Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ReaperX [Σήμερα, στις 17:54]

Δώσε κάνα load ρε άνθρωπε...:p

Μόνο από τα idle "φυσάει" το εργαλείο, πολύ καλές θερμοκρασίες, .......εκτός αν το έχει μέσα σε ψυγείο παγωτών και δεν μας το λέει :laughing:

Link to comment
Share on other sites

σπυρο οχι ρε γυρω στους 7 βαθμους διαφορα ειδα....απλα προσπαθω να βγαλω prime στο 1450vcore...για να δουμε

reaperx σε λιγο ρε κατσε παλευω λιγο το prime...

παντως ειναι πιο κουλατος...αυτο ειναι γεγονος

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά φιλε gbak τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται βλέπω... :p

Μετα το χτεσινο βραδυνο στραπάτσο μου με την υδρόψυξη, χτύπησα και εγώ ενα Q6600 G0 σημερα το απογευματάκι μπας και πιάσουν τόπο τα λεφτά μου στο W/C καθώς ήμουνα ενα βήμα πριν το γνωστό μέρος που οι άσπρες μπλούζες κουμπώνουν στην πλάτη.... :hehe:

Λοιπον στα 3.6 με θερμοκρασία δωματιου γυρω στους 26 και ανοιχτο κουτί...έχω αυτά... σε load πιο μετά καθώς θέλω να σετάρω και το νέο TV Tuner ;)

2004578653640125432_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 20:52]

Για άλλη μια φορά φιλε gbak τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται βλέπω... :p

Μετα το χτεσινο βραδυνο στραπάτσο μου με την υδρόψυξη, χτύπησα και εγώ ενα Q6600 G0 σημερα το απογευματάκι μπας και πιάσουν τόπο τα λεφτά μου στο W/C καθώς ήμουνα ενα βήμα πριν το γνωστό μέρος που οι άσπρες μπλούζες κουμπώνουν στην πλάτη.... :hehe:

Λοιπον στα 3.6 με θερμοκρασία δωματιου γυρω στους 26 και ανοιχτο κουτί...έχω αυτά... σε load πιο μετά καθώς θέλω να σετάρω και το νέο TV Tuner ;)

Ρε perp μιλάμε για -20 βαθμούς σε σχέση με πριν στα 3.6 -οι πύλες του ανεξήγητου στπ pc σου ....από τώρα πάψε να ξανασχολείσαι, κοίτα να το χαρείς όσο πάει (τουλαχιστον μέχρι τους Penryn)

Eγω :cry: :cry: :cry: :cry: :bye: :bye: :bye:

Σ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς οπως το πες φιλε sstav... ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γινει στο συστημα μου... οι πυλες του ανεξήγητου και μεταφυσικά φαινόμενα όλα μαζί...

αυτό βασικά που απέδειξε η σημερινή αγορά μου ήταν οτι η υδρόψυξη πολύ απλά λειτουργεί... ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται.... φαντάζεσαι να μην λειτουργει 100% και να έχω αυτές τις temps....

Ακριβώς όπως το πες... -20 βαθμους ρε φίλε σε σχέση με τον προηγούμενο σε υδρόψυξη πάντα... σε αέρα η διαφορά δεν ηταν τρελή καθώς ημουν σε τέλειες θερμοκρασίες ακριβως όπως ηταν και των υπολοίπων παιδιών... πάντως νομίζω εχω την παγκόσμια πρωτια με αυτό το σκηνικό...δεν υπάρχουν αυτά...

Πάντως κάτι που άλλαξα στην υδρόψυξη και ΙΣΩΣ μπορεί αυτο να βελτίωσε τις θερμοκρασίες εδώ ειναι οτι σε αυτο το installation του μπλοκ ΔΕΝ χρησιμοποιησα κάποια ελατήρια που οι οδηγίες έλεγαν να βάλω.. το εσφιξα όσο πήγαινε με την βοήθεια πένσας...

Ειλικρινα έχω κάνει πάνω απο 50-60 λυσήματα του συστήματος μου οπότε ειλικρινα ΔΕΝ μπορώ αλλο να ασχολούμαι... πρέπει να απολαύσω και την άδεια μου κάποια στιγμή...

To resume ειναι οτι η μετάβαση σε G0 αξίζει αν όντως έχεις πολλά πρόβληματα με το οποιο σεταπ έχεις... αν ΔΕΝ ειχα στήσει την υδρόψυξη θα είχα μείνει στο B3 που στα 3.6 ημουν μια χαρά... απαξ και η πώληση της υδρόψυξης ηταν εκτος ατζέντας η αγορά G0 ηταν μονόδρομος με μεγάλο ρίσκο βέβαια... ευτυχώς είχα αίσια κατάληξη και εκει μένω...

