Jump to content


Delta - Ρύθμιση στροφών;


Lazy Dog

Recommended Posts

Καλησπερίζω όλα τα παιδιά και...καλώς ήρθα στην ωραία παρέα:upside:

Ήρθε στα χέρια μου ενας Delta FFB1212EHE 120x38mm.

Έχω ένα Zalman πανελάκι.

Μπορούν τα δυο τους να συνεργαστούν και αν όχι τι μπορώ να κάνω για να κατεβάσω τις στροφές του;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

παιζει προβλημα θα ελεγα.

ο Delta τραβαει 2A

τα πανελακια τετοιου τυπου δεν αντεχουν πανω απο 0.8-1 Α σε καθε γραμμη.κατα πασα πιθανοτητα να καψεις τη γραμμη του πανελ.

αληθεια για τι διαλεξες ενα τοσο δυνατο ανεμιστηρα?συνηθως δεν ενδεικνυται για απλη χρηση παρα μονο για στιγμιαια πειραγματα σε bench για καλυτερη παροχη αερα σε περιοχες που δεν μπορουν να ψυχθουν επαρκως.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε το manual απο το πανελ, αν αντεχει 2Α ανα καναλι(ανεμιστηρα) δεν υπαρχει προβλημα. Αν αντεχει μπορει να χρειαστει να παρεις και ενα μετατροπεα απο molex σε 3πινο και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

τι μπορώ να κάνω για να κατεβάσω τις στροφές του;

Αν συνδέσεις το τρίπινο στην μητρική, δεν μπορείς μέσα από το πρόγραμμα ελέγχου της μητρικής να ρίξεις τις στροφές του?

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το τρίπινο που στέλνει την ένδειξη για τις στροφές με το ρεύμα που δίνουν οι μητρικές? Θα συνδέσει τον delta με το τετράπινο Molex στο τροφοδοτικό και θα συνδέσει το τρίπινο στη μητρική για να έχει ένδειξη και ρύθμιση στροφών μέσω του προγράμματος ελέγχου της μητρικής. Εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνει πατεντιά στο μολεξ και να το συνδέσει κατευθείαν στα 5ν ή στα 7ν(με 12ν και 5ν οπότε η διαφορά δυναμικού είναι 7ν)?

gδπ77

Αγόρι μου..αν δεν έχει η μητρική τον έλεγχο του ρεύματος πώς θα κατεβάσει τις στροφές?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές του με κύκλωμα του εμπορίου.

Θέλει πατέντα (gpr ή hipro) με ένα τρανζιστορ ισχύος και ένα τριμεράκι, αν πιάνεις κολητήρι είναι εύκολο αν δεν κατέχεις το άθλημα, τότε κανένας φίλος ηλεκτρονικός μπορεί να σε βοηθήσει.......

ή πάς σε τρίμερ ισχύος (έίναι όμως λίγο ακριβό).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Τι σχέση έχει το τρίπινο που στέλνει την ένδειξη για τις στροφές με το ρεύμα που δίνουν οι μητρικές? Θα συνδέσει τον delta με το τετράπινο Molex στο τροφοδοτικό και θα συνδέσει το τρίπινο στη μητρική για να έχει ένδειξη και ρύθμιση στροφών μέσω του προγράμματος ελέγχου της μητρικής. Εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ σωστά...

To τριπινο αυτό για τη μητρική είναι απλά για να βλέπεις στις πόσες στροφές δουλεύει, δεν κανει τπτ άλλο.

Η παντέντα με τα 7V είναι η πιο εύκολα υλοποιήσιμη, και κανει τι δουλεια της πιστεύω :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

πως μπορω να αυξησω τα διαθεσιμα ampere ανα καναλι σε ενα πανελ?

τι χρειαζεται να κολλησω?

η να αντικαταστησεις τα mosfet regulators η να τα ψυξεις καλητερα

εγω στο akasa fc-03 ειχα σεικοσι delta απλος βαζοντας ψυκτρακια και ενα 4cm φαν να τα ψυχει

Link to comment
Share on other sites

Για τι χρήση προορίζεις τον Delta ; Θα μπει σε ψύκτρα στη CPU, θα είναι στο case μπροστά ή πίσω, θα τον βάλεις στο πλάϊ για να συμπληρώνει αέρα ή κάπου αλλού (πχ σε κανένα ψυγείο W/C). Έχει σημασία που θα τοποθετηθεί, γιατί αν πχ είναι πάνω στην κύρια ψύκτρα σου, τότε δεν μπορείς να ρισκάρεις με ρυθμιστές στροφών όπως το zalman.

Ο Delta έχει τάση λειτουργίας τα 7 Volt και 2 A ρεύμα. Εάν υποθέσουμε ότι θέλεις να ρυθμίσεις τις στροφές του όσο το δυνατόν πιο πολύ, πρέπει από τα 12 V να πέφτεις στα 7 V, άρα να προκαλείς μια πτώση τάσης το πολύ 10 watt : (12-7)V x 2A = 10 watt).

