Jump to content



Delta - Ρύθμιση στροφών;


Lazy Dog

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 21:53]

Για να καταλάβω δηλαδή ο ανεμιστήρας τραβάει ρεύμα και από το τρίπινο? Νόμιζα ότι μόνο από τα 4πινα molex έπαιρνε. Γιατί, αν αποσυνδέσω το τρίπινο, ο ανεμιστήρας θα συνεχίσει να δουλεύει, απλά δε θα έχω ένδειξη στροφών?

Κάποιο βασικό λάθος κάνεις στο συλλογισμό σου gdp77.

Ρίξε μια ματιά στο manual της μητρικής για τις συνδέσεις με 3 pins.

Link to comment
Share on other sites

@gdp: Καπου τα εχεις μπερδεψει.

Αν εχεις μονο το κιτρινο καλωδιακι στο τριπινο της μητρικης μπορει να βλεπεις τις στροφες του ανεμιστηρα αλλα δεν μπορεις να τις αλλαξεις, ρευμα τραβαει απο το +12V (κοκκινο), το κιτρινο απλα βγαζει μια εξοδο αναλογα με την ταχυτητα περιστροφης του ανεμιστηρα.

Αν εχεις και τα 3 καλωδια πανω στη μητρικη τοτε σαφως μπορεις να κανεις οτι θες αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν γινεται γιατι ο Δ τραβαει τετραπλασιο ρευμα απο αυτο που μπορει να δωσει η μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γτ δεν κανεις κατι πιο απλο?

Παρε εναν απλο 12αρη ανεμιστηρα...Και τον χρησιμποποιεις οταν χρειαζεσαι την δυναμη του δεν νομιζω να ειναι καθημερινη χρηση ενας τετοιος ανεμιστηρας με τοσο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

παιδιά στον δέλτα ανεμιστήρα που έχω έχει τρία καλώδια: κοκινο-ρευμα ,μπλε-γείωση το ασπρο δεν ξερω τι ειναι ?? τα χαρακτηριστικά είναι :

w2g110-ak67-93 12v(8-14) dc 17w 4400/min

βασικά το ρωτάω διότι το πήγα σε έναν ηλεκτρονικό,διότι δεν ήξερα αν δουλεύει ο ανεμιστήρας και μου είπε ότι το άσπρο καλώδιο είναι νεκρό, και ο ανεμιστήρας δουλεύει.

Το ξέρω οτι το θέμα είναι απο το 2007 !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδιά στον δέλτα ανεμιστήρα που έχω έχει τρία καλώδια: κοκινο-ρευμα ,μπλε-γείωση το ασπρο δεν ξερω τι ειναι ?? τα χαρακτηριστικά είναι :
w2g110-ak67-93 12v(8-14) dc 17w 4400/min

βασικά το ρωτάω διότι το πήγα σε έναν ηλεκτρονικό,διότι δεν ήξερα αν δουλεύει ο ανεμιστήρας και μου είπε ότι το άσπρο καλώδιο είναι νεκρό, και ο ανεμιστήρας δουλεύει.

Το ξέρω οτι το θέμα είναι απο το 2007 !!

Το πιθανότερο είναι ο ηλεκτρονικός να μην ξέρει πολύ καλά περί τίνος πρόκειται.

Το τρίτο καλώδιο είναι αυτό που φέρνει την πληροφορία για την ταχύτητα περιστροφής του ανεμιστήρα (Tacho).

Και εντάξει δεν χρειάζεται να απολογείσαι , αλλά θα ήταν ίσως καλύτερα να άνοιγες ένα νέο thread:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.