Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

Οκ δοκίμασα και 1η φορά τις θερμοκρασίες μου σε stock ρυθμίσεις σε όλο το μηχάνημα και ομολογώ πως είμαι ευχαριστημένος τρομερά από την υδρόψυξη. Επίσης όλο το κύκλωμα ανεβαίνει 2 βαθμούς βγάζοντας το Μονό ψυγείο.

Η 1η εικόνα είναι stock και η 2η στα 3.7

Σειρά τώρα έχει η 8800Ultra η οποία στα 614@2160 τα default δηλαδή έχει 39c και στα 680@2300 έχει 41c. Από εκεί και πάνω σκάω στο 3dMark06 πράγμα που σημαίνει πως θέλω ρεύματα κλπ κάτι το οποίο είμαι παντελώς άσχετος και θέλω να ψάξω.

post-7389-1416073204,6757_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Πρέπει να πάρω ένα σοβαρό ελεγκτή των ανεμιστήρων από βδομάδα να τους βάλω όλους πάνω. Αυτή τη στιγμή δεν άλλαξε κάτι από θόρυβο.... 4 120άρηδες στα ψυγεία, ένας πριν από τους δίσκους, ένας στη μέση του κουτιού να στέλνει αέρα προς το μονό ψυγείο και να ψύχει και το ΜΒ και ένας 80άρης πίσω κάτω στο κουτί να βγάζει τον αέρα του κάτω μέρους από τους ανεμιστήρες του ψυγείου. Δεν κάνει πολύ θόρυβο γιατί οι 4 είναι οι μαμά του κουτιού LianLi και οι 2 SilentX αλλά λογικά πρέπει να χαμηλώσουν σε στροφές να ησυχάσουν περισσότερο. Ξέχασα τον 120άρη στο πλαϊνό.

Link to comment
Share on other sites

Μα το δείχνει η εικόνα.... 1.432

Θα άφηνα να τρέξει prime το βράδυ αλλά λόγο που χώθηκα να ανακτήσω ότι μπορώ από έναν 500άρι WD εξωτερικό που τον ξεκατίνιασα με τα crasharismata να ανέβω όσο πάει δεν έχω κουνηθεί καθόλου...

Θα λιώσω για ύπνο κατά της 9 όπως με βλέπω μετά την F1 και θα το αφήσω με prime.

Πάντως στο Everest σε εκείνο το Stress τεστ που έχει πάει μέχρι 50 η cpu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 07:03]

Μα το δείχνει η εικόνα.... 1.432

Θα άφηνα να τρέξει prime το βράδυ αλλά λόγο που χώθηκα να ανακτήσω ότι μπορώ από έναν 500άρι WD εξωτερικό που τον ξεκατίνιασα με τα crasharismata να ανέβω όσο πάει δεν έχω κουνηθεί καθόλου...

Θα λιώσω για ύπνο κατά της 9 όπως με βλέπω μετά την F1 και θα το αφήσω με prime.

Πάντως στο Everest σε εκείνο το Stress τεστ που έχει πάει μέχρι 50 η cpu.

εμένα πάντως ενώ η εικόνα δείχνει 1,368 του έχω δώσει από Bios 1,40 ....τα screenshots δεν αναφέρουν πάντα τα πραγματικά ...γιαυτό ρωτάμε....

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα ... δίκιο έχεις... στο Bios έχω δηλώσει 1.44 αλλά στο ίδιο το Bios στο Hardware Monitor λέει 1.432. Αλλά πάλι γιατί να λέει λάθος το CPUz που διαβάζει τον ίδιο αισθητήρα που διαβάζει και το Hardware Monitor?. Και auto που το βάζω πάλι 1.432 λέει επομένως το άφησα auto.

Εφόσον έχω καλές θερμοκρασίες δοκίμασα να πάω 8χ500 χωρίς τύχη δυστυχώς. Κάνει boot κανονικά και σκάει λίγο πριν μπει στα Vista. Έβαλα μιλάμε 1.5 ρεύμα στο cpu και όλα τα άλλα τέρμα στο Bios... κούκου... τελικά μου φαίνεται πως ή το FSB δεν αντέχει και ζεσταίνεται παρόλο που βλέπω max 40c να έχει ή φταίνε οι μνήμες (αν και δοκίμασα να τις βάλω 10-10-10-30 2Τ και στα 800mhz και πάλι κούκου με 2v)

edit: Η υποψία μου είναι πως φταίει το mobo... πρέπει να βάλω υδρόψυξη παντού τελικά με 2 κυκλώματα. 1 το υπάρχων και απλά θα βάλω το μονό ψυγείο με μια μικρή αντλιούλα και άλλο ένα τανκ να ψύχει τα Soutbridge-Nortbridge και τα πυκνωτάκια πως τα λένε που έχουνε και αυτά passive cooling.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos [Σήμερα, στις 10:31]

Παρα πολυ καλες οι θερμοκρασιες. Μπραβο. Αντε να φτασουν και τα δικα μου πραγματα για την υδροψυξη... Μονο το τανκ εχω. :p

Τι καλές θερμοκρασίες?Μην γελίέσαι...67-68 βαθμοί είναι...επιτέλους όσοι έχετε G0 δείχνετε temps με το 0.95.4 γιατί δημιουργούται λανθασμένες εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Τι καλές θερμοκρασίες?Μην γελίέσαι...67-68 βαθμοί είναι...επιτέλους όσοι έχετε G0 δείχνετε temps με το 0.95.4 γιατί δημιουργούται λανθασμένες εντυπώσεις...

