Jump to content


Περι Encryption


Dr Sapiro

Recommended Posts

Kατα τη διαρκεια του setup του ασυρματου router μου, με ρωτησε τι encryption ηθελα να βαλω κι εγω επελεξα το WPA(τo router αυτο συνδεεται ενσυρματα με τον βασικο μου υπολογιστη). Eιμαι ok τωρα ή πρεπει να κανω encryption και στον αλλον υπολογιστη που συνδεεται ασυρματα με αυτο το router?

Mπορει καποιος να μου πει τι ειναι το Access Point? μηπως ειναι το το router? το wireless usb adaptor? και τα δυο? κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το encryption και στις 2 πλευρές της ασύρματης σύνδεσης. Αν έχεις βάλει κάποιο preshared key να το εισάγεις και στα υπόλοιπα συστήματα που συνδέονται στο access point σου.

Για τις υπόλοιπες απορίες σου μπορείς να διαβάσεις ακριβώς τους ορισμούς στη wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι σιγουρο αυτο που λες? Πρεπει ολα τα pc τα οποια συνδεονται ασυρματα με τον router αυτον να τους γινει encryption? Γιατι καποιος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται.

Το επομενο ερωτημα βεβαια ειναι ΠΩΣ θα γινει αυτο το encryption. Απ το λογισμικο του υλικου του καθε pc?(usb ή pci καρτα)

Να πω οτι στον router δεν εβαλα καποιο preshared key, απλως επελεξα WPA κατα την εγκατασταση και τωρα εχω κανονικα πρασινο το αναλογο led.

Oσο για το AP εχω διαβασει πολλα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει, μαλλον θα ειναι καποιος περιττος-αχρηστος ορος που καλυπτεται απο αλλες συσκευες

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τους ενεργοποιήσεις encryption και των υπόλοιπων συσκευών που συνδέονται στο access point πώς λες να επικοινωνούν με αυτό; Είναι σα να μιλάει το access point κινέζικα και οι clients αυτού ελληνικά. Το encryption ενεργοποιείται από το κάθε pc ξεχωριστά στον driver της ασύρματης κάρτας δικτύου.

Διάβασε στη wikipedia τι είναι το Access Point -> http://en.wikipedia.org/wiki/Access_point

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο forum που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τα αλλα pc που συνδεονται στο router να εχουν encryption. Και αυτο ειναι μαλλον και το σωστο. Επισης ισχουν τα υπολοιπα που ειπα για το δικτυο μου.

Οσο για το access point εννοειται οτι εχω ηδη διαβασει χωρις σαφες συμπερασμα, απ οτι εχω καταλαβει ειναι καποιος περιττος-αχρηστος ορος που καλυπτεται απο αλλες πιο εξειδικευμενες συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε Asker, αφού στο είπαν τα παιδιά στο άλλο φόρουμ δίκιο θα έχουν, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς και εδώ. Μας τσεκάρεις αν τα ξέρουμε καλά;

Για το access point δίκιο έχεις, είναι εντελώς περιττός όρος και απορώ γιατί το χρησιμοποιούν ακόμα αφού έχουν τόσο δόκιμους όρους όπως hub, router, switch, bridge, bnc, aui, asyncronous serial, rip, ospf, isis, coaxial, dvb, dab, satellite, terestrial etc...

Link to comment
Share on other sites

Encryption βάζεις μονάχα στο router, access point, hub (όπως θες πες το), στους υπολογιστές που συνδέονται ασύρματα καταχωρείς το κλειδί για να μπορέσουν να συνδεθούν. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εγω συνδεσα υπολογιστη χωρις να του βαλω κλειδι! Πως το εξηγεις αυτο?

Trendy, ρωταω κι εδω για να διασταυρωσω τις απαντησεις. Εσυ τι ζορι τραβας? Εχεις καποιο προβλημα μαζι μου? Γιατι με ειπες Asker? Mηπως εχεις παρει πολυ απ αυτη την καψαϊκινη που λες στο avatar σου και σε χτυπησε στο κεφαλι? Να τη κοψεις(χα χα χα:laughing: )

Link to comment
Share on other sites

Sapiro, αν δεν ενεργοποιήσεις το ίδιο encryption που έχει το AP και στις κάρτες δικτύου (οι οποίες πρέπει και να υποστηρίζουν το αντίστοιχο πρωτόκολλο) τότε δεν πρόκειται να συνδεθείς στο AP που να χτυπιέσαι. link

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro

Ναι αλλα εγω συνδεσα υπολογιστη χωρις να του βαλω κλειδι! Πως το εξηγεις αυτο?

