Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gbak

τι να μου πει?....πρωτη δοκιμη με custom λογικα μια χαρα ειναι..δεν ειχα εμπειρια δηλαδη απο αλλο ψυγειο...απλα ετσι τελικα οι θερμοκρασιες που ειχα σε default τον τετραπυρηνο με αερα...καταφερα με την υδροψυξη να τον κρατησω σε αυτες τις θερμοκρασιες αλλα σε 400x9 @3.600 και με vcore 1.475...καλα ειναι πιστευω

αλλο ρωταω, αν ειδες διαφορα απο διπλο σε τριπλο.. απο θερμοκρασιες για quad μια χαρα δειχνεις

Link to comment
Share on other sites

κοιτα george εκει που ειχα σκαλωσει ηταν στην αρχη που σου ειπα με την ροη που δεν μου αρεσε...και με τις οδηγιες σου..εστρωσε...τωρα κατα τα αλλα οπως ειπα εχω θερμοκρασιες σαν να εχω τον τετραπυρηνο σε default...κατα τα αλλα το λιωνω το συστημα μην ανυσηχεις...:hehe: παντως thanx dude..

Αρχική απάντηση από fotme

αλλο ρωταω, αν ειδες διαφορα απο διπλο σε τριπλο.. απο θερμοκρασιες για quad μια χαρα δειχνεις

δεν ειχα ρε dude ποτε διπλο...μια και καλη πηγα σε τριπλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή εμφανίζεται να έχω τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες idle με τον Q6600 στα 3.2Ghz, (4x800, 1:1 RAM sta 2T & Vcore=1,35) ξαναδοκιμάζω να βγάλω - ξαναβάλω την ψύκτρα....δείτε τις εικόνες και πείτε μου αν όλα φαίνονται καλά ή παίζει κάτι στραβό (η ψύκτρα φαίνεται πάντως να είναι επίπεδη και ο επεξεργαστής κάθεται επάνω χωρίς να τρεμοπαίζει....Το αποτύπωμα της πάστας είναι ΟΚ; Κάποια στίγματα στα pins του επεξεργαστή;

Οι θερμοκρασίες είναι 50-50-47-49 σε idle την ίδια ώρα που σε άλλα παρόμοια συστήματα είναι τουλάχιστόν 5 βαθμοι κάτω

Την ξαναέβαλα την ψύκτρα με Arctic Silver 5 και πάλι τα ίδια....

2005535241064044482_th.jpg

2005531661348262485_th.jpg

2005570589526481547_th.jpg

2005587220515649836_th.jpg

2005505139340865745_th.jpg

2005588615325324018_th.jpg

2005519877207977513_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στην πρωτη φωτο σαν να διακρινω μια μικρη κουρμπα..δεν ξερω αν οφειλεται στον φακο...

υπομονη να σου δωσω την δικια μου..για δοκιμη..αφου την εχω και καθεται..

2002688011957915525_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο εγω βλέπω αυτό που λέγαμε... οτι ειναι θέμα ψύκτρας και μόνο... και προσωπικά μου μπηκαν οι ψυλλοι στα αυτιά στην δικη σου περίπτωση λογω του παλιότερου θέματος που ειχε προκύψει με στραβές thermalright..... aka η best-seller ψυκτρα εχει και ορισμένες ατέλειες... ;)

Στα pinakia τι πρόβλημα βλέπεις?

Τωρα οσον αφορά το RMA.... αν θές πάμε μαζί με 2 ψυκτρες και 2 αποδείξεις ώστε να δουν με τα ίδια τους μάτια οτι η δική σου ειναι στραβή.... εγώ θα τους ελεγα να δοκιμάσουν και τις 2 ψυκτρες βάζοντας (EDIT) πάστα (ΕDIT) σε γυάλινη επιφάνεια για να δουν το τύπωμα... γενικά πρέπει να γινει ένα συγκριτικό αν με πιάνεις....

Γιατί αν πας μονο με την δικιά σου παίζει να σου πουν οτι ειναι σχετικά μια χαρά και οτι φαντάζεσαι υψηλες θερμοκρασίες και αν πας μονος σου δεν θα έχεις live μέτρο συγκρισης... ο δεύτερος άνθρωπος χρειάζεται για να αποδείξεις οτι δεν εισαι και τρελός και οτι βεβαια δεν ειναι δικές σου και οι 2 ψύκτρες...

Εγώ αυτό θα έκανα πάντως....

