Jump to content



Αξιοπιστία ΜΕΓΑΛΩΝ δίσκων....


DarkSaga

Recommended Posts

Worst case Scenario Analysis.... Always a GADEM

Με αφορμή ένα άρθο του θωμά για τον νέο 750άρη WD

4Πλατώ,Θορυβώδη,γρήγορο και ΖΕΣΤΟ ~48 Celsiou

σκέφτηκα... κατα πόσο θα ήταν ανεκτό να σκάσει ένας τέτοιος δίσκος

750G=ΤΖΙΖ για να σκάσει!!

έχω 4x250 GB Raid 5, δυστυχώς η μητρική δεν μου επιτρέπει να έχω και άλλον συνδεδεμένο ταυτόχρονα για το λειτουργικό

και σκεφτόμουνα με τι διάολο θα μπορούσα να αντικαταστήσω το RAID 5.

μήπως είναι μονόδρομος πλεον για Storage Λύση???

Ιδέες, Προτάσεις, Εμπειρίες....

Προβληματίζει και άλλους ο φόβος του kaboom δίσκου η μπα?

Link to comment
Share on other sites

Θυμαστε κατι αποτελεσματα απο μια ερευνα για τους σκληρους δισκους της google? Εκει ελεγε οτι οι αυξημενες θερμοκρασιες δεν φανηκε να οδηγουν σε καταστροφη των δισκων γρηγοροτερο απο τους ψυχροτερους.

Link to comment
Share on other sites

Μα ένας δίσκος δεν είναι ΖΕΣΤΟΣ όταν πιάνει 48 βαθμούς, χτες οι SG 500 μου πιάσαν κάτι 55άρια+++ για κάτι πενιχρές μεταφορές αρχείων σε ένα pc ενός φίλου.

Μην είμαστε υπερβολικοί, οι δίσκοι δε χαλάνε για αστείο, αλλά το ρίσκο πάντα υπάρχει. Εγώ σκέφτομαι σοβαρά την Raid-1 λύση...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες, για να δίνει 5 χρόνια εγγύηση ο κατασκευαστής, δεν μπορεί να έχουν πρόβλημα. Προφανώς θα "χτυπούν" όσο συχνά "χτυπούν" και οι σημερινοί δίσκοι. Από κει και πέρα, το backup είναι εκ των ων ουκ άνευ για όσους κάνουν τη δουλειά τους με το pc.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην πως σε ένα πολύ μεγάλο δίσκο, λόγω της πυκνότητας των δεδομένων, μέρος της αποθηκευμένης πληροφορίας είναι corrupt "by default" και απλά το extraction γίνεται κανονικά και χωρίς να το πάρει χαμπάρι ο χρήστης χάρη στους Error Correcting Codes που χρησιμοποιούνται. Είχα διαβάσει ένα σχετικό whitepaper και δεν μπορώ να το βρω. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

o θωμάς αναφέρει 3χρόνια εγγύηση για τον συγκεκριμένο

το smart δε το εμπιστεύομαι φύγαν δίσκοι αδιάβαστοι.....

αν σου έχει τύχει πάσο. εμένα όσες φορές έφυγε, πάντα κάτι παραπονιόταν πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα oi δισκοι παντα θα σκανε

απλα στους μεγαλους οι απωλειες ειναι τεραστιες και η αναγκη για backup γινεται επιτακτικη

το θεμα να το φροντισεις πριν την πατησεις

και το ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

με 400 παιρνεις δυο 750αρηδες σε raid1 και εχεις 750gb διαθεσιμα

με ευκολη εγκατασταση

με νορμαλ write & read speeds αλλα και redundancy

με 400 ομως εναλλακτικα, χτυπας 4 500αρηδες και εχεις ενα value/money Raid5

με 1,5ΤΒ διαθεσιμο με πολυ καλυτερο read αλλα χειροτερο write

(εφοσον δεν μιλαμε για true hardware controller)

εγω παντως θα προτιμουσα χαλαρα το δευτερο σεναριο

και εαν αργοτερα σου μεινει και κανα φραγκο στην ακρη

τσιμπας και κανα ΜΤΧ pci-e controller με με ΙΟΡ 331 και πανω

και κατα προτιμηση 8 sataII ports και εχεις ΚΑΙ επιδοσεις ΚΑΙ επεκτασιμοτητα ΚΑΙ ευελιξια

και μετα δεν παν' να σκανε οι δισκοι σαν pop-corn...

Link to comment
Share on other sites

Και το raid 5 ποσο αξιοπιστο ειναι ρε παλουκαρια?