Μάλλον είναι επειδή είναι ένα από τα πολλά πράγματα με τα οποία ασχολείσαι και οι περισσότεροι δεν έχουν σκεφτεί καν.

Ή (το πιο πιθανόν) δεν έχεις βάλει encryption.

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro

Trendy, ρωταω κι εδω για να διασταυρωσω τις απαντησεις.

Αυτό ή μας έχεις αδυναμία;

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro Εσυ τι ζορι τραβας?

Μπλε βαμβακερό.

Αρχική απάντηση από Dr SapiroΕχεις καποιο προβλημα μαζι μου?

Κανένα, ίσα ίσα που σου έχω μεγάλη αδυναμία γιατί πάντα με διασκεδάζεις.

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro Γιατι με ειπες Asker?

Γιατί είσαι ντροπαλούλης πανάθεμά σε και δεν το λες μόνος σου.

Αρχική απάντηση από Dr SapiroMηπως εχεις παρει πολυ απ αυτη την καψαϊκινη που λες στο avatar σου και σε χτυπησε στο κεφαλι? Να τη κοψεις(χα χα χα:laughing: )

Μπαααααα παραείναι καλή για να την κόψω. Βέβαια είναι για μεγάλους αυτά, εσύ πού να ξέρεις από αυτά. ’ντε παίξε με τα παιδάκια της γειτονιάς κρυφτό τώρα που έκλεισαν τα σχολεία, γιατί σύντομα σε βλέπω για banιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro

Σε αλλο forum που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τα αλλα pc που συνδεονται στο router να εχουν encryption. Και αυτο ειναι μαλλον και το σωστο. Επισης ισχουν τα υπολοιπα που ειπα για το δικτυο μου.

Εννοείται ότι δεν χρειάζεται να έχει encryption, ούτε το pc, ούτε και το router. Γενικά επειδή τα encryption σπάνε, καλύτερα να μη βάλεις καθόλου, να μην κουράσεις και τον άλλον να σου σπάει κλειδιά και τα σχετικά (άσε την τζάμπα ηλεκτρική ενέργεια που δαπανάται για να σπάνε τα wep κλειδιά, με το φαινόμενο του θερμοκηπίου που μαστίζει τη γενιά μας δεν είναι να κάνεις τέτοια, θα γεμίσουμε CO2).

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro

Οσο για το access point εννοειται οτι εχω ηδη διαβασει χωρις σαφες συμπερασμα, απ οτι εχω καταλαβει ειναι καποιος περιττος-αχρηστος ορος που καλυπτεται απο αλλες πιο εξειδικευμενες συσκευες.

Μπούρδα είναι, αν κάνεις την ακριβή μετάφραση είναι "σημείο πρόσβασης". Ε και οι σκάλες στο μετρό σημείο πρόσβασης είναι, αλλά δεν τις λέμε access point, απλά οι πληροφορικάριοι επειδή είναι άχρηστοι εφευρίσκουν διαρκώς νέους όρους για να λένε κοινότυπα πράγματα και γι' αυτό και η αλληλεπικάλυψη. Μπορείς χαλαρά να χρησιμοποιείς τον όρο που σου ταιριάζει καλύτερα, π.χ. "ματζαφλάρι".

Αρχική απάντηση από Dr SapiroΓιατι με ειπες Asker?

Είναι μια deja vu κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα. Κυρίως το κομμάτι αυτό περί του, περιττού όρου (router και αηδιες) με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Από αύριο λέει θα ανέβει και άλλο η θερμοκρασία. Βαστάτε γερά.