Το Zalman δεν αντέχει περισσότερο από 6 watt (το πολύ). Αν συνδέσεις τον Delta με αυτό, το Zalman θα ψήνεται και δεν θα είσαι και σίγουρος ότι θα αντέξει μετά από κάποιες ώρες συνεχόμενα.

Δες και το Post #2 που έχει δίκιο, όπως και το post #9. Αυτό που λέει το post #8 είναι σωστό, αλλά αν πάρεις (ή φτιάξεις μετατροπέα για 7V ) θα δουλεύεις τον Delta μόνο στα Volt αυτά, δηλ. Περίπου στις 1500+ στροφές. Επομένως δεν κάνει για ρύθμιση στροφών αλλά μόνο για να κατεβάσεις μόνιμα τις στροφές του Delta.

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις (όχι όμως και το πιο έξυπνο) είναι να αγοράσεις (ή να φτιάξεις αν ξέρεις, θα σου έρθει πολύ φθηνότερα) από το εμπόριο ένα ποτενσιόμετρο 10 watt τουλάχιστον. Ας είναι και λίγο παραπάνω. Μπορείς να πάρεις και ένα μικρό πλαστικό κουτί να το βάλεις καθώς και ένα διακόπτη/κουμπί για το ποτενσιόμετρο. Όσο μεγαλύτερο μέγεθος έχει ο διακόπτης τόσο ευκολότερα θα «πιάνεις» τις μεταβολές των στροφών που θέλεις . Σε κάθε περίπτωση σου προτείνω να το βγάλεις έξω από το case ώστε να το ρυθμίζεις εύκολα.Από κει που θα το πάρεις ρώτα σε ποιο βύσμα θα συνδέσεις το καλώδιο του ανεμιστήρα και σε ποιο του τροφοδοτικού (παρεμβάλλεται όπως το Fan Controller Zalman Fan Mate 2 (google it) που ούτε αυτό σου κάνει, αλλά και όπως κάθε άλλο ρυθμιστικό στροφών ανεμιστήρα που υπάρχει έτοιμο στα καταστήματα Η/Υ). Εννοείται ότι θα χρειαστείς να κόψεις και να επανασυνδέσεις καλώδια. Θα το συνδέσεις με τον Delta και θα ρυθμίζεις τις στροφές του (περίπου από min 1500 έως max 4000). Εάν από το site του κατασκευαστή του ανεμιστήρα (google it) βρεις τα διαγράμματα ροής αέρα και θορύβου, μπορείς να βαθμονομήσεις το ποτενσιόμετρό σου με λίγες δοκιμές. Προφανώς αυτό το ποτενσιόμετρο κάνει καλή δουλειά αλλά δεν είναι η εξυπνότερη κατασκευή, γιατί η πτώση τάσης που προκαλεί στην αντίσταση μετατρέπεται σε θερμότητα που φεύγει ανεκμετάλλευτη (αν και υπάρχουν κάποιες ιδέες για να μην πηγαίνει χαμένη!). Πολύ καλύτερο θα ήταν ένα ηλεκτρικό κύκλωμα ποτενσιόμετρου αλλά τότε θα πρέπει κάποιος να σου πει το όνομα του τρανζίστορ που μπορεί να προκαλέσει την πτώση τάσης που θέλεις. Το κύκλωμα είναι στοιχειώδες και εύκολο να το φτιάξεις αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου γνώσεις για την ονοματολογία των τρανζίστορ και δεν μπορώ να σου προτείνω σε ποιους ειδικούς καταλόγους στο δίκτυο θα το βρεις (σίγουρα θα υπάρχουν, όπως και το κύκλωμα). ’λλες λύσεις ακόμη πιο έξυπνες (κύκλωμα για αυτόματη ρύθμιση στροφών με βάση τη θερμοκρασία) δεν νομίζω ότι αξίζουν τον κόπο για τη δουλειά που το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βρήκες θα σου κάνει δουλειά αλλά .... είναι ακριβό.

Επειδή είναι 25 Watt δεν θα είναι και πολύ ευαίσθητο, οπότε θέλει να συνηθίσει το χέρι σου στις μικρομετακινήσεις.

Η λύση που σου δίνει το post # 9 γιατί δεν σου κάνει ;

Μπορεί νάναι καλύτερη και ... οικονομικότερη !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Αυτό που βρήκες θα σου κάνει δουλειά αλλά .... είναι ακριβό.

Η λύση που σου δίνει το post # 9 γιατί δεν σου κάνει ;

Μπορεί νάναι καλύτερη και ... οικονομικότερη !