Οσον αφορά την δική σου περίπτωση, θα το παλέψουμε δεν μπορεί, θα βρεθεί η άκρη... έχω ορισμένες ιδέες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 20:52]

Για άλλη μια φορά φιλε gbak τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται βλέπω... :p

Μετα το χτεσινο βραδυνο στραπάτσο μου με την υδρόψυξη, χτύπησα και εγώ ενα Q6600 G0 σημερα το απογευματάκι μπας και πιάσουν τόπο τα λεφτά μου στο W/C καθώς ήμουνα ενα βήμα πριν το γνωστό μέρος που οι άσπρες μπλούζες κουμπώνουν στην πλάτη.... :hehe:

Λοιπον στα 3.6 με θερμοκρασία δωματιου γυρω στους 26 και ανοιχτο κουτί...έχω αυτά... σε load πιο μετά καθώς θέλω να σετάρω και το νέο TV Tuner ;)

2004578653640125432_rs.jpg

Stepping? Μεγιές btw:T:

PS. περιμένω και το δικό μου αύριο.:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 23:34]

ε μα μας γ@μησε ο b3...καλος χρυσος ανεβαινει...αλλα θελεις ενα ψυγειο της δελτα για να τον κανεις καλα...

Και εντάξει φαντάσου οτι εσύ πέτυχες και καλό κομμάτι... πάντως δεν ξέρω... ειναι και νωρίς βέβαια για συμπεράσματα αλλα ελπίζω να μην δουμε αυτες τις διαφορές σε θερμοκρασίες μεταξυ quad G0 και διαφορετικών VID... γιατί στους B3 το VID φάνηκε πολύ να επηρεάζει την συμπεριφορά και τις θερμοκρασίες....

Πάντως άσχημη η πολιτική τιμών της ΙΝΤΕΛ... οι Β3 επρεπε να ήταν 50ευρω φτηνότεροι απο τους G0 ή αντίστοιχα 50 ακριβότεροι οι τελευταίοι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Πάντως άσχημη η πολιτική τιμών της ΙΝΤΕΛ... οι Β3 επρεπε να ήταν 50ευρω φτηνότεροι απο τους G0 ή αντίστοιχα 50 ακριβότεροι οι τελευταίοι...

Γιατί να είναι φτηνότερος??Τα ίδια πράγματα δεν κάνει??Default είχε κανένας πρόβλημα?

’μα ήταν οι τιμές να πηγαίνουν ανάλογα με τις δυνατότητες για oc,τότε πάμε σε pretested φάση..

Mεγειές κιόλας Πάνο..:T: Ελπίζω να δώσεις και λίγο παραπάνω τώρα που είναι κρύος..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX [Χθες, στις 23:52]

Γιατί να είναι φτηνότερος??Τα ίδια πράγματα δεν κάνει??Default είχε κανένας πρόβλημα?

’μα ήταν οι τιμές να πηγαίνουν ανάλογα με τις δυνατότητες για oc,τότε πάμε σε pretested φάση..

Mεγειές κιόλας Πάνο..:T: Ελπίζω να δώσεις και λίγο παραπάνω τώρα που είναι κρύος..:D

Κοίτα άδικο δεν εχεις αλλα με την ταλαιπωρία που εχουν φάει πολλά παλικάρια εδώ μέσα (including me) προσωπικά δεν θα με πείραζε να έδινα και 50 και να είχα το κεφάλι μου ήσυχο... πάντως θεωρητικά ναι εχεις δίκιο... σε default κανεις δεν ανέφερε πρόβλημα....

Τωρα οσον αφορά τα κλοκια ενα 4αρι -4,2 θα ηθελα να το προσπαθήσω να σου πω την αλήθεια... και οσο σκεφτομαι οτι με τον B3 και την υδρόψυξη ουτε καν μπορουσα να bootαρω στα 3,6.... λογω temp....

Πάντως στην πράξη τα πράγματα ειναι οπως τα είπε ο gbak απο πάνω... μεχρι τα 3.2 ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Πηρατε G0 για μικροτερες θερμοκρασιες στα 3,6?

Θα ανεβασετε καθολου ; Και για πειτε μου..

Στα 3,6 καιει λιγοτερο ρευμα ; Αν ναι τοτε η διαφορα δεν ειναι -7 βαθμοι αλλα λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 07:50]

Πιο πάνω δεν μας είπες οτι με B3 και χωρίς υδρόψυξη ήσουν μια χαρά?Με νερό χειρότερα?Σαν να μην μας τα λες καλα...

To story φίλε obijuan1983 έχει ως εξής...