Δεν ξερω απο αυτα τα πραγματα, αλλα διαβαζω κατι greekfragma/spc/jax να τραβανε τις ρωγες τους για να δουλεψουν τα raid και δεν με πολυελκυει η φαση... Την μια μερα τους βλεπουνε, την αλλη οχι, και διαφορα αλλα σατανικα. Απλα εχεις την καβατζα οτι μπορει να σκασει ενας δισκος χωρις απωλειες.

Χωρια το οτι αν αλλαξεις μητρικη, πρεπει να κανεις τα voodoo σου για να το δει. Εκτος κι αν μιλαμε για pci controller οποτε εκει αλλαζει το πραγμα (τιμολογιακα).

Εγω σε φαση backup θα πηγαινα. Στην τελικη το μονο βασικο ειναι η δουλεια, τωρα τα mp3, τις ταινιες και τις ντεςτσο τα ξανακατεβαζουμε στην τελικη. 1 Μbit γραμμη, με 20K/s που πιανει, ε το 2010 θα τα ξαναεχω ολα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 14:24]

Και το raid 5 ποσο αξιοπιστο ειναι ρε παλουκαρια?

Δεν ξερω απο αυτα τα πραγματα, αλλα διαβαζω κατι greekfragma/spc/jax να τραβανε τις ρωγες τους για να δουλεψουν τα raid και δεν με πολυελκυει η φαση... Την μια μερα τους βλεπουνε, την αλλη οχι, και διαφορα αλλα σατανικα. Απλα εχεις την καβατζα οτι μπορει να σκασει ενας δισκος χωρις απωλειες.

Χωρια το οτι αν αλλαξεις μητρικη, πρεπει να κανεις τα voodoo σου για να το δει. Εκτος κι αν μιλαμε για pci controller οποτε εκει αλλαζει το πραγμα (τιμολογιακα).

Εγω σε φαση backup θα πηγαινα. Στην τελικη το μονο βασικο ειναι η δουλεια, τωρα τα mp3, τις ταινιες και τις ντεςτσο τα ξανακατεβαζουμε στην τελικη. 1 Μbit γραμμη, με 20K/s που πιανει, ε το 2010 θα τα ξαναεχω ολα...

μιλαμε παντα πλεον για pci-x/e controller....

για software raid5 ουτε λογος....

οχι και να εξαρτασαι δλδ απο τη μητρικη....

(που εχουν φτασει να ειναι πιο αναξιοπιστες και απο τους ιδιους τους δισκους)

το κοστος ειναι σιγουρα ενας παραγοντας

αλλα θα τα σκασεις μια φορα και θα ησυχασεις για παααρα πολυ καιρο...

και οταν μιλαμε για συστοιχιες κοντα στο 1ΤΒ

ε, δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να ξαναμαζευεις απο την αρχη...

τεσπα

αλλοι τα σκανε για SLi κι ας παιζουν σε 1280*1024...

αλλοι παιρνουν τετραπυρηνους για να σερφαρουν πιο γρηγορα...

ολα ειναι θεμα τσεπης και ιεραρχησης των αναγκων

Link to comment
Share on other sites

backup με τα σημερινα μέσα και μεγέθη "δίσκων" ΤB χλωμό..

να αρχίσω να κόβω δισκάκια σήμερα και να τελειώσω πότε?

Raid 1 δε μου αρέσει η ίδεα ήθελα και την ταχύτητα

μάλλον για Controller με κοβω εξωτερικό και τίποτα δίσκους του κιλού

σκάει ο explorer και χέζομαι κανονικά! σκέφτομαι τη μανούρα να ξαναπεράσω Raid f6 και μπούρδες....σε ένα κουτί χωρίς floppy και αρχίζουν οι ανατριχίλες.....

κολλάει και κανα λειτουργικό από καμμια ******* και χάνω ένα απόγευμα να ετοιμάσω/επαναυπολογίσω τον "τόμο" το βαρέθηκα να σου πώ το Raid 5 αλλά....

άντε άδειασέ το και

άντε να εμπιστευτείς ξανά μονό δίσκο....

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και ο PCI controller είναι η απόλυτη λύση, εφόσον δε νομίζω να έχει την αντοχή στο χρόνο που αναφέρουν οι συνομιλητές εδώ. Διότι σε 1 χρόνο π.χ. που θα βγει το SATA3 ή ακόμα χειρότερα κάποιο ασύμβατο (όσον αφορά τη συνδεσιμότητα) πρωτόκολο, θα πρέπει να αγοράζεις πάλι άλλους δίσκους και άλλο controller (και φυσικά rebuild το array). Προσωπικά ψηφίζω τη λύση με δύο δίσκους και manual backup. Έχοντας περάσει από raid καταστάσεις, εκεί καταλήγω τελικά.

Ούτε F6, ούτε drivers, ούτε ασυμβατότητες, παίρνεις το δίσκο σου και τον βάζεις σε άλλο μηχάνημα όποτε θέλεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.