Ίσως...θα το κοιτάξω:book:

Link to comment
Share on other sites

Εξηγήστε μου το εξής: Πώς μπορώ και ελέγχω τις στροφές από το αντίστοιχο πρόγραμμα της μητρικής όταν συνδέω τον κάθε ανεμιστήρα στο τροφοδοτικό και βάζω τα τρίπινα στη μητρική; Δια μαγείας? Πώς η μητρική μου ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ κάνει έλεγχο στροφών στο cpu cooler ανάλογα με τη θερμοκρασία; Δια μαγείας;

Η συνδεσμολογία παραμένει ίδια: molex στο τροφοδοτικό και τρίπινο στη μητρική. Τόσα χρόνια έτσι συνδέω και έχω έλεγχο στους ανεμιστήρες μου... Τι διάολο...

@ ΑΝ7 κάνε edit και γράψε σωστά το nick μου pls. Αλλά έπρεπε να σε είχα μπροστά μου, για να δούμε αν θα έκανες τέτοιες μαγκιές τότε. Επειδή σε "χαλάνε" οι απόψεις μου και σε άλλα thread πουλάς και πνεύμα? Κάφρος είσαι απλά και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Τώρα είδα ότι το ίδιο πρότεινε και ο gprhellas :zzz:

@ Lazy Dog :

O gprhellas (post #9) δεν πρότεινε το ίδιο !

Γράφει για ηλεκτρικό κύκλωμα ισχύος (βλέπε τρανζίστορ) ενώ αυτό που κατέληξες εσύ είναι απλή ωμική αντίσταση (μεταβαλλόμενη -> ποτενσιόμετρο). Όπως εξήγησα θα κάνεις καλά τη δουλειά σου, αλλά δεν είναι η καλύτερη λύση. Και πρέπει να την στηρίξεις κάπου ( καλύτερα εκτός case).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εξηγήστε μου το εξής: Πώς μπορώ και ελέγχω τις στροφές από το αντίστοιχο πρόγραμμα της μητρικής όταν συνδέω τον κάθε ανεμιστήρα στο τροφοδοτικό και βάζω τα τρίπινα στη μητρική; Δια μαγείας? Πώς η μητρική μου ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ κάνει έλεγχο στροφών στο cpu cooler ανάλογα με τη θερμοκρασία; Δια μαγείας;

Η συνδεσμολογία παραμένει ίδια: molex στο τροφοδοτικό και τρίπινο στη μητρική. Τόσα χρόνια έτσι συνδέω και έχω έλεγχο στους ανεμιστήρες μου...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@ gdp77 : αν συνδέσεις τον Delta FFB1212EHE σε τρίπινο στη μητρική, το πιθανότερο είναι μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας να καεί κάτι στη μητρική επάνω !! Ο Delta τραβάει πάρα πολύ ρεύμα και δεν ξέρουμε τίποτα για την ποιότητα του τροφοδοτικού του Lazy Dog.

Link to comment
Share on other sites

@ gdp77 : δίκιο έχεις φυσικά, αλλά αν συνδέσεις τον Delta FFB1212EHE σε τρίπινο στη μητρική, το πιθανότερο είναι μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας να καεί κάτι στη μητρική επάνω !! Ο Delta τραβάει πάρα πολύ ρεύμα και δεν ξέρουμε τίποτα για την ποιότητα του τροφοδοτικού του Lazy Dog.

Για να καταλάβω δηλαδή ο ανεμιστήρας τραβάει ρεύμα και από το τρίπινο? Νόμιζα ότι μόνο από τα 4πινα molex έπαιρνε. Γιατί, αν αποσυνδέσω το τρίπινο, ο ανεμιστήρας θα συνεχίσει να δουλεύει, απλά δε θα έχω ένδειξη στροφών?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Εξηγήστε μου το εξής: Πώς μπορώ και ελέγχω τις στροφές από το αντίστοιχο πρόγραμμα της μητρικής όταν συνδέω τον κάθε ανεμιστήρα στο τροφοδοτικό και βάζω τα τρίπινα στη μητρική; Δια μαγείας? Πώς η μητρική μου ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ κάνει έλεγχο στροφών στο cpu cooler ανάλογα με τη θερμοκρασία; Δια μαγείας;

Η συνδεσμολογία παραμένει ίδια: molex στο τροφοδοτικό και τρίπινο στη μητρική. Τόσα χρόνια έτσι συνδέω και έχω έλεγχο στους ανεμιστήρες μου... Τι διάολο...

@ ΑΝ7 κάνε edit και γράψε σωστά το nick μου pls. Αλλά έπρεπε να σε είχα μπροστά μου, για να δούμε αν θα έκανες τέτοιες μαγκιές τότε. Επειδή σε "χαλάνε" οι απόψεις μου και σε άλλα thread πουλάς και πνεύμα? Κάφρος είσαι απλά και τίποτα παραπάνω.

Το επιπλέον ρεύμα που χρειάζεται το παίρνει απ το 4πινο...αλλά συνεχίζει να παίνρει ρεύμα απ την μητρική.

Τι θα άλλαζε αν με είχες μπροστά σου?

Με έχεις δεί και δεν το ξέρω?

1,84 και 95 κιλα είμαι,μπορείς να πείς ότι είμαι και χοντρός

οκ.το άλλαξα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.