Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 23:09]

Μιλώντας για θερμοκρασίες...

COretemp 0.94 (να σαι καλά Πέτρο...δούλεψε)

50

48

49

51

default με νερό. Και με επιλεγμένο το ..."CnQ" της intelας από BIOS....κάπου στα 1600mhz δλδ.:cry:

Για ρίξε μια ματιά γιατί μπερδεύτηκα....

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=579396#post579396

θερμοκρασία δωματίου στους 25.5

Link to comment
Share on other sites

ΩΠ μαμακία έγινε...ΤΕλικά το block μάλλον ακουμπάει αέρα!

Μόλις το πιθέζω λίγο πέφτει στην προηγούμενη μέτρηση!:o άντε πάλι ξήλωμα!

’λλα και πάλι με 60 δεννομίζω να τρώωει κολλήματα έτσι. Μήπως πάιζει τίποτα με drivers? 6400 ήταν ο προηγούμενος CPU.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το block δεν ξέρω γιατί αλλά δεν κάνη καλή επαφή. Έβαλα την μαμίσια ψύκτρα και οι temps είναι. 52-51-55-53.ΤΙ καλύτερες....ψιλοσκ@τ@ είναι και αυτές. Βασικά μου φαίνεται και λίγο στραβό το μεταλλικό πλαίσιο που κρατάει τον CPU. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

2 οrthos τρέχει τώρα σε default όλα και έχει 77-77-75-75...

Το Easytune βέβαια δείχνει 58 αλλα.....αλλά!

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να σου πω ότι οι θερμοκρασίες είναι υψηλές, το καταλαβαίνεις. Το μεταλλικό πλαίσιο όταν λες στραβό, εννοείς ότι είναι πάνω από το ύψος του καπακιού του cpu? Αν ναι και εμποδίζει την ψύκτρα-μπλοκ να πατήσει καλά είναι όντως στραβό.

Παίζει και να έχει στραβό καπάκι ο cpu αλλά τόσο πολύ πλέον? δύσκολο. ’σε που έχεις ομοιόμορφες θερμοκρασίες.

Αν μπορείς να βρεις καμιά καλή ψύκτρα δοκίμασέ τη πάντως και αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πλαίσιο είναι στραβό αλλά το spreader είναι σαφώς πιο ψηλά από αυτό. ’λλα σίγουρα κάτι φταίει στην περιοχή.

Έβαλα τον 6400 σε default όλα και το Εasytune δέιχνει 47 idle (coretemp 53-54), με την μαμίσια. Αλλά πάλι είναι ψηλά....δεν ξέρω αν έχει στραβώσει γενικά το όλο socket και κάτι δεν πατάει καλά...ή αν αποφάσισαν οι sensors ξαφνικά να μου κάνουν "κολπάκια".

Link to comment
Share on other sites

68-58-60-66!

! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Έλεος!

Τώρα πια ούτε ίδιες είναι.... ΤΟ κακό είναι ότι δεν έχω δευτερη mobo α δοκιμάσω.

Αλλά επειδή δεν βλέπω να το αποφεύγω...τι να προτιμήσω για καλό σχετικά o/c?

(όχι SLI και τέτοια....απλά και καλά πράγματα).

ΕDIT

ΑΝοίγω καινούργιο θέμα γιατί ξεφεύγω λίγο... Εδώ...http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=40912

Link to comment
Share on other sites

το λαμάκι αυτό έτσι είναι,στραβό.

Έτσι όπως έχεις κάνει την παστα εκεί δεν μπορώ να καταλάβω καλά το πάτημα.

Αλλά για καλό δεν φαίνεται.

Το κέντρο του επεξεργαστή που μας ενδιαφέρει δεν έχει τόσο καλό πάτημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.