Τωρα αν δεν συναντηθήτε με τον g, περναώ και εγώ να σου αφήσω την δικιά μου, τα ειπαμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 04:20]

Στα pinakia τι πρόβλημα βλέπεις?

Επίσης όπως φαίνεται στην 4η φώτο δεν πρέπει να είναι στραβό το ελασματάκι που κρατάει τον Quad στο ΜΒ αφού η πάστα γύρω από το κέντρο του επεξεργαστή στην περιφέρεια αφηνει αποτύπωμα στην ψύκτρα ....παίζει να είναι στραβή (με κούρμπα στο κέντρο) η επιφάνεια του επεξεργαστή;;;;

Επιδέχεται RMA;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ λέω επειδή βάζεις πολλά issues στο τραπέζι... να κάνουμε ένα συγκριτικό ψυκτρας, mobo, cpu και απο εκει και επειτα βλεπεις τι χρειάζεται να πάει για RMA... αλλιώς τα βλέπουμε απο φώτος και αλλιώς ειναι στην πράξη... έτσι θα γλυτώσεις πολύ χρονο αυτο στο λέω με σιγουριά καθώς αν ειχα και εγώ την δυνατότητα τότε που ειχα προβλήματα ισως και να είχα γλυτώσει και την πρόωρη αναβάθμιση ψαχνοντας να βρώ λύσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής μπορεί να μην είναι στραβός, αλλά να είναι στραβό το καπάκι του, ή να έχει κολληθεί στραβά (όπως λέμε στραβός είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε :p)

Με την πίεση της ψύκτρας όμως, υπάρχει πιθανότητα, να στραβώσει η cpu, καθότι το υλικό της δεν είναι σχεδιασμένο για να αντέχει πλάγιες πιέσεις. Σε αυτή την περίπτωση, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να την αλλάξεις... :hmm: Το λέω αυτό με το σκεπτικό ότι "εσύ τη στράβωσες"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες φίλε wiz!

Να βάλω και αλλη μια παράμετρο? H συγκεκριμένη ψύκτρα της Thermalright ειναι αυτή που "παίζει" πάνω στον επεξεργαστή ακόμα και αν βιδώσεις τερμα τις βίδες... κουνιέται και μάλιστα πολύ στις αρχές το επαιρναν ως κατασκευαστικό λάθος... με αυτή την λογική στην περίπτωση RMA δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι κάτι τέτοιο ειναι τεχνικά αδύνατο και αρα ηταν κατασκευαστικο το πρόβλημα?

(αυτο πάντα στην περίπτωση που φταίει ο επεξεργαστής και οχι η ψυκτρα βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Δε σε κατάλαβα... Δεν έχω διαβάσει κι όλο το thread... Αν η ψύκτρα του χάλασε τον επεξεργαστή, θα πρέπει να τον αποζημιώσουν. Το αντίθετο, δεν παίζει να έχει γίνει. Οπότε αν η ψύκτρα είναι στραβή, ήταν από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν σχετίζεται ολο το νήμα με το συγκεκριμένο issue του sstav.... Αν το πιάνω σώστα σκέφτεται μηπως ο επεξεργαστής φταίει για το αποτέλεσμα του τυπώματος που εχει ποστάρει... εσυ το βλέπεις νορμαλ? τωρα οσον αφορά την ψυκτρα δεν πιστευω οτι αυτή να τον στράβωσε (αν ειναι οντως εν τέλει στραβός o cpu) καθώς αυτή η ψυκτρα δεν μπορεί και να θέλει να στραβώσει τον οποιοδήποτε επεξεργαστή....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, χτες αλλαξα τον Ε6300 @ 3.3G με Q6600 (G0) @ 3.45G :rolleyes::D

Λογω P5B Deluxe (P965), O Kentsfield βλεπει ταβανι στα ~3.5G

Αλλα μου φαινονται ψηλα τα core temps για water (full load με 4 prime να τρεχουν) :

CPU=59 C

Core1=71 C

Core2=72 C

Core3=67 C

Core4=66 C

Vcore πρεπει να ειναι ~1.35V

Τι λετε ??:whistling

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι με αέρα στα 3.6 με 4 prime φτάνω τους 75c σε όλα τα core περίπου... αλλά σε Water είναι θα έλεγα μεγάλα τα νουμερά σου χωρίς να ξέρω πολλά πολλά... γιατί αν δεν είναι τώρα είναι που ποτέ δεν πρόκειται να χώσω φράγκο για υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.