Link to comment
Share on other sites

Sapiro, αν δεν ενεργοποιήσεις το ίδιο encryption που έχει το AP και στις κάρτες δικτύου (οι οποίες πρέπει και να υποστηρίζουν το αντίστοιχο πρωτόκολλο) τότε δεν πρόκειται να συνδεθείς στο AP που να χτυπιέσαι
Oπως ειπα, δεν ενεργοποιησα κατι στο usb ωστοσο συνδεομαι κανονικα. Προφανως εγινε καποια αυτοματοποιηση.
...και οι περισσότεροι δεν έχουν σκεφτεί καν.
Που τη θυμηθηκες αυτη την ατακα ρε θηριο? Πολυ γελιο:laughing: Και ημουν και κακοκεφος...σκεφτηκες καθολου να σταδιοδρομησεις ως γελωτοποιος?:p
Ή (το πιο πιθανόν) δεν έχεις βάλει encryption.
Προφανως και εχω βαλει αφου και το πρασινο σχετικο led ειναι ON και η ασυρματηξ συνδεση λειτουργει κανονικα. Ειδες που δε τα ξερεις ολα? Ανοιξε και κανα βιβλιο να μαθεις:laughing:
Γιατί είσαι ντροπαλούλης πανάθεμά σε και δεν το λες μόνος σου.

Aκομα κι αν ημουν αυτος ο Asker σου, τωρα πια δεν υπαρχει. Απαγορευεται καποιος που εφυγε ή τον εφυγαν να ξαναμπει με αλλο(υποχρεωτικα)nick? Αν υπαρχει τετοιος κανονισμος να μου τον πεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου λύσω την τελευταία απορία, ναι απαγορεύεται από τους κανόνες αυτό.

Και μία συμβουλή. Ηρέμησε με τη συμπεριφορά σου στους άλλους γιατί δεν το βγάζεις το καλοκαίρι έτσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Λενε οι κανονες οτι οποιος χρηστης μπαναριστει απαγορευεται να ξαναεισελθει?

Εκτος του οτι αυτο πρακτικα δε γινεται να τσεκαριστει αφου συχνα σε μι α ΙP αντιστοιχουν πολλοι χρηστες, πολυ θα ηθελα να δω το συγκεκριμενο αυτο αρθρο του κανονισμου...κανε ενα copy-paste.

Kαι μη μου λες παλαβά, εγω(!) να ηρεμησω? Εγω δεν εκανα τιποτα καποιοι αλλοι αρχισαν ξαφνικα τις αθλιες προσωπικες επιθεσεις, τις ειρωνιες και τα υπονοουμενα. Εξαλλου απο τοτε που το καταλαβα αυτο δεν χαιρετε πια της εκτιμησης και της εμπιστοσυνης μου, τιμω ηδη αλλο forum με την παρουσια μου, αυτο θα επρεπε ηδη να το εχεις καταλαβει απ την ελαχιστη συμμετοχη μου εδω. Γιατι να ειμαι σε ενα forum οπου δε με σεβονται?? Eσυ θα το δεχοσουν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro [Χθες, στις 02:32]

Που τη θυμηθηκες αυτη την ατακα ρε θηριο? Πολυ γελιο:laughing: Και ημουν και κακοκεφος...σκεφτηκες καθολου να σταδιοδρομησεις ως γελωτοποιος?:p

Συνέχεια τη θυμάμαι ρε συ, με κάνει και γελάω. Αν δεν παίζεις σε επιθεωρήσεις με το Σεφερλή χαραμίζεσαι.

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro [Χθες, στις 02:32]

Προφανως και εχω βαλει αφου και το πρασινο σχετικο led ειναι ON και η ασυρματηξ συνδεση λειτουργει κανονικα. Ειδες που δε τα ξερεις ολα? Ανοιξε και κανα βιβλιο να μαθεις:laughing:

Εντάξει πάω να διαβάσω τον Ασυρματίξ να μορφωθώ. Και όταν εκδόσεις το paper για το πως μπαίνεις σε wep encrypted ασύρματο χωρίς κλειδί μην αμελήσεις να μας το προτείνεις.

