληρώσεις το τηλέφωνο στο κόβουν αλλά έχεις νετ :p

Ισχυει αυτο????? ????? ?????

Πως?? Το λεω γιατι τηλεφωνο δεν μου χρειαζεται, αν μπορω να το κοψω να κοψω και τα 40αρια που τους πληρωνω για το dsl θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 00:02]

Στον οτέ πάντως άμα δε πληρώσεις το τηλέφωνο στο κόβουν αλλά έχεις νετ :p

Σοβαρά??? Στάνταρ??? Καλά, με έβαλες σε σκέψεις τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 02:13]

Ισχυει αυτο????? ????? ?????

Πως?? Το λεω γιατι τηλεφωνο δεν μου χρειαζεται, αν μπορω να το κοψω να κοψω και τα 40αρια που τους πληρωνω για το dsl θα το κανω.

Αυτο ακριβως εννοω!!

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια ειναι λιγο ακυρο, στο "Διοδος" , μου ζητησαν τηλεφωνο. Ηθελαν αποδειξη λογαριασμου ή εγγραφης να τους στειλω με fax.

Ας μας πει ο KoMM που κατι εχει στο μυαλο του τι ακριβως εννοει.

Και βασικα αν ειναι νομιμο και αν δεν εχει προβλημα διαρκειας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Η ερώτησή του ήταν σαφέστατη.

.

Και εννοούσε ακριβώς το αντίθετο με σένα :getlost:

Αρχική απάντηση από fusion

Καθηστε ρε παιδια ειναι λιγο ακυρο, στο "Διοδος" , μου ζητησαν τηλεφωνο. Ηθελαν αποδειξη λογαριασμου ή εγγραφης να τους στειλω με fax.

Ας μας πει ο KoMM που κατι εχει στο μυαλο του τι ακριβως εννοει.

Και βασικα αν ειναι νομιμο και αν δεν εχει προβλημα διαρκειας...

Εννοεί(μάλλον) ότι βάζεις και τηλέφωνο..αλλά δεν το πληρώνεις...στο κόβουν...δεν μπορείς να καλέσεις...αλλά νετ έχεις...μάλλον αυτό εννοεί..

Για κανένα 8μηνο μπορείς να το κάνεις αυτό :p

Μετά σου στέλνουν ότι θα καταφύγουν δικαστικά :p

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα δεν χρειαζεται να εχεις τηλεφωνικη συνδεση για να εχεις dsl, δηλαδη δεν το επιβαλλει ο τροπος λειτουργιας οπως στην συνδεση μεσω pstn πχ.

Αρκει να εχεις ενα καλωδιο που να συνδεει το σπιτι σου με το dslam.

Σε αλλες χωρες γινεται αλλα εδω εχει καθιερωθει να πηγαινουν πακετο, ισως αλλαξει η κατασταση με την εξαπλωση των εναλλακτικων, ετσι και αλλιως δεν πληρωνεις παγιο οτε οποτε θα μπορουσαν καλλιστα να παρεχουν μονο dsl.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε, εγώ έχω dsl και 2 φορές κόπηκε το τηλέφωνο -δλδ δεν μπορούσα να καλέσω αλλά δεχόμουνα κανονικά κλήσεις- και το νετ δούλευε κανονικά. Λογικό μου ακούγεται μιας και το νετ δεν έχει λόγο να κοπεί αφού η οτενετ ήταν πληρωμένη. Το ίδιο έχει συμβεί και σε γνωστό μου.

Το θέμα είναι ότι εφόσον βάλεις τηλέφωνο και κοπεί, ο λογαριασμός του παγίου και αναγνώρισης κλήσεων ή ότι άλλο χρεώνουν έρχεται κανονικά και μετά από ένα διάστημα τοκίζεται πάρα πολύ..

Δεν ήταν και πολύ χαρμόσυνα τα νεα ;)

Όσο για τον τόκο, γνωστός αφού έκανε ενάν παχυλό λογαριασμό και δεν μπορούσε να πληρώσει -α ρε φοιτητές- το άφησε το θέμα , 3 χρόνια τώρα απλήρωτο το τηλέφωνο...Φυσικά στο μέλλον θα έχει τεράστιο πρόβλημα καθώς -σύμφωνα με τα λεγόμενα του- ο ετήσιος τόκος φτάνει 30%....

Δυστυχώς παίδες ή εναλλακτικοί ή το πάγιο στον οτε...μέχρι πότε....

υ.γ. αυτό έγινε για διάστημα 1 μήνα μετά δε ξέρω αν κόβουν τη γραμμή τελείως :(

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και γινεται χωρις ΟΤΕ. Αν βαλεις εναλλακτικο παροχο, μπορεις να φυγεις εντελως απο τον ΟΤΕ και δεν του πληρωνεις φραγκο. Vivodi, Tellas, Forthnet, HOL κλπ. Ολες δινουν ιντερνετ και τηλεφωνο ΔΩΡΕΑΝ με τις τιμες να κυμαινονται γυρω στα 35 το μηνα. Τωρα αν εννοεις να εχεις ΟΤΕνετ χωρις τηλεφωνο ΟΤΕ, δεν νομιζω οτι γινεται "νομιμα". Εχω την εντυπωση ομως οτι μπορεις να τους πεις να στο κοψουν το τηλεφωνο και να κρατησεις το νετ. Το δοκιμασες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλεια έχουμε μια γραμμη ΙSDΝ OTE και τηλέφωνα και μια γραμμή VIVODI DSL (άλλο ζευγάρι καλωδίων άσχετο από το ζευγάρι του ΟΤΕ) όπου μας δίνει μόνο ιντερνετ. ’ρα γίνεται.

Μάλιστα έχουμε μείνει μια μέρα χωρις τηλέφωνα από τον ΟΤΕ (λόγω έργων) αλλά ιντερνετ (VIVODI) είχαμε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Όχι ρε, αφού είναι σε συνεργασία με την HOL.

η Vodafone αλλά και άλλες Εταιρίες βάζει και Ασύρματα τερματικά στα 26GHz (μικροκυματικούς δέκτες) σε Οργανισμούς - Τράπεζες - ΙΚΑ κτλπ

ΔΕν Ξέρω αν μπορεί ιδιώτης να πάρει τετοια ασύρματη πρόσβαση και πόσο κάνει αλλά σίγουρα ξεφεύγεις τελείως από τα "σύρματα" του ΟΤΕ.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.