Ημουνα με Q6600 B3 και την thermalright 120 ultra extreme και μέχρι τα 3,6 ήμουνα μια χαρά απο temps... Βάζω υδρόψυξη για καλύτερα και για ανεξηγητους λόγους οι θερμοκρασίες ανέβηκαν... το θέμα μου συζητήθηκε εδώ... εν τέλει μια μεσοβέζικη λύση ήταν σφιξιμο μέχρι τελικής πτώσης του block αλλα και πάλι συγκριτικά με την αερόψυξη ήμουν πιο ψηλά απο θερμοκρασίες... δηλαδή το πρόβλημα δεν λύθηκε (μονο εν μέρει) και ουσιαστικά παρέμενε... επειδη την υδρόψυξη δεν ήθελα να την πουλήσω... είπα να δοκιμάσω αλλαγή CPU μπας και αλλάξει κάποια παράμετρο στο σύστημα μου και δω που ήταν το πρόβλημα... Τώρα τι ακριβώς έγινε και οι θερμοκρασίες ειναι τόσο καλές με την ίδια υδρόψυξη δεν ξέρω, πέρα απο το G0 βεβαια... Πάντως οσο και περιέργο και αν σου φαινεται έτσι ηταν τα πράγματα... Ο προηγούμενος quad μου άλλαξε τα φώτα...

Εντάξε μπορεί να μην ειμαι hipro :p αλλα μια υδρόψυξη και 5 πράγματα τα ξέρω και οτι πέρναγε απο το χέρι μου και μπορουσα να το τσεκάρω το έκανα... αλλαγές... κόντρα-αλλαγές κτλ κτλ... η υδρόψυξη ημουνα σιγουρος οτι λειτουργούσε εξάλλου 3 το λάδι 3 το ξύδι ειναι...

Πάντως ειλικρινα δεν ξέρω τι εφταιξε τότε... να αποδίδει καλύτερα σε αερόψυξη ο συγκεκριμένος B3 από οτι σε υδρόψυξη ήταν πολύ περίεργο και σαφώς απίστευτο... Γι αυτό ανέβασα και το ποστ εκεινο μπας και ακουσω και καμια ιδέα... εξάλλου ειπα οποιος θέλει και ενδιαφέρετε ας έρθει απο δώ να το τσεκάρουμε μαζί...

Γενικά με κούρασε αφάνταστα το συγκεκριμένο θέμα αλλά ευτυχώς τελός καλό όλα καλά...

;)

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 08:34]

Πηρατε G0 για μικροτερες θερμοκρασιες στα 3,6?

Θα ανεβασετε καθολου ; Και για πειτε μου..

Στα 3,6 καιει λιγοτερο ρευμα ; Αν ναι τοτε η διαφορα δεν ειναι -7 βαθμοι αλλα λιγοτερο

Φιλέ GoMar οπως είπα και πιο πριν και σε άλλο ποστ προσωπικά δεν θα πηγαινα σε G0 αν ο B3 δεν μουλάρωνε με την υδρόψυξη μου Η δεν την είχα αγοράσει κάν... από την στιγμή που έδωσα 270 για υδρόψυξη, στανταρ δεν θα γυρισα σε αερόψυξη... Ισως υπήρχε και άλλη λύση στο πρόβλημα αλλα εντάξει δεν μπορούσα να χαρίσω και τις 3 βδομάδες απο την αδειά μου στο PC...

Εχω φτάσει μέχρι 3.8 προς το παρόν... οι θερμοκρασίες ειναι τώρα με ανοιχτο κουτι και θερμοκρασία δωματιου στους 29 βαθμους... Πάντως απο το λίγο που έχω ασχοληθεί έχω την εντύπωση οτι θέλει λιγότερο ρευμα ο G0... Εξάλλου πως γινεται να bootαρεi σε πολύ χαμηλότερο ρεύμα από οτι ο προηγούμενος B3 στις ίδιες συχνότητες?

2002583700266802352_rs.jpg2002599485007613486_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 12:07]

Πάντως ειλικρινα δεν ξέρω τι εφταιξε τότε... να αποδίδει καλύτερα σε αερόψυξη ο συγκεκριμένος B3 από οτι σε υδρόψυξη ήταν πολύ περίεργο και σαφώς απίστευτο...

Δεν γίνεται κανένας επεξεργαστής να προτιμάει τον αέρα από το νερό. Κάτι παίζει με το καπάκι. Παρόμοιο πρόβλημα έχω με ένα ε6600 όπου με την Thermalright πάντα έχω τις ίδιες θερμοκρασίες, ενώ όταν βάλω το phase παρόλο που έχω καλό πάτημα κάποιες φορές έχω χάλια temps ενώ άλλες φορές καλές(1/10). Και νόμιζα ότι ήμου ο μόνος που του συνέβαινε κάτι τέτοιο. Πάντως το να σφίγγεις υπερβολικά το block σίγουρα δεν θα σε βοηθήσει + θα στραβώσεις τη μητρική

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.