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro [Χθες, στις 02:32]

Aκομα κι αν ημουν αυτος ο Asker σου, τωρα πια δεν υπαρχει. Απαγορευεται καποιος που εφυγε ή τον εφυγαν να ξαναμπει με αλλο(υποχρεωτικα)nick? Αν υπαρχει τετοιος κανονισμος να μου τον πεις.

http://www.thelab.gr/misc.php?s=&action=rules

Κανόνας 14 (XIV αν δεν ξέρεις λατινικά), απαγορεύται λοιπόν να ανοίξεις 4ο account μετά τα asker, ramolimento και dr sapiro.

και ο κανόνας 16 (XVI) πρόταση 1 εξηγεί γιατί θα (ξανα)πας σύντομα για banιο.

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro [Χθες, στις 02:32]

Εξαλλου απο τοτε που το καταλαβα αυτο δεν χαιρετε πια της εκτιμησης και της εμπιστοσυνης μου, τιμω ηδη αλλο forum με την παρουσια μου, αυτο θα επρεπε ηδη να το εχεις καταλαβει απ την ελαχιστη συμμετοχη μου εδω. Γιατι να ειμαι σε ενα forum οπου δε με σεβονται?? Eσυ θα το δεχοσουν αυτο?

Για να μη νιώθεις άσχημα και εμείς γραμμένο σε έχουμε, αλλά κάνουμε λίγη υπομονή γιατί είσαι διασκεδαστικός.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δε καταλαβαινεις τι εννοει ο κανονας ΧΙV(Μπορώ να εγγραφώ με δεύτερο login?

ΟΧΙ. Η δημιουργία δεύτερου login, ή η χρήση login τρίτου προσώπου απαγορεύετε ρητώς.)

Eδω δε μιλαμε για δευτερο login oυτε για τριτο login. Aλλο login ειναι ο Αsker, αλλο login o Ralimento ή οποιο αλλο nick κατεβει στο διεστραμμενο ατροφικο σου μυαλο. Οπως ειδα τα προσωπα αυτα ειναι ανενεργα πλεον, αρα δεν υφιστανται login απ αυτα τα προσωπα. Ο κανονισμος μιλαει να μην υπαρχουν ταυτοχρονα logins απ το ιδιο ατομο.(Παντως ουτως ή αλλως αυτο πρακτικα δε μπορει να ελεγχθει γιατι υπαρχουν τα proxy, οι δανεικες συνδεσεις, πολλα ατομα απ το ιδιο IP κλπ, πραγματα που προφανως οι περισσοτεροι εεε...εσυ εννοω, δεν εχεις σκεφτει καν).

Τον κανονα ΧVI πρεπει να τον διαβασεις ΕΣΥ προσεκτικα και να τον εφαρμοσεις αφου η προβληματικη συμπεριφορα σου και η αιφνιδια προσωπικη και αναιτια επιθεση που μου εξαπελυσες δε ξεφτιλιζει μονο εσενα αλλα και το forum που σε καλυπτει:TD:

(XVI) Τι μπορεί να οδηγήσει στην απενεργοποίηση του login μου?

.........................

Threads/posts που έχουν ως στόχο την προσβολή άλλων μελών...

Συμπεριφορά γενικότερα που θεωρείται προκλητική ως προς το site και τα μέλη του.)

Salute:hi:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν δεν είσαι άντρας αρκετά να παραδεχτείς ότι είσαι ο ίδιος...

Αν καταλαβαίνεις έτσι τον κανονισμό που διάβασες έχεις σοβαρό πρόβλημα κατανόησης στον εγκέφαλό σου. Και μπορεί οποιοσδήποτε είναι λίγο παρατηρητικός στις μπούρδες που γράφεις να καταλάβει ότι σου ανήκουν και τα υπόλοιπα 2 accounts. Αν θέλεις τόσο πολύ να γράφεις στο forum μπορείς να στείλεις ένα mail στους admin για να σου βγάλουν το ban από το asker. Το ξέρω ότι σε έχω προσβάλλει και το έκανα επίτηδες άλλωστε. Δεδομένου ότι το thread σου είναι για κλάμματα και το account σου εκτός κανόνων είπα να το ρίξω στο χαβαλέ.

Στο καλό και μην ξεχνάς να μας γράφεις τα τρομεροφανταστικά επιτεύγματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.