Μαν,δεν είναι έτσι.

Αυτό ισχύει μόνο για τους C2D που το Tjunction από τους 85 πήγε στους 100.

Στους C2Q δεν άλλαξε απολύτως τπτ.

Είτε το 0,95 είτε το 0,95,4 βάλει τις ίδιες θερμοκρασίες θα βλέπουν μόνο που στο 0.95.4 θα βλέπει και VID

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 07:03]

Μα το δείχνει η εικόνα.... 1.432

Θα άφηνα να τρέξει prime το βράδυ αλλά λόγο που χώθηκα να ανακτήσω ότι μπορώ από έναν 500άρι WD εξωτερικό που τον ξεκατίνιασα με τα crasharismata να ανέβω όσο πάει δεν έχω κουνηθεί καθόλου...

Θα λιώσω για ύπνο κατά της 9 όπως με βλέπω μετά την F1 και θα το αφήσω με prime.

Πάντως στο Everest σε εκείνο το Stress τεστ που έχει πάει μέχρι 50 η cpu.

... ότι είπε και ο sstav... και εγω τον έχω στα 3.6 με 1.4375 αλλα το cpuz δείχνει 1.400... οποτε πες μας να έχουμε και μια ενδειξη απο BIOS...

Πάντως σε load temp μια χαρά εισαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 13:59]

Μαν,δεν είναι έτσι.

Αυτό ισχύει μόνο για τους C2D που το Tjunction από τους 85 πήγε στους 100.

Στους C2Q δεν άλλαξε απολύτως τπτ.

Είτε το 0,95 είτε το 0,95,4 βάλει τις ίδιες θερμοκρασίες θα βλέπουν μόνο που στο 0.95.4 θα βλέπει και VID

Αντε να συμφωνήσω με αυτό που λες,δεν έχω αντίρρηση

Δηλαδή στο πρώτο ποστ του Bluechris οπου σε idle έχει 23 βαθμούς, πιθανόν πολύ πιο κάτω απο την θερμοκρασία δωματίου το βρίσκεις πιθανό και λογικό?

Κοινή λογική...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Αντε να συμφωνήσω με αυτό που λες,δεν έχω αντίρρηση

Δηλαδή στο πρώτο ποστ του Bluechris οπου σε idle έχει 23 βαθμούς, πιθανόν πολύ πιο κάτω απο την θερμοκρασία δωματίου το βρίσκεις πιθανό και λογικό?

Κοινή λογική...

Εκεινη η φωτο ομως ειναι με το 95.4... Αλλα και παλι ειναι λιγο κουλο. Αλλα μιας και ειναι μονο ο ενας πυρηνας τοσο χαμηλα ισως τα εχασε λιγο ο σενσορας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Αντε να συμφωνήσω με αυτό που λες,δεν έχω αντίρρηση

Δηλαδή στο πρώτο ποστ του Bluechris οπου σε idle έχει 23 βαθμούς, πιθανόν πολύ πιο κάτω απο την θερμοκρασία δωματίου το βρίσκεις πιθανό και λογικό?

Κοινή λογική...

Σε εκείνη την θερμοκρασία μην ξεχνάς ότι είναι με 1,09v.

Κατα τα άλλα ότι είπε ο daidalos

edit

Το αν είναι σωστό η όχι δεν το ξέρω μιας και δεν έχω Q.

Εγώ λέω ότι το 0,95 και το 0,95,4 στους q δείχνουν το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

το case:

Q6600 G0

Zalman 9500 LED

P5b dlx

9*367 @3.3Ghz

Vcore 1.35

Νorth Bridge 1.55V

stable με orthos 7ώρες

idle 51-50-46-48

full load 71-70-66-68

τι λέτε είναι safe? να το κρατήσω έτσι?

το παρακάτω Thread είναι σωστό?

http://www.tomshardware.co.uk/forum/221745-11-core-quad-temperature-guide

αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με το παραπάνω μέχρι τους 70c , είναι safe.....

από air flow μαλλον παμε καλά.....

30-9-200710-10-40_0006.jpg

2*120 βαζουν απο μπροστα, 1*120 & 1*80 βγάζει απο πίσω, και 1*80 απο πάνω

τα καλώδια δεν επειρεάζουν τη ροή, και η AS5 στρώθηκε καλά......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.